Ustanowienie nadzoru państwowego nad niektórymi stałymi zbiornikami ciśnieniowymi oraz sposób wykonywania nadzoru przez organy dozoru technicznego nad stałymi zbiornikami ciśnieniowymi.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ENERGETYKI
z dnia 29 grudnia 1956 r.
w sprawie ustanowienia nadzoru państwowego nad niektórymi stałymi zbiornikami ciśnieniowymi oraz sposobu wykonywania nadzoru przez organy dozoru technicznego nad stałymi zbiornikami ciśnieniowymi.

Na podstawie art. 7 ust. 1 i art. 9 ust. 1 dekretu z dnia 26 października 1950 r. o Urzędzie Dozoru Technicznego (Dz. U. Nr 49, poz. 440) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustanawia się nadzór państwowy nad stałymi zbiornikami, zawierającymi ciecze lub gazy o ciśnieniu ponad 0,7 at n i nie przekraczającym 3 at n, bez uwzględnienia ciśnienia hydrostatycznego cieczy.
§  2.
1.
Za stałe zbiorniki ciśnieniowe w rozumieniu rozporządzenia uważa się zbiorniki ciśnieniowe ustawione na stałe na danym miejscu pracy bądź połączone trwale z urządzeniami, które mogą być przenoszone na inne miejsce pracy.
2.
Rozporządzenie nie dotyczy:
1)
kotłów parowych, podlegających przepisom o nadzorze nad tymi kotłami,
2)
kotłów wodnych,
3)
rurociągów i połączonych z nimi rozdzielaczy,
4)
rur grzejnych i chłodzących, o ile nie stanowią części zbiornika ciśnieniowego,
5)
części maszyn nie będących samodzielnymi zbiornikami (cylindrów silników, sprężarek, bębnów suszarniczych itp.),
6)
wytwórnic acetylenowych, które podlegają przepisom o budowie i stanie technicznym wytwórnic acetylenowych,
7)
zbiorników używanych do prac naukowo-badawczych nad konstrukcją lub sposobem wykonania zbiorników,
8)
zbiorników składających się z rur i kolektorów o średnicy zewnętrznej nie przekraczającej 160 mm, a w urządzeniach chłodniczych - o średnicy zewnętrznej nie przekraczającej 320 mm,
9)
zbiorników pod ciśnieniem wody przy temperaturze do 115° C, oraz zbiorników pod ciśnieniem innych cieczy nietrujących, nieżrących i niewybuchowych, jeżeli temperatura tych cieczy nie przekracza temperatury wrzenia przy ciśnieniu 0,7 at n.
§  3.
1.
Dozór techniczny nad zbiornikami o ciśnieniu ponad 0,7 at n określonymi w § 1 oraz nadzór nad wykonywaniem przepisów dotyczących tych zbiorników zleca się Urzędowi Dozoru Technicznego, który wykonuje dozór i nadzór przez biura dozoru technicznego.
2.
Przepis ust. 1 nie dotyczy zbiorników użytkowanych przez jednostki podległe Ministrom: Kolei, Żeglugi oraz Obrony Narodowej.
§  4.
Dozór techniczny nad stałymi zbiornikami ciśnieniowymi ponad 0,7 at n, wykonywany przez biura dozoru technicznego, polega na rejestracji zbiorników, przeprowadzaniu odbioru technicznego, poświadczaniu książki rewizyjnej, wydawaniu zezwoleń na użytkowanie zbiorników oraz przeprowadzaniu badań stanu zbiorników.
§  5.
1.
Biura dozoru technicznego uprawnione są do przeprowadzenia inspekcji zakładów produkujących spawane zbiorniki ciśnieniowe. Inspekcje mogą przeprowadzać również przedstawiciele Urzędu Dozoru Technicznego.
2.
Inspekcje przeprowadza się w miarę możności w obecności kierownika odpowiedzialnego za produkcję zbiorników oraz kierownika zakładowej kontroli technicznej.
3.
Inspekcja ma na celu sprawdzenie, czy produkcja zbiorników odbywa się zgodnie z wymaganiami obowiązujących przepisów, w szczególności przepisów w zakresie:
1)
materiałów stosowanych do budowy zbiorników,
2)
wykonania zbiorników, a zwłaszcza spawania,
3)
prawidłowości badań i ustalonych na ich podstawie wniosków,
4)
umieszczania na zbiornikach przepisowych oznaczeń i wybijania cech,
5)
wykonania poleceń lub wskazań ustalonych w wyniku przeprowadzonych uprzednio inspekcji.
4.
Z przeprowadzenia inspekcji sporządza się protokół w 3 egzemplarzach, z których jeden należy doręczyć kierownikowi zakładu, a pozostałe dwa składa się kierownikowi jednostki delegującej.
§  6.
1.
W przypadku stwierdzenia uchybień organ przeprowadzający inspekcję zakładu przesyła wnioski pokontrolne jego kierownikowi, który jest odpowiedzialny za realizację tych wniosków w terminach we wnioskach wskazanych.
2.
Kierownik zakładu może zgłosić należycie umotywowane zastrzeżenia do wniosków pokontrolnych w ciągu 7 dni od dnia ich doręczenia. Zastrzeżenia te zgłasza się do organu, który te wnioski nadesłał. Jeżeli organ ten podtrzymuje swe wnioski mimo zgłoszonych zastrzeżeń, przesyła sprawę wraz ze swoimi uwagami dyrektorowi Urzędu Dozoru Technicznego, który wydaje ostateczną decyzję.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1957.9.39

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ustanowienie nadzoru państwowego nad niektórymi stałymi zbiornikami ciśnieniowymi oraz sposób wykonywania nadzoru przez organy dozoru technicznego nad stałymi zbiornikami ciśnieniowymi.
Data aktu: 29/12/1956
Data ogłoszenia: 15/02/1957
Data wejścia w życie: 15/02/1957