Wykonywanie kar aresztu orzeczonych przez kolegia przy prezydiach rad narodowych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 6 września 1958 r.
w sprawie wykonywania kar aresztu orzeczonych przez kolegia przy prezydiach rad narodowych.

Na podstawie art. 42 ust. 3 w związku z art. 531 ustawy z dnia 15 grudnia 1951 r. o orzecznictwie karno-administracyjnym (Dz. U. z 1951 r. Nr 66, poz. 454 i z 1958 r. Nr 34, poz. 152) zarządza się, co następuje:
§  1.
Wykonaniu podlegają prawomocne orzeczenia kolegiów:
1)
skazujące na zasadniczą karę aresztu albo
2)
określające wymiar aresztu zastępczego w razie nieściągalności grzywny.
§  2.
Wykonanie zasadniczej albo zastępczej kary aresztu zarządzają wydziały spraw wewnętrznych prezydiów powiatowych (miast stanowiących powiaty miejskie) i dzielnicowych rad narodowych - nazywane dalej "wydziałami spraw wewnętrznych", właściwe według miejsca zamieszkania ukaranego.
§  3.
Karę aresztu wykonuje się przez osadzenie osoby ukaranej w zakładzie karnym. Do odbywającego karę stosuje się przepisy regulaminu więziennego.
§  4.
1.
Zarządzając wykonanie kary aresztu wydział spraw wewnętrznych wzywa ukaranego, aby w oznaczonym dniu stawił się do wskazanego w wezwaniu zakładu karnego. Wezwanie wysyła się za zwrotnym poświadczeniem odbioru (załącznik nr 1).
2.
Po otrzymaniu zwrotnego poświadczenia odbioru wydział spraw wewnętrznych przesyła do zakładu karnego:
1)
odpis orzeczenia kolegium o ukaraniu aresztem ze wskazaniem daty jego prawomocności albo odpis orzeczenia, w którym określono wymiar aresztu zastępczego zamiast nieściągalnej grzywny,
2)
nakaz przyjęcia ukaranego do zakładu karnego (załącznik nr 2).
§  5.
1.
W razie niestawienia się ukaranego w zakładzie karnym w ciągu 5 dni po wyznaczonym terminie zakład karny powiadamia o tym komendę powiatową (miejską lub dzielnicową) Milicji Obywatelskiej, właściwą według miejsca zamieszkania ukaranego (załącznik nr 3). Jednocześnie zakład karny przesyła odpis pisma skierowanego do Milicji Obywatelskiej wydziałowi spraw wewnętrznych, który zarządził wykonanie kary.
2.
Organ Milicji Obywatelskiej niezwłocznie po otrzymaniu z zakładu karnego powiadomienia, o którym mowa w ust. 1, dokonuje przymusowego doprowadzenia ukaranego.
§  6.
Zakład karny zawiadamia niezwłocznie wydział spraw wewnętrznych, który zarządził wykonanie kary, o wszelkich okolicznościach mających istotne znaczenie dla właściwego przebiegu wykonania kary, a w szczególności o:

- przyjęciu ukaranego do zakładu karnego,

- obliczeniu czasu trwania kary,

- zwolnieniu ukaranego po odbyciu kary,

- zwolnieniu wskutek udzielenia ukaranemu przerwy w odbywaniu kary i ponownym osadzeniu go w zakładzie karnym,

- śmierci, wypadku choroby umysłowej lub ciężkiej choroby fizycznej lub też ucieczki odbywającego karę,

- każdym przeniesieniu ukaranego do innego zakładu karnego.

§  7.
W przypadku nieprawidłowego obliczenia czasu trwania kary aresztu wydział spraw wewnętrznych niezwłocznie zawiadamia o tym właściwy zakład karny, podając prawidłowe obliczenie.
§  8.
1.
W razie uiszczenia przez ukaranego całości lub części grzywny w czasie odbywania kary aresztu zastępczego wydział spraw wewnętrznych, który zarządził wykonanie kary, zwraca się do właściwego zakładu karnego o niezwłoczne zwolnienie ukaranego lub zawiadamia zakład karny o dokonaniu stosunkowego zmniejszenia wymiaru kary.
2.
Jeżeli w czasie doprowadzenia ukaranego przez organy Milicji Obywatelskiej w celu odbycia aresztu zastępczego ustalono, że uiścił on całość grzywny, wydział spraw wewnętrznych natychmiast zarządzi odstąpienie od przymusowego doprowadzenia.
§  9.
1.
Wykonanie kary aresztu może być na prośbę ukaranego odroczone lub przerwane na okres do 1 roku, jeżeli natychmiastowe jej wykonanie lub pobyt w areszcie pociągnęłoby dla ukaranego lub jego rodziny skutki zbyt ciężkie albo jeżeli stan zdrowia ukaranego lub inne wyjątkowo ważne powody za tym przemawiają.
2.
W wypadku choroby umysłowej lub ciężkiej choroby fizycznej ukaranego wykonanie kary aresztu odracza się lub przerywa do czasu wyzdrowienia.

Za ciężką chorobę uznać należy również taki stan cielesny ukaranego, przy którym umieszczenie go w zakładzie karnym może bezpośrednio zagrażać jego życiu albo nie dałoby się pogodzić z istniejącymi w zakładzie karnym urządzeniami.

3.
Odracza się również wykonanie kary aresztu kobietom w okresie ciąży i w ciągu 6 miesięcy po rozwiązaniu, jeśli dziecko pozostaje przy życiu.
4.
Przy udzielaniu przerwy w odbywaniu kary aresztu należy również brać pod uwagę, czy ukarany posiada stałe miejsce zamieszkania w kraju oraz określone źródło utrzymania.
5.
Przerwę można w każdej chwili odwołać.
§  10.
1.
Odroczenia i przerwy wykonania kary aresztu udziela kierownik wydziału spraw wewnętrznych, który zarządził wykonanie kary.
2.
Decyzję o przerwie wykonania kary aresztu przesyła się natychmiast właściwemu zakładowi karnemu.
§  11.
W razie niestawienia się ukaranego w ciągu 5 dni po upływie okresu przerwy w odbywaniu kary zakład karny zwraca się do Milicji Obywatelskiej o przymusowe doprowadzenie ukaranego do zakładu karnego, przesyłając jednocześnie odpis powiadomienia wydziałowi, który zarządził wykonanie kary.
§  12.
Nie można wykonać kary, jeżeli od uprawomocnienia się orzeczenia albo od przerwania kary upłynęło lat 3. Przedawnienie kary nie biegnie w okresie jej odroczenia.
§  13.
Wykazy zakładów karnych, w których będzie wykonywana kara aresztu w stosunku do osób ukaranych z poszczególnych powiatów (miast stanowiących powiaty miejskie) i dzielnic, ustalają naczelnicy centralnych więzień w porozumieniu z kierownikami urzędów spraw wewnętrznych prezydiów wojewódzkich rad narodowych, prezesami sądów wojewódzkich, prokuratorami wojewódzkimi i komendantami wojewódzkimi Milicji Obywatelskiej.
§  14.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Ministrowi Spraw Wewnętrznych oraz Ministrowi Sprawiedliwości.
§  15.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK Nr 1.

ZAŁĄCZNIK Nr 2.

ZAŁĄCZNIK Nr 3.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1958.56.274

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wykonywanie kar aresztu orzeczonych przez kolegia przy prezydiach rad narodowych.
Data aktu: 06/09/1958
Data ogłoszenia: 18/09/1958
Data wejścia w życie: 18/09/1958