Fundusz zakładowy.

DEKRET
z dnia 18 lutego 1955 r.
o funduszu zakładowym.

Art.  1.
1.
W państwowych przedsiębiorstwach przemysłowych, zwanych dalej przedsiębiorstwami, tworzy się fundusz zakładowy z części zysku wygospodarowanego przez te przedsiębiorstwa.
2.
W przypadku gdy plan finansowy przedsiębiorstwa nie przewiduje zysku lub gdy suma funduszu zakładowego utworzona na podstawie przepisów niniejszego dekretu jest wyższa od sumy wygospodarowanego zysku, źródłem pokrycia funduszu zakładowego są środki obrotowe przedsiębiorstwa.
3.
Rada Ministrów może w drodze rozporządzenia, po zasięgnięciu opinii Centralnej Rady Związków Zawodowych, rozciągnąć przepisy niniejszego dekretu na inne rodzaje przedsiębiorstw gospodarki uspołecznionej z odpowiednimi zmianami, koniecznymi ze względu na charakter działalności tych przedsiębiorstw.
Art.  2.

Ze środków funduszu zakładowego przeznacza się:

1)
50% na budownictwo mieszkaniowe i remonty budynków mieszkalnych lub mieszkań zajmowanych przez pracowników przedsiębiorstwa oraz na inwestycje o charakterze kulturalnym, socjalnym i sportowym, jak również na inne cele, mające na względzie poprawę bytu załogi,
2)
50% na indywidualne nagrody dla wyróżniających się w pracy pracowników przedsiębiorstwa.
Art.  3.
1.
Na fundusz zakładowy przeznacza się:
1)
0,5% planowanego funduszu płac przedsiębiorstwa, ponadto
2)
od 10% do 30% osiągniętego ponadplanowego zysku lub kwoty, o którą zmniejszono planową stratę.
2.
Wysokość stawek procentowych na fundusz zakładowy dla przedsiębiorstw poszczególnych gałęzi przemysłu ustala w granicach określonych w ust. 1 pkt 2 Prezes Rady Ministrów w porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych.
3.
Łączna kwota funduszu zakładowego ustalona według stawek określonych w ust. 1 nie może przekroczyć dla poszczególnego przedsiębiorstwa 3% planowego funduszu płac.
4.
Prezes Rady Ministrów może podwyższać dla przedsiębiorstw poszczególnych gałęzi przemysłu granicę określoną w ust. 3 do 4% planowego funduszu płac.
Art.  4.
1.
Fundusz zakładowy tworzy się w przedsiębiorstwie, które stosownie do rocznego planu techniczno-przemysłowo-finansowego:
1)
wykona plan produkcji towarowej w cenach zbytu oraz w ustalonym asortymencie,
2)
wykona plan obniżki kosztów produkcji porównywalnej w stosunku do roku ubiegłego i nie przekroczy planu kosztów produkcji (porównywalnej i nieporównywalnej),
3)
osiągnie co najmniej planowy zysk lub nie przekroczy planowej straty.
2.
Przekroczenie planu kosztów produkcji, jak również przekroczenie planowej straty nie stanowi przeszkody w utworzeniu funduszu zakładowego, jeżeli:
1)
Prezes Rady Ministrów na wniosek właściwego ministra uzna je za uzasadnione obowiązującym dane przedsiębiorstwo progresywnym systemem płac lub
2)
jednostka, której przedsiębiorstwo bezpośrednio podlega, uzna je za uzasadnione przekroczeniem planu produkcji lub planu sprzedaży.
3.
W uzasadnionych przypadkach właściwy minister może określić kategorie przedsiębiorstw uprawnionych do tworzenia funduszu zakładowego na podstawie wykonania planu produkcji globalnej w cenach bieżących zamiast planu produkcji towarowej w cenach zbytu, przy zachowaniu pozostałych warunków określonych w ust. 1.
4.
Właściwy minister może zezwolić przedsiębiorstwu na utworzenie funduszu zakładowego, jeżeli nie wykonało ono produkcji w ustalonym asortymencie z przyczyn niezależnych od przedsiębiorstwa.
5.
Warunki wykonania planu produkcji (ust. 1 pkt 1) w przemyśle energetycznym i przedsiębiorstwach sezonowych określą właściwi ministrowie w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
Art.  5.
1.
W przypadkach gdy zadania planu techniczno-przemysłowo-finansowego ulegną zmianom w operatywnych planach kwartalno-miesięcznych, ustalonych w trybie określonym przez Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, i w kwartalnych zadaniach finansowych, ustalonych w trybie określonym przez Ministra Finansów, wówczas dla ustalenia, czy zostały spełnione warunki określone w art. 4, przyjmuje się w ciągu roku dane zawarte w tych planach (zadaniach), a po zakończeniu roku - dane ustalone w planie techniczno-przemysłowo-finansowym.
2.
Dla ustalenia, czy przedsiębiorstwo wykonało plan asortymentowy, miarodajne są po zakończeniu roku zadania ustalone w operatywnych planach kwartalno-miesięcznych.
3.
Właściwy minister w porozumieniu z Ministrem Finansów może w uzasadnionych przypadkach zezwolić, aby po zakończeniu roku przyjęte zostały łączne dane wynikające z operatywnych planów kwartalno-miesięcznych i kwartalnych zadań finansowych dla ustalenia, czy przedsiębiorstwo wykonało warunki określone w art. 4.
Art.  6.
1.
Wynik bilansowy należy skorygować dla celów odpisów na fundusz zakładowy o sumy, które miały wpływ na jego kształtowanie się w okresie sprawozdawczym, a które powstały z przyczyn niezależnych od działalności przedsiębiorstwa.
2.
Za przyczyny wymienione w ust. 1 uznaje się zmiany:
1)
cen materiałów podstawowych, pomocniczych, paliwa, półfabrykatów i innych materiałów,
2)
wysokości taryf kolejowych, stawek płac i składek na ubezpieczenia społeczne, podatków, oprocentowania kredytów bankowych, taryf za usługi komunalne, norm amortyzacji itp.,
3)
cen produkowanych wyrobów gotowych i półfabrykatów,
4)
innych warunków, które określa Prezes Rady Ministrów.
Art.  7.

Jeżeli w przedsiębiorstwach określonych w art. 1 zakłady samodzielnie bilansują, fundusz zakładowy tworzy się dla każdego zakładu odrębnie według zasad ustalonych dla przedsiębiorstw.

Art.  8.

Rada Ministrów określi szczegółowo w drodze rozporządzenia sposób wykonania przepisów dekretu.

Art.  9.

Do obliczenia rocznego odpisu na fundusz zakładowy za rok 1954 mają zastosowanie dotychczasowe przepisy.

Art.  10.

Traci moc ustawa z dnia 4 lutego 1950 r. o funduszu zakładowym (Dz. U. Nr 6, poz. 53).

Art.  11.

Dekret wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1955 r.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1955.9.52

Rodzaj: Dekret
Tytuł: Fundusz zakładowy.
Data aktu: 18/02/1955
Data ogłoszenia: 28/02/1955
Data wejścia w życie: 28/02/1955, 01/01/1955