Wpis odmian roślin uprawnych do rejestru odmian oryginalnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA
z dnia 23 lipca 1955 r.
w sprawie wpisu odmian roślin uprawnych do rejestru odmian oryginalnych.

Na podstawie art. 4 ust. 3 dekretu z dnia 2 lutego 1955 r. o nasiennictwie (Dz. U. Nr 6, poz. 33) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Nowe odmiany roślin uprawnych wpisuje się do rejestru odmian oryginalnych na wniosek ich autorów lub aktualnych hodowców, a gdy hodowla nowej odmiany prowadzona jest w instytucji uspołecznionej - na wniosek tej instytucji.
2.
W przypadku gdy autor nowej odmiany jest pracownikiem instytucji uspołecznionej, w której prowadzona jest hodowla tej odmiany, instytucja ta ma obowiązek uzyskania potwierdzenia przez autora danych zawartych we wniosku. Minister Rolnictwa może z ważnych przyczyn zwolnić instytucję od obowiązku uzyskania tego potwierdzenia.
§  2.
1.
Wniosek o dokonanie wpisu nowej odmiany do rejestru odmian oryginalnych może być złożony po wytworzeniu przez wnioskodawcę takiej przynajmniej ilości nasion elity, jaka odpowiada normie ustalonej przez Ministra Rolnictwa dla danego gatunku rośliny.
2.
Wniosek powinien być złożony według wzoru, który określi Minister Rolnictwa i ogłosi w Monitorze Polskim.
3.
Do wniosku należy dołączyć dokumentację zawierającą wyniki doświadczeń ścisłych, przeprowadzonych w ciągu 2 lat, przemawiających za tym, że odmiana posiada pożądaną wartość gospodarczą.
4.
W wyjątkowych przypadkach Minister Rolnictwa może zwolnić wnioskodawcę od obowiązku określonego w ust. 3.
§  3.
Odmiana zgłoszona do rejestru nie może być wycofana przez wnioskodawcę bez zgody Ministra Rolnictwa.
§  4.
Po stwierdzeniu, że wniosek odpowiada wymaganiom określonym w §§ 1 i 2, Minister Rolnictwa zarządza wpisanie nowej odmiany do księgi zgłoszeń odmian oryginalnych.
§  5.
1.
W ciągu trzyletniego okresu po wpisaniu odmiany do księgi zgłoszeń odmiana poddawana jest doświadczeniom i badaniom przez wyznaczone do tego przez Ministra Rolnictwa pracownie odmianoznawcze i punkty doświadczalne w celu stwierdzenia jej odrębności botanicznej i wartości gospodarczej.
2.
Doświadczenia i badania określone w ust. 1 wszczyna się, jeżeli chodzi o odmiany ozime zgłoszone do dnia 31 marca - w tym samym roku, jeżeli zaś chodzi o odmiany ozime zgłoszone po dniu 31 marca i o odmiany jare - w roku następnym po zgłoszeniu.
3.
Trzyletni okres doświadczeń i badań może być przez Ministra Rolnictwa skrócony lub przedłużony.
4.
W ciągu okresu doświadczeń i badań określonego w ust. 1 i 3 wnioskodawca (§ 1) obowiązany jest dostarczać corocznie na własny koszt i nieodpłatnie w terminie i w ilości określonych przez Ministra Rolnictwa nasiona zgłoszonej odmiany do pracowni odmianoznawczych i punktów doświadczalnych wskazanych przez Ministra Rolnictwa. W wyjątkowych przypadkach Minister Rolnictwa może przyznać wynagrodzenie za dostarczone nasiona według cen skupu w dostawach ponadobowiązkowych lub wolnorynkowych oraz zwrot kosztów opakowania i przesyłki.
5.
Niedostarczenie przez wnioskodawcę nasion w terminie i w ilości określonych w ust. 4 stanowi podstawę do przedłużenia okresu doświadczeń i badań o jeden rok. Niedostarczenie nasion w wymienionym terminie i ilości przez 2 lata z rzędu może stanowić podstawę do skreślania odmiany z księgi zgłoszeń.
