Zasady i tryb powoływania sekretarza gromadzkiego oraz jego obowiązki i prawa.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 18 lutego 1958 r.
w sprawie obowiązków i praw sekretarza gromadzkiego. 1

Na podstawie art. 59 ust. 5 ustawy z dnia 25 stycznia 1958 r. o radach narodowych (Dz. U. Nr 5, poz. 16) zarządza się, co następuje:
§  1. 2
(uchylony).
§  2.
1.
Na stanowisko sekretarza gromadzkiego mogą być powołane osoby, które:
1)
posiadają średnie wykształcenie i odbyły dwuletnią pracę w organach administracji państwowej lub
2)
posiadają wykształcenie w zakresie szkoły podstawowej, odbyły co najmniej trzyletnią pracę w organach administracji państwowej i złożyły egzamin z zakresu wymagań fachowych i umiejętności praktycznych, albo
3)
w ciągu trzech lat pełniły funkcję stale urzędujących członków prezydiów powiatowych, miejskich i gromadzkich rad narodowych oraz rad narodowych osiedli.
2.
Prezes Rady Ministrów może określić kursy, których ukończenie zwalnia od obowiązku złożenia egzaminu, o którym mowa w ust. 1 pkt 2.
3.
Egzamin z zakresu wymagań fachowych i umiejętności praktycznych składa się przed komisją kwalifikacyjną, powołaną przez prezydium wojewódzkiej rady narodowej. Prezes Rady Ministrów określi skład komisji kwalifikacyjnej oraz program i sposób przeprowadzenia egzaminu.
§  3.
1.
Do obowiązków sekretarza gromadzkiego należy:
1)
opracowywanie projektu budżetu i planu gospodarczego przy współudziale komisji gromadzkiej rady narodowej,
2)
opracowywanie projektów uchwał gromadzkiej rady narodowej i jej prezydium oraz przygotowywanie spraw do decyzji przewodniczącego gromadzkiej rady narodowej,
3)
przygotowywanie narad z sołtysami,
4)
podejmowanie czynności wykonawczych z zakresu zarządu mieniem gromadzkim,
5)
prowadzenie spraw w zakresie ewidencji i ruchu ludności oraz akt stanu cywilnego,
6)
rachunkowość gromadzkiej rady narodowej,
7)
sprawy wymiaru i poboru podatków i opłat w zakresie ustalonym obowiązującymi przepisami,
8)
sprawy wymiaru obowiązkowych dostaw,
9)
dokonywanie czynności notarialnych w ramach uprawnień prezydium gromadzkiej rady narodowej,
10)
podejmowanie czynności wykonawczych w zakresie uprawnień prezydium gromadzkiej rady narodowej w stosunku do podległych przedsiębiorstw, zakładów i instytucji,
11)
inne sprawy, zlecone przez prezydium i przewodniczącego gromadzkiej rady narodowej.
2.
Sekretarz gromadzki bierze udział w sesjach gromadzkiej rady narodowej, posiedzeniach jej komisji i prezydium z głosem doradczym.
3.
Sekretarz gromadzki wykonuje swoje obowiązki przy pomocy podległego mu biura.
4.
W skład biura wchodzą: referent administracyjny, rachmistrz, a nadto w miarę potrzeby inni pracownicy oraz praktykanci w ilości nie przekraczającej dwóch. W przypadkach uzasadnionych warunkami lokalnymi można zaniechać tworzenia niektórych stanowisk spośród wymienionych w zdaniu poprzedzającym. Podział pracy pomiędzy pracowników biura ustala sekretarz gromadzki.
§  4.
1.
Stawki uposażenia sekretarzy gromadzkich regulują odrębne przepisy.
2.
W miarę możności gromadzka rada narodowa może przydzielić w bezpłatne użytkowanie sekretarzowi gromadzkiemu nie posiadającemu nieruchomości rolnej ani działki budowlanej działkę ziemi ornej o obszarze do 1 ha.
3.
Gromadzka rada narodowa zapewni w miarę potrzeby sekretarzowi gromadzkiemu mieszkanie odpowiadające normom zaludnienia.
§  5.
W okresie dwu lat od dnia wejścia w życie rozporządzenia mogą być zatrudnione na zasadzie umowy o pracę na stanowisku sekretarza gromadzkiego osoby nie odpowiadające warunkom wyszczególnionym w § 2, o ile zobowiążą się do złożenia przed komisją kwalifikacyjną egzaminu w terminie określonym przez przewodniczącego prezydium powiatowej rady narodowej, nie dłuższym jednak niż do dnia 2 lutego 1960 r.
§  6. 3
(uchylony).
§  7.
Przepisy niniejszego rozporządzenia stosuje się odpowiednio do sekretarzy miejskich i sekretarzy osiedli w tych prezydiach miejskich rad narodowych i rad narodowych osiedli, do których zastosowano przepis art. 59 ust. 6 ustawy z dnia 25 stycznia 1958 r. o radach narodowych (Dz. U. Nr 5, poz. 16).
§  8.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Prezesowi Rady Ministrów.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 2 lutego 1958 r.
1 Tytuł zmieniony przez § 16 pkt 3 rozporządzenia z dnia 19 lipca 1963 r. w sprawie obsadzania i zmian na stanowiskach pracowniczych prezydiów rad narodowych oraz na niektórych stanowiskach w przedsiębiorstwach, zakładach i instytucjach podporządkowanych radom narodowym (Dz.U.63.35.203) z dniem 17 sierpnia 1963 r.
2 § 1 uchylony przez § 16 pkt 3 rozporządzenia z dnia 19 lipca 1963 r. w sprawie obsadzania i zmian na stanowiskach pracowniczych prezydiów rad narodowych oraz na niektórych stanowiskach w przedsiębiorstwach, zakładach i instytucjach podporządkowanych radom narodowym (Dz.U.63.35.203) z dniem 17 sierpnia 1963 r.
3 § 6 uchylony przez § 19 rozporządzenia z dnia 20 marca 1970 r. w sprawie obsadzania i zmian na stanowiskach pracowniczych w radach narodowych oraz w przedsiębiorstwach, zakładach i instytucjach podporządkowanych radom narodowym (Dz.U.70.7.58) z dniem 7 kwietnia 1970 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1958.10.34

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady i tryb powoływania sekretarza gromadzkiego oraz jego obowiązki i prawa.
Data aktu: 18/02/1958
Data ogłoszenia: 25/02/1958
Data wejścia w życie: 25/02/1958, 02/02/1958