Przepisy meldunkowe oraz pobyt na terenie dzielnicy Nowa Huta w Krakowie.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 10 grudnia 1955 r.
w sprawie przepisów meldunkowych oraz pobytu na terenie dzielnicy Nowa Huta w Krakowie.

Na podstawie art. 25 dekretu z dnia 22 października 1951 r. o dowodach osobistych (Dz. U. Nr 55, poz. 382) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Na terenie dzielnicy Nowa Huta w Krakowie obowiązują szczególne przepisy w zakresie meldowania i pobytu zawarte w niniejszym rozporządzeniu.
2.
Terenem dzielnicy Nowa Huta w Krakowie w rozumieniu niniejszego rozporządzenia jest obszar dzielnicy Nowa Huta w jej granicach administracyjnych.
§  2.
Osoby przybywające na teren dzielnicy Nowa Huta w Krakowie i podlegające obowiązkowi meldunkowemu mogą być zameldowane na:
1)
pobyt czasowy,
2)
pobyt okresowy,
3)
pobyt stały (zamieszkanie).
§  3.
1.
Zameldowanie na pobyt czasowy uprawnia do przebywania na terenie dzielnicy Nowa Huta w Krakowie przez okres do dwóch miesięcy.
2.
Organy meldunkowe mogą odmówić zameldowania na pobyt czasowy, jeżeli pobyt czasowy osoby ubiegającej się o zameldowanie jest niepożądany ze względu na interes publiczny.
§  4.
1.
Osoby zameldowanej na pobyt czasowy nie wolno zatrudniać na terenie dzielnicy Nowa Huta w Krakowie bez zezwolenia Prezydium Dzielnicowej Rady Narodowej Nowa Huta w Krakowie (zwanego w dalszym ciągu "Prezydium").
2.
Wniosek o udzielenie zezwolenia zgłasza zakład pracy, który zamierza zatrudnić osobę zameldowaną na pobyt czasowy.
3.
Obowiązek uzyskiwania zezwolenia na zatrudnienie na terenie dzielnicy Nowa Huta w Krakowie nie dotyczy osób zameldowanych na stałe poza dzielnicą Nowa Huta w Krakowie i dojeżdżających do pracy.
§  5.
1.
Zameldowanie na pobyt okresowy uprawnia do pobytu i zatrudnienia na terenie dzielnicy Nowa Huta w Krakowie przez oznaczony okres przekraczający dwa miesiące, lecz nie dłuższy niż jeden rok. Po upływie oznaczonego okresu zameldowanie to może być przedłużone na dalszy okres, nie dłuższy niż rok. Maksymalny łączny czas zameldowania na pobyt okresowy nie może przekraczać pięciu lat; nie dotyczy to osób, o których mowa w § 6 ust. 5.
2.
Zameldowanie na pobyt okresowy wymaga zezwolenia Prezydium. Zezwolenie może być udzielone osobom, których pobyt na terenie dzielnicy Nowa Huta w Krakowie jest uzasadniony względami gospodarczymi lub społecznymi. Zezwolenie może być cofnięte po ustaniu okoliczności, które uzasadniały jego udzielenie.
3.
Robotnicy zwerbowani za zezwoleniem Prezydium do pracy na terenie dzielnicy Nowa Huta w Krakowie meldowani są na pobyt okresowy na podstawie list sporządzonych przez zakłady werbujące i zatwierdzonych przez Prezydium.
4.
Osoby przybywające do dzielnicy Nowa Huta w Krakowie na naukę w szkołach średnich i zawodowych meldowane są na pobyt okresowy na podstawie list sporządzonych corocznie przez administrację tych szkół i zatwierdzonych przez Prezydium; osoby zaś przybywające na kursy szkoleniowe trwające dłużej niż dwa miesiące, a krócej niż rok - meldowane są w tym samym trybie na okres trwania kursu.
§  6.
1.
Zameldowanie na pobyt stały uprawnia do pobytu stałego (zamieszkania) oraz do zatrudnienia na terenie dzielnicy Nowa Huta w Krakowie przez okres nieoznaczony.
2.
Zameldowanie na pobyt stały wymaga zezwolenia Prezydium.
3.
Zezwoleniem na zameldowanie na pobyt stały będą objęci na wniosek osoby ubiegającej się również członkowie jej rodziny razem z nią zamieszkali i prowadzący wspólne z nią gospodarstwo domowe, z wyjątkiem tych, których pobyt na terenie dzielnicy Nowa Huta jest niepożądany ze względu na interes publiczny.
4.
Zezwolenia na zameldowanie na pobyt stały udziela się osobom, których stały pobyt na terenie dzielnicy Nowa Huta w Krakowie jest niezbędny ze względów społecznych lub gospodarczych.
5.
Osoby przebywające w hotelach robotniczych, hotelach i pensjonatach nie mogą być zameldowane na pobyt stały.
§  7.
Od decyzji Prezydium, odmawiającej udzielenia zezwolenia na zameldowanie na pobyt czasowy, okresowy lub stały, osoba zainteresowana lub zakład pracy może odwołać się w terminie 7 dni od dnia doręczenia decyzji do Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Krakowie.
§  8.
Osoby, które w dniu 10 grudnia 1955 roku mieszkają i są zameldowane na stałe na terenie dzielnicy Nowa Huta w Krakowie, posiadają prawo pobytu stałego i nie są zobowiązane do uzyskania zezwolenia na ten pobyt.
§  9.
Zakłady pracy obowiązane są zawiadamiać Prezydium o rozwiązaniu stosunku służbowego (umowy o pracę) z pracownikiem zameldowanym na pobyt okresowy.
§  10.
W sprawach dotyczących meldunków, a nie uregulowanych niniejszym rozporządzeniem, obowiązują ogólne przepisy o ewidencji i kontroli ruchu ludności.
§  11.
Organy Prokuratury Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej czuwać będą nad ścisłym przestrzeganiem przepisów rozporządzenia.
§  12.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Prezesowi Rady Ministrów, Ministrowi Spraw Wewnętrznych i innym zainteresowanym ministrom oraz Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Krakowie.
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1955.45.300

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Przepisy meldunkowe oraz pobyt na terenie dzielnicy Nowa Huta w Krakowie.
Data aktu: 10/12/1955
Data ogłoszenia: 24/12/1955
Data wejścia w życie: 24/12/1955