Zm.: Prawo o notariacie.

DEKRET
z dnia 16 maja 1956 r.
o zmianie prawa o notariacie.

Art.  1.

W ustawie z dnia 25 maja 1951 r. - Prawo o notariacie (Dz. U. Nr 36, poz. 276) wprowadza się następujące zmiany:

1)
w art. 5 § 2 otrzymuje brzmienie:

"§ 2. W razie niemożności pełnienia czynności przez notariusza prezes sądu wojewódzkiego powierza na ten okres czasu pełnienie czynności notarialnych egzaminowanemu aplikantowi notarialnemu.";

2)
w art. 5 dodaje się § 3 w brzmieniu:

"§ 3. W przypadkach nagłych kierownik państwowego biura notarialnego może powierzyć na okres najwyżej pięciu dni pełnienie czynności notarialnych egzaminowanemu aplikantowi notarialnemu, o czym bezzwłocznie zawiadamia prezesa sądu wojewódzkiego.";

3)
w art. 11 § 1 w pkt 4 skreśla się wyrazy "z przepisanymi egzaminami", a po pkt 4 dodaje się nowy pkt 5 w brzmieniu:

"5) odbył aplikację notarialną,";

4)
dotychczasowy pkt 5 staje się pkt 6;
5)
w art. 11 skreśla się § 2;
6)
art. 12 uchyla się;
7)
art. 13 otrzymuje brzmienie:

"Art. 13. § 1. Od wymagań odbycia aplikacji i złożenia egzaminu notarialnego zwolnieni są:

1) profesorowie i docenci prawa cywilnego i postępowania cywilnego polskich szkół wyższych,

2) osoby, które ukończyły wyższe studia prawnicze i na stanowiskach sędziowskich co najmniej trzy lata orzekały w sprawach cywilnych,

3) osoby, które ukończyły wyższe studia prawnicze oraz pozostawały w ciągu co najmniej trzech lat w Ministerstwie Sprawiedliwości na stanowiskach związanych z pracą nadzorczą nad państwowymi biurami notarialnymi.

§ 2. Przepisy pkt 2 i 3 § 1 mają zastosowanie, jeżeli od wykonywania wymienionych w nich czynności nie upłynęło więcej niż trzy lata.";

8)
po art. 19 dodaje się nowy rozdział w brzmieniu:

"Rozdział 3a.

Aplikanci notarialni.

Art. 191. Aplikantem notarialnym może być mianowany ten, kto odpowiada warunkom określonym w art. 11 pkt 1-4.

Art. 192. Aplikantów mianuje, przenosi na inne miejsce służbowe i zwalnia Minister Sprawiedliwości.

Art. 193. § 1. Aplikacja notarialna trwa dwa lata i powinna być zakończona egzaminem notarialnym.

§ 2. Minister Sprawiedliwości może w poszczególnych przypadkach skrócić aplikację do jednego roku.

§ 3. Egzaminowani aplikanci będą mianowani notariuszami w miarę wolnych stanowisk.

Art. 194. Minister Sprawiedliwości może zaliczyć na poczet aplikacji notarialnej okres pracy na stanowisku aplikanta sądowego, jednak nie dłuższy niż sześć miesięcy, pracownikowi zaś notarialnemu, który ukończył wyższe studia prawnicze, może zaliczyć takiż okres pracy w biurze notarialnym.

Art. 195. Liczbę aplikantów notarialnych oznacza Minister Sprawiedliwości.

Art. 196. Minister Sprawiedliwości określi w drodze rozporządzenia organizację aplikacji notarialnej oraz zakres egzaminu notarialnego, tryb jego przeprowadzania i skład komisji egzaminacyjnej.

Art. 197. Przepisy art. 18 i 19 stosuje się odpowiednio do aplikantów notarialnych.";

9)
art. 41 otrzymuje brzmienie:

"Art. 41. § 1. Prezydia gromadzkich rad narodowych i rad narodowych osiedli oraz prezydia miejskich rad narodowych miast, w których nie ma państwowych biur notarialnych, są upoważnione do dokonywania dla mieszkańców tych gromad, osiedli i miast następujących czynności:

1) poświadczania własnoręczności podpisu:

a) na podaniach do urzędów i instytucji,

b) na pismach upoważniających do odbioru z poczty korespondencji, przesyłek i pieniędzy oraz odbioru dokumentów z urzędów i instytucji,

c) na oświadczeniach stwierdzających stan rodzinny i majątkowy składającego oświadczenie,

d) na dokumentach w sprawach pomocy kredytowej udzielanej rolnikom przez instytucje kredytowe.

2) poświadczania zgodności odpisów z dokumentami stwierdzającymi wykonanie obowiązków podatkowych, dostaw obowiązkowych i świadczeń.

§ 2. Minister Sprawiedliwości może w drodze rozporządzenia rozszerzyć zakres czynności notarialnych dokonywanych przez prezydia rad narodowych, o których mowa w § 1.

§ 3. Przepisy dotyczące czynności notarialnych stosuje się odpowiednio do poświadczeń wymienionych w § 1.";

10) art. 59 otrzymuje brzmienie:

"Art. 59. § 1. W okresie do dnia 31 grudnia 1959 r. prezes sądu wojewódzkiego może w przypadkach niemożności pełnienia czynności przez notariusza powierzyć pełnienie obowiązków notariusza:

a) aplikantom notarialnym,

b) osobom mającym kwalifikacje na stanowisko notariusza oraz

c) osobom, które co najmniej od lat pięciu pracowały w zawodzie notarialnym, a ostatnio zatrudnione były w państwowym biurze notarialnym w charakterze radcy, referendarza lub podreferendarza.

§ 2. W tym samym okresie czasu kierownik państwowego biura notarialnego w przypadkach nagłych może powierzyć osobom wymienionym w § 1 pełnienie obowiązków notariusza, nie dłużej jednak niż na pięć dni. Kierownik biura bezzwłocznie zawiadamia o tym prezesa sądu wojewódzkiego."

Art.  2.

Upoważnia się Ministra Sprawiedliwości do ogłoszenia w drodze obwieszczenia jednolitego tekstu ustawy z dnia 25 maja 1951 r. - Prawo o notariacie (Dz. U. Nr 36, poz. 276) z uwzględnieniem zmian wynikających z niniejszego dekretu, z zastosowaniem ciągłej numeracji rozdziałów, artykułów i paragrafów.

Art.  3.

Dekret wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1956.16.88

Rodzaj: Dekret
Tytuł: Zm.: Prawo o notariacie.
Data aktu: 16/05/1956
Data ogłoszenia: 30/05/1956
Data wejścia w życie: 30/05/1956