Ustalenie stanowisk służbowych, kwalifikacji i uposażeń pracowników służby archiwalnej zatrudnionych w archiwach państwowych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 19 września 1958 r.
w sprawie ustalenia stanowisk służbowych, kwalifikacji i uposażeń pracowników służby archiwalnej zatrudnionych w archiwach państwowych.

Na podstawie art. 5 i 7 oraz art. 8 ustawy z dnia 4 lutego 1949 r. o uposażeniu pracowników państwowych (Dz. U. Nr 7, poz. 39) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przepisom niniejszego rozporządzenia podlegają pracownicy państwowej służby archiwalnej zatrudnieni w archiwach państwowych.
§  2. 1
Stawki miesięczne uposażenia zasadniczego dla pracowników wymienionych w § 1 ustala się, jak następuje:
Grupa uposażenia złotych
1 2.300
2 2.030
3 1.840
4 1.680
5 1.470
6 1.300
7 1.200
8 1.100
9 1.000
10 900
11 830
12 750
§  3.
Ustala się dla pracowników wymienionych w § 1 następujące stanowiska służbowe oraz określa się grupy uposażenia zasadniczego przywiązane do tych stanowisk:
Stanowisko służbowe Grupa uposażenia
1. kustosz,

konserwator archiwalny

1
2. adiunkt archiwalny 2
3. zastępca konserwatora archiwalnego 3-2
4. starszy archiwista,

starszy asystent konserwatorski

4
5. archiwista,

asystent konserwatorski

6-5
6. młodszy archiwista,

młodszy asystent konserwatorski

8-7
7. praktykant archiwalny ze stażem 9
praktykant archiwalny bez stażu 10
8. technik archiwalny 9-6
9. starszy laborant 9-7
10. laborant 11-9
11. starszy magazynier archiwalny 10-7
12. magazynier archiwalny 12-10
§  4.
1.
Do objęcia stanowisk służbowych wymienionych w § 3 wymagane są następujące kwalifikacje:
1. kustosz ukończone studia wyższe w zakresie nauk historycznych, prawnych lub ekonomicznych, ewentualnie w zakresie innych nauk humanistycznych, stopień naukowy kandydata nauk lub doktora, co najmniej 10 lat pracy w archiwach lub pokrewnych instytucjach naukowych (w tym co najmniej 6 lat pracy w archiwach), dorobek naukowy z zakresu archiwistyki, archiwoznawstwa lub z zakresu historii i nauk pokrewnych, znajomość co najmniej 2 języków obcych;
2. konserwator archiwalny ukończone studia wyższe w dziedzinie przydatnej w zakresie dokumentacji mechanicznej, co najmniej 10 lat praktyki zawodowej, znajomość co najmniej 2 języków obcych;
3. adiunkt archiwalny ukończone studia wyższe w zakresie nauk historycznych, prawnych lub ekonomicznych, ewentualnie w zakresie innych nauk humanistycznych, 8 lat pracy w archiwach lub pokrewnych instytucjach naukowych (w tym co najmniej 5 lat w archiwach), dorobek naukowy, znajomość co najmniej 2 języków obcych;
4. zastępca konserwatora archiwalnego ukończone studia wyższe w dziedzinie przydatnej w zakresie dokumentacji mechanicznej, co najmniej 6 lat praktyki zawodowej, znajomość co najmniej 2 języków obcych;
5. starszy archiwista ukończone studia wyższe w zakresie nauk historycznych, prawnych lub ekonomicznych, ewentualnie w zakresie innych nauk humanistycznych, 5 lat pracy w archiwach lub pokrewnych instytucjach naukowych (w tym co najmniej 3 lata pracy w archiwach), znajomość 2 języków obcych;
6. starszy asystent konserwatorski ukończone studia wyższe w dziedzinie przydatnej w zakresie dokumentacji mechanicznej, co najmniej 4 lata praktyki zawodowej;
7. archiwista ukończone studia wyższe w zakresie nauk historycznych, prawnych lub ekonomicznych, ewentualnie w zakresie innych nauk humanistycznych, co najmniej 2 lata pracy archiwalnej, znajomość co najmniej 1 języka obcego;
8. asystent konserwatorski ukończone studia wyższe w dziedzinie przydatnej w zakresie dokumentacji mechanicznej, co najmniej 2 lata praktyki zawodowej;
9. młodszy archiwista ukończone studia wyższe w zakresie nauk historycznych, prawnych lub ekonomicznych, ewentualnie w zakresie innych nauk humanistycznych, znajomość co najmniej 1 języka obcego
lub
wykształcenie średnie, co najmniej 4 lata pracy w archiwach, znajomość co najmniej 1 języka obcego;
10. młodszy asystent konserwatorski ukończone studia wyższe w dziedzinie przydatnej w zakresie dokumentacji mechanicznej;
11. a) praktykant

