Szczególny tryb ściągania zaległości z tytułu niektórych zobowiązań właścicieli nieruchomości wobec Państwa.

USTAWA
z dnia 21 grudnia 1958 r.
o szczególnym trybie ściągania zaległości z tytułu niektórych zobowiązań właścicieli nieruchomości wobec Państwa. *

Dążąc do należytej realizacji prawomocnych zobowiązań podatkowych dłużników, którzy uporczywie nie wywiązują się ze swych obowiązków podatkowych, stanowi się, co następuje:
Art.  1.
1.
Egzekucja sądowa do nieruchomości w celu ściągnięcia zobowiązań podatkowych lub innych należności, do których stosuje się przepisy o zobowiązaniach podatkowych, może być wszczęta z całej nieruchomości lub jej części wydzielonej albo ułamkowej.
2.
Przed skierowaniem egzekucji do wydzielonej części nieruchomości organ finansowy powinien wezwać dłużnika, aby w terminie 14 dni, licząc od daty doręczenia wezwania, wypowiedział się co do oznaczenia części nieruchomości, do której ma być skierowana egzekucja. Jeżeli organ finansowy nie uwzględni wniosku dłużnika, decyzję co do określenia części nieruchomości, do której ma być skierowana egzekucja, wyda prezydium właściwej powiatowej (miejskiej miast stanowiących powiaty miejskie, dzielnicowej w miastach wyłączonych z województw) rady narodowej.
Art.  2.

(skreślony) 1 .

Art.  3.
1.
Jeżeli wszczęcie egzekucji z nieruchomości w trybie sądowym na pokrycie prawomocnie ustalonych zobowiązań podatkowych lub innych należności, do których stosuje się przepisy o zobowiązaniach podatkowych, nie rokowałoby ściągnięcia tych zobowiązań lub należności albo też wszczęta egzekucja nie doprowadzi do sprzedaży nieruchomości w drodze licytacji - nieruchomość może być przejęta przez Państwo na własność w takiej części, która według oszacowania (ust. 7) wystarczy na zaspokojenie poszukiwanych należności, a jeżeli na zaspokojenie tych należności potrzebna jest wartość całej nieruchomości - może ona być przyjęta w całości. Nie może być przejęta w całości nieruchomość, na której ciążą zobowiązania korzystające z pierwszeństwa zaspokojenia przed zobowiązaniami podatkowymi. W takim przypadku pozostawia się część nieruchomości, potrzebną do zaspokojenia tych uprzywilejowanych zobowiązań. Brak księgi wieczystej albo zbioru dokumentów nie stoi na przeszkodzie wszczęciu postępowania o przejęcie nieruchomości przez Państwo na własność.
2.
O wszczęciu postępowania w celu przejęcia nieruchomości na własność Państwa decyduje w drodze uchwały prezydium powiatowej (miejskiej miast stanowiących powiaty miejskie, dzielnicowej w miastach wyłączonych z województw) rady narodowej. Na podstawie uchwały prezydium organ finansowy przesyła tytuł wykonawczy do właściwego sądu powiatowego z wnioskiem o nadanie temu tytułowi sądowej klauzuli wykonalności i o wydanie przez sąd postanowienia o przejęciu nieruchomości na własność Państwa. Postanowienie to sąd wydaje w trybie postępowania niespornego po przeprowadzeniu ustnej rozprawy. Termin rozprawy powinien być wyznaczony w ciągu trzech tygodni od daty złożenia wniosku do sądu. Na rozprawę należy wezwać dłużnika i właściwy organ finansowy. Nieprzybycie na rozprawę dłużnika nie wstrzymuje rozpoznania sprawy.
3. 2
Na rozprawie sąd wysłucha sprawozdania upoważnionego przez prezydium rady narodowej przedstawiciela organu finansowego o zaległościach dłużnika i ewentualnych wyjaśnień dłużnika, jeśli się ten stawi. Po stwierdzeniu, że decyzja ustalająca zobowiązanie jest prawomocna i należność wymagalna w rozumieniu przepisów o postępowaniu podatkowym i zobowiązaniach podatkowych oraz że zachodzą warunki do przejęcia nieruchomości na własność Państwa (ust. 1), sąd nada tytułowi wykonawczemu sądową klauzulę wykonalności i wyda postanowienie o przejęciu nieruchomości dłużnika na własność Państwa. Koszty postępowania sądowego i administracyjnego obciążają dłużnika, chyba że sąd wniosek oddali.
4.
Postanowienia o przejęciu nieruchomości na własność Państwa nie wydaje się, a postępowanie podlega umorzeniu, jeżeli dłużnik w toku postępowania sądowego uiści należność.
5. 3
Po wydaniu postanowienia sądu o przejęciu nieruchomości na własność Państwa dłużnik może w ciągu sześciu tygodni od daty doręczenia mu odpisu tego postanowienia zapłacić należności. W tym przypadku sąd uchyla postanowienie o przejęciu nieruchomości. Zachowuje jednak moc zawarte w postanowieniu rozstrzygnięcie co do kosztów postępowania.
6. 4
Jeżeli w terminie określonym w ust. 5 należności nie zostaną zapłacone, postanowienie o przejęciu nieruchomości na własność Państwa podlega wykonaniu w trybie administracyjnym. Przejęcia gruntów rolnych i budynków związanych z gospodarstwem rolnym dokonuje właściwy do spraw rolnych organ prezydium powiatowej rady narodowej. Przejęcia nieruchomości nierolniczych dokonują właściwe organy administracji prezydiów rad narodowych.
7. 5
Wartość gruntów ustala się stosownie do przepisów w sprawie ceny sprzedaży państwowych nieruchomości rolnych przez Bank Rolny. Tak samo ustala się wartość gruntów nadanych w trybie przepisów o przeprowadzeniu reformy rolnej lub osadnictwie, jeżeli należność za te grunty została w całości spłacona. Jeżeli jednak należność za takie grunty nie została w całości spłacona, wówczas ustala się, w jakim stosunku pozostaje spłacona część należności do całej należnej kwoty, po czym wartość części gruntu, za którą należność została spłacona, ustala się według cen sprzedaży państwowych nieruchomości rolnych przez Bank Rolny, a wartość pozostałej części gruntu - według przepisów, na podstawie których grunt ten został nadany. Zasadę tę stosuje się również w odniesieniu do gruntów, otrzymanych tytułem ekwiwalentu za grunty nadane w trybie przepisów o przeprowadzeniu reformy rolnej lub osadnictwie, a następnie wywłaszczone lub przejęte w innym trybie na własność Państwa. Wartość nieruchomości nierolniczych szacuje się według zasad obowiązujących przy wywłaszczaniu nieruchomości. Wartość budynków ustala się według szacunku przyjętego do ubezpieczenia przez Państwowy Zakład Ubezpieczeń.
Art.  4.

