Zmiana przepisów postępowania karnego.

USTAWA
z dnia 18 czerwca 1959 r.
o zmianie przepisów postępowania karnego.

Art.  1. 

W kodeksie postępowania karnego wprowadza się następujące zmiany:

1)
art. 51 § 2 lit. c) otrzymuje brzmienie:

"c) obejmowanie i odstępowanie na rozprawie od oskarżenia w myśl art. 65;";

2)
w art. 51 § 2 dotychczasową lit. c) oznacza się jako literę d), a dotychczasową lit. d) jako lit. e);
3)
w art. 58 dotychczasową treść oznacza się jako § 1 i dodaje się nowy § 2 w brzmieniu:

"§ 2. W sprawach, w których jako pokrzywdzony występuje Skarb Państwa lub jednostka gospodarki uspołecznionej, prawa pokrzywdzonego przysługują również organom inspekcji i kontroli państwowej, które ujawniły przestępstwo lub spowodowały wszczęcie postępowania karnego.";

4)
w art. 105 wyrazy: "do 750 złotych" zastępuje się wyrazami: "od 100 do 2.000 złotych";
5)
w art. 106 wyrazy: "do 1.500 złotych" zastępuje się wyrazami: "od 100 do 3.000 złotych";
6)
w art. 152 dodaje się nowe §§ 3 i 4 w brzmieniu:

"§ 3. Tymczasowe aresztowanie stosuje się w razie wydania w pierwszej instancji wyroku skazującego na karę pozbawienia wolności powyżej 2 lat.

§ 4. Sąd może w wypadku określonym w § 3 odstąpić od stosowania tymczasowego aresztowania jedynie wówczas, gdy ze względu na szczególne okoliczności sprawy zastosowanie tymczasowego aresztowania uzna za niewskazane.";

7)
w art. 235 dotychczasową treść oznacza się jako § 1 i dodaje się nowy § 2 w brzmieniu:

"§ 2. Prokurator może powierzyć prowadzenie śledztwa także Milicji Obywatelskiej, jednakże w tym wypadku czynności przewidziane w art. 236 § 1, 237, 238, 244, 2451, 2452 § 1 dokonywa prokurator albo na jego zlecenie referendarz śledczy lub asesor prokuratury.";

8)
w art. 237 dodaje się nowe §§ 4 i 5 w brzmieniu:

"§ 4. W przypadkach nie cierpiących zwłoki, w szczególności gdy zwłoka mogłaby spowodować zatarcie śladów przestępstwa, a zachodzą warunki niezbędne do sporządzenia postanowienia o przedstawieniu zarzutów określonej osobie, Milicja Obywatelska może w toku śledztwa prowadzonego w myśl art. 235 § 2 przesłuchać tę osobę w charakterze podejrzanego, jeszcze przed wydaniem postanowienia o przedstawieniu zarzutów.

§ 5. W wypadku przewidzianym w § 4 prokurator najdalej w ciągu dni trzech od daty przesłuchania podejrzanego przez Milicję Obywatelską wydaje postanowienie w przedmiocie przedstawienia zarzutów.";

9)
w art. 244 § 3 otrzymuje brzmienie:

"§ 3. Jeżeli nie zajdzie potrzeba uzupełnienia śledztwa, prowadzący je wydaje postanowienie o zamknięciu śledztwa i ogłasza to postanowienie lub doręcza jego odpis podejrzanemu, po czym sporządza akt oskarżenia.";

10)
art. 2453 otrzymuje brzmienie:

"Art. 2453. § 1. Śledztwo umorzone może być na nowo podjęte, jeśli nie będzie się toczyć przeciwko osobie, której w poprzednim postępowaniu przedstawiono zarzuty.

§ 2. Prowadzący śledztwo lub Milicja Obywatelska może dokonać odpowiednich czynności śledczych, jeżeli dla wydania postanowienia o podjęciu śledztwa zachodzi potrzeba sprawdzenia okoliczności faktycznych.

§ 3. Postanowienie o podjęciu na nowo śledztwa wydaje prokurator, który poprzednio śledztwo prowadził lub nadzorował.";

11)
po art. 2453 dodaje się nowy art. 2453a w brzmieniu:

"Art. 2453a. § 1. W stosunku do osoby, której przedstawiono zarzuty w toku śledztwa prawomocnie umorzonego, nastąpić może tylko wznowienie śledztwa. Wznowienie umorzonego śledztwa może nastąpić tylko w razie ujawnienia nowych istotnych okoliczności, nie znanych w poprzednim postępowaniu. Łączny czas pozbawienia podejrzanego wolności nie może jednak przekraczać okresów wskazanych w art. 158.

§ 2. Przepis art. 2453 § 2 stosuje się odpowiednio.

§ 3. Postanowienie o wznowieniu śledztwa wydaje prokurator nadrzędny nad prokuratorem prowadzącym lub nadzorującym śledztwo.";

12)
w art. 24511 dodaje się nowy § 3 w brzmieniu:

"§ 3. Jeżeli dochodzenie nie mogło być ukończone w ciągu trzech miesięcy, należy w tej sprawie wszcząć śledztwo.";

13)
po art. 24517 dodaje się nowy art. 24518 w brzmieniu:

"Art. 24518. W ciągu sześciu miesięcy od uprawomocnienia się postanowienia o umorzeniu śledztwa lub dochodzenia, w stosunku do osoby, której przedstawiono zarzuty, Prokurator Generalny Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej może takie postanowienie uchylić, jeżeli stwierdzi, że umorzenie postępowania było bezzasadne.";

14)
po art. 388 dodaje się nowy art. 3881 w brzmieniu:

"Art. 3881. § 1. W razie oczywistej bezzasadności rewizji, sąd rewizyjny wymierza opłatę sądową co najmniej podwójną nie więcej jednak jak pięciokrotną w stosunku do należnej za pierwszą instancję.

