Organizacja i tryb postępowania komisji lokalowych oraz kolegiów do spraw lokalowych i zasady wynagrodzenia za udział w posiedzeniach tych komisji i kolegiów.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 25 marca 1959 r.
w sprawie organizacji i trybu postępowania komisji lokalowych oraz kolegiów do spraw lokalowych i zasad wynagrodzenia za udział w posiedzeniach tych komisji i kolegiów.

Na podstawie art. 46 ustawy z dnia 30 stycznia 1959 r. - Prawo lokalowe (Dz. U. Nr 10, poz. 59) zarządza się, co następuje:
§  1.
Do rozstrzygania odwołań od decyzji właściwych do spraw lokalowych organów prezydiów rad narodowych powołane są powiatowe komisje lokalowe, a w miastach stanowiących powiaty i miastach wyłączonych z województw - miejskie komisje lokalowe. Powiatowe i miejskie komisje lokalowe są organami prezydiów powiatowych rad narodowych oraz rad narodowych miast stanowiących powiaty i miast wyłączonych z województw.
§  2.
Do rozpatrywania w trybie nadzoru decyzji komisji lokalowych oraz do rozpatrywania na skutek skarg i zażaleń decyzji w sprawach lokalowych powołane są kolegia przy właściwych do spraw lokalowych organach prezydiów wojewódzkich (miast wyłączonych z województw) rad narodowych, zwane dalszym ciągu kolegiami do spraw lokalowych. Kolegia są organami prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw).
§  3.
W skład powiatowej i miejskiej komisji lokalowej wchodzą:
1)
przewodniczący i zastępca przewodniczącego, powoływani i odwoływani przez prezydium właściwej rady narodowej, które w razie potrzeby może powołać więcej niż jednego zastępcę; przewodniczący i jego zastępcy powinni posiadać wykształcenie prawnicze,
2)
członkowie wyznaczeni przez prezydium właściwej rady narodowej, w tym po jednym spośród pracowników organów prezydium: do spraw gospodarki mieszkaniowej, rolnictwa, spraw wewnętrznych, handlu, przemysłu, budownictwa oraz planowania gospodarczego,
3)
członkowie wyznaczeni stosownie do § 6,
4)
przedstawiciele zarządów okręgowych związków zawodowych wyznaczeni przez właściwą wojewódzką komisję porozumiewawczą związków zawodowych w liczbie ustalonej przez prezydium właściwej rady narodowej.
§  4.
W skład miejskich komisji lokalowych nie mogą wchodzić pracownicy właściwych do spraw lokalowych organów prezydiów rad narodowych.
§  5.
Komisja lokalowa rozpoznaje sprawę na rozprawie w składzie: przewodniczący komisji lub jego zastępca oraz dwaj członkowie komisji. Skład komisji w danej sprawie ustala przewodniczący komisji lub jego zastępca, przy czym w każdym składzie powinien być jeden przedstawiciel związków zawodowych.
§  6.
1.
W razie rozpatrywania przez komisję lokalową sprawy, w której zainteresowane są organy wojskowe w związku z zakwaterowaniem żołnierzy albo jednostek i przedsiębiorstw wojskowych i ich pracowników - w skład komisji wchodzi przedstawiciel właściwego dowódcy garnizonu.
2.
W razie rozpatrywania przez komisję lokalową sprawy, w której zainteresowana jest jednostka wojsk wewnętrznych, Milicji Obywatelskiej lub Służby Więziennej albo zakład poprawczy, w skład komisji wchodzi przedstawiciel danej jednostki wojsk wewnętrznych, powiatowej (miejskiej) komendy Milicji Obywatelskiej lub centralnego więzienia albo zakładu poprawczego, a w m. st. Warszawie - przedstawiciel Ministra Spraw Wewnętrznych lub Ministra Sprawiedliwości.
3.
W razie rozpatrywania przez komisję lokalową sporu pomiędzy najemcą zamieszkałym w domu spółdzielni mieszkaniowej a spółdzielnią w skład komisji wchodzi przedstawiciel spółdzielczości mieszkaniowej, delegowany przez właściwy terenowo oddział Związku Spółdzielni Mieszkaniowych.
§  7.
1.
Na rozprawie przed komisją lokalową referuje sprawę przewodniczący lub wyznaczony przez niego członek komisji.
2.
Przebieg rozprawy protokołuje pracownik wyznaczony przez kierownika organu do spraw gospodarki komunalnej i mieszkaniowej prezydium właściwej rady narodowej spoza pracowników zatrudnionych w sprawach lokalowych.
3.
