Tryb przedterminowej wypłaty rat odszkodowania za wywłaszczone nieruchomości oraz dokonywanie kontroli prawidłowości zużycia kwot na cele uzasadniające przedterminową wypłatę.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 2 lipca 1958 r.
w sprawie trybu przedterminowej wypłaty rat odszkodowania za wywłaszczone nieruchomości oraz dokonywania kontroli prawidłowości zużycia kwot na cele uzasadniające przedterminową wypłatę.

Na podstawie art. 12 ust. 4 ustawy z dnia 12 marca 1958 r. o zasadach i trybie wywłaszczania nieruchomości (Dz. U. Nr 17, poz. 70) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przedterminowej wypłaty rat odszkodowania w przypadkach wymienionych w art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 12 marca 1958 r. o zasadach i trybie wywłaszczania nieruchomości (Dz. U. Nr 17, poz. 70) dokonuje bank finansujący działalność wywłaszczającego, ze względu na którą nastąpiło wywłaszczenie.
§  2.
Bank dokonuje przedterminowej wypłaty rat odszkodowania na wniosek wywłaszczonego z jego rachunku, w granicach kwot potrzebnych na cele wymienione w art. 12 ust. 3 ustawy, o której mowa w § 1. Wypłaconych już kwot na poczet odszkodowania nie potrąca się.
§  3.
1.
W razie nabycia gospodarstwa rolnego, ogrodniczego (warzywniczego) lub hodowlanego bank dokona wypłaty w odpowiedniej wysokości niezwłocznie po złożeniu dowodu zawarcia umowy nabycia gospodarstwa w formie prawem przepisanej.
2.
Na żądanie wywłaszczonego bank wyda mu zaświadczenie o wysokości kwoty podlegającej wypłacie tytułem odszkodowania z zastrzeżeniem, że będzie ona wypłacona po przedłożeniu dowodu nabycia gospodarstwa.
§  4.
Ubiegający się o przedterminową wypłatę rat odszkodowania w celu dokonania inwestycji w gospodarstwie rolnym, ogrodniczym (warzywniczym) lub hodowlanym powinien przedłożyć bankowi zaświadczenie właściwego wydziału prezydium powiatowej (miejskiej, dzielnicowej) rady narodowej stwierdzające celowość zamierzonej inwestycji oraz jej rodzaj i przybliżony koszt.
§  5.
Gdy przedterminowo wypłacone raty odszkodowania mają być wykorzystane na nabycie od Państwa działki budowlanej lub budynku mieszkalnego w trybie ustawy z dnia 28 maja 1957 r. o sprzedaży przez Państwo domów mieszkalnych i działek budowlanych (Dz. U. Nr 31, poz. 132) albo nieruchomości rolnej w trybie ustawy z dnia 12 marca 1958 r. o sprzedaży państwowych nieruchomości rolnych oraz uporządkowaniu niektórych spraw związanych z przeprowadzeniem reformy rolnej i osadnictwa rolnego (Dz. U. Nr 17, poz. 71), bank na podstawie wypisu umowy notarialnej sprzedaży dokonuje wypłaty bezpośrednio na rzecz budżetu powiatowej (miejskiej) rady narodowej lub na rzecz Banku Rolnego, gdy umowa dotyczy nabycia państwowej nieruchomości rolnej. Przepis § 3 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
§  6.
1.
Przedterminowa wypłata rat odszkodowania na cele budownictwa mieszkaniowego następuje stopniowo w miarę finansowania wydatków związanych z tym budownictwem, przy odpowiednim zastosowaniu przepisów dotyczących dokonywania wypłaty kredytów bankowych na cele budownictwa mieszkaniowego.
2.
Jeżeli bank wymieniony w § 1 nie jest właściwy do udzielenia wywłaszczonemu kredytów na budownictwo mieszkaniowe, bank ten przekaże kwotę podlegającą przedterminowej wypłacie bankowi właściwemu, który dokonywać będzie wypłat w sposób określony w ust. 1.
§  7.
Ubiegający się o przedterminową wypłatę rat odszkodowania w celu pokrycia wkładu budowlanego do spółdzielni mieszkaniowej powinien przedłożyć bankowi zaświadczenie zarządu spółdzielni o przyjęciu go na członka spółdzielni i o wysokości kwoty potrzebnej na pokrycie wkładu. Bank dokonuje wypłaty tej kwoty w drodze przelewu na rachunek spółdzielni.
§  8.
Ubiegający się o przedterminową wypłatę rat odszkodowania w celu założenia lub nabycia warsztatu rzemieślniczego powinien przedłożyć bankowi zaświadczenie właściwego wydziału prezydium powiatowej (miejskiej, dzielnicowej) rady narodowej, stwierdzające posiadanie przez wywłaszczonego prawa do prowadzenia warsztatu lub brak przeszkód do uzyskania takiego prawa w danej miejscowości.
§  9.
Ubiegający się o przedterminową wypłatę odszkodowania w celu dokonania inwestycji w warsztacie rzemieślniczym powinien przedłożyć bankowi zaświadczenie izby rzemieślniczej, stwierdzające celowość zamierzonej inwestycji, jej rodzaj i przybliżony koszt.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1958.43.208

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Tryb przedterminowej wypłaty rat odszkodowania za wywłaszczone nieruchomości oraz dokonywanie kontroli prawidłowości zużycia kwot na cele uzasadniające przedterminową wypłatę.
Data aktu: 02/07/1958
Data ogłoszenia: 12/07/1958
Data wejścia w życie: 12/07/1958