Czas pracy na polskich morskich statkach handlowych w żegludze międzynarodowej.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 7 stycznia 1955 r.
w sprawie czasu pracy na polskich morskich statkach handlowych w żegludze międzynarodowej.

Na podstawie art. 53 ustawy z dnia 28 kwietnia 1952 r. o pracy na polskich morskich statkach handlowych w żegludze międzynarodowej (Dz. U. Nr 25, poz. 171) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie niniejsze stosuje się do załóg na polskich morskich statkach handlowych w żegludze międzynarodowej z wyjątkiem statków używanych do rybołówstwa morskiego.
§  2.
Służba regularna załogi statku dzieli się na:
1)
pokładową,
2)
maszynową,
3)
administracyjno-gospodarczą.
§  3.
1.
Za statek będący na morzu uważa się statek od chwili podniesienia kotwicy na redzie lub rozpoczęcia odcumowania statku do chwili rzucenia kotwicy na redzie lub zacumowania.
2.
Dzień przyjścia i wyjścia statku uważa się za dzień na morzu.
§  4.
1.
Czas pracy dla członków załogi w służbie pokładowej i maszynowej na statku będącym na morzu ustala się na 8 godzin na dobę, zarówno w dni powszednie, jak w niedziele i inne dni ustawowo wolne od pracy.
2.
Praca członków załogi w służbie pokładowej i maszynowej na statku będącym na morzu wykonywana jest według wacht morskich na 3 zmiany.
§  5.
1.
Czas pracy członków załogi w radiostacji na statku będącym na morzu wynosi 8 godzin na dobę bez względu na niedziele i dni ustawowo wolne od pracy - niezależnie od specjalnych dyżurów związanych z nadawaniem komunikatów dla statków w danej strefie.
2.
Dyżury specjalne wymienione w ust. 1 nie mogą przekraczać 2 godzin na dobę.
§  6.
1.
Czas pracy członków załogi w służbie administracyjno-gospodarczej na statku będącym na morzu wynosi 8 godzin na dobę, w ramach 12-godzinnego pogotowia, zarówno w dni powszednie, jak w niedziele i inne dni ustawowo wolne od pracy.
2.
Członkowie załogi administracyjno-gospodarczej wykonują pracę z przerwami w godzinach uzależnionych od przygotowania i podawania posiłków.
§  7.
1.
Na statku będącym na morzu czas pracy członków załogi nie pełniących regularnych służb (dniówkowych) wynosi 8 godzin na dobę, w sobotę 6 godzin na dobę.
2.
Na statku będącym na morzu w strefie tropikalnej (obszar między zwrotnikami Raka i Koziorożca, Morze Czerwone, Zatoka Perska oraz między portem brazylijskim Santos a zwrotnikiem Koziorożca) czas pracy członków załogi wymienionych w ust. 1 wynosi 6 godzin na dobę, w sobotę 4 godziny na dobę.
3.
Wolne od pracy dla członków załogi wymienionych w ust. 1 i 2 są niedziele i inne dni ustawowo wolne od pracy.
§  8.
1.
Czas pracy członków załogi w porcie wynosi 8 godzin na dobę, w sobotę 6 godzin na dobę.
2.
W czasie postoju statków w portach strefy tropikalnej czas pracy wynosi 6 godzin na dobę, w sobotę 4 godziny na dobę.
3.
Czas pracy w porcie członków załogi w służbie administracyjno-gospodarczej zatrudnionych przy obsłudze pasażerów, w przypadku pozostawania pasażerów na statku, ustala się jak czas pracy na morzu (§ 6).
4.
Czas pracy członków załogi pozostających na statku w celu dozorowania i za względu na bezpieczeństwo statku liczy się - jeżeli w tym czasie nie wykonują żadnych innych czynności - jedna godzina za dwie godziny dozoru.
5.
W niedziele i inne dni ustawowo wolne od pracy, przypadające w czasie postoju w porcie, na statku wykonuje się jedynie prace konieczne. Prace te będą uważane za wykonane w godzinach nadliczbowych.
§  9.
Czas pracy określony w niniejszym rozporządzeniu może być przedłużony przez kapitana statku w przypadkach przewidzianych w art. 54 ust. 1 ustawy z dnia 28 kwietnia 1952 r. o pracy na polskich morskich statkach handlowych w żegludze międzynarodowej (Dz. U. Nr 25, poz. 171).
§  10.
Przepisy niniejszego rozporządzenia nie mają zastosowania do kapitana statku i starszego mechanika, których czas pracy jest nie normowany.
§  11.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Ministrowi Żeglugi.
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku 8-10 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 18.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024