Określenie organów właściwych do wydawania zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych oraz warunki i tryb ich wydawania.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA HANDLU WEWNĘTRZNEGO
z dnia 8 czerwca 1956 r.
w sprawie określenia organów właściwych do wydawania zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych oraz warunków i trybu ich wydawania.

Na podstawie art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 27 kwietnia 1956 r. o zwalczaniu alkoholizmu (Dz. U. Nr 12, poz. 62) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie dotyczy wydawania zezwoleń na sprzedaż napojów zawierających więcej niż 18% alkoholu.
§  2.
1.
Zezwolenia wydają organy administracji handlu prezydiów powiatowych (miejskich) rad narodowych, na terenie zaś m. st. Warszawy i m. Łodzi organy administracji handlu prezydiów rad narodowych tych miast.
2.
Właściwość miejscową organów administracji handlu określa miejsce położenia zakładu. Właściwość do udzielania zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych w wagonach restauracyjnych określa się według siedziby oddziału przedsiębiorstwa zarządzającego tymi wagonami, a na morskich statkach pasażerskich według siedziby przedsiębiorstwa żeglugowego.
§  3.
1.
Sprzedaż napojów alkoholowych dzieli się na:
1)
sprzedaż do spożycia poza miejscem sprzedaży,
2)
sprzedaż do spożycia na miejscu.
2.
Na prowadzenie każdego rodzaju sprzedaży określonego w ust. 1 wymagane jest zezwolenie.
§  4.
1.
Zezwolenia wydaje się na czas nieograniczony lub na czas oznaczony.
2.
Zezwolenia na czas oznaczony mogą być wydane na czas nie dłuższy niż 12 miesięcy.
§  5.
1.
Zezwolenia wydaje się na ściśle oznaczone miejsce sprzedaży (zakład) i tylko na jeden z rodzajów sprzedaży określonych w § 3 ust. 1.
2.
Zezwolenie powinno zawierać oprócz danych co do okoliczności określonych w ust. 1:
1)
oznaczenie organu, który wydał zezwolenie,
2)
datę wydania i numer zezwolenia,
3)
podstawę prawną,
4)
termin ważności,
5)
nazwę i adres przedsiębiorstwa prowadzącego zakład.
3.
Wszelkie zmiany dotyczące danych, o których mowa w ust. 1 i 2, podlegają uwidocznieniu w zezwoleniu w formie odpowiedniej adnotacji. Adnotacji dokonuje właściwy organ administracji handlu.
§  6.
1.
Zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych do spożycia poza miejscem sprzedaży mogą być wydawane:
1)
branżowym sklepom winno-spirytusowym,
2)
sklepom ogólnospożywczym mającym wyodrębnione działy sprzedaży napojów alkoholowych,
3)
sklepom prowadzonym przez spółdzielnie zrzeszone w Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska".
2.
Zezwolenia mogą być wydawane na czas oznaczony na terenie miast także sklepom ogólnospożywczym nie mającym wyodrębnionych działów sprzedaży napojów alkoholowych, jeżeli jest to konieczne ze względu na niedostateczną ilość sklepów wymienionych w ust. 1 pkt 1 i 2.
§  7.
1.
Ilość sklepów prowadzących sprzedaż napojów alkoholowych powinna wynosić:
1)
w miastach i osiedlach 1 sklep na 3 do 4 tysięcy mieszkańców,
2)
w gromadach 1 - 2 sklepy na gromadę.
2.
Prezydium wojewódzkiej rady narodowej (Rady Narodowej w m. st. Warszawie i m. Łodzi) może w uzasadnionych przypadkach zezwolić na stosowanie innego współczynnika niż określony w ust. 1.
§  8.
1.
Zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych do spożycia na miejscu mogą być wydawane tylko zakładom gastronomicznym.
2.
Nie mogą być wydawane zezwolenia następującym zakładom gastronomicznym:
1)
jadłodajniom,
2)
bufetom z zastrzeżeniem wyjątku przewidzianego w ust. 3,
3)
barom mlecznym i cukierniczym,
4)
cukierniom,
5)
kawiarniom z zastrzeżeniem wyjątku przewidzianego ust. 4.
3.
Mogą być wydawane zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych w bufetach urządzanych na czas trwania zabawy w miejscach, w których stosownie do art. 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 1956 r. o zwalczaniu alkoholizmu (Dz. U. Nr 12, poz. 62) podawanie napojów alkoholowych nie jest zabronione.
4.
Kawiarnie kategorii S i I mogą otrzymać zezwolenie na sprzedaż likierów do spożycia na miejscu.
§  9.
Sieć sklepów i zakładów gastronomicznych prowadzących sprzedaż napojów alkoholowych powinna być rozmieszczona równomiernie z uwzględnieniem liczby mieszkańców poszczególnych części miasta.
§  10.
Nie wolno wydawać zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych w miejscach, w których sprzedaż tych napojów jest zabroniona stosownie do art. 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 1956 r. o zwalczaniu alkoholizmu.
§  11.
Nie mogą być wydawane zezwolenia sklepom i zakładom gastronomicznym położonym w pobliżu dworców kolejowych, autobusowych i portowych, większych zakładów przemysłowych, zabudowań koszarowych oraz stadionów i innych miejsc zebrań masowych.
§  12.
1.
Zezwolenia wygasają w przypadkach:
1)
likwidacji zakładu,
2)
upływu czasu, na jaki zezwolenie zostało wydane,
3)
powstania okoliczności powodujących zakaz sprzedaży w danym miejscu ze względu na położenie zakładu lub zmianę jego charakteru.
2.
W przypadkach określonych w ust. 1 zezwolenia powinny być niezwłocznie zwrócone właściwemu organowi administracji handlu.
§  13.
1.
Zezwolenia powinny być cofnięte w przypadkach powstania okoliczności, która w myśl przepisów niniejszego rozporządzenia uzasadniałaby odmowę udzielenia zezwolenia.
2.
Prezydium wojewódzkiej rady narodowej (Rady Narodowej w m. st. Warszawie i m. Łodzi) może ze względu na ważny interes społeczny cofnąć zezwolenie również w innych przypadkach niż określone w ust. 1.
§  14.
W przypadku cofnięcia zezwolenia organ administracji handlu wyznacza jednocześnie stosowny termin zaprzestania sprzedaży napojów alkoholowych w zakładzie.
§  15.
Zezwolenie powinno być wywieszone w zakładzie na widocznym miejscu.
§  16.
Organy administracji handlu prowadzą rejestr wydanych zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych.
§  17.
Zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych wydane na podstawie przepisów dotychczasowych zachowują moc do dnia 31 lipca 1956 r. Nie dotyczy to zezwoleń, które straciły ważność ze względu na zakazy wynikające z art. 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 1956 r. o zwalczaniu alkoholizmu.
§  18.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1956.18.96

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Określenie organów właściwych do wydawania zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych oraz warunki i tryb ich wydawania.
Data aktu: 08/06/1956
Data ogłoszenia: 14/06/1956
Data wejścia w życie: 14/06/1956