Rada Ministrów określi w drodze rozporządzenia zasady wszczynania postępowania o przejęcie nieruchomości na własność Państwa, zasady unormowania sprawy długów hipotecznych i innych zobowiązań na rzecz wierzycieli, obciążających przejmowane nieruchomości, sposób zagospodarowania przejętych nieruchomości oraz zasady i tryb ich sprzedaży.

Art.  5. 6

(uchylony).

Art.  6. 7

(skreślony).

Art.  7.

W sprawach uregulowanych niniejszą ustawą nie mają zastosowania przepisy art. 33 dekretu z dnia 26 października 1950 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. Nr 49, poz. 452).

Art.  8.

Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

* Z dniem 4 lipca 1962 r. przepisy ustawy nie mają zastosowania do dłużników, których zobowiązania na rzecz Państwa zostały scalone na podstawie art. 32 ustawy z dnia 28 czerwca 1962 r. o przejmowaniu nieruchomości rolnych w zagospodarowanie lub na własność Państwa oraz o zaopatrzeniu emerytalnym właścicieli tych nieruchomości i ich rodzin (Dz.U.62.38.166), zgodnie z art.40 ust. 2 powołanej ustawy.
1 Art. 2 skreślony przez art. 40 pkt 1 ustawy z dnia 28 czerwca 1962 r. o przejmowaniu nieruchomości rolnych w zagospodarowanie lub na własność Państwa oraz o zaopatrzeniu emerytalnym właścicieli tych nieruchomości i ich rodzin (Dz.U.62.38.166) z dniem 4 lipca 1962 r.
2 Art. 3 ust. 3 zmieniony przez art. 40 pkt 2 lit. a) ustawy z dnia 28 czerwca 1962 r. o przejmowaniu nieruchomości rolnych w zagospodarowanie lub na własność Państwa oraz o zaopatrzeniu emerytalnym właścicieli tych nieruchomości i ich rodzin (Dz.U.62.38.166) z dniem 4 lipca 1962 r.
3 Art. 3 ust. 5 zmieniony przez art. 40 pkt 2 lit. b) ustawy z dnia 28 czerwca 1962 r. o przejmowaniu nieruchomości rolnych w zagospodarowanie lub na własność Państwa oraz o zaopatrzeniu emerytalnym właścicieli tych nieruchomości i ich rodzin (Dz.U.62.38.166) z dniem 4 lipca 1962 r.
4 Art. 3 ust. 6 zmieniony przez art. 40 pkt 2 lit. b) ustawy z dnia 28 czerwca 1962 r. o przejmowaniu nieruchomości rolnych w zagospodarowanie lub na własność Państwa oraz o zaopatrzeniu emerytalnym właścicieli tych nieruchomości i ich rodzin (Dz.U.62.38.166) z dniem 4 lipca 1962 r.
5 Art. 3 ust. 7 zmieniony przez art. 40 pkt 2 lit. b) ustawy z dnia 28 czerwca 1962 r. o przejmowaniu nieruchomości rolnych w zagospodarowanie lub na własność Państwa oraz o zaopatrzeniu emerytalnym właścicieli tych nieruchomości i ich rodzin (Dz.U.62.38.166) z dniem 4 lipca 1962 r.
6 Art. 5 uchylony przez art. 18 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 października 1971 r. o uregulowaniu własności gospodarstw rolnych (Dz.U.71.27.250) z dniem 4 listopada 1971 r.
7 Art. 6 skreślony przez art. 40 pkt 3 ustawy z dnia 28 czerwca 1962 r. o przejmowaniu nieruchomości rolnych w zagospodarowanie lub na własność Państwa oraz o zaopatrzeniu emerytalnym właścicieli tych nieruchomości i ich rodzin (Dz.U.62.38.166) z dniem 4 lipca 1962 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1958.77.398

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Szczególny tryb ściągania zaległości z tytułu niektórych zobowiązań właścicieli nieruchomości wobec Państwa.
Data aktu: 21/12/1958
Data ogłoszenia: 31/12/1958
Data wejścia w życie: 31/12/1958