Warunki przebywania obcych okrętów wojennych na obszarze morskich wód wewnętrznych i wód terytorialnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 29 marca 1957 r.
w sprawie warunków przebywania obcych okrętów wojennych na obszarze morskich wód wewnętrznych i wód terytorialnych. 1

Na podstawie art. 25 ust. 2 dekretu z dnia 23 marca 1956 r. o ochronie granic państwowych (Dz. U. Nr 9, poz. 51) zarządza się, co następuje:
§  1. 2
Rozporządzenie niniejsze normuje sprawy przebywania i przepływu w czasie pokoju obcych okrętów wojennych na obszarze morskich wód wewnętrznych i wód terytorialnych, na których Polska Rzeczpospolita Ludowa wykonuje prawa zwierzchnicze.
§  2.
1.
Obce okręty wojenne mogą przepłynąć granicę morskich wód terytorialnych i przebywać na tych wodach oraz na wodach wewnętrznych tylko na podstawie uprzednio uzyskanego zezwolenia, wydanego przez Ministra Obrony Narodowej w porozumieniu z Ministrem Spraw Zagranicznych.
2.
Wystąpienie o wydanie zezwolenia, o którym mowa w ust. 1, powinno zawierać:
1)
nazwę okrętu wojennego, który ma przebywać na obszarze morskich wód terytorialnych i wewnętrznych,
2)
zamierzoną datę przybycia okrętu wojennego,
3)
pożądany port postoju,
4)
cel przybycia okrętu wojennego,
5)
zamierzony czas przebywania okrętu wojennego na obszarze morskich wód terytorialnych i wewnętrznych,
6)
zasadnicze wymiary okrętu wojennego.
§  3.
Przepis § 2 nie stosuje się do:
1)
obcego okrętu wojennego, na którym znajduje się głowa państwa lub jego oficjalny przedstawiciel,
2)
obcych okrętów wojennych stanowiących honorową eskortę okrętu, na którym znajduje się osoba wymieniona w pkt 1,
3)
obcych okrętów wojennych, które ze względu na działanie siły wyższej znajdują się w niebezpieczeństwie lub potrzebują pomocy.
§  4. 3
Obce okręty wojenne, które uzyskały zezwolenie wymienione w § 2 ust. 1, obowiązane są na obszarze morskich wód terytorialnych i wewnętrznych zastosować się do następujących ograniczeń:
1)
obce okręty podwodne na tych obszarach mogą przebywać tylko w stanie wynurzonym,
2)
wszystkie obce okręty wojenne obowiązane są od świtu do zmroku mieć podniesioną banderę państwa, do którego przynależą,
3) 4
obcym okrętom wojennym nie wolno wpływać na ogłoszone w "Wiadomościach Żeglarskich" obszary wód w strefach zamkniętych dla żeglugi i rybołówstwa,
4)
ponadto obcym okrętom wojennym na tych obszarach nie wolno:
a)
prowadzić ćwiczeń wojskowych, jak np.: strzelań artyleryjskich, torpedowych i rakietowych, stawiać min morskich, trałować min, stawiać zasłon dymnych, spuszczać łodzi okrętowych, prowadzić ćwiczeń z użyciem reflektorów, wysadzać desantu na ląd, prowadzić ćwiczeń przy współudziale samolotów i okrętów podwodnych,
b)
dokonywać jakichkolwiek pomiarów morza poza sondowaniem i namierzaniem koniecznym do prowadzenia nawigacji,
c)
dokonywać jakichkolwiek zdjęć fotograficznych i filmowych oraz szkiców wybrzeży, portów i urządzeń portowych oraz polskich okrętów wojennych,
d)
dokonywać startów i lądowań statków powietrznych na obcym okręcie wojennym,
e)
nawiązywać łączność z wybrzeżem z wyjątkiem łączności z organami Marynarki Wojennej, jednostkami pływającymi wojsk ochrony pogranicza lub posterunkami sygnałowymi na wybrzeżu,
5)
w przypadku przebywania na obszarze morskich wód wewnętrznych obcym okrętom wojennym nie wolno korzystać z okrętowych urządzeń radiokomunikacyjnych.
§  5. 5
(skreślony).
