Ochrona rybołówstwa na Zalewie Szczecińskim.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ŻEGLUGI
z dnia 17 listopada 1954 r.
w sprawie ochrony rybołówstwa na Zalewie Szczecińskim.

Na podstawie art. 1 ust. 1 lit. a) dekretu z dnia 3 listopada 1936 r. o regulowaniu połowów ryb morskich (Dz. U. Nr 84, poz. 586) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zabrania się połowu na Zalewie Szczecińskim niżej wymienionych gatunków ryb, o ile ich długość mierzona od początku głowy do końca najdłuższego promienia płetwy ogonowej wynosi mniej niż:
a)
u łososia (Salmo salar L.) 45 cm,
b)
u troci (Salmo trutta L.) 45 cm,
c)
u pstrąga tęczowego (Trutta iridea Gibb) 45 cm,
d)
u węgorza (Anquilla anquilla L.) 35 cm,
e)
u sandacza (Lucioperca lucioperca L.) 35 cm,
f)
u siei (Coregonus lavaretus L.) 30 cm,
g) 1
u szczupaka (Esox lucius L.) 35 cm,
h)
u alozy (Alosa vulgaris L.) 28 cm,
i) 2
u leszcza (Abramis brama L.) 30 cm,
j)
u certy (Abramis vimba Heck) 20 cm,
k)
u lina (Tinca tinca L.) 20 cm,
l)
u płoci (Rutilus rutilus L.) 15 cm,
m)
u wzdręgi (Scardinius erythrophtalmus L.) 15 cm.
§  2.
1.
Złowione na Zalewie Szczecińskim ryby żywe o długościach mniejszych niż wyszczególnione w § 1 należy natychmiast wpuścić do wody, przy zachowaniu niezbędnej ostrożności dla utrzymania ich przy życiu.
2.
Ryby złowione na Zalewie Szczecińskim o długościach mniejszych niż wyszczególnione w § 1, pomimo stosowania właściwych narzędzi w rozumieniu niniejszego rozporządzenia, uszkodzone lub w stanie śniętym mogą być użyte na potrzeby załogi statku w ilości nie przekraczającej 1 kg z połowu dziennego na osobę. Pozostała ilość tych ryb powinna być zużyta na cele wskazane przez Szczeciński Urząd Morski.
3.
W przypadkach stwierdzenia złowienia ryb na Zalewie Szczecińskim o długościach mniejszych niż wyszczególnione w § 1, których waga przekracza 10% całego połowu, Szczeciński Urząd Morski zobowiązany jest zabronić okresowo połowów w miejscu złowienia bądź nakazać zmianę sprzętu łowczego lub metody połowów.
§  3.
1. 3
Zabrania się uprawiania wszelkiego rybołówstwa na Zalewie Szczecińskim na obszarach tarliskowych w ciągu 6 tygodni w okresie między 15 kwietnia a 15 czerwca. Dopuszcza się dokonywanie w tym okresie połowów węgorza żakami węgorzowymi o średnicy pałąków do 1 m, z tym że w razie stwierdzenia w tych połowach ponad 10% innych gatunków ryb, Szczeciński Urząd Morski zabroni dokonywania dalszego połowu oraz może zastosować przepis art. 2 ust. 2 dekretu z dnia 3 listopada 1936 r. o regulowaniu połowów ryb morskich (Dz. U. Nr 84, poz. 586). Początek wiosennych okresów ochronnych ustala Szczeciński Urząd Morski w porozumieniu z Morskim Instytutem Rybackim, w zależności od warunków hydrometeorologicznych.
2.
W okresie ochronnym, o którym mowa w ust. 1, zabrania się dokonywania połowów narzędziami czynnymi na obszarze całego Zalewu Szczecińskiego, przy czym zakaz ten dotyczy niewodów wyciąganych na brzeg w ciągu dalszych 6 tygodni po zakończeniu okresu ochronnego.
3.
Czas ochronny szczupaka na jego obszarach tarliskowych trwa 6 tygodni, w okresie od 1 marca do 30 kwietnia. Początek okresu ochronnego ustala się w trybie określonym w ust. 1.
§  4.
Zabrania się połowu na Zalewie Szczecińskim:
a)
łososia (Salmo salar L.), troci (Salmo trutta L.) i pstrąga tęczowego (Trutta iridea Gibb) - w okresie od 15 sierpnia do końca roku,
b)
jesiotra (Accipenser sturio L.) - w ciągu całego roku.
§  5. 4
1.
Zabrania się na Zalewie Szczecińskim:
a)
używania do połowów włoków dennych, z wyjątkiem połowów włokami cezowymi na przynętę, ciągnionymi motorami o sile nie przekraczającej 10 KM,
b)
stosowania szkodliwych lub wybuchowych materiałów do niszczenia lub głuszenia ryb, jak zatrutej przynęty i innych środków trujących, materiałów wybuchowych oraz prądu elektrycznego,
c)
używania oszczepów lub innych narzędzi kłujących i bodorów; wyjątek stanowi używanie bodoru węgorzowego (lirki) do połowu pod lodem - za zezwoleniem Szczecińskiego Urzędu Morskiego,
d)
napędzania ryb pochodniami lub innymi środkami świetlnymi, płoszenia ryb drągami i wszelkimi innymi sposobami, z wyjątkiem napędzania tremplami przy połowach niewodami i słępami,
e)
przegradzania wód narzędziami połowowymi w sposób uniemożliwiający lub utrudniający swobodną wędrówkę ryb z jednej części Zalewu do drugiej lub do morza,
f)
koszenia i usuwania w wiosennych okresach ochronnych roślinności wodnej, jak trzciny, szuwarów, sitowia, trawy wodnej itp., oraz wydobywania roślin, mułu, ziemi, piasku, żwiru i kamieni na całym obszarze Zalewu Szczecińskiego, z wyjątkiem torów wodnych.
2.
Celem umożliwienia swobodnej wędrówki ryb z jednej części Zalewu do drugiej lub morza Szczeciński Urząd Morski wyda zarządzenie regulujące sprawę właściwego stawiania żaków węgorzowych i innego sprzętu połowowego w rejonie wód granicznych.
§  6.
1.
Wymiary oczek sieci stawnych i niewodów używanych przy połowach na Zalewie Szczecińskim nie mogą być mniejsze niż 25 mm, mierzone w stanie mokrym od środka jednego do środka drugiego węzła. Zakaz ten nie dotyczy tylnej części worka niewodów, żaków i sprzętu węgorzowego.
2.
Szczeciński Urząd Morski w porozumieniu z Morskim Instytutem Rybackim może zezwolić na dokonywanie połowów stynki, jazgarza i uklei na Zalewie Szczecińskim sprzętem o wymiarze oczek mniejszym niż podany w ust. 1.
§  7.
Wszelki sprzęt czynny (aktywny) stosowany na Zalewie Szczecińskim powinien być oznakowany i zarejestrowany w Szczecińskim Urzędzie Morskim.
§  8.
Szczeciński Urząd Morski może wydawać zezwolenia instytucjom naukowo-badawczym na połowy ryb na Zalewie Szczecińskim dla celów badawczych w dowolnym czasie i w dowolnych miejscach, bez przestrzegania ograniczeń określonych w §§ 1, 3 i 4.
§  9.
Na opakowaniach używanych do transportu ryb z połowu na Zalewie Szczecińskim (beczkach, basenach, skrzyniach, koszach itp.) powinno być zamieszczone nazwisko i adres wysyłającego,
§  10.
W rozumieniu niniejszego rozporządzenia Jezioro Dąbskie oraz inne wody wewnętrzne połączone z Zalewem Szczecińskim, nad którymi administrację sprawuje Szczeciński Urząd Morski, są częścią Zalewu Szczecińskiego.
§  11.
Traci moc rozporządzenie Ministra Żeglugi z dnia 12 sierpnia 1947 r. w sprawie ochrony rybołówstwa na Zalewie Szczecińskim (Dz. U. Nr 60, poz. 335).
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z tym że przepisy § 3 ust. 2 i § 5 lit. a) obowiązują od dnia 1 stycznia 1956 r.
1 § 1 lit. g):

