Ordynacja wyborcza do izb rzemieślniczych.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA
PRZEMYSŁU DROBNEGO I RZEMIOSŁA
z dnia 10 października 1955 r.
w sprawie ordynacji wyborczej do izb rzemieślniczych.

Na podstawie art. 8 ust. 4 ustawy z dnia 19 lipca 1939 r. o izbach rzemieślniczych i ich związku (Dz. U. z 1939 r. Nr 65, poz. 434 i z 1948 r. Nr 23, poz. 155) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Wyboru radców izby i ich zastępców dokonują rzemieślnicy na obwodowych zgromadzeniach wyborczych. Udział w obwodowych zgromadzeniach wyborczych biorą rzemieślnicy wybrani w tajnym głosowaniu przez zwołane w tym celu nadzwyczajne walne zgromadzenia cechów.
2.
Na każdych 30 członków cechu wybiera się jednego rzemieślnika na delegata na obwodowe zgromadzenie wyborcze. O ile liczba członków cechu nie jest podzielna przez 30, a reszta przy dzieleniu jest większa niż 15, zaokrągla się ją wzwyż do 30, końcówkę (resztę) do 15 odrzuca się. Cech posiadający mniej niż 30 członków wybiera jednego delegata bez względu na liczbę członków.
§  2.
Minister Przemysłu Drobnego i Rzemiosła zarządza wybory do izby rzemieślniczej i mianuje komisarza wyborczego oraz jego zastępcę.
§  3.
Komisarz wyborczy powołuje główną komisję wyborczą spośród osób przedstawionych przez izbę rzemieślniczą i ustala liczbę członków głównej i obwodowych komisji wyborczych - nie później niż na 45 dni przed terminem obwodowych zgromadzeń wyborczych.
§  4.
Komisarz wyborczy przewodniczy głównej komisji wyborczej i spełnia nadzór nad czynnościami obwodowych komisji wyborczych.
§  5.
Główna komisja wyborcza składa się co najmniej z 4 członków nie licząc przewodniczącego.
§  6.
1.
Główna komisja wyborcza powołuje dla każdego obwodu wyborczego przewodniczącego komisji spośród osób przedstawionych przez izbę rzemieślniczą - nie później niż na 40 dni przed terminem obwodowych zgromadzeń wyborczych oraz członków komisji spośród osób przedstawionych przez przewodniczącego obwodowej komisji wyborczej - nie później niż na 35 dni przed tym terminem.
2.
Jednocześnie z powołaniem przewodniczących i członków komisji następuje powołanie w tym samym trybie i w tej samej ilości ich zastępców.
§  7.
Główna komisja wyborcza nie później niż na 35 dni przed terminem obwodowych zgromadzeń wyborczych wyznacza siedziby obwodowych komisji wyborczych, zamieszczając o tym ogłoszenie w miejscowej prasie.
§  8.
Do ważności uchwał komisji niezbędna jest obecność przewodniczącego lub jego zastępcy oraz dwóch członków. Uchwały zapadają zwykłą większością głosów; przewodniczący głosuje na równi z innymi członkami, przy czym w razie równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego.
§  9.
Komisarz wyborczy jest uprawniony w trybie nadzoru do żądania wyjaśnień, uchylania sprzecznych z prawem uchwał komisji oraz usuwania dostrzeżonych uchybień.
§  10.
Prawo zgłaszania kandydatów na radców i ich zastępców przysługuje izbie rzemieślniczej, cechom i rzemieślnikom.
§  11.
Kandydatów zgłasza się do właściwej obwodowej komisji wyborczej przez zgłoszenie listy kandydatów - najpóźniej na 20 dni przed terminem głosowania. Liczba kandydatów na liście nie może przekraczać liczby radców i ich zastępców ustalonej dla danego obwodu.
§  12.
1.
Lista powinna być podpisana przez:
1)
prezesa i dyrektora w imieniu izby rzemieślniczej lub
2)
zarządy co najmniej trzech cechów, lub
3)
co najmniej 300 rzemieślników reprezentujących większość zawodów rzemieślniczych w danym obwodzie wyborczym.
2.
Równocześnie ze zgłoszeniem listy należy podać pisemnie adres, na który ma być kierowana korespondencja w sprawach dotyczących ważności danej listy.
§  13.
1.
Do zgłoszonej listy należy dołączyć pisemne oświadczenie kandydatów, że zgadzają się kandydować. Kandydować wolno tylko z jednej listy.
2.
W zgłoszonej liście należy podać nazwisko, imię, wiek, zawód i miejsce zamieszkania kandydata. Nazwiska zgłoszonych powinny być oznaczone kolejnymi numerami.
3.
Wyborcy podpisujący zgłoszenie listy kandydatów powinni podać obok czytelnego podpisu swój wiek, zawód i miejsce zamieszkania.
§  14.
Kandydat nie może wchodzić w skład obwodowej komisji wyborczej.
§  15.
Jeżeli zgłoszenie listy nastąpiło zgodnie z przepisami niniejszego rozporządzenia, obwodowa komisja wyborcza zarejestruje listę, sporządzając protokół przyjęcia zgłoszenia.
§  16.
1.
Przewodniczący obwodowej komisji wyborczej bada, czy zgłoszona lista odpowiada przepisom, a o dostrzeżonych wadach niezwłocznie zawiadamia zgłaszających listę. Jeżeli wskazane wady nie zostaną usunięte najpóźniej trzeciego dnia po upływie terminu do zgłoszenia listy, obwodowa komisja wyborcza stwierdza nieważność zgłoszenia listy w całości lub co do poszczególnych kandydatów.
