Zaliczki na podatki obrotowy, dochodowy, od nieruchomości i od nabycia praw majątkowych oraz przedpłaty na zaliczki na podatki obrotowy i dochodowy.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 27 stycznia 1955 r.
w sprawie zaliczek na podatki obrotowy, dochodowy, od nieruchomości i od nabycia praw majątkowych oraz w sprawie przedpłat na zaliczki na podatki obrotowy i dochodowy.

Na podstawie art. 10 i 12 ust. 3 dekretu z dnia 26 października 1950 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. Nr 49, poz. 452) oraz art. 5 ust. 1 dekretu z dnia 16 maja 1946 r. o postępowaniu podatkowym (Dz. U. z 1950 r. Nr 56, poz. 506 i z 1953 r. Nr 9, poz. 27) zarządza się, co następuje:

Zaliczki na podatek obrotowy.

§  1.
1.
Podatnicy podatku obrotowego podlegający opodatkowaniu według zasad obowiązujących gospodarkę nie uspołecznioną, którzy:
1)
prowadzą księgi handlowe,
2)
wykonują świadczenia wyłącznie na rzecz jednostek gospodarki uspołecznionej,
3)
osiągają obroty ze źródeł powstałych w ciągu roku podatkowego lub ze źródeł sezonowych,

oraz organizacje społeczne podlegające opodatkowaniu według tychże zasad wpłacają po upływie każdego miesiąca kalendarzowego bez wezwania organu finansowego zaliczkę na podatek obrotowy za miesiąc ubiegły w terminie do dnia 15 następnego miesiąca w wysokości podatku przypadającego od obrotu osiągniętego w ubiegłym miesiącu.

2.
Podatnicy wymienieni w ust. 1 obowiązani są złożyć w terminie płatności zaliczek deklaracje według ustalonego wzoru.
§  2.
1.
Podatnicy podatku obrotowego, nie wymienieni w § 1, podlegający opodatkowaniu według zasad obowiązujących gospodarkę nie uspołecznioną obowiązani są po upływie każdego miesiąca kalendarzowego wpłacić bez wezwania organu finansowego zaliczkę na podatek obrotowy za miesiąc ubiegły w terminie do dnia 12 następnego miesiąca w wysokości 1/12 kwoty podatku obrotowego, ustalanego choćby nieprawomocnie za ubiegły rok podatkowy. Jeżeli wymiar za ubiegły rok podatkowy nie obejmuje pełnego okresu dwunastu miesięcy, za podstawę do ustalenia zaliczek przyjmuje się podatek obrotowy obliczony w stosunku rocznym.
2.
Do czasu doręczenia decyzji ustalającej podatek obrotowy za rok ubiegły podatnicy wymienieni w ust. 1 obowiązani są wpłacać bez wezwania organu finansowego zaliczkę w terminie do dnia 12 następnego miesiąca w wysokości zaliczki ustalonej za miesiąc grudzień ubiegłego roku. W przypadku gdy obliczona w ten sposób kwota zaliczek okaże się mniejsza od kwoty przypadającej do uiszczenia w myśl ust. 1, powstałą różnicę podatnicy ci obowiązani są wpłacić w terminie dwóch tygodni od dnia doręczenia decyzji ustalającej podatek za rok ubiegły.
3.
W przypadkach gdy z materiałów, jakimi rozporządza organ finansowy, wynika, że w stosunku do pewnych grup podatników nastąpił lub nastąpi w porównaniu z rokiem ubiegłym wzrost działalności gospodarczej powodujący wzrost obrotów albo gdy zachodzą inne uzasadnione przyczyny, organ finansowy ustala dla podatników tych grup wysokość zaliczek indywidualnie w kwotach uwzględniających te okoliczności i doręcza podatnikom decyzje równocześnie z decyzjami ustalającymi podatek obrotowy za ubiegły rok. Tak ustalone zaliczki podatnicy obowiązani są wpłacać w terminie do dnia 12 następnego miesiąca za miesiąc ubiegły. Różnicę pomiędzy wynikającą z decyzji kwotą zaliczek, których termin uiszczenia upłynął, a kwotą zaliczek obliczoną na podstawie zaliczki za miesiąc grudzień ubiegłego roku podatnicy ci obowiązani są wpłacić w terminie dwóch tygodni od daty doręczenia decyzji.
4.
Od decyzji ustalającej wysokość zaliczek w sposób przewidziany w ust. 3 przysługuje podatnikowi prawo wniesienia zażalenia w terminie tygodniowym od dnia doręczenia decyzji. Zażalenie podlega rozpatrzeniu na zasadach przewidzianych w przepisach o postępowaniu podatkowym, z tym że zaliczka ustalona w wyniku tego postępowania nie może być niższa od zaliczki, jaka przypadałaby do wpłacenia na podstawie ust. 1.
§  3.
1.
W przypadku gdy rozmiar działalności gospodarczej podatnika uległ w ciągu roku podatkowego znacznej zmianie i ustalona zaliczka jest niewspółmierna w stosunku do faktycznie osiąganych obrotów lub gdy zachodzą inne uzasadnione przyczyny, organ finansowy może z urzędu lub na wniosek podatnika raz jeden w ciągu roku podatkowego zmienić wysokość zaliczki obliczonej na zasadach przewidzianych w § 2. Decyzja zmieniająca wysokość zaliczki powinna zawierać dokładną datę, od której zmiana obowiązuje.
2.
Od decyzji, o której mowa w ust. 1, przysługuje podatnikowi prawo wniesienia zażalenia w terminie tygodniowym od dnia doręczenia decyzji. Zażalenie to podlega rozpatrzeniu na zasadach przewidzianych w przepisach o postępowaniu podatkowym.
§  4.
1.
W przypadku likwidacji przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów o podatku obrotowym podatnik obowiązany jest bez wezwania organu finansowego obliczyć podatek od wartości remanentu towarów - ustalonej według cen sprzedażnych i wpłacić zaliczkę w ciągu tygodnia po likwidacji przedsiębiorstwa, składając równocześnie jeden egzemplarz spisu remanentu towarów.
2.
Ponadto w tymże terminie:
1)
podatnik opłacający zaliczkę na zasadach przewidzianych w § 1 obowiązany jest obliczyć podatek od obrotu osiągniętego w miesiącu, w którym nastąpiła likwidacja przedsiębiorstwa, i wpłacić bez wezwania organu finansowego zaliczkę za okres do dnia likwidacji, składając równocześnie właściwemu organowi finansowemu deklarację według ustalonego wzoru,
2)
podatnik opłacający zaliczkę na zasadach przewidzianych w § 2 obowiązany jest wpłacić bez wezwania organu finansowego zaliczkę za miesiąc, w którym nastąpiła likwidacja w kwocie przypadającej stosunkowo za okres od dnia pierwszego danego miesiąca do dnia likwidacji przedsiębiorstwa.

