Przeprowadzenie przewodów habilitacyjnych w szkołach wyższych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW SZKOLNICTWA WYŻSZEGO, ZDROWIA, OŚWIATY, SPRAW ZAGRANICZNYCH ORAZ PRZEWODNICZĄCEGO GŁÓWNEGO KOMITETU KULTURY FIZYCZNEJ
z dnia 17 czerwca 1959 r.
w sprawie przeprowadzania przewodów habilitacyjnych w szkołach wyższych.

Na podstawie art. 86 ustawy z dnia 5 listopada 1958 r. o szkołach wyższych (Dz. U. Nr 68, poz. 336), zwanej dalej "ustawą", zarządza się, co następuje:
§  1.
Przewody habilitacyjne przeprowadzają rady wydziałów szkół wyższych objętych wykazem ustalanym zgodnie z art. 4 ust. 3 ustawy.
§  2.
Przewód habilitacyjny obejmuje:
1)
ocenę kwalifikacji naukowych kandydata na podstawie całego jego dorobku naukowego ze szczególnym uwzględnieniem rozprawy habilitacyjnej,
2)
kolokwium habilitacyjne,
3)
wykład habilitacyjny,
4)
powzięcie przez radę wydziału uchwały o nadaniu stopnia naukowego docenta.
§  3.
1.
W posiedzeniach rady wydziału, na których dokonuje się czynności określonych w § 2, biorą udział z głosem stanowczym zaproszeni przez radę wydziału co najmniej dwaj samodzielni pracownicy nauki, specjaliści danej dyscypliny naukowej z innych szkół wyższych bądź placówek naukowych.
2.
Jeżeli ubiegający się o stopień naukowy docenta jest pracownikiem nauki wydziału lub placówki naukowej nie posiadającej prawa do nadawania stopnia naukowego docenta, wśród zaproszonych specjalistów powinien być samodzielny pracownik nauki z tytułem profesora zwyczajnego lub nadzwyczajnego, a w braku takiego - docent tego wydziału lub placówki naukowej.
§  4.
Do przewodu habilitacyjnego może być dopuszczona osoba, posiadająca stopień naukowy doktora, której osiągnięcia naukowe stanowią twórczy wkład do rozwoju danej gałęzi nauki.
§  5.
1.
Osoba ubiegająca się o nadanie stopnia naukowego docenta składa podanie o wszczęcie przewodu habilitacyjnego do dziekana właściwego wydziału.
2.
Osoba będąca pracownikiem nauki danego wydziału składa podanie za pośrednictwem kierownika katedry.
3.
Osoba będąca pracownikiem nauki innego wydziału, innej szkoły wyższej bądź placówki naukowej składa podanie za pośrednictwem dziekana wydziału lub kierownika placówki naukowej, w której jest zatrudniona; w przypadkach określonych w § 3 ust. 2 dziekan wydziału (kierownik placówki naukowej) dołącza do podania wniosek o powołanie do składu rady wydziału samodzielnego pracownika nauki tego wydziału (placówki naukowej).
§  6.
Do podania należy dołączyć:
1)
życiorys,
2)
dowód stwierdzający posiadanie stopnia naukowego doktora,
3)
rozprawę habilitacyjną,
4)
informację o dotychczasowej pracy naukowej oraz wykaz publikowanych prac naukowych, dołączając w miarę możliwości egzemplarze tych prac.
§  7.
1.
Rozprawa habilitacyjna powinna stanowić twórczy wkład do rozwoju danej gałęzi nauki.
2.
Rozprawa powinna być napisana w języku polskim. W uzasadnionych przypadkach za zezwoleniem rady wydziału rozprawa habilitacyjna może być napisana w języku obcym. W tym przypadku należy dołączyć obszerne streszczenie rozprawy w języku polskim.
3.
Rozprawa habilitacyjna powinna być ogłoszona drukiem. Za zgodą rady wydziału, w zależności od rodzaju dyscypliny naukowej, rozprawa habilitacyjna może być opublikowana w innej formie, umożliwiającej szerokie jej udostępnienie zainteresowanym.
4.
Wszczęcie przez radę wydziału przewodu habilitacyjnego może nastąpić przed opublikowaniem rozprawy habilitacyjnej. W tym przypadku przy ubieganiu się o wszczęcie przewodu habilitacyjnego należy przedstawić co najmniej 3 egzemplarze rozprawy w maszynopisie.
5.
Powzięcie przez radę wydziału uchwały o nadaniu stopnia naukowego docenta może nastąpić tylko po przedstawieniu ogłoszonej drukiem bądź opublikowanej zgodnie z ust. 3 rozprawy habilitacyjnej.
6.
Minister może na wniosek rady wydziału w przypadkach uzasadnionych zwolnić od obowiązku opublikowania rozprawy w całości lub w części.
§  8.
1.
Rada wydziału wyznacza komisję w składzie 3 profesorów zwyczajnych lub nadzwyczajnych, która po zapoznaniu się z dotychczasowymi kwalifikacjami naukowymi osoby ubiegającej się o wszczęcie przewodu habilitacyjnego oraz przedmiotem i zakresem rozprawy habilitacyjnej przedstawia radzie wydziału wniosek dotyczący wszczęcia przewodu habilitacyjnego.
2.
Rada wydziału podejmując decyzję o wszczęciu przewodu habilitacyjnego wyznacza trzech recenzentów spośród profesorów zwyczajnych lub nadzwyczajnych, a w razie ich braku spośród docentów, do oceny rozprawy habilitacyjnej i całokształtu dorobku naukowego osoby ubiegającej się o nadanie stopnia naukowego docenta. Jednym z recenzentów powinien być samodzielny pracownik nauki, o którym mowa w § 3.
3.
Recenzenci określeni w ust. 2 opracowują i przedstawiają radzie wydziału najdalej w ciągu trzech miesięcy swoją ocenę rozprawy habilitacyjnej zakończoną wnioskiem w sprawie dopuszczenia kandydata do kolokwium habilitacyjnego.
§  9.
1.
Rada wydziału po zapoznaniu się z oceną i wnioskami recenzentów (§ 8 ust. 2) decyduje w sprawie dopuszczenia osoby ubiegającej się o nadanie stopnia naukowego docenta do kolokwium habilitacyjnego.
2.
Kolokwium habilitacyjne odbywa się na posiedzeniu rady wydziału. Kolokwium powinno stanowić dyskusję nad rozprawą habilitacyjną i wykazać znajomość przez osobę ubiegającą się o nadanie stopnia docenta aktualnej problematyki dyscypliny naukowej stanowiącej zakres habilitacji.
3.
Po zakończeniu kolokwium rada wydziału podejmuje decyzję co do jego wyniku. W razie pozytywnej decyzji rada wydziału orzeka o dopuszczeniu do wykładu habilitacyjnego i wyznacza termin wykładu.
4.
Rada wydziału może zwolnić kandydata od wykładu habilitacyjnego.
§  10.
1.
W razie dopuszczenia do wykładu habilitacyjnego kandydat przedstawia radzie wydziału do wyboru 2 tematy wykładu habilitacyjnego. Wykład habilitacyjny odbywa się na specjalnym posiedzeniu rady wydziału. Tematem wykładu jest jeden z dwóch tematów przedstawionych do zatwierdzenia radzie wydziału przez kandydata.
2.
Wykład habilitacyjny ma na celu stwierdzenie umiejętności zwięzłego i jasnego przedstawienia zagadnień naukowych przez kandydata.
§  11.
W razie negatywnej oceny wyników kolokwium habilitacyjnego bądź wykładu habilitacyjnego rada wydziału może zezwolić na ponowne ich przeprowadzenie w ustalonym przez nią terminie.
§  12.
W razie pozytywnej oceny wykładu habilitacyjnego rada wydziału podejmuje uchwałę o nadaniu stopnia naukowego docenta określonej gałęzi nauki lub dyscypliny naukowej.
§  13.
1.
Uchwały rady wydziału związane z przeprowadzeniem przewodu habilitacyjnego zapadają bezwzględną większością głosów. Uchwała rady wydziału o nadaniu stopnia naukowego docenta zapada bezwzględną większością głosów przy obecności co najmniej 2/3 uprawnionych do głosowania członków rady. Głosowanie odbywa się tajnie.
2.
Z przebiegu posiedzeń rady wydziału związanych z przewodem habilitacyjnym sporządza się protokół.
§  14.
Od uchwały rady wydziału odmawiającej nadania stopnia naukowego docenta służy odwołanie do Ministra, który decyduje po zasięgnięciu opinii Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego.
§  15.
1.
Uchwała rady wydziału o nadaniu stopnia naukowego docenta wymaga zatwierdzenia przez Ministra; przed powzięciem decyzji Minister zasięga opinii Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego.
2.
Wniosek o zatwierdzenie uchwały rady wydziału o nadaniu stopnia naukowego docenta przesyła rektor do Ministra. Do wniosku należy dołączyć rozprawę habilitacyjną, odbitki prac naukowych, wykaz publikacji, akta osobowe kandydata oraz odpisy wszystkich ocen komisji i recenzentów, a także protokołów z posiedzeń rady wydziału dotyczących całego przebiegu przewodu habilitacyjnego.
§  16.
Minister zawiadamia rektora o decyzji w sprawie zatwierdzenia uchwały rady wydziału o nadaniu stopnia naukowego docenta. Nazwiska osób, którym nadano stopień naukowy docenta, ogłaszane są w Dzienniku Urzędowym Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego.