archiwalny bez stażu

wykształcenie średnie;
b) praktykant

archiwalny ze

stażem

wykształcenie średnie, co najmniej 3 lata pracy archiwalnej;
12. technik archiwalny wykształcenie średnie techniczne, co najmniej 4 lata praktyki zawodowej;
13. starszy laborant wykształcenie średnie techniczne, co najmniej 4 lata praktyki zawodowej
lub
wykształcenie podstawowe, co najmniej 7 lat pracy w laboratoriach bądź w pracowniach konserwatorskich;
14. laborant ukończona szkoła zawodowa
lub
szkoła podstawowa, co najmniej 4 lata pracy w laboratoriach bądź w pracowniach konserwatorskich;
15. starszy magazynier archiwalny wykształcenie średnie, co najmniej 2 lata pracy w archiwach
lub
wykształcenie podstawowe, co najmniej 5 lat pracy na stanowisku magazyniera archiwalnego;
16. magazynier archiwalny ukończona szkoła podstawowa.
§  5.
Pracownicy wymienieni w § 1, pełniący wymienione funkcje, otrzymują dodatki funkcyjne w następującej wysokości:
1) dyrektor archiwum centralnego 700 - 1.000 zł
2) dyrektor archiwum wojewódzkiego, wicedyrektor do spraw naukowych w archiwum centralnym 500 - 700 zł
3) kierownik oddziału terenowego, kierownik powiatowego archiwum państwowego 250 - 500 zł
4) kierownik oddziału w archiwum, kierownik pracowni 200 - 300 zł.
§  6.
Pełnienie funkcji, o których mowa w § 5, może być powierzone osobom, które zakwalifikowano na następujące stanowiska służbowe:
Funkcja Stanowisko służbowe
1) dyrektor archiwum centralnego - kustosz,
2) dyrektor archiwum wojewódzkiego - kustosz,
3) wicedyrektor do spraw naukowych w

archiwum centralnym

- kustosz lub konserwator archiwalny,
4) kierownik oddziału terenowego,

kierownik archiwum powiatowego

- kustosz, adiunkt archiwalny,

starszy archiwista, archiwista,

5) kierownik oddziału w archiwum lub

kierownik pracowni

- kustosz, adiunkt archiwalny,

starszy archiwista, archiwista,

konserwator archiwalny lub zastępca

konserwatora archiwalnego.

