Warunki przebywania obcych okrętów wojennych na obszarze morskich wód wewnętrznych i wód terytorialnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 29 marca 1957 r.
w sprawie warunków przebywania obcych okrętów wojennych na obszarze morskich wód wewnętrznych i wód terytorialnych. 1

Na podstawie art. 25 ust. 2 dekretu z dnia 23 marca 1956 r. o ochronie granic państwowych (Dz. U. Nr 9, poz. 51) zarządza się, co następuje:
§  1. 2
Rozporządzenie niniejsze normuje sprawy przebywania i przepływu w czasie pokoju obcych okrętów wojennych na obszarze morskich wód wewnętrznych i wód terytorialnych, na których Polska Rzeczpospolita Ludowa wykonuje prawa zwierzchnicze.
§  2.
1.
Obce okręty wojenne mogą przepłynąć granicę morskich wód terytorialnych i przebywać na tych wodach oraz na wodach wewnętrznych tylko na podstawie uprzednio uzyskanego zezwolenia, wydanego przez Ministra Obrony Narodowej w porozumieniu z Ministrem Spraw Zagranicznych.
2.
Wystąpienie o wydanie zezwolenia, o którym mowa w ust. 1, powinno zawierać:
1)
nazwę okrętu wojennego, który ma przebywać na obszarze morskich wód terytorialnych i wewnętrznych,
2)
zamierzoną datę przybycia okrętu wojennego,
3)
pożądany port postoju,
4)
cel przybycia okrętu wojennego,
5)
zamierzony czas przebywania okrętu wojennego na obszarze morskich wód terytorialnych i wewnętrznych,
6)
zasadnicze wymiary okrętu wojennego.
§  3.
Przepis § 2 nie stosuje się do:
1)
obcego okrętu wojennego, na którym znajduje się głowa państwa lub jego oficjalny przedstawiciel,
2)
obcych okrętów wojennych stanowiących honorową eskortę okrętu, na którym znajduje się osoba wymieniona w pkt 1,
3)
obcych okrętów wojennych, które ze względu na działanie siły wyższej znajdują się w niebezpieczeństwie lub potrzebują pomocy.
§  4. 3
Obce okręty wojenne, które uzyskały zezwolenie wymienione w § 2 ust. 1, obowiązane są na obszarze morskich wód terytorialnych i wewnętrznych zastosować się do następujących ograniczeń:
1)
obce okręty podwodne na tych obszarach mogą przebywać tylko w stanie wynurzonym,
2)
wszystkie obce okręty wojenne obowiązane są od świtu do zmroku mieć podniesioną banderę państwa, do którego przynależą,
3) 4
obcym okrętom wojennym nie wolno wpływać na ogłoszone w "Wiadomościach Żeglarskich" obszary wód w strefach zamkniętych dla żeglugi i rybołówstwa,
4)
ponadto obcym okrętom wojennym na tych obszarach nie wolno:
a)
prowadzić ćwiczeń wojskowych, jak np.: strzelań artyleryjskich, torpedowych i rakietowych, stawiać min morskich, trałować min, stawiać zasłon dymnych, spuszczać łodzi okrętowych, prowadzić ćwiczeń z użyciem reflektorów, wysadzać desantu na ląd, prowadzić ćwiczeń przy współudziale samolotów i okrętów podwodnych,
b)
dokonywać jakichkolwiek pomiarów morza poza sondowaniem i namierzaniem koniecznym do prowadzenia nawigacji,
c)
dokonywać jakichkolwiek zdjęć fotograficznych i filmowych oraz szkiców wybrzeży, portów i urządzeń portowych oraz polskich okrętów wojennych,
d)
dokonywać startów i lądowań statków powietrznych na obcym okręcie wojennym,
e)
nawiązywać łączność z wybrzeżem z wyjątkiem łączności z organami Marynarki Wojennej, jednostkami pływającymi wojsk ochrony pogranicza lub posterunkami sygnałowymi na wybrzeżu,
5)
w przypadku przebywania na obszarze morskich wód wewnętrznych obcym okrętom wojennym nie wolno korzystać z okrętowych urządzeń radiokomunikacyjnych.
§  5. 5
(skreślony).
