Niektóre zmiany w zakresie stosunku służbowego pracowników przedsiębiorstwa "Polskie Koleje Państwowe".

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 16 kwietnia 1957 r.
w sprawie niektórych zmian w zakresie stosunku służbowego pracowników przedsiębiorstwa "Polskie Koleje Państwowe".

Na podstawie art. 26 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 września 1926 r. o utworzeniu przedsiębiorstwa "Polskie Koleje Państwowe" (Dz. U. z 1948 r. Nr 43, poz. 312 i z 1951 r. Nr 14, poz. 108) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Przepisy rozporządzenia stosuje się:
1)
do pracowników etatowych (mianowanych) zatrudnionych w przedsiębiorstwie "Polskie Koleje Państwowe";
2)
do pracowników etatowych (mianowanych) zatrudnionych w przedsiębiorstwach (zakładach pracy), wyodrębnionych po roku 1945 z przedsiębiorstwa "Polskie Koleje Państwowe", a pozostających w resorcie komunikacji.
2.
Do pracowników wymienionych w ust. 1 pkt 2 stosuje się ponadto przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 listopada 1945 r. o służbie w przedsiębiorstwie "Polskie Koleje Państwowe" (Dz. U. Nr 52, poz. 299 z późniejszymi zmianami).
§  2.
Minister Komunikacji ustala schemat etatowych stanowisk, ich hierarchiczny stosunek, grupy uposażenia przywiązane do stanowisk oraz kwalifikacje służbowe wymagane na stanowiskach.
§  3.
1.
Nadanie charakteru pracownika etatowego następuje przez mianowanie.
2.
Organ, który mianuje pracownika, oznacza w piśmie o mianowaniu stanowisko, na które zostaje pracownik mianowany, grupę uposażenia oraz termin ważności mianowania. W stosunku do pracowników zajmujących stanowiska nie ujęte w schemacie etatowych stanowisk, zawiązanie stosunku służbowego w rozumieniu rozporządzenia następuje przez mianowanie pracownikiem etatowym.
3.
Właściwy organ mianuje pracowników na stanowiska etatowe, biorąc pod uwagę wymagane kwalifikacje, staż na stanowiskach i przygotowanie służbowe.
4.
Właściwy organ przyznaje pracownikowi przy mianowaniu zasadniczo podstawową grupę uposażenia, a wyjątkowo awansową przywiązaną do stanowiska, na które następuje mianowanie.
5.
W wyjątkowych przypadkach pracownikowi o wybitnych kwalifikacjach służbowych, wiedzy fachowej i długim stażu pracy może być przyznana za zgodą Ministra Komunikacji wyższa grupa uposażenia, aniżeli grupa przywiązana do stanowiska, które pracownik ten zajmuje.
6.
Właściwy organ:
1)
obowiązany jest mianować pracownika na niższe stanowisko w wykonaniu orzeczenia dyscyplinarnego;
2)
może mianować pracownika na niższe stanowisko:
a)
jeżeli kolejowa komisja lekarska stwierdziła trwałą niezdolność pracownika do pełnienia służby na zajmowanym stanowisku,
b)
jeżeli pracownik nie złożył w ciągu trzech lat licząc od wezwania go przez zwierzchnika egzaminu służbowego, wymaganego na danym stanowisku, a od złożenia tego egzaminu nie został zwolniony,
c)
jeżeli pracownik otrzymał dwukrotnie w odstępie nie krótszym niż 3, a nie dłuższym niż 6 miesięcy, niedostateczną ocenę pracy zawodowej,
d)
w uwzględnieniu prośby pracownika o mianowanie go na niższe stanowisko.
7.
Pracownik mianowany na niższe stanowisko zachowuje posiadaną grupę uposażenia, jeżeli:
1)
mianowanie na niższe stanowisko nastąpiło z urzędu lub na prośbę pracownika w przypadku określonym w ust. 6 pkt 2 lit. a) lub jeżeli:
2)
grupa uposażenia pracownika nie przekracza awansowej grupy uposażenia przywiązanej do stanowiska, na które go mianowano na własną prośbę, wniesioną z innych powodów niż określone w ust. 6 pkt 2 lit. a).
8.
W innych przypadkach, nie wymienionych w ust. 7, pracownikowi mianowanemu na niższe stanowisko obniża się posiadaną przez niego grupę uposażenia:
1)
do awansowej grupy uposażenia, przywiązanej do niższego stanowiska, na które go mianowano na własną prośbę lub w następstwie niezłożenia egzaminu,
2)
do podstawowej grupy uposażenia, przywiązanej do niższego stanowiska, na które go mianowano w następstwie dwukrotnej niedostatecznej oceny pracy zawodowej.
9.
Właściwy organ może powierzyć pracownikowi pełnienie obowiązków na wyższym stanowisku lub na innym, hierarchicznie równorzędnym ze stanowiskiem posiadanym przez pracownika. Po upływie sześciu miesięcy, licząc od dnia powierzenia pełnienia obowiązków, właściwy organ mianuje pracownika na stanowisko, na którym pełni obowiązki, lub zwalnia go od pełnienia obowiązków na tym stanowisku. W stosunku do pracowników, którym przy powierzeniu pełnienia obowiązków wyznaczono równocześnie termin uzupełnienia ich kwalifikacji, wymieniony sześciomiesięczny okres może być w uzasadnionych przypadkach przedłużony.
10.
Właściwy organ mianuje pracowników na wyższe stanowiska, przesuwa do wyższych grup uposażenia oraz powierza pełnienie obowiązków w zależności od potrzeb służbowych w granicach planu zatrudnienia, funduszu płac i normowania stanowisk.
11.
Minister Komunikacji określa zasady i tryb wydawania oceny pracy zawodowej w rozumieniu przepisu ust. 6 pkt 2 lit. c).
§  4.
Przeniesienie pracownika z urzędu lub na własną prośbę do innej miejscowości albo w tej samej miejscowości do innej jednostki organizacyjnej może nastąpić bez zmiany jego stanowiska lub z równoczesnym mianowaniem go na inne stanowisko albo powierzeniem pełnienia obowiązków na innym stanowisku. Przy mianowaniu lub powierzeniu pełnienia obowiązków na innym stanowisku oraz przy przyznawaniu grupy uposażenia stosuje się odpowiednio przepisy § 3 ust. 2 - 10.
§  5.
1.
Pracownik, który nabył prawo do renty starczej lub inwalidzkiej, może domagać się zwolnienia ze służby.
2.
W przypadku wymienionym w ust. 1 właściwy organ powinien zwolnić pracownika ze służby w okresie trzech miesięcy, licząc od dnia wniesienia przez niego prośby.
§  6.
Tracą moc: § 1 ust. 1 pkt 2 i ust. 2, §§ 2, 6, 9, 10, 36 ust. 3 i 4, §§ 37 i 82 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 listopada 1945 r. o służbie w przedsiębiorstwie "Polskie Koleje Państwowe" (Dz. U. Nr 52, poz. 299 z późniejszymi zmianami).
§  7.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Ministrowi Komunikacji.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 marca 1957 r.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1957.23.109

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Niektóre zmiany w zakresie stosunku służbowego pracowników przedsiębiorstwa "Polskie Koleje Państwowe".
Data aktu: 16/04/1957
Data ogłoszenia: 29/04/1957
Data wejścia w życie: 29/04/1957, 01/03/1957