Wpis odmian roślin uprawnych do rejestru odmian oryginalnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA
z dnia 23 lipca 1955 r.
w sprawie wpisu odmian roślin uprawnych do rejestru odmian oryginalnych.

Na podstawie art. 4 ust. 3 dekretu z dnia 2 lutego 1955 r. o nasiennictwie (Dz. U. Nr 6, poz. 33) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Nowe odmiany roślin uprawnych wpisuje się do rejestru odmian oryginalnych na wniosek ich autorów lub aktualnych hodowców, a gdy hodowla nowej odmiany prowadzona jest w instytucji uspołecznionej - na wniosek tej instytucji.
2.
W przypadku gdy autor nowej odmiany jest pracownikiem instytucji uspołecznionej, w której prowadzona jest hodowla tej odmiany, instytucja ta ma obowiązek uzyskania potwierdzenia przez autora danych zawartych we wniosku. Minister Rolnictwa może z ważnych przyczyn zwolnić instytucję od obowiązku uzyskania tego potwierdzenia.
§  2.
1.
Wniosek o dokonanie wpisu nowej odmiany do rejestru odmian oryginalnych może być złożony po wytworzeniu przez wnioskodawcę takiej przynajmniej ilości nasion elity, jaka odpowiada normie ustalonej przez Ministra Rolnictwa dla danego gatunku rośliny.
2.
Wniosek powinien być złożony według wzoru, który określi Minister Rolnictwa i ogłosi w Monitorze Polskim.
3.
Do wniosku należy dołączyć dokumentację zawierającą wyniki doświadczeń ścisłych, przeprowadzonych w ciągu 2 lat, przemawiających za tym, że odmiana posiada pożądaną wartość gospodarczą.
4.
W wyjątkowych przypadkach Minister Rolnictwa może zwolnić wnioskodawcę od obowiązku określonego w ust. 3.
§  3.
Odmiana zgłoszona do rejestru nie może być wycofana przez wnioskodawcę bez zgody Ministra Rolnictwa.
§  4.
Po stwierdzeniu, że wniosek odpowiada wymaganiom określonym w §§ 1 i 2, Minister Rolnictwa zarządza wpisanie nowej odmiany do księgi zgłoszeń odmian oryginalnych.
§  5.
1.
W ciągu trzyletniego okresu po wpisaniu odmiany do księgi zgłoszeń odmiana poddawana jest doświadczeniom i badaniom przez wyznaczone do tego przez Ministra Rolnictwa pracownie odmianoznawcze i punkty doświadczalne w celu stwierdzenia jej odrębności botanicznej i wartości gospodarczej.
2.
Doświadczenia i badania określone w ust. 1 wszczyna się, jeżeli chodzi o odmiany ozime zgłoszone do dnia 31 marca - w tym samym roku, jeżeli zaś chodzi o odmiany ozime zgłoszone po dniu 31 marca i o odmiany jare - w roku następnym po zgłoszeniu.
3.
Trzyletni okres doświadczeń i badań może być przez Ministra Rolnictwa skrócony lub przedłużony.
4.
W ciągu okresu doświadczeń i badań określonego w ust. 1 i 3 wnioskodawca (§ 1) obowiązany jest dostarczać corocznie na własny koszt i nieodpłatnie w terminie i w ilości określonych przez Ministra Rolnictwa nasiona zgłoszonej odmiany do pracowni odmianoznawczych i punktów doświadczalnych wskazanych przez Ministra Rolnictwa. W wyjątkowych przypadkach Minister Rolnictwa może przyznać wynagrodzenie za dostarczone nasiona według cen skupu w dostawach ponadobowiązkowych lub wolnorynkowych oraz zwrot kosztów opakowania i przesyłki.
5.
Niedostarczenie przez wnioskodawcę nasion w terminie i w ilości określonych w ust. 4 stanowi podstawę do przedłużenia okresu doświadczeń i badań o jeden rok. Niedostarczenie nasion w wymienionym terminie i ilości przez 2 lata z rzędu może stanowić podstawę do skreślania odmiany z księgi zgłoszeń.
