Wykonywanie kar aresztu orzeczonych przez kolegia karno-administracyjne przy prezydiach rad narodowych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 5 marca 1959 r.
w sprawie wykonywania kar aresztu orzeczonych przez kolegia karno-administracyjne przy prezydiach rad narodowych.

Na podstawie art. 39 ust. 3 ustawy z dnia 15 grudnia 1951 r. o orzecznictwie karno-administracyjnym (Dz. U. z 1959 r. Nr 15, poz. 79) zarządza się, co następuje:
§  1.
Wykonaniu podlegają:
1)
prawomocne orzeczenia kolegiów karno-administracyjnych o ukaraniu zasadniczą karą aresztu,
2)
prawomocne orzeczenia i nakazy karne, w których ustalono karę aresztu zastępczego w razie nieuiszczenia grzywny w terminie 14 dni od daty doręczenia wezwania do wpłacenia grzywny,
3)
prawomocne postanowienia przewodniczącego składu orzekającego kolegium karno-administracyjnego wydane w trybie art. 20 ust. 3 ustawy o orzecznictwie karno-administracyjnym (Dz. U. z 1959 r. Nr 15, poz. 79) oraz postanowienia wydane w trybie art. 20 ust. 4 tejże ustawy ustalające wymiar aresztu zastępczego w razie nieściągalności grzywny,
4)
orzeczenia i nakazy karne wydane w trybie postępowania przyspieszonego (art. 38 pkt 2 ustawy o orzecznictwie karno-administracyjnym),
5) 1
wydane w trybie postępowania przyspieszonego orzeczenia, w których ustalono karę aresztu zastępczego, w stosunku do osoby, co do której wykonanie tej kary byłoby uniemożliwione wskutek braku stałego miejsca zamieszkania lub ze względu na stałe zmienianie przez tę osobę miejsca pobytu bez zameldowania, jeżeli ukarany nie uiści grzywny natychmiast po jej orzeczeniu i doręczeniu mu wezwania do jej wpłacenia.
§  2.
Wykonanie zasadniczej albo zastępczej kary aresztu zarządzają właściwe dla spraw wewnętrznych organy administracji prezydiów powiatowych (miast stanowiących powiaty) i dzielnicowych rad narodowych, zwane dalej "organami administracji". Właściwość terytorialną powiatowych (miejskich) i dzielnicowych rad narodowych ustala się według miejsca zamieszkania ukaranego.
§  3.
Karę aresztu wykonuje się przez osadzenie osoby ukaranej w zakładzie karnym.
§  4.
1.
Zarządzając wykonanie kary aresztu organ administracji wzywa ukaranego, aby w oznaczonym dniu stawił się do wskazanego w wezwaniu zakładu karnego.
2.
Po otrzymaniu zwrotnego poświadczenia odbioru organ administracji przesyła do zakładu karnego:
1)
odpis podlegającego wykonaniu orzeczenia albo nakazu karnego lub postanowienia, o którym mowa w § 1 niniejszego rozporządzenia,
2)
nakaz przyjęcia ukaranego do zakładu karnego.
§  5.
1.
W razie niestawienia się ukaranego w zakładzie karnym w ciągu 5 dni po wyznaczonym terminie bądź w ciągu 5 dni po upływie okresu przerwy w odbywaniu kary - zakład karny powiadamia o tym komendę powiatową (miejską lub dzielnicową) Milicji Obywatelskiej, właściwą według miejsca zamieszkania ukaranego, w celu niezwłocznego dokonania przymusowego doprowadzenia, przesyłając odpis orzeczenia, nakazu karnego lub postanowienia. Jednocześnie zakład karny przesyła odpis powiadomienia organowi administracji, który zarządził wykonanie kary.
2.
Organ Milicji Obywatelskiej odstąpi od przymusowego doprowadzenia ukaranego w przypadkach:
1)
ciężkiej choroby obłożnej stwierdzonej świadectwem wystawionym przez lekarza urzędowego, określonego w drodze zarządzenia Ministra Zdrowia i Ministra Spraw Wewnętrznych,
2)
ciąży stwierdzonej przez lekarza oraz w okresie 6 miesięcy po rozwiązaniu, o ile dziecko pozostaje przy życiu, a w okresie 6 tygodni po rozwiązaniu, jeżeli dziecko zmarło.

Organ Milicji Obywatelskiej może odstąpić od przymusowego doprowadzenia ukaranego w innych wyjątkowo ważnych okolicznościach należycie udowodnionych, w szczególności gdy ukarany jest jedynym opiekunem obłożnie chorego członka rodziny.