Przepisy przejściowe i końcowe.

§  17.
Osoby, które na podstawie przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 kwietnia 1952 r. w sprawie warunków i trybu nadawania stopni naukowych (Dz. U. z 1952 r. Nr 24, poz. 164, z 1954 r. Nr 13, poz. 47 i z 1956 r. Nr 11, poz. 58) posiadały wszczęty przewód doktorski (stopień doktora nauk) przed dniem wejścia w życie ustawy, mogą ubiegać się o nadanie stopnia naukowego docenta na podstawie przedstawionej pracy doktorskiej. W tych przypadkach wszczęte przewody doktorskie uznaje się za wszczęte przewody habilitacyjne. Rada wydziału określa stadium, w którym przewód ma być wznowiony.
§  18.
Osoby, które na podstawie przepisów obowiązujących przed dniem wejścia w życie ustawy z dnia 15 grudnia 1951 r. o szkolnictwie wyższym i o pracownikach nauki (Dz. U. z 1956 r. Nr 45, poz. 205) uzyskały stopień doktora, a w okresie mocy obowiązującej tej ustawy posiadały wszczęty przewód kandydacki, mogą przedłożyć przy ubieganiu się o stopień docenta pracę kandydacką jako rozprawę habilitacyjną.
§  19.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1959.41.256

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Przeprowadzenie przewodów habilitacyjnych w szkołach wyższych.
Data aktu: 17/06/1959
Data ogłoszenia: 28/07/1959
Data wejścia w życie: 28/07/1959