Przeprowadzenie przewodów habilitacyjnych w szkołach wyższych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW SZKOLNICTWA WYŻSZEGO, ZDROWIA, OŚWIATY, SPRAW ZAGRANICZNYCH ORAZ PRZEWODNICZĄCEGO GŁÓWNEGO KOMITETU KULTURY FIZYCZNEJ
z dnia 17 czerwca 1959 r.
w sprawie przeprowadzania przewodów habilitacyjnych w szkołach wyższych.

Na podstawie art. 86 ustawy z dnia 5 listopada 1958 r. o szkołach wyższych (Dz. U. Nr 68, poz. 336), zwanej dalej "ustawą", zarządza się, co następuje:
§  1.
Przewody habilitacyjne przeprowadzają rady wydziałów szkół wyższych objętych wykazem ustalanym zgodnie z art. 4 ust. 3 ustawy.
§  2.
Przewód habilitacyjny obejmuje:
1)
ocenę kwalifikacji naukowych kandydata na podstawie całego jego dorobku naukowego ze szczególnym uwzględnieniem rozprawy habilitacyjnej,
2)
kolokwium habilitacyjne,
3)
wykład habilitacyjny,
4)
powzięcie przez radę wydziału uchwały o nadaniu stopnia naukowego docenta.
§  3.
1.
W posiedzeniach rady wydziału, na których dokonuje się czynności określonych w § 2, biorą udział z głosem stanowczym zaproszeni przez radę wydziału co najmniej dwaj samodzielni pracownicy nauki, specjaliści danej dyscypliny naukowej z innych szkół wyższych bądź placówek naukowych.
2.
Jeżeli ubiegający się o stopień naukowy docenta jest pracownikiem nauki wydziału lub placówki naukowej nie posiadającej prawa do nadawania stopnia naukowego docenta, wśród zaproszonych specjalistów powinien być samodzielny pracownik nauki z tytułem profesora zwyczajnego lub nadzwyczajnego, a w braku takiego - docent tego wydziału lub placówki naukowej.
§  4.
Do przewodu habilitacyjnego może być dopuszczona osoba, posiadająca stopień naukowy doktora, której osiągnięcia naukowe stanowią twórczy wkład do rozwoju danej gałęzi nauki.
§  5.
1.
Osoba ubiegająca się o nadanie stopnia naukowego docenta składa podanie o wszczęcie przewodu habilitacyjnego do dziekana właściwego wydziału.
2.
Osoba będąca pracownikiem nauki danego wydziału składa podanie za pośrednictwem kierownika katedry.
3.
Osoba będąca pracownikiem nauki innego wydziału, innej szkoły wyższej bądź placówki naukowej składa podanie za pośrednictwem dziekana wydziału lub kierownika placówki naukowej, w której jest zatrudniona; w przypadkach określonych w § 3 ust. 2 dziekan wydziału (kierownik placówki naukowej) dołącza do podania wniosek o powołanie do składu rady wydziału samodzielnego pracownika nauki tego wydziału (placówki naukowej).
§  6.
Do podania należy dołączyć:
1)
życiorys,
2)
dowód stwierdzający posiadanie stopnia naukowego doktora,
3)
rozprawę habilitacyjną,
4)
informację o dotychczasowej pracy naukowej oraz wykaz publikowanych prac naukowych, dołączając w miarę możliwości egzemplarze tych prac.
§  7.
1.
Rozprawa habilitacyjna powinna stanowić twórczy wkład do rozwoju danej gałęzi nauki.
2.
Rozprawa powinna być napisana w języku polskim. W uzasadnionych przypadkach za zezwoleniem rady wydziału rozprawa habilitacyjna może być napisana w języku obcym. W tym przypadku należy dołączyć obszerne streszczenie rozprawy w języku polskim.
3.
Rozprawa habilitacyjna powinna być ogłoszona drukiem. Za zgodą rady wydziału, w zależności od rodzaju dyscypliny naukowej, rozprawa habilitacyjna może być opublikowana w innej formie, umożliwiającej szerokie jej udostępnienie zainteresowanym.
4.
Wszczęcie przez radę wydziału przewodu habilitacyjnego może nastąpić przed opublikowaniem rozprawy habilitacyjnej. W tym przypadku przy ubieganiu się o wszczęcie przewodu habilitacyjnego należy przedstawić co najmniej 3 egzemplarze rozprawy w maszynopisie.
5.
Powzięcie przez radę wydziału uchwały o nadaniu stopnia naukowego docenta może nastąpić tylko po przedstawieniu ogłoszonej drukiem bądź opublikowanej zgodnie z ust. 3 rozprawy habilitacyjnej.
6.
Minister może na wniosek rady wydziału w przypadkach uzasadnionych zwolnić od obowiązku opublikowania rozprawy w całości lub w części.
§  8.
1.
Rada wydziału wyznacza komisję w składzie 3 profesorów zwyczajnych lub nadzwyczajnych, która po zapoznaniu się z dotychczasowymi kwalifikacjami naukowymi osoby ubiegającej się o wszczęcie przewodu habilitacyjnego oraz przedmiotem i zakresem rozprawy habilitacyjnej przedstawia radzie wydziału wniosek dotyczący wszczęcia przewodu habilitacyjnego.
2.
Rada wydziału podejmując decyzję o wszczęciu przewodu habilitacyjnego wyznacza trzech recenzentów spośród profesorów zwyczajnych lub nadzwyczajnych, a w razie ich braku spośród docentów, do oceny rozprawy habilitacyjnej i całokształtu dorobku naukowego osoby ubiegającej się o nadanie stopnia naukowego docenta. Jednym z recenzentów powinien być samodzielny pracownik nauki, o którym mowa w § 3.
3.
Recenzenci określeni w ust. 2 opracowują i przedstawiają radzie wydziału najdalej w ciągu trzech miesięcy swoją ocenę rozprawy habilitacyjnej zakończoną wnioskiem w sprawie dopuszczenia kandydata do kolokwium habilitacyjnego.
§  9.
1.
Rada wydziału po zapoznaniu się z oceną i wnioskami recenzentów (§ 8 ust. 2) decyduje w sprawie dopuszczenia osoby ubiegającej się o nadanie stopnia naukowego docenta do kolokwium habilitacyjnego.
2.
Kolokwium habilitacyjne odbywa się na posiedzeniu rady wydziału. Kolokwium powinno stanowić dyskusję nad rozprawą habilitacyjną i wykazać znajomość przez osobę ubiegającą się o nadanie stopnia docenta aktualnej problematyki dyscypliny naukowej stanowiącej zakres habilitacji.
3.
Po zakończeniu kolokwium rada wydziału podejmuje decyzję co do jego wyniku. W razie pozytywnej decyzji rada wydziału orzeka o dopuszczeniu do wykładu habilitacyjnego i wyznacza termin wykładu.
4.
Rada wydziału może zwolnić kandydata od wykładu habilitacyjnego.
§  10.
1.
W razie dopuszczenia do wykładu habilitacyjnego kandydat przedstawia radzie wydziału do wyboru 2 tematy wykładu habilitacyjnego. Wykład habilitacyjny odbywa się na specjalnym posiedzeniu rady wydziału. Tematem wykładu jest jeden z dwóch tematów przedstawionych do zatwierdzenia radzie wydziału przez kandydata.
2.
Wykład habilitacyjny ma na celu stwierdzenie umiejętności zwięzłego i jasnego przedstawienia zagadnień naukowych przez kandydata.
§  11.
W razie negatywnej oceny wyników kolokwium habilitacyjnego bądź wykładu habilitacyjnego rada wydziału może zezwolić na ponowne ich przeprowadzenie w ustalonym przez nią terminie.
§  12.
W razie pozytywnej oceny wykładu habilitacyjnego rada wydziału podejmuje uchwałę o nadaniu stopnia naukowego docenta określonej gałęzi nauki lub dyscypliny naukowej.
§  13.
1.
Uchwały rady wydziału związane z przeprowadzeniem przewodu habilitacyjnego zapadają bezwzględną większością głosów. Uchwała rady wydziału o nadaniu stopnia naukowego docenta zapada bezwzględną większością głosów przy obecności co najmniej 2/3 uprawnionych do głosowania członków rady. Głosowanie odbywa się tajnie.
2.
Z przebiegu posiedzeń rady wydziału związanych z przewodem habilitacyjnym sporządza się protokół.
§  14.
Od uchwały rady wydziału odmawiającej nadania stopnia naukowego docenta służy odwołanie do Ministra, który decyduje po zasięgnięciu opinii Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego.
§  15.
1.
Uchwała rady wydziału o nadaniu stopnia naukowego docenta wymaga zatwierdzenia przez Ministra; przed powzięciem decyzji Minister zasięga opinii Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego.
2.
Wniosek o zatwierdzenie uchwały rady wydziału o nadaniu stopnia naukowego docenta przesyła rektor do Ministra. Do wniosku należy dołączyć rozprawę habilitacyjną, odbitki prac naukowych, wykaz publikacji, akta osobowe kandydata oraz odpisy wszystkich ocen komisji i recenzentów, a także protokołów z posiedzeń rady wydziału dotyczących całego przebiegu przewodu habilitacyjnego.
§  16.
Minister zawiadamia rektora o decyzji w sprawie zatwierdzenia uchwały rady wydziału o nadaniu stopnia naukowego docenta. Nazwiska osób, którym nadano stopień naukowy docenta, ogłaszane są w Dzienniku Urzędowym Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego.