O stwierdzonych przyczynach uniemożliwiających doprowadzenie ukaranego organ Milicji Obywatelskiej zawiadamia właściwy zakład karny. Do zawiadomienia dołącza się świadectwo lekarza lub inny dokument uzasadniający okoliczność odstąpienia od przymusowego doprowadzenia.

§  5a. 2
Zarządzając wykonanie zasadniczej lub zastępczej kary aresztu orzeczonej w postępowaniu przyspieszonym w stosunku do osoby, której tryb życia wskazuje na to, że wykonanie tej kary będzie utrudnione, a to przede wszystkim ze względu na brak stałego miejsca zamieszkania lub stałe zmienianie przez tę osobę miejsca pobytu bez zameldowania, organ administracji może bez stosowania przepisu § 4 zwrócić się do organu Milicji Obywatelskiej o przymusowe doprowadzenie ukaranego do zakładu karnego bezpośrednio z rozprawy. Organ administracji przekazuje równocześnie do zakładu karnego:
1)
odpis podlegającego wykonaniu orzeczenia oraz
2)
nakaz przyjęcia ukaranego do zakładu karnego.

Organ administracji stosuje w tych przypadkach odpowiednio przepis § 5 ust. 2.

§  6.
Do okresu trwania kary aresztu wlicza się również okres, w którym ukarany był zatrzymany przez organ Milicji Obywatelskiej dokonujący przymusowego doprowadzenia.
§  7.
Zakład karny zawiadamia niezwłocznie organ administracji, który zarządził wykonanie kary, o rozpoczęciu i zakończeniu kary aresztu oraz o innych okolicznościach mających istotne znaczenie dla właściwego przebiegu wykonania kary.
§  8.
W przypadku nieprawidłowego obliczenia czasu trwania kary aresztu organ administracji niezwłocznie zawiadamia o tym właściwy zakład karny, podając prawidłowe obliczenie.
§  9.
W razie częściowego uiszczenia grzywny areszt zastępczy zmniejsza się stosunkowo.
§  10.
1.
Wykonanie kary aresztu może być na prośbę ukaranego odroczone lub przerwane na okres do 1 roku, jeżeli natychmiastowe jej wykonanie lub pobyt w areszcie pociągnęłoby dla ukaranego lub jego rodziny skutki zbyt ciężkie, albo jeżeli stan zdrowia ukaranego lub inne wyjątkowo ważne powody za tym przemawiają. Przerwę można w każdej chwili odwołać.
2.
W wypadku choroby umysłowej lub ciężkiej choroby obłożnej ukaranego wykonanie kary aresztu odracza się lub przerywa do czasu wyzdrowienia. Za ciężką chorobę obłożną uznać należy również taki stan cielesny ukaranego, przy którym umieszczenie go w zakładzie karnym może bezpośrednio zagrażać jego życiu.
3.
Odracza się również wykonanie kary aresztu kobietom w okresie ciąży i w ciągu 6 miesięcy po rozwiązaniu, jeśli dziecko pozostaje przy życiu, a w okresie 6 tygodni po rozwiązaniu, jeżeli dziecko zmarło.
§  11.
1.
Odroczenia i przerwy wykonania kary aresztu udziela kierownik organu administracji, który zarządził wykonanie kary.
2.
Decyzję o przerwie wykonania kary aresztu przesyła się natychmiast właściwemu zakładowi karnemu.
§  12.
Nie można zarządzić wykonania kary, jeżeli nie rozpoczęto jej wykonania przed upływem roku od uprawomocnienia się decyzji kolegium lub jego przewodniczącego. Przy obliczaniu przedawnienia uwzględnia się, że nie biegnie ono w okresie odroczenia.
§  13.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 września 1958 r. w sprawie wykonywania kar aresztu orzeczonych przez kolegia przy prezydiach rad narodowych (Dz. U. Nr 56, poz. 274).
§  14.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Ministrowi Spraw Wewnętrznych oraz Ministrowi Sprawiedliwości.
§  15.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 pkt 5 dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 13 lipca 1964 r. (Dz.U.64.29.184) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 sierpnia 1964 r.
2 § 5a:

- dodany przez § 1 rozporządzenia z dnia 9 maja 1961 r. (Dz.U.61.25.121) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 maja 1961 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 13 lipca 1964 r. (Dz.U.64.29.184) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 sierpnia 1964 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1959.20.126

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wykonywanie kar aresztu orzeczonych przez kolegia karno-administracyjne przy prezydiach rad narodowych.
Data aktu: 05/03/1959
Data ogłoszenia: 23/03/1959
Data wejścia w życie: 23/03/1959