§  7.
Pracownicy wymienieni w § 1, nie będący samodzielnymi pracownikami nauki, a posiadający stopnie naukowe kandydata nauk lub doktora, otrzymują dodatek miesięczny w wysokości 300 zł.
§ 8. 2
(skreślony).
§  9. 3
1.
Pracownikom państwowej służby archiwalnej może być przyznany dodatek specjalny w wysokości od 10 do 30% uposażenia zasadniczego.
2.
Zasady i tryb przyznawania dodatku specjalnego określa Minister Szkolnictwa Wyższego w porozumieniu z Zarządem Głównym Związku Zawodowego Pracowników Kultury i Sztuki po uzgodnieniu z Przewodniczącym Komitetu Pracy i Płac.
§  10.
Pracownicy państwowej służby archiwalnej zatrudnieni w niepełnym wymiarze czasu pracy otrzymują wynagrodzenie obliczone według stawki godzinowej. Stawka za godzinę pracy efektywnej wynosi 1/175 pełnego wynagrodzenia miesięcznego (łącznie z dodatkami), które przysługiwałoby pracownikowi w razie zatrudnienia go w pełnym wymiarze czasu pracy.
§  11.
1.
Samodzielni pracownicy nauki zatrudnieni w archiwach państwowych nie podlegają przepisom niniejszego rozporządzenia i pobierają uposażenie przewidziane w przepisach dla pracowników nauki.
2.
Pracownicy inżynieryjno-techniczni zatrudnieni w Centralnym Laboratorium Konserwacji Archiwaliów przy Archiwum Głównym Akt Dawnych otrzymują uposażenie według zasad i w wysokości przewidzianej dla pracowników inżynieryjno-technicznych.
§  12.
Do pracowników zatrudnionych w archiwach państwowych wykonujących czynności administracyjne i usługowe mają odpowiednie zastosowanie przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 maja 1958 r. w sprawie ustalenia stanowisk, kwalifikacji i uposażenia pracowników prezydiów rad narodowych (Dz. U. Nr 33, poz. 149).
§  13.
1.
Pracownicy służby archiwalnej zatrudnieni w dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia powinni być zakwalifikowani na jedno ze stanowisk służbowych przewidzianych w § 3, odpowiadające rodzajowi i zakresowi wykonywanych czynności oraz posiadanym kwalifikacjom i stażowi pracy.
2.
Pracownicy, o których mowa w ust. 1, mogą być zakwalifikowani na stanowiska przewidziane w § 3, do których zajmowania wymagane jest posiadanie stopnia naukowego lub ukończenie studiów wyższych, również wtedy, jeśli nie odpowiadają tym wymaganiom, lecz wykażą się zaawansowaniem w pracy nad uzupełnieniem swych kwalifikacji (przystąpienie do przeprowadzenia przewodu kandydackiego lub doktorskiego, trwające studia wyższe) pod warunkiem jednak, że wymagane kwalifikacje osiągną w ciągu dwóch lat od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.
3.
Pracownicy, o których mowa w ust. 1, zachowują na okres pracy na danym stanowisku uposażenie w dotychczasowej wysokości, o ile przy zastosowaniu przepisów niniejszego rozporządzenia przysługiwałoby im uposażenie niższe.
§  14. 4
W wyjątkowo uzasadnionych przypadkach pracownicy służby archiwalnej mogą być zwolnieni przez Ministra Szkolnictwa Wyższego od obowiązku posiadania kwalifikacji ustalonych w § 4. W przypadku nieposiadania wymaganego wykształcenia obowiązuje staż pracy zwiększony o 50%.
§  15.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 10 września 1955 r. w sprawie uposażenia niektórych pracowników zatrudnionych w archiwach państwowych (Dz. U. Nr 39, poz. 242).
§  16.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Prezesowi Rady Ministrów oraz zainteresowanym ministrom.
§  17.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 października 1958 r.
1 § 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 24 października 1963 r. (Dz.U.63.47.263) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 października 1963 r.
2 § 8 skreślony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 24 października 1963 r. (Dz.U.63.47.263) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 października 1963 r.
3 § 9 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 24 października 1963 r. (Dz.U.63.47.263) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 października 1963 r.
4 § 14 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 24 października 1963 r. (Dz.U.63.47.263) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 października 1963 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1958.60.301

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ustalenie stanowisk służbowych, kwalifikacji i uposażeń pracowników służby archiwalnej zatrudnionych w archiwach państwowych.
Data aktu: 19/09/1958
Data ogłoszenia: 13/10/1958
Data wejścia w życie: 13/10/1958, 01/10/1958