§  6.
1.
Po upływie okresu doświadczeń i badań (§ 5), jeżeli w wyniku ich stwierdzona zostanie oryginalność odmiany, Minister Rolnictwa uznaje odmianę za oryginalną i zarządza wpisanie jej do rejestru.
2.
W razie odmowy uznania odmiany za oryginalną odmianę skreśla się z księgi zgłoszeń.
§  7.
Odmiana skreślona z księgi zgłoszeń (§ 6 ust. 2) może być ponownie zgłoszona w trybie określonym w §§ 1 i 2 po upływie 3 lat od dnia skreślenia. Okres ten może być przez Ministra Rolnictwa skrócony lub przedłużony.
§  8.
Odmiana wpisana do rejestru zostaje wprowadzona do planowej produkcji nasiennej.
§  9.
1.
Odmiana wpisana do rejestru jest przedmiotem dalszych doświadczeń i badań w celu sprawdzenia, czy zachowuje ona cechy oryginalności.
2.
Po wpisaniu odmiany do rejestru hodowca bądź instytucja uspołeczniona, w której prowadzona jest dalsza hodowla odmiany, obowiązana jest dostarczać corocznie, w terminie i w ilości określonych przez Ministra Rolnictwa, nasiona odmiany do pracowni odmianoznawczych i punktów doświadczalnych, wskazanych przez Ministra Rolnictwa, po cenie oryginału, za zwrotem kosztów opakowania i przesyłki. W razie niedostarczenia nasion w terminie i w ilości oznaczonych odmiana może być wycofana z planowej produkcji nasiennej na rok następny.
3.
Jeżeli na podstawie wyników doświadczeń i badań stwierdzone zostanie, że odmiana straciła cechy oryginalności, zostaje ona wycofana z planowej produkcji nasiennej do czasu poprawienia jej przez hodowcę bądź instytucję uspołecznioną, w której prowadzona jest dalsza hodowla odmiany. Poprawienie odmiany musi być stwierdzone w drodze doświadczeń i badań w trybie przewidzianym w § 5.
§  10.
1.
Wpis odmiany do rejestru dokonywany jest pod kolejnym numerem rejestrowym i pod nazwą nadaną odmianie przez wnioskodawcę, a zatwierdzoną przez Ministra Rolnictwa. Jednocześnie wciąga się do rejestru imię i nazwisko autora, imię i nazwisko hodowcy, który prowadzi dalszą hodowlę odmiany, historię hodowli i metody hodowli, urzędowy opis odmiany, wyniki doświadczeń i badań oraz inne dane dotyczące tej odmiany.
2.
Zmianę hodowcy lub metod hodowli należy zaznaczyć w rejestrze.
§  11.
1.
Z dniem dokonania wpisu do rejestru nazwą, pod jaką odmiana została wpisana do rejestru, można określać w obrębie danego gatunku wyłącznie materiał siewny tej odmiany.
2.
Materiału siewnego odmiany wpisanej do rejestru nie można oznaczać żadną inną nazwą.
§  12.
W przypadku stwierdzenia, że dane zawarte we wniosku i dołączonej do niego dokumentacji (§ 2 ust. 2 i 3) są niezgodne ze stanem faktycznym, Minister Rolnictwa zarządza skreślenie odmiany z rejestru.
§  13.
Minister Rolnictwa ogłasza w Monitorze Polskim w pierwszym kwartale każdego roku listę odmian wpisanych do rejestru lub skreślonych z rejestru w ciągu ubiegłego roku kalendarzowego.
§  14.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1955.32.194

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wpis odmian roślin uprawnych do rejestru odmian oryginalnych.
Data aktu: 23/07/1955
Data ogłoszenia: 11/08/1955
Data wejścia w życie: 11/08/1955