Terenowe organy administracji morskiej.

DEKRET
z dnia 2 lutego 1955 r.
o terenowych organach administracji morskiej.

Art.  1.
1.
Urzędy morskie są terenowymi organami administracji morskiej na obszarze morskich portów, przystani, morskich wód wewnętrznych i terytorialnych oraz pasa nadbrzeżnego.
2.
Urzędy morskie podlegają Ministrowi Żeglugi.
Art.  2.
1.
Do zakresu działania urzędów morskich należy:
1)
nadzór nad bezpieczeństwem żeglugi na obszarze morskich portów, przystani, dróg morskich oraz zalewów,
2)
oznakowanie nawigacyjne w morskich portach, przystaniach, na drogach morskich, zalewach oraz na wybrzeżu,
3)
pogłębianie i utrzymanie w stanie żeglowności torów wodnych, morskich portów oraz przystani z wyłączeniem portów w Gdyni, Gdańsku i Szczecinie ze Świnoujściem,
4)
nadzór nad stacjami ratownictwa morskiego i ratownictwo brzegowe,
5)
dozór techniczny nad dźwigami i innymi urządzeniami przeznaczonymi do przeładunku masy towarowej lub bunkrowania w portach morskich,
6)
budowa, utrzymanie i ochrona umocnień brzegowych, wydm nadmorskich i zalesień ochronnych w pasie nadbrzeżnym,
7)
utrzymywanie porządku na obszarze portów morskich, red i przystani,
8)
nadzór nad organizacją i wykonawstwem pilotażu, holownictwa i cumownictwa w portach: Gdańsk, Gdynia i Szczecin ze Świnoujściem oraz wykonywanie tych czynności w innych portach,
9)
zabezpieczenie mienia wyrzuconego przez morze,
10)
czuwanie nad ogólnym stanem bezpieczeństwa przeciwpożarowego na terenie morskich portów i przystani,
11)
zarząd i utrzymywanie portów morskich oraz przystani z wyłączeniem obszarów przekazanych innym jednostkom gospodarki uspołecznionej,
12)
nadzór nad rybołówstwem morskim w zakresie ochrony rybostanu i porządku przy połowach,
13)
inne sprawy zlecone z mocy odrębnych przepisów.
2.
Zasady współpracy urzędów morskich z Marynarką Wojenną w zakresie spraw wymienionych w ust. 1 określi Minister Żeglugi w porozumieniu z Ministrem Obrony Narodowej.
3.
Zasady współpracy urzędów morskich z organami ochrony granic w zakresie spraw wymienionych w ust. 1 określi Minister Żeglugi w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych.
Art.  3.
1. 1
Urzędy morskie tworzy i znosi Minister Transportu, Żeglugi i Łączności.
2.
W zarządzeniu o utworzeniu urzędów morskich Minister Żeglugi ustali ich organizację oraz właściwość miejscową.
Art.  4.

W skład urzędów morskich wchodzą kapitanaty i bosmanaty portów.

Art.  5. 2

(uchylony).

Art.  6.
1.
Granice terytorialne morskich portów oraz szerokość pasa nadbrzeżnego ustali Minister Żeglugi w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami.
2.
Udzielanie zezwoleń przez właściwe organy na wznoszenie budowli, na dokonywanie zmian zalesienia i zadrzewienia, jak i inne zmiany dotyczące użytkowania lub ukształtowania terenów w pasie nadbrzeżnym, wymaga uprzedniej zgody właściwego urzędu morskiego, udzielonej w porozumieniu z dowództwem Marynarki Wojennej oraz dowództwem Wojsk Ochrony Pogranicza.
Art.  7.
1.
Dyrektorzy urzędów morskich wydają zarządzenia porządkowe w zakresie spraw wymienionych w art. 2 pkt 1, 6, 7, 12 oraz w zakresie uprawnień nadanych im przez inne przepisy.
2.
Zarządzenia porządkowe podlegają ogłoszeniu w dzienniku urzędowym wojewódzkiej rady narodowej.
Art.  8.
1.
Pracownicy urzędów morskich są obowiązani do noszenia mundurów w czasie pełnienia obowiązków służbowych.
2. 3
Minister Transportu, Żeglugi i Łączności ustali zasady przydziału, wzory i oznaki umundurowania.
Art.  9.
1.
Znosi się morskie urzędy rybackie.
2.
Sprawy należące dotychczas do zakresu działania morskich urzędów rybackich przechodzą do urzędów morskich.
3.
Urzędy morskie przejmują składniki majątkowe pozostające dotychczas w zarządzie i użytkowaniu morskich urzędów rybackich.
4.
Pracownicy morskich urzędów rybackich przechodzą do pracy w urzędach morskich.
Art.  10.
1.
Kto wykracza przeciwko przepisom porządkowym wydanym na podstawie art. 7 dekretu

- podlega karze aresztu do jednego miesiąca lub karze grzywny do 3.000 zł.

2.
Do orzekania powołane są urzędy morskie 4 .
3. 5
(uchylony).
Art.  11.

Przepisy dekretu nie mają zastosowania do obszarów i urządzeń będących w zarządzie organów wojskowych i organów ochrony granic.

Art.  12.
1.
Tracą moc przepisy sprzeczne z przepisami dekretu, a w szczególności dekret z dnia 5 września 1947 r. o organizacji i zakresie działania władz administracji morskiej (Dz. U. z 1947 r. Nr 60, poz. 328 i z 1950 r. Nr 6, poz. 55).
2.
Do czasu wydania przepisów wykonawczych do dekretu pozostają w mocy dotychczasowe przepisy, o ile nie są z nim sprzeczne.
Art.  13.

Dekret wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

1 Art. 3 ust. 1 zmieniony przez art. 10 pkt 1 ustawy z dnia 30 maja 1989 r. o zmianie upoważnień do wydawania aktów wykonawczych (Dz.U.89.35.192) z dniem 1 lipca 1989 r.
2 Art. 5 uchylony przez art. 19 ustawy z dnia 31 stycznia 1961 r. o Straży Przemysłowej (Dz.U.61.6.42) z dniem 11 maja 1961 r.
3 Art. 8 ust. 2 zmieniony przez art. 10 pkt 2 ustawy z dnia 30 maja 1989 r. o zmianie upoważnień do wydawania aktów wykonawczych (Dz.U.89.35.192) z dniem 1 lipca 1989 r.
4 Z dniem 1 stycznia 1972 r. kolegia do spraw wykroczeń przy urzędach morskich zgodnie z art. IX pkt 1 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Przepisy wprowadzające Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia (Dz.U.71.12.117).
5 Art. 10 ust. 3 uchylony przez art. II § 2 pkt 6 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Przepisy wprowadzające Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia (Dz.U.71.12.117) z dniem 1 stycznia 1972 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1955.6.35

Rodzaj: Dekret
Tytuł: Terenowe organy administracji morskiej.
Data aktu: 02/02/1955
Data ogłoszenia: 15/02/1955
Data wejścia w życie: 15/02/1955