§  6. 6
Minister Obrony Narodowej może zwolnić obce okręty wojenne przebywające na obszarze morskich wód terytorialnych i wewnętrznych od niektórych ograniczeń określonych w § 4.
§  7.
1. 7
Obcy okręt wojenny, który ze względu na działanie siły wyższej zmuszony został do naruszenia ograniczeń określonych w § 4, obowiązany jest niezwłocznie powiadomić o tym Dowództwo Marynarki Wojennej lub inne organy Marynarki Wojennej drogą radiową lub przez oficera łącznikowego podając jednocześnie przyczyny naruszenia tych ograniczeń.
2. 8
W przypadkach gdy obcy okręt wojenny znajdując się na obszarze morskich wód wewnętrznych i wód terytorialnych narusza ograniczenia określone w § 4, organy Marynarki Wojennej obowiązane są zwrócić uwagę dowódcy obcego okrętu wojennego lub zespołu tych okrętów, że okręt wojenny narusza wspomniane ograniczenia i wezwać do niezwłocznego zaniechania tych czynności.
3.
W przypadku gdy dowódca obcego okrętu wojennego nie zastosuje się do wezwania organów Marynarki Wojennej (ust. 2) organy te zażądają opuszczenia przez obcy okręt wojenny wód wymienionych w § 1.
4.
Jeżeli obcy okręt wojenny nie zastosuje się do żądania, o którym mowa w ust. 3, Dowódca Marynarki Wojennej może zarządzić użycie siły celem zmuszenia okrętu do wykonania tego żądania albo też może zarządzić zatrzymanie okrętu bądź zmuszenie go do zawinięcia do wskazanego portu. Użycie siły następuje w sposób określony w art. 28 dekretu z dnia 23 marca 1956 r. o ochronie granic państwowych (Dz. U. Nr 9, poz. 51).
§  8. 9
Obce okręty wojenne, które przebywają na obszarze morskich wód wewnętrznych i wód terytorialnych - podlegają wraz z całą załogą przepisom nawigacyjnym, celnym i sanitarnym, które obowiązują polskie okręty wojenne.
§  9.
Dowódcy obcych okrętów wojennych, które przebywają w porcie lub na redzie, mogą za zgodą Dowódcy Marynarki Wojennej zezwalać członkom załogi tych okrętów i zaokrętowanym na tych okrętach osobom w umundurowaniu wojskowym na zejście na ląd, przy czym osoby te mogą poruszać się w obrębie miasta portowego i posiadać przy sobie broń boczną białą należącą do ich przepisowego uzbrojenia.
§  10.
Traci moc rozporządzenie Ministra Spraw Wojskowych z dnia 25 października 1934 r. w sprawie przebywania wojennych okrętów państw obcych na obszarze wód Państwa Polskiego (Dz. U. Nr 99, poz. 904).
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 Tytuł zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 31 marca 1978 r. (Dz.U.78.9.38) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 kwietnia 1978 r.
2 § 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 31 marca 1978 r. (Dz.U.78.9.38) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 kwietnia 1978 r.
3 § 4 zdanie wstępne zmienione przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 31 marca 1978 r. (Dz.U.78.9.38) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 kwietnia 1978 r.
4 § 4 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia z dnia 31 marca 1978 r. (Dz.U.78.9.38) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 kwietnia 1978 r.
5 § 5 skreślony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 31 marca 1978 r. (Dz.U.78.9.38) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 kwietnia 1978 r.
6 § 6 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 31 marca 1978 r. (Dz.U.78.9.38) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 kwietnia 1978 r.
7 § 7 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 31 marca 1978 r. (Dz.U.78.9.38) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 kwietnia 1978 r.
8 § 7 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 31 marca 1978 r. (Dz.U.78.9.38) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 kwietnia 1978 r.
9 § 8 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 31 marca 1978 r. (Dz.U.78.9.38) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 kwietnia 1978 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1957.19.96

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Warunki przebywania obcych okrętów wojennych na obszarze morskich wód wewnętrznych i wód terytorialnych.
Data aktu: 29/03/1957
Data ogłoszenia: 17/04/1957
Data wejścia w życie: 17/04/1957