Niektóre zmiany w zakresie stosunku służbowego pracowników przedsiębiorstwa "Polskie Koleje Państwowe".

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 16 kwietnia 1957 r.
w sprawie niektórych zmian w zakresie stosunku służbowego pracowników przedsiębiorstwa "Polskie Koleje Państwowe".

Na podstawie art. 26 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 września 1926 r. o utworzeniu przedsiębiorstwa "Polskie Koleje Państwowe" (Dz. U. z 1948 r. Nr 43, poz. 312 i z 1951 r. Nr 14, poz. 108) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Przepisy rozporządzenia stosuje się:
1)
do pracowników etatowych (mianowanych) zatrudnionych w przedsiębiorstwie "Polskie Koleje Państwowe";
2)
do pracowników etatowych (mianowanych) zatrudnionych w przedsiębiorstwach (zakładach pracy), wyodrębnionych po roku 1945 z przedsiębiorstwa "Polskie Koleje Państwowe", a pozostających w resorcie komunikacji.
2.
Do pracowników wymienionych w ust. 1 pkt 2 stosuje się ponadto przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 listopada 1945 r. o służbie w przedsiębiorstwie "Polskie Koleje Państwowe" (Dz. U. Nr 52, poz. 299 z późniejszymi zmianami).
§  2.
Minister Komunikacji ustala schemat etatowych stanowisk, ich hierarchiczny stosunek, grupy uposażenia przywiązane do stanowisk oraz kwalifikacje służbowe wymagane na stanowiskach.
§  3.
1.
Nadanie charakteru pracownika etatowego następuje przez mianowanie.
2.
Organ, który mianuje pracownika, oznacza w piśmie o mianowaniu stanowisko, na które zostaje pracownik mianowany, grupę uposażenia oraz termin ważności mianowania. W stosunku do pracowników zajmujących stanowiska nie ujęte w schemacie etatowych stanowisk, zawiązanie stosunku służbowego w rozumieniu rozporządzenia następuje przez mianowanie pracownikiem etatowym.
3.
Właściwy organ mianuje pracowników na stanowiska etatowe, biorąc pod uwagę wymagane kwalifikacje, staż na stanowiskach i przygotowanie służbowe.
4.
Właściwy organ przyznaje pracownikowi przy mianowaniu zasadniczo podstawową grupę uposażenia, a wyjątkowo awansową przywiązaną do stanowiska, na które następuje mianowanie.
5.
W wyjątkowych przypadkach pracownikowi o wybitnych kwalifikacjach służbowych, wiedzy fachowej i długim stażu pracy może być przyznana za zgodą Ministra Komunikacji wyższa grupa uposażenia, aniżeli grupa przywiązana do stanowiska, które pracownik ten zajmuje.
6.
Właściwy organ:
1)
obowiązany jest mianować pracownika na niższe stanowisko w wykonaniu orzeczenia dyscyplinarnego;
2)
może mianować pracownika na niższe stanowisko:
a)
jeżeli kolejowa komisja lekarska stwierdziła trwałą niezdolność pracownika do pełnienia służby na zajmowanym stanowisku,
b)
jeżeli pracownik nie złożył w ciągu trzech lat licząc od wezwania go przez zwierzchnika egzaminu służbowego, wymaganego na danym stanowisku, a od złożenia tego egzaminu nie został zwolniony,
c)
jeżeli pracownik otrzymał dwukrotnie w odstępie nie krótszym niż 3, a nie dłuższym niż 6 miesięcy, niedostateczną ocenę pracy zawodowej,
d)
w uwzględnieniu prośby pracownika o mianowanie go na niższe stanowisko.
7.
Pracownik mianowany na niższe stanowisko zachowuje posiadaną grupę uposażenia, jeżeli:
1)
mianowanie na niższe stanowisko nastąpiło z urzędu lub na prośbę pracownika w przypadku określonym w ust. 6 pkt 2 lit. a) lub jeżeli:
2)
grupa uposażenia pracownika nie przekracza awansowej grupy uposażenia przywiązanej do stanowiska, na które go mianowano na własną prośbę, wniesioną z innych powodów niż określone w ust. 6 pkt 2 lit. a).
8.
W innych przypadkach, nie wymienionych w ust. 7, pracownikowi mianowanemu na niższe stanowisko obniża się posiadaną przez niego grupę uposażenia:
1)
do awansowej grupy uposażenia, przywiązanej do niższego stanowiska, na które go mianowano na własną prośbę lub w następstwie niezłożenia egzaminu,
2)
do podstawowej grupy uposażenia, przywiązanej do niższego stanowiska, na które go mianowano w następstwie dwukrotnej niedostatecznej oceny pracy zawodowej.
9.
Właściwy organ może powierzyć pracownikowi pełnienie obowiązków na wyższym stanowisku lub na innym, hierarchicznie równorzędnym ze stanowiskiem posiadanym przez pracownika. Po upływie sześciu miesięcy, licząc od dnia powierzenia pełnienia obowiązków, właściwy organ mianuje pracownika na stanowisko, na którym pełni obowiązki, lub zwalnia go od pełnienia obowiązków na tym stanowisku. W stosunku do pracowników, którym przy powierzeniu pełnienia obowiązków wyznaczono równocześnie termin uzupełnienia ich kwalifikacji, wymieniony sześciomiesięczny okres może być w uzasadnionych przypadkach przedłużony.
10.
Właściwy organ mianuje pracowników na wyższe stanowiska, przesuwa do wyższych grup uposażenia oraz powierza pełnienie obowiązków w zależności od potrzeb służbowych w granicach planu zatrudnienia, funduszu płac i normowania stanowisk.
11.
Minister Komunikacji określa zasady i tryb wydawania oceny pracy zawodowej w rozumieniu przepisu ust. 6 pkt 2 lit. c).
§  4.
Przeniesienie pracownika z urzędu lub na własną prośbę do innej miejscowości albo w tej samej miejscowości do innej jednostki organizacyjnej może nastąpić bez zmiany jego stanowiska lub z równoczesnym mianowaniem go na inne stanowisko albo powierzeniem pełnienia obowiązków na innym stanowisku. Przy mianowaniu lub powierzeniu pełnienia obowiązków na innym stanowisku oraz przy przyznawaniu grupy uposażenia stosuje się odpowiednio przepisy § 3 ust. 2 - 10.
§  5.
1.
Pracownik, który nabył prawo do renty starczej lub inwalidzkiej, może domagać się zwolnienia ze służby.
2.
W przypadku wymienionym w ust. 1 właściwy organ powinien zwolnić pracownika ze służby w okresie trzech miesięcy, licząc od dnia wniesienia przez niego prośby.
§  6.
Tracą moc: § 1 ust. 1 pkt 2 i ust. 2, §§ 2, 6, 9, 10, 36 ust. 3 i 4, §§ 37 i 82 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 listopada 1945 r. o służbie w przedsiębiorstwie "Polskie Koleje Państwowe" (Dz. U. Nr 52, poz. 299 z późniejszymi zmianami).
§  7.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Ministrowi Komunikacji.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 marca 1957 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1957.23.109

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Niektóre zmiany w zakresie stosunku służbowego pracowników przedsiębiorstwa "Polskie Koleje Państwowe".
Data aktu: 16/04/1957
Data ogłoszenia: 29/04/1957
Data wejścia w życie: 29/04/1957, 01/03/1957