Zaliczki na podatek dochodowy.

§  5.
Podatnicy podatku dochodowego podlegający opodatkowaniu według zasad obowiązujących gospodarkę nie uspołecznioną obowiązani są po upływie każdego miesiąca kalendarzowego wpłacić bez wezwania organu finansowego zaliczkę na podatek dochodowy za miesiąc ubiegły.
§  6.
1.
Podstawą do obliczenia wysokości zaliczki na podatek dochodowy są w stosunku do podatników prowadzących księgi handlowe dochody cząstkowe i dochód ogólny w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, ustalone na podstawie miesięcznego bilansu.
2.
Jeżeli podatnik nie przedłoży bilansu miesięcznego, podstawą do obliczenia wysokości zaliczki jest dochód obliczony przy zastosowaniu norm szacunkowych do osiągniętego w danym miesiącu obrotu.
3.
Do podstawy obliczenia wysokości zaliczki stosuje się stopę podatku odpowiadającą tej podstawie obliczonej w stosunku rocznym.
§  7.
Podatnikowi prowadzącemu księgi handlowe, który uiścił zaliczkę obliczoną w myśl § 6 ust. 2, służy prawo przedłożenia organowi finansowemu bilansu okresowego. Jeżeli sprawdzony przez organ finansowy bilans okresowy wykazuje, że pobrane zaliczki przekraczają kwotę zaliczki wynikającej z tego bilansu, podatnikowi służy prawo żądania zarachowania sumy nadpłaconej na poczet następnych zaliczek. Jeżeli jednak z bilansu okresowego wynika, że zaliczkę ustalono w kwocie niższej od kwoty, jaka wynikłaby z bilansu okresowego, podatnik obowiązany jest wpłacić wynikłą z tego tytułu różnicę równocześnie ze złożeniem bilansu okresowego.
§  8.
Bilanse miesięczne lub okresowe służą za podstawę do obliczania wysokości zaliczek na podatek dochodowy pod warunkiem że:
1)
remanenty początkowe i końcowe towarów ustalono na podstawie spisów z natury, co zostało stwierdzone w bilansie,
2)
w rachunkach wyników uwidoczniono po stronie strat rodzaje lub grupy kosztów wymienione w obowiązujących przepisach, a po stronie zysków - obroty netto ze sprzedaży towarów fakturowanej według cen produkcyjnych, hurtowych lub detalicznych z wyodrębnieniem obrotów podlegających opodatkowaniu według różnych stawek podatku obrotowego,
3)
do rachunku wyników dołączono szczegółowe specyfikacje kosztu wytworzenia bieżącej produkcji oraz kosztów ogólnych administracji i sprzedaży, jeżeli specyfikacje te nie zostały zamieszczone w rachunku wyników.
§  9.
W stosunku do podatników nie prowadzących ksiąg handlowych:
1)
osiągających dochody wyłącznie ze świadczeń wykonywanych na rzecz jednostek gospodarki uspołecznionej,
2)
osiągających dochody ze źródeł powstałych w ciągu roku podatkowego lub ze źródeł sezonowych,
3)
organizacji społecznych