- zmieniona przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Żeglugi i Gospodarki Wodnej z dnia 4 października 1958 r. (Dz.U.58.66.327) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 listopada 1958 r.

- zmieniona przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Żeglugi i Gospodarki Wodnej z dnia 4 marca 1960 r. (Dz.U.60.16.95) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 marca 1960 r.

2 § 1 lit. i):

- zmieniona przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Żeglugi i Gospodarki Wodnej z dnia 4 października 1958 r. (Dz.U.58.66.327) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 listopada 1958 r.

- zmieniona przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Żeglugi i Gospodarki Wodnej z dnia 4 marca 1960 r. (Dz.U.60.16.95) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 marca 1960 r.

3 § 3 ust. 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Żeglugi i Gospodarki Wodnej z dnia 4 października 1958 r. (Dz.U.58.66.327) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 listopada 1958 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Żeglugi i Gospodarki Wodnej z dnia 4 marca 1960 r. (Dz.U.60.16.95) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 marca 1960 r.

4 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Żeglugi i Gospodarki Wodnej z dnia 4 października 1958 r. (Dz.U.58.66.327) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 listopada 1958 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1954.53.267

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ochrona rybołówstwa na Zalewie Szczecińskim.
Data aktu: 17/11/1954
Data ogłoszenia: 30/11/1954
Data wejścia w życie: 01/01/1956, 30/11/1954