§  6.
1.
Po upływie okresu doświadczeń i badań (§ 5), jeżeli w wyniku ich stwierdzona zostanie oryginalność odmiany, Minister Rolnictwa uznaje odmianę za oryginalną i zarządza wpisanie jej do rejestru.
2.
W razie odmowy uznania odmiany za oryginalną odmianę skreśla się z księgi zgłoszeń.
§  7.
Odmiana skreślona z księgi zgłoszeń (§ 6 ust. 2) może być ponownie zgłoszona w trybie określonym w §§ 1 i 2 po upływie 3 lat od dnia skreślenia. Okres ten może być przez Ministra Rolnictwa skrócony lub przedłużony.
§  8.
Odmiana wpisana do rejestru zostaje wprowadzona do planowej produkcji nasiennej.
§  9.
1.
Odmiana wpisana do rejestru jest przedmiotem dalszych doświadczeń i badań w celu sprawdzenia, czy zachowuje ona cechy oryginalności.
2.
Po wpisaniu odmiany do rejestru hodowca bądź instytucja uspołeczniona, w której prowadzona jest dalsza hodowla odmiany, obowiązana jest dostarczać corocznie, w terminie i w ilości określonych przez Ministra Rolnictwa, nasiona odmiany do pracowni odmianoznawczych i punktów doświadczalnych, wskazanych przez Ministra Rolnictwa, po cenie oryginału, za zwrotem kosztów opakowania i przesyłki. W razie niedostarczenia nasion w terminie i w ilości oznaczonych odmiana może być wycofana z planowej produkcji nasiennej na rok następny.
3.
Jeżeli na podstawie wyników doświadczeń i badań stwierdzone zostanie, że odmiana straciła cechy oryginalności, zostaje ona wycofana z planowej produkcji nasiennej do czasu poprawienia jej przez hodowcę bądź instytucję uspołecznioną, w której prowadzona jest dalsza hodowla odmiany. Poprawienie odmiany musi być stwierdzone w drodze doświadczeń i badań w trybie przewidzianym w § 5.
§  10.
1.
Wpis odmiany do rejestru dokonywany jest pod kolejnym numerem rejestrowym i pod nazwą nadaną odmianie przez wnioskodawcę, a zatwierdzoną przez Ministra Rolnictwa. Jednocześnie wciąga się do rejestru imię i nazwisko autora, imię i nazwisko hodowcy, który prowadzi dalszą hodowlę odmiany, historię hodowli i metody hodowli, urzędowy opis odmiany, wyniki doświadczeń i badań oraz inne dane dotyczące tej odmiany.
2.
Zmianę hodowcy lub metod hodowli należy zaznaczyć w rejestrze.
§  11.
1.
Z dniem dokonania wpisu do rejestru nazwą, pod jaką odmiana została wpisana do rejestru, można określać w obrębie danego gatunku wyłącznie materiał siewny tej odmiany.
2.
Materiału siewnego odmiany wpisanej do rejestru nie można oznaczać żadną inną nazwą.
§  12.
W przypadku stwierdzenia, że dane zawarte we wniosku i dołączonej do niego dokumentacji (§ 2 ust. 2 i 3) są niezgodne ze stanem faktycznym, Minister Rolnictwa zarządza skreślenie odmiany z rejestru.
§  13.
Minister Rolnictwa ogłasza w Monitorze Polskim w pierwszym kwartale każdego roku listę odmian wpisanych do rejestru lub skreślonych z rejestru w ciągu ubiegłego roku kalendarzowego.
§  14.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1955.32.194

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wpis odmian roślin uprawnych do rejestru odmian oryginalnych.
Data aktu: 23/07/1955
Data ogłoszenia: 11/08/1955
Data wejścia w życie: 11/08/1955