§  6. 6
Minister Obrony Narodowej może zwolnić obce okręty wojenne przebywające na obszarze morskich wód terytorialnych i wewnętrznych od niektórych ograniczeń określonych w § 4.
§  7.
1. 7
Obcy okręt wojenny, który ze względu na działanie siły wyższej zmuszony został do naruszenia ograniczeń określonych w § 4, obowiązany jest niezwłocznie powiadomić o tym Dowództwo Marynarki Wojennej lub inne organy Marynarki Wojennej drogą radiową lub przez oficera łącznikowego podając jednocześnie przyczyny naruszenia tych ograniczeń.
2. 8
W przypadkach gdy obcy okręt wojenny znajdując się na obszarze morskich wód wewnętrznych i wód terytorialnych narusza ograniczenia określone w § 4, organy Marynarki Wojennej obowiązane są zwrócić uwagę dowódcy obcego okrętu wojennego lub zespołu tych okrętów, że okręt wojenny narusza wspomniane ograniczenia i wezwać do niezwłocznego zaniechania tych czynności.
3.
W przypadku gdy dowódca obcego okrętu wojennego nie zastosuje się do wezwania organów Marynarki Wojennej (ust. 2) organy te zażądają opuszczenia przez obcy okręt wojenny wód wymienionych w § 1.
4.
Jeżeli obcy okręt wojenny nie zastosuje się do żądania, o którym mowa w ust. 3, Dowódca Marynarki Wojennej może zarządzić użycie siły celem zmuszenia okrętu do wykonania tego żądania albo też może zarządzić zatrzymanie okrętu bądź zmuszenie go do zawinięcia do wskazanego portu. Użycie siły następuje w sposób określony w art. 28 dekretu z dnia 23 marca 1956 r. o ochronie granic państwowych (Dz. U. Nr 9, poz. 51).
§  8. 9
Obce okręty wojenne, które przebywają na obszarze morskich wód wewnętrznych i wód terytorialnych - podlegają wraz z całą załogą przepisom nawigacyjnym, celnym i sanitarnym, które obowiązują polskie okręty wojenne.
§  9.
Dowódcy obcych okrętów wojennych, które przebywają w porcie lub na redzie, mogą za zgodą Dowódcy Marynarki Wojennej zezwalać członkom załogi tych okrętów i zaokrętowanym na tych okrętach osobom w umundurowaniu wojskowym na zejście na ląd, przy czym osoby te mogą poruszać się w obrębie miasta portowego i posiadać przy sobie broń boczną białą należącą do ich przepisowego uzbrojenia.
§  10.
Traci moc rozporządzenie Ministra Spraw Wojskowych z dnia 25 października 1934 r. w sprawie przebywania wojennych okrętów państw obcych na obszarze wód Państwa Polskiego (Dz. U. Nr 99, poz. 904).
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 Tytuł zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 31 marca 1978 r. (Dz.U.78.9.38) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 kwietnia 1978 r.
2 § 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 31 marca 1978 r. (Dz.U.78.9.38) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 kwietnia 1978 r.
3 § 4 zdanie wstępne zmienione przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 31 marca 1978 r. (Dz.U.78.9.38) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 kwietnia 1978 r.
4 § 4 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia z dnia 31 marca 1978 r. (Dz.U.78.9.38) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 kwietnia 1978 r.
5 § 5 skreślony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 31 marca 1978 r. (Dz.U.78.9.38) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 kwietnia 1978 r.
6 § 6 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 31 marca 1978 r. (Dz.U.78.9.38) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 kwietnia 1978 r.
7 § 7 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 31 marca 1978 r. (Dz.U.78.9.38) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 kwietnia 1978 r.
8 § 7 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 31 marca 1978 r. (Dz.U.78.9.38) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 kwietnia 1978 r.
9 § 8 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 31 marca 1978 r. (Dz.U.78.9.38) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 kwietnia 1978 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1957.19.96

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Warunki przebywania obcych okrętów wojennych na obszarze morskich wód wewnętrznych i wód terytorialnych.
Data aktu: 29/03/1957
Data ogłoszenia: 17/04/1957
Data wejścia w życie: 17/04/1957