Tryb postępowania przy zgłaszaniu i dokonywaniu zmian w danych objętych ewidencją gruntów i budynków.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW ROLNICTWA I GOSPODARKI KOMUNALNEJ
z dnia 28 czerwca 1955 r.
w sprawie trybu postępowania przy zgłaszaniu i dokonywaniu zmian w danych objętych ewidencją gruntów i budynków.

Na podstawie art. 10 ust. 4 dekretu z dnia 2 lutego 1955 r. o ewidencji gruntów i budynków (Dz. U. Nr 6, poz. 32) zarządza się, co następuje:
§  1.
1. 1
Właściciel bądź inna osoba władająca gruntem lub budynkiem obowiązana jest zgłosić zmiany, które zaszły w danych objętych ewidencją gruntów i budynków (art. 2 dekretu z dnia 2 lutego 1955 r. o ewidencji gruntów i budynków - Dz. U. Nr 6, poz. 32) - do prezydium właściwej powiatowej rady narodowej najpóźniej w ciągu 4 tygodni od powstania tych zmian. W przypadku przeznaczenia gruntu nieleśnego do zalesienia termin ten liczy się od dnia stwierdzenia, że zalesienie zostało dokonane.
2. 2
Przepis ust. 1 nie ma zastosowania do zmian wynikających z decyzji organów administracji państwowej, wydanych na podstawie przepisów o przeprowadzeniu reformy rolnej, o ustroju rolnym i osadnictwie, o wymianie gruntów oraz o klasyfikacji gruntów, jak również do zmian powstałych w wyniku zalesienia gruntów nieleśnych, dokonanego stosownie do decyzji wydanych na podstawie art. 26 i 27 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. o zagospodarowaniu lasów i nieużytków nie stanowiących wlasności Państwa oraz niektórych lasów i nieużytków państwowych (Dz.U. Nr 29, poz. 166).
3.
W przypadku gdy zmiana dotyczy osoby władającej gruntem lub budynkiem, obowiązek zgłoszenia zmiany ciąży na osobie, która weszła we władanie gruntu lub budynku. Jeżeli jednak zmiana co do osoby władającej gruntem nastąpiła na podstawie ustnej umowy (w przypadkach gdy przepisy zezwalają na zawarcie umowy bez zachowania formy pisemnej), zgłoszenie zmiany powinno być dokonane nie tylko przez osobę aktualnie władającą gruntem lub budynkiem, lecz i przez drugą stronę.
4.
Ilekroć w przepisach rozporządzenia jest mowa o prezydiach powiatowych rad narodowych, należy przez to rozumieć również i prezydia miejskich rad narodowych miast stanowiących powiaty, a jeżeli chodzi o miasta podzielone na dzielnice - prezydia dzielnicowych rad narodowych.
§  2.
Zgłoszenie powinno być dokonane na piśmie lub do protokołu.
§  3.
1. 3
Zgłoszone zmiany w granicach gruntu bądź użytku powinny być na żądanie właściwego do spraw geodezji organu prezydium powiatowej rady narodowej udowodnione dokumentami pomiarowymi.
2. 4
Do zgłoszenia zmiany rodzaju użytku powstałej w związku z zalesieniem gruntu nieleśnego należy, niezależnie od dokumentacji pomiarowej przewidzianej w ust. 1, dołączyć:
1)
odpis zezwolenia na zalesienie gruntu, wydanego przez właściwy do spraw leśnictwa organ prezydium powiatowej rady narodowej,
2)
zaświadczenie stwierdzające dokonanie zalesienia gruntów nieleśnych, wydane przez właściwy do spraw leśnictwa organ prezydium powiatowej rady narodowej na wniosek nadleśniczego.
§  4.
1. 5
Zgłoszone zmiany w budynkach powinny być na żądanie właściwego do spraw geodezji organu prezydium powiatowej rady narodowej udowodnione zaświadczeniem właściwego terenowo organu administracji państwowej.
2.
Jeżeli przedmiotem zgłoszenia jest wybudowanie nowego budynku lub przebudowanie budynku już istniejącego, do zgłoszenia, niezależnie od zaświadczenia, o którym mowa w ust. 1, dołączyć należy opis budynku.
3.
Dane pomiarowe budynku oparte być powinny na dokumentach pomiarowych.
§  5.
1.
Zmiany wpisuje się do ewidencji gruntów i budynków w wyniku zgłoszenia ich lub z urzędu.
2.
Z urzędu wpisuje się do ewidencji gruntów zmiany:
1)
wynikające z decyzji określonych w § 1 ust. 2,
2)
ujawnione w drodze dokonania z urzędu pomiarów związanych z prowadzeniem ewidencji gruntów,
3)
ujawnione przy kontroli terenowej, przeprowadzonej przez organy rad narodowych,
4)
związane ze zmianą granic administracyjnych gromad, osiedli, miast, powiatów i województw.
3. 6
Właściwy do spraw geodezji organ prezydium powiatowej rady narodowej obowiązane jest zawiadomić osoby zainteresowane o decyzji powziętej w sprawie wpisu zmian dokonanych z urzędu, jak również o odmowie wpisu zmian zgłoszonych przez zainteresowane strony.
§  6.
1.
Obowiązek zgłaszania zmian dotyczących gruntów państwowych, których operat ewidencyjny na podstawie przepisów szczególnych zawiera tylko niektóre dane, obejmuje jedynie zmiany w tych danych, które zostały podane w operacie.
2.
Obowiązek zgłaszania zmian nie dotyczy budynków, które w myśl przepisów szczególnych nie będą wykazywane w operacie ewidencyjnym.
§  7.
Wzór zgłoszenia zmian (§ 2) oraz wzór opisu budynku (§ 4 ust. 2) określone przez Ministrów Rolnictwa i Gospodarki Komunalnej będą ogłoszone w Monitorze Polskim.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 29 czerwca 1962 r. (Dz.U.62.41.194) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 lipca 1962 r.
2 § 1 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 29 czerwca 1962 r. (Dz.U.62.41.194) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 lipca 1962 r.
3 § 3 ust. 1 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 2 oraz zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 29 czerwca 1962 r. (Dz.U.62.41.194) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 lipca 1962 r.
4 § 3 ust. 2 dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 29 czerwca 1962 r. (Dz.U.62.41.194) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 lipca 1962 r.
5 § 4 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 29 czerwca 1962 r. (Dz.U.62.41.194) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 lipca 1962 r.
6 § 5 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 29 czerwca 1962 r. (Dz.U.62.41.194) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 lipca 1962 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1955.27.159

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Tryb postępowania przy zgłaszaniu i dokonywaniu zmian w danych objętych ewidencją gruntów i budynków.
Data aktu: 28/06/1955
Data ogłoszenia: 14/07/1955
Data wejścia w życie: 14/07/1955