- podstawą do obliczenia zaliczki jest dochód osiągnięty w ubiegłym miesiącu. Do tak ustalonej podstawy stosuje się stopę podatku odpowiadającą tej podstawie obliczonej w stosunku rocznym.

§  10.
W stosunku do podatników, osiągających dochody nieperiodyczne, zaliczkę od tych dochodów ustala się w wysokości różnicy pomiędzy kwotą podatku przypadającego od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego a sumą zaliczek za miesiące ubiegłe.
§  11.
1.
W stosunku do podatników nie wymienionych w §§ 6, 9 i 10 zaliczka miesięczna wynosi 1/12 kwoty podatku dochodowego ustalonego choćby nieprawomocnie za ubiegły rok podatkowy. Jeżeli wymiar za ubiegły rok podatkowy nie obejmuje pełnego okresu dwunastu miesięcy, za podstawę do ustalenia zaliczek przyjmuje się podatek dochodowy przypadający od dochodu obliczonego w stosunku rocznym.
2.
Do czasu doręczenia decyzji ustalającej podatek dochodowy za rok ubiegły podatnicy, do których stosuje się przepis ust. 1, obowiązani są wpłacać zaliczkę w wysokości zaliczki ustalonej za miesiąc grudzień ubiegłego roku. W przypadku gdy obliczona w ten sposób kwota zaliczek okaże się mniejsza od kwoty przypadającej do uiszczenia w myśl ust. 1, powstałą różnicę podatnicy obowiązani są wpłacić w terminie dwóch tygodni od daty doręczenia decyzji ustalającej podatek za rok ubiegły.
3.
W przypadkach gdy z materiałów, jakimi rozporządza organ finansowy, wynika, że w stosunku do pewnych grup podatników nastąpił lub nastąpi w porównaniu z rokiem ubiegłym wzrost działalności gospodarczej powodujący wzrost dochodów albo gdy zachodzą inne uzasadnione przyczyny, organ finansowy ustala dla podatników tych grup wysokość zaliczek indywidualnie w kwotach uwzględniających te okoliczności i doręcza podatnikom decyzje równocześnie z decyzjami ustalającymi podatek dochodowy za ubiegły rok. Tak ustalone zaliczki podatnicy obowiązani są wpłacać w terminie ustalonym w § 16. Różnicę pomiędzy wynikającą z decyzji kwotą zaliczek, których termin uiszczenia upłynął, a kwotą zaliczek, obliczoną na podstawie zaliczki za miesiąc grudzień ubiegłego roku, podatnicy ci obowiązani są wpłacić w terminie dwóch tygodni od dnia doręczenia decyzji.
4.
Od decyzji ustalającej wysokość zaliczki w sposób przewidziany w ust. 3 przysługuje podatnikowi prawo wniesienia zażalenia w terminie tygodniowym od daty doręczenia decyzji. Zażalenie podlega rozpatrzeniu na zasadach przewidzianych w przepisach o postępowaniu podatkowym, z tym że zaliczka ustalona w wyniku tego postępowania nie może być niższa od zaliczki, jaka przypadałaby do wpłacenia na podstawie ust. 1.
§  12.
1.
W przypadku gdy rozmiar działalności gospodarczej podatnika uległ w ciągu roku podatkowego znacznej zmianie i ustalona zaliczka jest niewspółmierna w stosunku do faktycznie osiąganych dochodów lub gdy zachodzą inne uzasadnione przyczyny, organ finansowy może z urzędu lub na wniosek podatnika raz jeden w ciągu roku podatkowego zmienić wysokość zaliczki obliczonej na zasadach przewidzianych w § 11. Decyzja zmieniająca wysokość zaliczki powinna zawierać dokładną datę, od której zmiana obowiązuje.
2.
