Rzecznicy patentowi.

USTAWA
z dnia 22 maja 1958 r.
o rzecznikach patentowych.

Art.  1.

Rzecznicy patentowi są powołani do udzielania porad i pomocy technicznej oraz prawnej w sprawach ochrony wynalazków, wzorów użytkowych i zdobniczych oraz znaków towarowych, jak również do wykonywania wszelkich czynności związanych z tą ochroną w Polsce i za granicą.

Art.  2.
1.
Rzecznikiem patentowym może być obywatel polski, zamieszkały stale w Polsce, korzystający w pełni z praw publicznych i obywatelskich praw honorowych, posiadający pełną zdolność do czynności prawnych, który ukończył wyższe studia techniczne lub prawnicze zakończone uzyskaniem tytułu magistra i ponadto:
1)
odbył co najmniej pięcioletnią praktykę w swoim zawodzie,
2)
wykazał się dwuletnią praktyką w sprawach patentów, wzorów i znaków towarowych oraz
3)
złożył przed komisją w Urzędzie Patentowym egzamin na rzecznika patentowego z wynikiem pomyślnym.
2.
Prezes Urzędu Patentowego Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej określa przedmiot egzaminu na rzecznika patentowego oraz wyznacza komisję egzaminacyjną w składzie przewodniczącego i co najmniej czterech członków, w tym co najmniej dwóch rzeczników patentowych.
Art.  3.
1.
Prawo wykonywania czynności zawodowych rzecznika patentowego uzyskuje się przez wpis na listę rzeczników patentowych.
2.
O wpisie na listę rzeczników patentowych decyduje Prezes Urzędu Patentowego po zasięgnięciu opinii zrzeszenia rzeczników patentowych.
3.
Od decyzji Prezesa Urzędu Patentowego, odmawiającej wpisania na listę rzeczników, przysługuje odwołanie w ciągu czternastu dni od doręczenia decyzji do Prezesa Rady Ministrów, który decyduje ostatecznie.
4.
Listę rzeczników patentowych prowadzi Urząd Patentowy.
Art.  4.

Rzecznik patentowy przed rozpoczęciem czynności zawodowych składa przed Prezesem Urzędu Patentowego przyrzeczenie treści następującej:

"Przyrzekam uroczyście w mojej pracy rzecznika patentowego przyczyniać się do ochrony i umacniania porządku prawnego Państwa Ludowego, któremu wierności zawsze dochowam, obowiązki rzecznika patentowego wypełniać gorliwie, sumiennie i zgodnie z przepisami prawa, dochować tajemnicy zawodowej, a w postępowaniu moim kierować się zasadami godności, uczciwości i sprawiedliwości społecznej."

Art.  5.
1.
Z zawodem rzecznika patentowego nie wolno łączyć stanowiska w Urzędzie Patentowym, w wymiarze sprawiedliwości i w notariacie.
2.
Prezes Rady Ministrów może rozciągnąć zakaz określony w ust. 1 na innych pracowników państwowych oraz na żołnierzy zawodowych w służbie czynnej.
3.
Adwokat nie może być wpisany na listę rzeczników patentowych, dopóki pozostaje na liście adwokatów; to samo stosuje się odpowiednio do aplikanta adwokackiego.
4.
Rzecznikowi patentowemu nie wolno również objąć stanowiska lub podejmować się zajęcia kolidującego z wykonywaniem zawodu rzecznika patentowego.
Art.  6.

Rzecznik patentowy zastępuje osoby zainteresowane na podstawie pełnomocnictwa.

Art.  7.

Rzecznik patentowy nie może przyjąć zastępstwa lub udzielić pomocy, jeżeli zastępował stronę przeciwną lub udzielił jej pomocy w tej samej bądź związanej z nią sprawie, nie może również udzielić pomocy w sprawie, w której brał udział z ramienia organów administracji państwowej.

Art.  8.

Rzecznik patentowy jest obowiązany zachować w tajemnicy wszystko, o czym dowiedział się z tytułu wykonywania zawodu rzecznika patentowego.

Art.  9.
1.
Rzecznik patentowy może odmówić udzielenia pomocy lub przyjęcia zastępstwa tylko z ważnych powodów.
2.
Wątpliwości co do udzielenia lub odmowy pomocy oraz przyjęcia zastępstwa rozstrzyga zrzeszenie rzeczników patentowych.
Art.  10.

Rzecznik patentowy, wypowiadający pełnomocnictwo, jest obowiązany jeszcze przez cztery tygodnie pełnić swoje obowiązki, jeżeli nie nastąpiło wcześniejsze objęcie sprawy przez innego rzecznika patentowego lub zwolnienie przez osobę, która udzieliła pełnomocnictwa.

Art.  11.
1.
Rzecznik patentowy powinien prowadzić kancelarię w obranej przez siebie siedzibie; siedzibę tę może przenieść za zgodą Prezesa Urzędu Patentowego.
2.
Prezes Urzędu Patentowego może uzależnić wpis na listę rzeczników patentowych od obrania siedziby w miejscowości wyznaczonej przez Prezesa Urzędu Patentowego, jeżeli wymaga tego konieczność prawidłowego rozmieszczenia rzeczników patentowych dla zapewnienia ludności należytej pomocy. Od decyzji Prezesa Urzędu Patentowego przysługuje odwołanie do Prezesa Rady Ministrów, który decyduje ostatecznie.
Art.  12.
1.
Rzecznik patentowy obowiązany jest prowadzić akta, które odzwierciedlają przebieg każdej powierzonej mu sprawy i wykonane czynności.
2.
Rzecznik patentowy obowiązany jest przechowywać akta w ciągu dwóch lat od daty ustania ochrony własności przemysłowej lub od daty uprawomocnienia się decyzji odmawiającej tej ochrony.
Art.  13.
1.
Za wykonywanie czynności zawodowych rzecznik patentowy pobiera wynagrodzenie.
2.
Minister Finansów ustala w porozumieniu z Prezesem Urzędu Patentowego wysokość wynagrodzenia za czynności zawodowe rzeczników patentowych oraz określa przypadki, w których wynagrodzenia się nie pobiera lub pobiera się wynagrodzenie zmniejszone oraz tryb postępowania w tych sprawach.
Art.  14.

