Ustanowienie nadzoru państwowego nad niektórymi stałymi zbiornikami ciśnieniowymi oraz sposób wykonywania nadzoru przez organy dozoru technicznego nad stałymi zbiornikami ciśnieniowymi.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ENERGETYKI
z dnia 29 grudnia 1956 r.
w sprawie ustanowienia nadzoru państwowego nad niektórymi stałymi zbiornikami ciśnieniowymi oraz sposobu wykonywania nadzoru przez organy dozoru technicznego nad stałymi zbiornikami ciśnieniowymi.

Na podstawie art. 7 ust. 1 i art. 9 ust. 1 dekretu z dnia 26 października 1950 r. o Urzędzie Dozoru Technicznego (Dz. U. Nr 49, poz. 440) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustanawia się nadzór państwowy nad stałymi zbiornikami, zawierającymi ciecze lub gazy o ciśnieniu ponad 0,7 at n i nie przekraczającym 3 at n, bez uwzględnienia ciśnienia hydrostatycznego cieczy.
§  2.
1.
Za stałe zbiorniki ciśnieniowe w rozumieniu rozporządzenia uważa się zbiorniki ciśnieniowe ustawione na stałe na danym miejscu pracy bądź połączone trwale z urządzeniami, które mogą być przenoszone na inne miejsce pracy.
2.
Rozporządzenie nie dotyczy:
1)
kotłów parowych, podlegających przepisom o nadzorze nad tymi kotłami,
2)
kotłów wodnych,
3)
rurociągów i połączonych z nimi rozdzielaczy,
4)
rur grzejnych i chłodzących, o ile nie stanowią części zbiornika ciśnieniowego,
5)
części maszyn nie będących samodzielnymi zbiornikami (cylindrów silników, sprężarek, bębnów suszarniczych itp.),
6)
wytwórnic acetylenowych, które podlegają przepisom o budowie i stanie technicznym wytwórnic acetylenowych,
7)
zbiorników używanych do prac naukowo-badawczych nad konstrukcją lub sposobem wykonania zbiorników,
8)
zbiorników składających się z rur i kolektorów o średnicy zewnętrznej nie przekraczającej 160 mm, a w urządzeniach chłodniczych - o średnicy zewnętrznej nie przekraczającej 320 mm,
9)
zbiorników pod ciśnieniem wody przy temperaturze do 115° C, oraz zbiorników pod ciśnieniem innych cieczy nietrujących, nieżrących i niewybuchowych, jeżeli temperatura tych cieczy nie przekracza temperatury wrzenia przy ciśnieniu 0,7 at n.
§  3.
1.
Dozór techniczny nad zbiornikami o ciśnieniu ponad 0,7 at n określonymi w § 1 oraz nadzór nad wykonywaniem przepisów dotyczących tych zbiorników zleca się Urzędowi Dozoru Technicznego, który wykonuje dozór i nadzór przez biura dozoru technicznego.
2.
Przepis ust. 1 nie dotyczy zbiorników użytkowanych przez jednostki podległe Ministrom: Kolei, Żeglugi oraz Obrony Narodowej.
§  4.
Dozór techniczny nad stałymi zbiornikami ciśnieniowymi ponad 0,7 at n, wykonywany przez biura dozoru technicznego, polega na rejestracji zbiorników, przeprowadzaniu odbioru technicznego, poświadczaniu książki rewizyjnej, wydawaniu zezwoleń na użytkowanie zbiorników oraz przeprowadzaniu badań stanu zbiorników.
§  5.
1.
Biura dozoru technicznego uprawnione są do przeprowadzenia inspekcji zakładów produkujących spawane zbiorniki ciśnieniowe. Inspekcje mogą przeprowadzać również przedstawiciele Urzędu Dozoru Technicznego.
2.
Inspekcje przeprowadza się w miarę możności w obecności kierownika odpowiedzialnego za produkcję zbiorników oraz kierownika zakładowej kontroli technicznej.
3.
Inspekcja ma na celu sprawdzenie, czy produkcja zbiorników odbywa się zgodnie z wymaganiami obowiązujących przepisów, w szczególności przepisów w zakresie:
1)
materiałów stosowanych do budowy zbiorników,
2)
wykonania zbiorników, a zwłaszcza spawania,
3)
prawidłowości badań i ustalonych na ich podstawie wniosków,
4)
umieszczania na zbiornikach przepisowych oznaczeń i wybijania cech,
5)
wykonania poleceń lub wskazań ustalonych w wyniku przeprowadzonych uprzednio inspekcji.
4.
Z przeprowadzenia inspekcji sporządza się protokół w 3 egzemplarzach, z których jeden należy doręczyć kierownikowi zakładu, a pozostałe dwa składa się kierownikowi jednostki delegującej.
§  6.
1.
W przypadku stwierdzenia uchybień organ przeprowadzający inspekcję zakładu przesyła wnioski pokontrolne jego kierownikowi, który jest odpowiedzialny za realizację tych wniosków w terminach we wnioskach wskazanych.
2.
Kierownik zakładu może zgłosić należycie umotywowane zastrzeżenia do wniosków pokontrolnych w ciągu 7 dni od dnia ich doręczenia. Zastrzeżenia te zgłasza się do organu, który te wnioski nadesłał. Jeżeli organ ten podtrzymuje swe wnioski mimo zgłoszonych zastrzeżeń, przesyła sprawę wraz ze swoimi uwagami dyrektorowi Urzędu Dozoru Technicznego, który wydaje ostateczną decyzję.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1957.9.39

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ustanowienie nadzoru państwowego nad niektórymi stałymi zbiornikami ciśnieniowymi oraz sposób wykonywania nadzoru przez organy dozoru technicznego nad stałymi zbiornikami ciśnieniowymi.
Data aktu: 29/12/1956
Data ogłoszenia: 15/02/1957
Data wejścia w życie: 15/02/1957