2.
Decyzję w sprawie nieważności zgłoszenia doręcza się niezwłocznie zgłaszającym listę. Decyzja ta może być zaskarżona w ciągu 3 dni do głównej komisji wyborczej.
§  17.
Po otrzymaniu z cechów list rzemieślników wybranych na delegatów obwodowa komisja wyborcza sporządza urzędową listę delegatów i zawiadamia ich o terminie i miejscu obwodowego zgromadzenia wyborczego listami poleconymi wysłanymi co najmniej na 14 dni przed terminem głosowania.
§  18.
Obwodowa komisja wyborcza przygotowuje na obwodowe zgromadzenie wyborcze urzędowe karty do głosowania i koperty. Karty i koperty powinny być opatrzone pieczęcią izby rzemieślniczej.
§  19.
Karta do głosowania wymienia nazwiska i imiona kandydatów na radców i ich zastępców każdej zarejestrowanej listy według kolejności zgłoszenia list oraz zawiera rubrykę przeznaczoną dla umieszczenia przez delegata znaku wskazującego, na którą z list głosuje, chyba że zarejestrowana jest tylko jedna lista. Karta do głosowania powinna być odbita pismem maszynowym czytelnie i zawierać treść tylko po jednej stronie.
§  20.
Przewodniczący i członkowie obwodowej komisji wyborczej stanowią prezydium obwodowego zgromadzenia wyborczego.
§  21.
Po stwierdzeniu rozpoczęcia wyborów przewodniczący poucza o sposobie głosowania i rozdaje karty do głosowania wraz z kopertami oraz zarządza przerwę dla wypełnienia kart. Rozdanie kart i kopert, a następnie ich zebranie następuje według listy obecności, imiennie, po sprawdzeniu tożsamości delegata.
§  22.
Głosowanie jest tajne. Delegat ma prawo skreślenia poszczególnych kandydatów i ich zastępców na liście, na którą głosuje.
§  23.
1.
Po zakończeniu głosowania prezydium zgromadzenia sporządza protokół głosowania, który powinien zawierać:
1)
datę i miejsce głosowania,
2)
liczbę uprawnionych do głosowania obecnych delegatów,
3)
liczbę wydanych kart do głosowania,
4)
liczbę oddanych kart do głosowania,
5)
liczbę oddanych kart do głosowania, które uznano za nieważne,
6)
liczbę głosów ważnie oddanych na poszczególnych kandydatów,
7)
imiona, nazwiska, wiek, zawód i miejsce zamieszkania kandydatów na radców i ich zastępców w kolejności według liczby uzyskanych głosów.
2.
Protokół sporządza się w dwóch egzemplarzach, z których - po podpisaniu przez wszystkich członków komisji - jeden egzemplarz przesyła się niezwłocznie do głównej komisji wyborczej, a drugi wraz z kartami do głosowania, listą obecności i innymi aktami - do izby rzemieślniczej celem przechowania.
§  24.
1.
Na podstawie protokołów otrzymanych od obwodowych komisji wyborczych główna komisja wyborcza ustala wyniki głosowania w poszczególnych obwodach i sporządza protokół, który powinien zawierać:
1)
imiona, nazwiska, wiek, zawód i miejsce zamieszkania wybranych radców i ich zastępców w kolejności otrzymanych głosów oddzielnie dla każdego obwodu wyborczego,
2)
sumaryczne dane z protokołów obwodowych zgromadzeń wyborczych wymienione w § 23 ust. 1 pkt 2 - 5 oraz dane z pkt 6 oddzielnie dla każdego obwodu wyborczego.
2.
Protokół sporządza się w dwóch egzemplarzach, z których jeden przesyła się izbie rzemieślniczej.
§  25.
Główna komisja uznaje za wybranych kandydatów, którzy uzyskali największą ilość ważnie oddanych głosów w całym obwodzie.
§  26.
Komisarz wyborczy ogłosi wyniki głosowania w dzienniku urzędowym wojewódzkiej rady narodowej.
§  27.
1.
Zarzuty przeciwko ważności wyborów można wnosić za pośrednictwem głównej komisji wyborczej do Ministra Przemysłu Drobnego i Rzemiosła w ciągu 14 dni od dnia ukazania się ogłoszenia o wyniku wyborów.
2.
W razie niewniesienia sprzeciwów lub odrzucenia ich przez Ministra Przemysłu Drobnego i Rzemiosła wybory uprawomocniają się, co stwierdza główna komisja wyborcza, sporządzając protokół zakończenia postępowania wyborczego.
§  28.
Po uprawomocnieniu się wyborów komisarz wyborczy wydaje wybranym radcom i ich zastępcom zaświadczenia o wyborze.
§  29.
1.
Wydatki związane z przeprowadzeniem wyborów ponosi izba rzemieślnicza.
2.
Przewodniczący i członkowie komisji wyborczych oraz delegaci nie otrzymują za swe czynności wynagrodzenia, a jedynie zwrot kosztów podróży i diety, jeśli mieszkają poza miejscem urzędowania komisji, w wysokości ustalonej dla pracowników izby rzemieślniczej.
§  30.
Traci moc rozporządzenie Ministra Przemysłu i Handlu z dnia 7 sierpnia 1948 r. o ordynacji wyborczej do izb rzemieślniczych (Dz. U. Nr 42, poz. 306).
§  31.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1955.41.251

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ordynacja wyborcza do izb rzemieślniczych.
Data aktu: 10/10/1955
Data ogłoszenia: 31/10/1955
Data wejścia w życie: 31/10/1955