Przepisy przejściowe i końcowe.

§  17.
Osoby, które na podstawie przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 kwietnia 1952 r. w sprawie warunków i trybu nadawania stopni naukowych (Dz. U. z 1952 r. Nr 24, poz. 164, z 1954 r. Nr 13, poz. 47 i z 1956 r. Nr 11, poz. 58) posiadały wszczęty przewód doktorski (stopień doktora nauk) przed dniem wejścia w życie ustawy, mogą ubiegać się o nadanie stopnia naukowego docenta na podstawie przedstawionej pracy doktorskiej. W tych przypadkach wszczęte przewody doktorskie uznaje się za wszczęte przewody habilitacyjne. Rada wydziału określa stadium, w którym przewód ma być wznowiony.
§  18.
Osoby, które na podstawie przepisów obowiązujących przed dniem wejścia w życie ustawy z dnia 15 grudnia 1951 r. o szkolnictwie wyższym i o pracownikach nauki (Dz. U. z 1956 r. Nr 45, poz. 205) uzyskały stopień doktora, a w okresie mocy obowiązującej tej ustawy posiadały wszczęty przewód kandydacki, mogą przedłożyć przy ubieganiu się o stopień docenta pracę kandydacką jako rozprawę habilitacyjną.
§  19.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1959.41.256

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Przeprowadzenie przewodów habilitacyjnych w szkołach wyższych.
Data aktu: 17/06/1959
Data ogłoszenia: 28/07/1959
Data wejścia w życie: 28/07/1959