Od decyzji, o której mowa w ust. 1, przysługuje podatnikowi prawo wniesienia zażalenia w terminie tygodniowym od daty doręczenia decyzji. Zażalenie podlega rozpatrzeniu na zasadach przewidzianych w przepisach o postępowaniu podatkowym.
§  13.
W przypadku likwidacji przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów o podatku obrotowym podatnicy obowiązani są wpłacić zaliczkę za miesiąc, w którym nastąpiła likwidacja, obliczoną z uwzględnieniem nadwyżki ustalonej przy zastosowaniu norm szacunkowych do obliczonej według cen sprzedażnych wartości remanentu towarów będących z przeznaczenia przedmiotem obrotu handlowego likwidowanego przedsiębiorstwa.
§  14.
Zaliczkę za miesiąc, w którym nastąpiła likwidacja, wpłacają podatnicy według następujących zasad:
1)
podatnicy, o których mowa w §§ 6 i 9 - od podstawy obliczenia zaliczki stanowiącej sumę dochodu uzyskanego w miesiącu likwidacji i nadwyżki ustalonej przy likwidacji (§ 13); do sumy tej stosuje się stopę podatku odpowiadającą sumie dochodu uzyskanego w miesiącu, w którym nastąpiła likwidacja, obliczonego w stosunku rocznym i nadwyżki ustalonej przy likwidacji;
2)
pozostali podatnicy wpłacają zaliczkę według zasad wskazanych w §§ 11 i 12 w kwocie przypadającej stosunkowo za część miesiąca do dnia likwidacji oraz zaliczkę od nadwyżki ustalonej przy likwidacji; do nadwyżki tej stosuje się stopę podatku odpowiadającą:
a)
w stosunku do podatników wymienionych w § 11 ust. 1 - sumie nadwyżki i dochodu za rok ubiegły,
b)
w stosunku do podatników wymienionych w § 11 ust. 2 - sumie nadwyżki i dochodu obliczonego w stosunku rocznym za miesiąc grudzień ubiegłego roku,
c)
w stosunku do podatników wymienionych w § 11 ust. 3 i w § 12 - sumie nadwyżki i dochodu określonego w indywidualnej decyzji.
§  15.
1.
Przy obliczaniu zaliczek nie mają zastosowania przepisy art. 4 dekretu z dnia 26 października 1950 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. Nr 49, poz. 452).
2.
Przy obliczaniu zaliczek u podatników wymienionych w §§ 6, 9 i 10 mają zastosowanie zniżki i zwyżki rodzinne przewidziane w przepisach o podatku dochodowym.
§  16.
1.
Zaliczki na podatek dochodowy płatne są bez wezwania organu finansowego:
1)
do dnia 7 następnego miesiąca - przez podatników podlegających tylko podatkowi dochodowemu,
2)
w terminach płatności zaliczek na podatek obrotowy - przez podatników podlegających również podatkowi obrotowemu.
2.
Podatnicy, o których mowa w §§ 6, 9 i 10 obowiązani są składać organowi finansowemu w terminie płatności zaliczek deklaracje według ustalonego wzoru.
§  17.
1.
Podatnicy podatku dochodowego, którzy złożyli w terminie zeznania podatkowe o dochodzie, obowiązani są w tymże terminie wpłacić dopłatę do zaliczki na podatek dochodowy w wysokości różnicy pomiędzy kwotą podatku przypadającego od zeznanego dochodu a sumą zaliczek należnych w myśl §§ 5-16.
2.
Podatnicy opłacający zaliczki na zasadach przewidzianych w §§ 6, 9 i 10, którzy mimo ciążącego na nich obowiązku nie złożyli zeznań podatkowych, obowiązani są bez wezwania organu finansowego wpłacić w terminie przewidzianym dla złożenia zeznań podatkowych kwotę równającą się podatkowi wymierzonemu za poprzedni rok podatkowy po potrąceniu zaliczek należnych w myśl §§ 5 - 16.

Zaliczki na podatek od nieruchomości.