Prezes Urzędu Patentowego ustanowi z urzędu zastępcę dla rzecznika patentowego w przypadku śmierci, skreślenia z listy rzeczników patentowych lub zawieszenia w czynnościach zawodowych. Prezes Urzędu Patentowego może również ustanowić zastępcę rzecznika patentowego, który czasowo nie może wykonywać zawodu, a nie ustanowił zastępcy.

Art.  15.

Rzecznicy patentowi podlegają odpowiedzialności dyscyplinarnej za postępowanie sprzeczne z zasadami prawa bądź też za naruszenie swych obowiązków zawodowych.

Art.  16.

Kary dyscyplinarne są następujące:

1)
upomnienie,
2)
nagana,
3)
zawieszenie w czynnościach zawodowych na okres od trzech miesięcy do dwóch lat,
4)
skreślenie z listy rzeczników patentowych.
Art.  17.
1.
Kary dyscyplinarne wymierza w pierwszej instancji Komisja Dyscyplinarna przy Urzędzie Patentowym, a w drugiej instancji - Odwoławcza Komisja Dyscyplinarna przy Prezesie Rady Ministrów.
2.
Prezes Rady Ministrów określi w drodze rozporządzenia organizację i sposób powoływania komisji dyscyplinarnych oraz zasady i tryb postępowania dyscyplinarnego.
Art.  18.
1.
Nadzór nad działalnością rzeczników patentowych sprawuje Prezes Urzędu Patentowego.
2.
Prezes Rady Ministrów ustala zakres nadzoru, o którym mowa w ust. 1, oraz zasady i tryb jego wykonywania.
Art.  19.
1.
Osoby wpisane na listę rzeczników patentowych tworzą zrzeszenie rzeczników patentowych.
2.
Do zadań zrzeszenia należy:
1)
ustalanie prawidłowych zasad wykonywania zawodu rzecznika patentowego,
2)
reprezentowanie ogółu rzeczników patentowych.
3.
Organizację zrzeszenia, jego szczegółowy zakres działania oraz zasady funkcjonowania określi Prezes Rady Ministrów w drodze rozporządzenia.
Art.  20.

Rzecznicy patentowi, będący członkami Kolegium Rzeczników Patentowych w dniu wejścia w życie ustawy, mają prawo do wykonywania zawodu zgodnie z przepisami niniejszej ustawy.

Art.  21.

Ustawa niniejsza nie narusza przepisów o zastępstwie stron przez pełnomocników w postępowaniu sądowym.

Art.  22.

W przepisach z dnia 22 marca 1928 r. o ochronie wynalazków, wzorów i znaków towarowych (Dz. U. z 1928 r. Nr 39, poz. 384 z późniejszymi zmianami) wprowadza się następujące zmiany:

1)
w art. 36 ust. (1) wyrazy "Kolegium Rzeczników Patentowych" zastępuje się wyrazami "rzecznika patentowego bądź adwokata zamieszkałego na obszarze Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej", a wyraz "je" zastępuje się wyrazem "go",
2)
w art. 121 ust. (1) wyrazy "gdy chodzi o wzór użytkowy - wyznaczyć Kolegium Rzeczników Patentowych, a gdy chodzi o wzór zdobniczy - bądź Kolegium Rzeczników Patentowych" zastępuje się wyrazami "wyznaczyć rzecznika patentowego",
3)
w art. 194 ust. (1) wyrazy "Kolegium Rzeczników Patentowych" zastępuje się wyrazami "rzecznika patentowego",
4)
w art. 239 wyrazy "Kolegium Rzeczników Patentowych, działające przez członka Kolegium, wyznaczonego do prowadzenia danej sprawy przez przewodniczącego Kolegium" zastępuje się wyrazami "rzecznicy patentowi" oraz skreśla się wyrazy "Adwokat nie może być pełnomocnikiem w sprawach zgłoszeń wynalazków i wzorów użytkowych."
Art.  23.
1.
Traci moc ustawa z dnia 20 grudnia 1949 r. o utworzeniu Kolegium Rzeczników Patentowych (Dz. U. Nr 63, poz. 495).
2.
Do czasu wydania przepisów wykonawczych przewidzianych w niniejszej ustawie zachowują moc przepisy wykonawcze, wydane na podstawie ustawy, o której mowa w ust. 1, o ile nie są sprzeczne z niniejszą ustawą.
Art.  24.

Istniejące dotychczas Kolegium Rzeczników Patentowych przeprowadzi w terminie jednego roku od dnia wejścia w życie ustawy likwidację spraw wszczętych w tym Kolegium przed dniem wejścia w życie ustawy.

Art.  25.

Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1958.31.139

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Rzecznicy patentowi.
Data aktu: 22/05/1958
Data ogłoszenia: 06/06/1958
Data wejścia w życie: 06/06/1958