§ 2. Przepis § 1 nie stosuje się do oskarżyciela publicznego.";

15)
w art. 3961 dodaje się nowy § 4 w brzmieniu:

"§ 4. Do podania o założenie rewizji nadzwyczajnej strona lub inna osoba wymieniona w art. 464 § 1 załącza dowód wpłacenia do kasy sądowej zryczałtowanej opłaty w wysokości 300 złotych.";

16)
art. 420 otrzymuje brzmienie:

"Art. 420. § 1. Na prośbę skazanego sąd, który wydał wyrok w pierwszej instancji, może odroczyć na czas do sześciu miesięcy, a kobietom brzemiennym na czas do jednego roku, wykonanie kary pozbawienia wolności, jeżeli natychmiastowe wykonanie kary pociągnęłoby dla skazanego lub jego rodziny skutki zbyt ciężkie.

§ 2. O odroczeniu wykonania kary sąd orzeka na posiedzeniu niejawnym w składzie jednego sędziego po wysłuchaniu wniosku prokuratora.

§ 3. Odroczenie może być odwołane przez tenże sąd lub na wniosek prokuratora przez sąd wyższej instancji, jeżeli ustaną przyczyny, dla których odroczenia udzielono, lub jeżeli skazany nie korzysta z odroczenia w celu powołanym w jego prośbie."

Art.  2. 

W ustawie z dnia 20 lipca 1950 r. o zmianie przepisów postępowania karnego (Dz. U. z 1950 r. Nr 38, poz. 348, z 1954 r. Nr 34, poz. 142, z 1955 r. Nr 46, poz. 309, z 1958 r. Nr 18, poz. 76) art. 5 § 2 pkt c) otrzymuje brzmienie:

"c) w art. 1 ustawy z dnia 18 czerwca 1959 r. o odpowiedzialności karnej za przestępstwa przeciw własności społecznej (Dz. U. Nr 36, poz. 228), o ile szkoda wyrządzona lub zamierzona nie przekracza 5.000 zł."

Art.  3. 
§  1.  1
 W razie wyrządzenia czynem przestępnym szkody w mieniu społecznym Milicja Obywatelska może w toku dochodzenia lub śledztwa dokonać u podejrzanego tymczasowego zajęcia mienia ruchomego dla zabezpieczenia roszczeń o naprawienie szkody, grożącej mu kary grzywny lub przepadku majątku, jeżeli zachodzi niebezpieczeństwo usunięcia tego mienia. U osoby nie występującej w charakterze podejrzanego, lecz będącej z nim w bliskim stosunku (art. 288 § 3 kodeksu zobowiązań) tymczasowemu zajęciu podlegają rzeczy i prawa majątkowe, których na podstawie art. 6 i 7 ustawy z dnia 21 stycznia 1958 r. o wzmożeniu ochrony mienia społecznego przed szkodami wynikającymi z przestępstwa (Dz. U. Nr 4, poz. 11) dotyczy domniemanie, że należą do podejrzanego.
§  2. 
W wypadkach nie cierpiących zwłoki Milicja Obywatelska może dokonać także tymczasowego zajęcia mienia ruchomego u osoby, podejrzanej o popełnienie czynu określonego w § 1, jeszcze przed wydaniem postanowienia o przedstawieniu zarzutów.
§  3. 
Tymczasowe zajęcie następuje przez wciągnięcie zajętych ruchomości do protokołu i sporządzenie opisu, a w razie potrzeby także przez opieczętowanie ruchomości. Tymczasowe zajęcie jest dokonane z chwilą podpisania protokołu przez organ Milicji Obywatelskiej. Zajęte kosztowności i pieniądze mogą być odebrane i zdeponowane.
§  4. 
Organ Milicji Obywatelskiej doręcza odpis protokołu zajęcia osobie, u której przeprowadza rewizję, a w razie oddania zajętej ruchomości pod dozór osoby trzeciej, także tej osobie.
§  5. 
Tymczasowe zajęcie upada, jeżeli w terminie 14 dni od daty jego dokonania nie zostanie utrzymane w mocy postanowieniem prokuratora.
Art.  4. 

Minister Sprawiedliwości i Minister Zdrowia określą w drodze rozporządzenia zasady i tryb usprawiedliwiania niestawiennictwa oskarżonych, świadków i innych uczestników procesu z powodu choroby.

Art.  5. 

Minister Sprawiedliwości w porozumieniu z właściwymi ministrami określi w drodze rozporządzenia sposób wykonania orzeczeń, o których mowa w art. 62 kodeksu karnego.

Art.  6. 

Minister Sprawiedliwości w porozumieniu z Ministrem Łączności określi w drodze rozporządzenia zasady i tryb doręczania pism sądowych przez pocztę w sprawach karnych i cywilnych.

Art.  7. 

Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty ogłoszenia.

1 Art. 3 § 1 zmieniony przez art. 4 ustawy z dnia 27 listopada 1961 r. (Dz.U.61.53.296) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1962 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1959.36.229

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Zmiana przepisów postępowania karnego.
Data aktu: 18/06/1959
Data ogłoszenia: 27/06/1959
Data wejścia w życie: 12/07/1959