§  18.
Podatnicy podatku od nieruchomości obowiązani są wpłacać bez wezwania organu finansowego zaliczki na ten podatek w następującej wysokości:
1)
podatnicy gospodarki uspołecznionej, gdy podstawę opodatkowania stanowi wyłącznie czynsz (wartość czynszowa) - w wysokości podatku przypadającego od czynszu (wartości czynszowej) za miesiąc ubiegły,
2)
podatnicy gospodarki uspołecznionej w przypadkach nie wymienionych w pkt 1 oraz pozostali podatnicy - w wysokości za każdy miesiąc 1/12 podatku ustalonego choćby nieprawomocnie za rok ubiegły; do czasu doręczenia decyzji ustalającej podatek za rok ubiegły podatnicy ci uiszczają zaliczki w wysokości za każdy miesiąc 1/12 sumy zaliczek ustalonych za rok ubiegły.
§  19.
1.
Zaliczki płatne są w następujących terminach:
1)
przez podatników, o których mowa w § 18 ust. 1 - do dnia 15 każdego miesiąca za miesiąc ubiegły; podatnicy ci obowiązani są w tymże terminie złożyć deklaracje według ustalonego wzoru;
2)
przez podatników wymienionych w § 18 ust. 2:
a)
jeżeli kwota zaliczki za okres jednego miesiąca nie przekracza 200 zł - kwartalnie do dnia 15 następnego miesiąca po upływie każdego kwartału,
b)
jeżeli kwota zaliczki za okres jednego miesiąca przekracza 200 zł - miesięcznie do dnia 15 każdego miesiąca za miesiąc ubiegły.
2.
W przypadkach wymienionych w ust. 1 pkt 2, jeżeli podstawę opodatkowania stanowi czynsz (wartość czynszowa), a w ciągu roku nastąpiły zmiany bądź w użytkowaniu lokalu, bądź w kategorii najemcy lokalu, powodujące obniżenie lub podwyższenie czynszu (wartości czynszowej) organ finansowy może z urzędu lub na wniosek podatnika ustalić zaliczki w wysokości podatku od faktycznie osiągniętego czynszu (wartości czynszowej).
§  20.
1.
Jeżeli obowiązek podatkowy powstał w ciągu roku (np. w odniesieniu do budynków nowowzniesionych lub odbudowanych) podatnicy obowiązani są złożyć organowi finansowemu w terminie miesięcznym od powstania tego obowiązku wykazy nieruchomości, o których mowa w § 43 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 11 stycznia 1951 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów dekretu o postępowaniu podatkowym (Dz. U. z 1951 r. Nr 5, poz. 43 i Nr 60, poz. 415, z 1952 r. Nr 42, poz. 292 i z 1954 r. Nr 13, poz. 49).
2.
W przypadkach określonych w ust. 1, jeżeli podstawę opodatkowania stanowi czynsz (wartość czynszowa) podatnicy obowiązani są wpłacać zaliczki za ten rok w terminie do dnia 15 każdego miesiąca w wysokości podatku przypadającego od czynszu (wartości czynszowej) za miesiąc ubiegły. Podatnicy ci obowiązani są w tymże terminie złożyć deklaracje według ustalonego wzoru.
3.
W przypadkach nie wymienionych w ust. 2 podatnicy obowiązani są wpłacać zaliczki za ten rok do dnia 15 każdego miesiąca za miesiąc ubiegły w wysokości ustalonej przez organ finansowy.
§  21.
Od obowiązku uiszczania zaliczek na podatek od nieruchomości wolni są podatnicy w przypadkach, gdy wysokość zaliczki nie przekracza rocznie 20 zł.

Zaliczki na podatek od nabycia praw majątkowych.