Protokół rozprawy podpisują przewodniczący i protokolant.
§  8.
1.
Po przeprowadzonej rozprawie i naradzie komisja lokalowa wydaje decyzję. Decyzja zapada zwykłą większością głosów. Decyzję podpisują przewodniczący i członkowie komisji.
2.
Narada komisji lokalowej jest tajna. W czasie narady i głosowania mogą być obecni jedynie przewodniczący i członkowie komisji oraz protokolant.
§  9.
W skład kolegium do spraw lokalowych wchodzą:
1)
przewodniczący powoływany i odwoływany przez prezydium właściwej rady narodowej spośród osób posiadających wykształcenie prawnicze; przewodniczącym tym powinien być w zasadzie kierownik właściwego do spraw lokalowych organu prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa),
2)
zastępca przewodniczącego powoływany i odwoływany przez prezydium właściwej rady narodowej spośród osób posiadających wykształcenie prawnicze; prezydium właściwej rady narodowej w razie potrzeby może powołać więcej niż jednego zastępcę,
3)
członkowie powoływani i odwoływani przez prezydium właściwej wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) w potrzebnej ilości, w tym spośród przedstawicieli zarządów okręgowych związków zawodowych zgłoszonych przez właściwą wojewódzką komisję porozumiewawczą związków zawodowych w liczbie ustalonej przez prezydium właściwej rady narodowej.
§  10.
1.
Kolegium do spraw lokalowych rozpoznaje sprawę na rozprawie w składzie: przewodniczący lub jego zastępca i dwaj członkowie. Skład kolegium w danej sprawie ustala przewodniczący kolegium lub jego zastępca, przy czym w każdym składzie powinien być jeden przedstawiciel związków zawodowych.
2.
Kolegium do spraw lokalowych rozpatrując sprawę w trybie nadzoru lub na skutek skarg i zażaleń może w razie stwierdzenia naruszenia prawa uchylić lub zmienić decyzję.
3.
Przepisy §§ 7 i 8 mają odpowiednie zastosowanie do kolegium do spraw lokalowych.
§  11.
Przewodniczący kolegium do spraw lokalowych może przed rozstrzygnięciem sprawy przez kolegium wstrzymać wykonanie decyzji w sprawie lokalowej, która została poddana rozpatrzeniu przez kolegium, z wyjątkiem decyzji dotyczących opróżnienia budynków zagrożonych bezpośrednio zawaleniem.
§  12.
Decyzja kolegium może być uchylona lub zmieniona przez prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) w przypadkach określonych w art. 55 ustawy z dnia 25 stycznia 1958 r. o radach narodowych (Dz. U. Nr 5, poz. 16).
§  13.
W wyjątkowych przypadkach mogą być powołane na stanowiska przewodniczących i zastępców przewodniczących powiatowych i miejskich komisji lokalowych oraz kolegiów do spraw lokalowych osoby nie posiadające wykształcenia prawniczego, jeżeli posiadają one dokładną znajomość przepisów w zakresie publicznej gospodarki lokalami i wieloletnią praktykę w ich stosowaniu.
§  14.
1.
Członkowie komisji lokalowych oraz kolegiów do spraw lokalowych za posiedzenia odbyte poza godzinami służbowymi w ciągu jednego dnia otrzymują wynagrodzenie w wysokości ustalonej przez prezydium rady narodowej, którego organem jest komisja lub kolegium. Wynagrodzenie nie może przekraczać wysokości przewidzianej w przepisach o wynagrodzeniu za udział w posiedzeniach komisji resortowych. Protokolant otrzymuje wynagrodzenie w wysokości równej wynagrodzeniu członka komisji.
2.
Przewodniczący składu orzekającego komisji lokalowej oraz kolegium do spraw lokalowych otrzymują za posiedzenia wynagrodzenie w wysokości 150% wynagrodzenia przewidzianego w ust. 1.
§  15.
Obsługa biurowa komisji lokalowych i kolegiów do spraw lokalowych wykonywana jest przez właściwy do spraw lokalowych organ prezydium rady narodowej.
§  16.
Do postępowania przed komisjami lokalowymi i kolegiami do spraw lokalowych stosuje się przepisy o postępowaniu administracyjnym, o ile przepisy szczególne nie stanowią inaczej.
§  17.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1959.23.149

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Organizacja i tryb postępowania komisji lokalowych oraz kolegiów do spraw lokalowych i zasady wynagrodzenia za udział w posiedzeniach tych komisji i kolegiów.
Data aktu: 25/03/1959
Data ogłoszenia: 11/04/1959
Data wejścia w życie: 11/04/1959