Organizacja i tryb postępowania komisji lokalowych oraz kolegiów do spraw lokalowych i zasady wynagrodzenia za udział w posiedzeniach tych komisji i kolegiów.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 25 marca 1959 r.
w sprawie organizacji i trybu postępowania komisji lokalowych oraz kolegiów do spraw lokalowych i zasad wynagrodzenia za udział w posiedzeniach tych komisji i kolegiów.

Na podstawie art. 46 ustawy z dnia 30 stycznia 1959 r. - Prawo lokalowe (Dz. U. Nr 10, poz. 59) zarządza się, co następuje:
§  1.
Do rozstrzygania odwołań od decyzji właściwych do spraw lokalowych organów prezydiów rad narodowych powołane są powiatowe komisje lokalowe, a w miastach stanowiących powiaty i miastach wyłączonych z województw - miejskie komisje lokalowe. Powiatowe i miejskie komisje lokalowe są organami prezydiów powiatowych rad narodowych oraz rad narodowych miast stanowiących powiaty i miast wyłączonych z województw.
§  2.
Do rozpatrywania w trybie nadzoru decyzji komisji lokalowych oraz do rozpatrywania na skutek skarg i zażaleń decyzji w sprawach lokalowych powołane są kolegia przy właściwych do spraw lokalowych organach prezydiów wojewódzkich (miast wyłączonych z województw) rad narodowych, zwane dalszym ciągu kolegiami do spraw lokalowych. Kolegia są organami prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw).
§  3.
W skład powiatowej i miejskiej komisji lokalowej wchodzą:
1)
przewodniczący i zastępca przewodniczącego, powoływani i odwoływani przez prezydium właściwej rady narodowej, które w razie potrzeby może powołać więcej niż jednego zastępcę; przewodniczący i jego zastępcy powinni posiadać wykształcenie prawnicze,
2)
członkowie wyznaczeni przez prezydium właściwej rady narodowej, w tym po jednym spośród pracowników organów prezydium: do spraw gospodarki mieszkaniowej, rolnictwa, spraw wewnętrznych, handlu, przemysłu, budownictwa oraz planowania gospodarczego,
3)
członkowie wyznaczeni stosownie do § 6,
4)
przedstawiciele zarządów okręgowych związków zawodowych wyznaczeni przez właściwą wojewódzką komisję porozumiewawczą związków zawodowych w liczbie ustalonej przez prezydium właściwej rady narodowej.
§  4.
W skład miejskich komisji lokalowych nie mogą wchodzić pracownicy właściwych do spraw lokalowych organów prezydiów rad narodowych.
§  5.
Komisja lokalowa rozpoznaje sprawę na rozprawie w składzie: przewodniczący komisji lub jego zastępca oraz dwaj członkowie komisji. Skład komisji w danej sprawie ustala przewodniczący komisji lub jego zastępca, przy czym w każdym składzie powinien być jeden przedstawiciel związków zawodowych.
§  6.
1.
W razie rozpatrywania przez komisję lokalową sprawy, w której zainteresowane są organy wojskowe w związku z zakwaterowaniem żołnierzy albo jednostek i przedsiębiorstw wojskowych i ich pracowników - w skład komisji wchodzi przedstawiciel właściwego dowódcy garnizonu.
2.
W razie rozpatrywania przez komisję lokalową sprawy, w której zainteresowana jest jednostka wojsk wewnętrznych, Milicji Obywatelskiej lub Służby Więziennej albo zakład poprawczy, w skład komisji wchodzi przedstawiciel danej jednostki wojsk wewnętrznych, powiatowej (miejskiej) komendy Milicji Obywatelskiej lub centralnego więzienia albo zakładu poprawczego, a w m. st. Warszawie - przedstawiciel Ministra Spraw Wewnętrznych lub Ministra Sprawiedliwości.
3.
W razie rozpatrywania przez komisję lokalową sporu pomiędzy najemcą zamieszkałym w domu spółdzielni mieszkaniowej a spółdzielnią w skład komisji wchodzi przedstawiciel spółdzielczości mieszkaniowej, delegowany przez właściwy terenowo oddział Związku Spółdzielni Mieszkaniowych.
§  7.
1.
Na rozprawie przed komisją lokalową referuje sprawę przewodniczący lub wyznaczony przez niego członek komisji.
2.
Przebieg rozprawy protokołuje pracownik wyznaczony przez kierownika organu do spraw gospodarki komunalnej i mieszkaniowej prezydium właściwej rady narodowej spoza pracowników zatrudnionych w sprawach lokalowych.
3.
Protokół rozprawy podpisują przewodniczący i protokolant.
§  8.
1.
Po przeprowadzonej rozprawie i naradzie komisja lokalowa wydaje decyzję. Decyzja zapada zwykłą większością głosów. Decyzję podpisują przewodniczący i członkowie komisji.
2.
Narada komisji lokalowej jest tajna. W czasie narady i głosowania mogą być obecni jedynie przewodniczący i członkowie komisji oraz protokolant.
§  9.
W skład kolegium do spraw lokalowych wchodzą:
1)