§  22.
Do wpłacania zaliczek na podatek od nabycia praw majątkowych są obowiązani następujący podatnicy:
1)
nabywający prawa majątkowe w drodze spadku, zapisu, dalszego zapisu lub polecenia testamentowego albo umowy zawartej na wypadek śmierci na korzyść osoby trzeciej,
2)
nabywający prawa majątkowe w drodze darowizny, której akt zdziałano za granicą lub w formie prywatnej, tj. nie w formie aktu notarialnego ani nie uwierzytelnionego notarialnie.
§  23.
1.
Podatnicy, wymienieni w § 22 pkt 1, są obowiązani wpłacić zaliczkę na podatek w wysokości ustalonej przez organ finansowy. Przy ustalaniu wysokości zaliczki organ finansowy kieruje się wysokością podatku przypadającego od zeznanej czystej wartości nabytego majątku.
2.
Połowa zaliczki (ust. 1) ustalonej przez organ finansowy jest płatna w terminie dwóch tygodni od daty doręczenia decyzji ustalającej wysokość zaliczki. Drugą połowę tej zaliczki podatnik jest obowiązany wpłacić w ciągu sześciu miesięcy od daty płatności pierwszej połowy. Jeżeli jednak decyzja ustalająca należność podatkową została doręczona przed terminem płatności drugiej połowy zaliczki, zobowiązanie podatkowe jest płatne w dwa tygodnie od doręczenia decyzji ustalającej to zobowiązanie.
§  24.
Podatnicy podatku od nabycia praw majątkowych w drodze darowizny, której akt zdziałano za granicą lub w formie prywatnej (§ 22 pkt 2), są obowiązani do wpłacenia zaliczki w wysokości podatku przypadającego według zeznania podatkowego w terminie przewidzianym dla złożenia zeznania (§ 31 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 11 stycznia 1951 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów dekretu o postępowaniu podatkowym).

Przedpłaty na zaliczki na podatki obrotowy i dochodowy.

§  25-31. 1
(uchylone).

Przepisy końcowe.

§  32. 2
(uchylony).
§  33.
Tracą moc §§ 2 - 23 oraz §§ 25 - 34 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 7 września 1951 r. w sprawie wykonania dekretu o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. z 1951 r. Nr 50, poz. 362, z 1952 r. Nr 32, poz. 225, z 1953 r. Nr 30, poz. 116 oraz z 1954 r. Nr 15, poz. 57 i Nr 27, poz. 108).
§  34.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1955 r.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

Nazwa instytucji

pobierającej przedpłaty

WYKAZ PRZEDPŁAT NA PODATKI OBROTOWY I DOCHODOWY POBRANYCH ZA OKRES .................... 195 .. R.

Nr poz. Imię i nazwisko (firma) Miejsce zamieszkania (adres) Data wypłaty i rodzaj świadczeń Kwota wypłacona Kwota potrąconej przedpłaty
Razem

Prezydium .................... Rady Narodowej w ..............

Wydział Finansowy

W myśl przepisów § 28 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia

27 stycznia 1955 r. w sprawie zaliczek na podatki obrotowy,

dochodowy, od nieruchomości i od nabycia praw majątkowych oraz

w sprawie przedpłat na zaliczki na podatki obrotowy i dochodowy

(Dz. U. Nr 5, poz. 29) przesyła się do wiadomości. Należność

została przekazana na rachunek Wydziału Finansowego w dn.

.................... 195 ... r.

..........................

Podpis

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

OŚWIADCZENIE

............................. zam. w ........................

(imię i nazwisko, firma)

Uprzedzony o odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznanie

niniejszym oświadczam, że nie podlegam obowiązkowi uiszczenia

przedpłat, wynikających z rozporządzenia Ministra Finansów z

dnia 27 stycznia 1955 r. w sprawie zaliczek na podatki

obrotowy, dochodowy, od nieruchomości i od nabycia praw

majątkowych oraz w sprawie przedpłat na zaliczki na podatki

obrotowy i dochodowy (Dz. U. Nr 5, poz. 29), gdyż (wymienić

jedną z okoliczności wyszczególnionych w § 29 ust. 1 pkt 1 - 6

powołanego rozporządzenia) ....................................

...............................................................

...............................................................

Oświadczenie niniejsze składam w związku z wypłatami należności za ............................................................

Dnia .................... 195 ... r.

.......................

Podpis

Przyjęto dnia:

pieczęć i podpis jednostki wypłacającej należność

1 § 25-31 uchylone przez § 12 rozporządzenia z dnia 21 kwietnia 1961 r. w sprawie przedpłat na zaliczki na podatki obrotowy i dochodowy (Dz.U.61.27.133) z dniem 1 lipca 1961 r.
2 § 32 uchylony przez § 12 rozporządzenia z dnia 21 kwietnia 1961 r. w sprawie przedpłat na zaliczki na podatki obrotowy i dochodowy (Dz.U.61.27.133) z dniem 1 lipca 1961 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1955.5.29

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zaliczki na podatki obrotowy, dochodowy, od nieruchomości i od nabycia praw majątkowych oraz przedpłaty na zaliczki na podatki obrotowy i dochodowy.
Data aktu: 27/01/1955
Data ogłoszenia: 05/02/1955
Data wejścia w życie: 05/02/1955, 01/01/1955