przewodniczący powoływany i odwoływany przez prezydium właściwej rady narodowej spośród osób posiadających wykształcenie prawnicze; przewodniczącym tym powinien być w zasadzie kierownik właściwego do spraw lokalowych organu prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa),
2)
zastępca przewodniczącego powoływany i odwoływany przez prezydium właściwej rady narodowej spośród osób posiadających wykształcenie prawnicze; prezydium właściwej rady narodowej w razie potrzeby może powołać więcej niż jednego zastępcę,
3)
członkowie powoływani i odwoływani przez prezydium właściwej wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) w potrzebnej ilości, w tym spośród przedstawicieli zarządów okręgowych związków zawodowych zgłoszonych przez właściwą wojewódzką komisję porozumiewawczą związków zawodowych w liczbie ustalonej przez prezydium właściwej rady narodowej.
§  10.
1.
Kolegium do spraw lokalowych rozpoznaje sprawę na rozprawie w składzie: przewodniczący lub jego zastępca i dwaj członkowie. Skład kolegium w danej sprawie ustala przewodniczący kolegium lub jego zastępca, przy czym w każdym składzie powinien być jeden przedstawiciel związków zawodowych.
2.
Kolegium do spraw lokalowych rozpatrując sprawę w trybie nadzoru lub na skutek skarg i zażaleń może w razie stwierdzenia naruszenia prawa uchylić lub zmienić decyzję.
3.
Przepisy §§ 7 i 8 mają odpowiednie zastosowanie do kolegium do spraw lokalowych.
§  11.
Przewodniczący kolegium do spraw lokalowych może przed rozstrzygnięciem sprawy przez kolegium wstrzymać wykonanie decyzji w sprawie lokalowej, która została poddana rozpatrzeniu przez kolegium, z wyjątkiem decyzji dotyczących opróżnienia budynków zagrożonych bezpośrednio zawaleniem.
§  12.
Decyzja kolegium może być uchylona lub zmieniona przez prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) w przypadkach określonych w art. 55 ustawy z dnia 25 stycznia 1958 r. o radach narodowych (Dz. U. Nr 5, poz. 16).
§  13.
W wyjątkowych przypadkach mogą być powołane na stanowiska przewodniczących i zastępców przewodniczących powiatowych i miejskich komisji lokalowych oraz kolegiów do spraw lokalowych osoby nie posiadające wykształcenia prawniczego, jeżeli posiadają one dokładną znajomość przepisów w zakresie publicznej gospodarki lokalami i wieloletnią praktykę w ich stosowaniu.
§  14.
1.
Członkowie komisji lokalowych oraz kolegiów do spraw lokalowych za posiedzenia odbyte poza godzinami służbowymi w ciągu jednego dnia otrzymują wynagrodzenie w wysokości ustalonej przez prezydium rady narodowej, którego organem jest komisja lub kolegium. Wynagrodzenie nie może przekraczać wysokości przewidzianej w przepisach o wynagrodzeniu za udział w posiedzeniach komisji resortowych. Protokolant otrzymuje wynagrodzenie w wysokości równej wynagrodzeniu członka komisji.
2.
Przewodniczący składu orzekającego komisji lokalowej oraz kolegium do spraw lokalowych otrzymują za posiedzenia wynagrodzenie w wysokości 150% wynagrodzenia przewidzianego w ust. 1.
§  15.
Obsługa biurowa komisji lokalowych i kolegiów do spraw lokalowych wykonywana jest przez właściwy do spraw lokalowych organ prezydium rady narodowej.
§  16.
Do postępowania przed komisjami lokalowymi i kolegiami do spraw lokalowych stosuje się przepisy o postępowaniu administracyjnym, o ile przepisy szczególne nie stanowią inaczej.
§  17.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Od piątku nowe sankcje UE w obszarze transportu drogowego

2 sierpnia br. wchodzą w życie nowe zasady dotyczące przedsiębiorstw transportu drogowego, w związku z przyjęciem kolejnego pakietu sankcji wobec Białorusi - przypomina resort finansów. Przedsiębiorstwa transportu drogowego zostały zobowiązane do ujawniania właściwym organom krajowym na ich żądanie swojej struktury własnościowej.

Krzysztof Koślicki 01.08.2024
Wyższe dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności wzrośnie z obecnych 2400 zł do 2760 zł, a w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności z 1350 zł do 1550 zł – przewiduje projekt Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Nowe przepisy mają wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, z mocą od 1 lipca 2024 roku.

Grażyna J. Leśniak 01.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1959.23.149

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Organizacja i tryb postępowania komisji lokalowych oraz kolegiów do spraw lokalowych i zasady wynagrodzenia za udział w posiedzeniach tych komisji i kolegiów.
Data aktu: 25/03/1959
Data ogłoszenia: 11/04/1959
Data wejścia w życie: 11/04/1959