Powoływanie lekarzy na dokształcanie zawodowe.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA
z dnia 3 sierpnia 1954 r.
w sprawie powoływania lekarzy na dokształcanie zawodowe.

Na podstawie art. 23 ust. 2 ustawy z dnia 28 października 1948 r. o zakładach społecznych służby zdrowia i planowej gospodarce w służbie zdrowia (Dz. U. z 1948 r. Nr 55, poz. 434 z 1950 r. Nr 36, poz 327 i 334 oraz z 1951 r. Nr 1, poz. 2) zarządza się, co następuje:
§  1.
Dokształcanie zawodowe lekarzy jest prowadzone centralnie przez Instytut Doskonalenia i Specjalizacji Kadr Lekarskich oraz na terenie poszczególnych województw - przez wydziały zdrowia prezydiów wojewódzkich rad narodowych (Rad Narodowych w m. st. Warszawie i m. Łodzi).
§  2.
1.
Na dokształcanie zawodowe prowadzone przez Instytut Doskonalenia i Specjalizacji Kadr Lekarskich powołuje lekarzy Minister Zdrowia na wniosek wydziałów zdrowia prezydiów wojewódzkich rad narodowych (Rad Narodowych w m. st. Warszawie i m. Łodzi), w których lekarze ci są zarejestrowani.
2.
Na dokształcanie zawodowe prowadzone na terenie województw powołują lekarzy wydziały zdrowia prezydiów wojewódzkich rad narodowych (Rad Narodowych w m. st. Warszawie i m. Łodzi), w których lekarze ci są zarejestrowani.
§  3.
1.
Wydział zdrowia prezydium wojewódzkiej rady narodowej (Rady Narodowej w m. st. Warszawie i m. Łodzi) przygotowuje wnioski o powołanie na dokszałcanie (§ 2 ust. 1) oraz wydaje decyzje o powołaniu na dokształcanie (§ 2 ust. 2) po wysłuchaniu opinii przewodniczącego zespołu specjalistów wojewódzkich, stosownie do planu dokształcania zawodowego lekarzy (centralnego lub ustalonego dla danego województwa).
2.
Lekarze, zatrudnieni w zakładach lub instytucjach podległych Ministrowi Kolei albo zatrudnieni dodatkowo w zakładach lub instalacjach podległych Ministrowi Obrony Narodowej lub Ministrowi Bezpieczeństwa Publicznego, mogą być powołani na dokształcanie zawodowe po uzyskaniu zgody ich przełożonych.
§  4.
1.
Lekarze powołani na dokształcanie zawodowe otrzymują z wydziału zdrowia prezydium wojewódzkiej rady narodowej (Rady Narodowej w m. st. Warszawie lub m. Łodzi) imienne skierowanie, które powinno zawierać w szczególności określenie rodzaju, czasu i miejsca dokształcania.
2.
Skierowanie powinno być doręczone lekarzowi powołanemu na dokształcanie oraz zakładom i instytucjom, w których jest on zatrudniony, co najmniej na miesiąc przed dniem rozpoczęcia dokształcania. W wyjątkowo uzasadnionych przypadkach termin doręczenia skierowania może być skrócony do 2 tygodni.
§  5.
Zakłady i instytucje zatrudniające lekarza powołanego na dokształcanie zawodowe są obowiązane:
1)
zwolnić lekarza z pełnionych przez niego obowiązków na czas dokształcania oraz
2)
wypłacać mu przez czas dokształcania wynagrodzenie wynikające z umowy o pracę (stosunku służbowego), a ponadto w przypadku, gdy lekarz bezpośrednio przed powołaniem pełnił w danym zakładzie dyżury - wynagrodzenie obliczone na podstawie średniego wynagrodzenia pobieranego z tego tytułu w okresie ostatnich trzech miesięcy przed powołaniem.
§  6.
W przypadku gdy w zakładzie jest zatrudnionych nie więcej niż dwóch lekarzy, a prawidłowe funkcjonowanie zakładu nie może być zapewnione przez rozłożenie obowiązków lekarza, powołanego na dokształcanie zawodowe, na pozostały personel lekarski - wydział zdrowia prezydium wojewódzkiej rady narodowej (Rady Narodowej w m. st. Warszawie i m. Łodzi) jest obowiązany zapewnić zastępstwo lekarza powołanego na dokształcanie.
§  7.
1.
Lekarze powołani na dokształcanie zawodowe obowiązani są do stawienia się w miejscu i czasie określonych w skierowaniu oraz do spełniania obowiązków ustalonych programem dokształcania.
2.
Przez czas odbywania dokształcania zawodowego lekarze zachowują wszystkie uprawnienia wynikające ze stosunku pracy.
§  8.
Lekarzowi odbywającemu dokształcanie poza miejscem zamieszkania lub wykonywania zawodu przysługuje:
1)
w przypadku dokształcania prowadzonego centalnie:
a)
zakwaterowanie i wyżywienie - według norm ustalonych przez Państwową Komisję Planowania Gospodarczego oraz
b)
zwrot opłat za przejazd na dokształcanie i powrót oraz diety za czas przejazdu - według przepisów obowiązujących dla pracowników państwowych,
2)
w przypadku dokształcania prowadzonego na terenie województwa zwrot opłat za przejazd na dokształcanie i powrót oraz diety i zwrot kosztów noclegu - według przepisów obowiązujących dla pracowników państwowych.
§  9.
1.
Zakwaterowanie i wyżywienie dla lekarzy dokształcanych centralnie zapewnia Instytut Doskonalenia i Specjalizacji Kadr Lekarskich.
2.
Lekarzowi, który zrzeknie się przysługującego mu wyżywienia lub wyżywienia i zakwaterowania, Instytut wypłaca równowartość wyżywienia w wysokości sum na ten cel przeznaczonych.
3.
W wyjątkowych przypadkach niemożności zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia Instytut wypłaca lekarzowi diety i zwraca koszty noclegu według przepisów obowiązujących dla pracowników państwowych.
§  10.
1.
Wypłaty należności wymienionych w § 8 pkt 1 lit. b) i pkt 2 dokonuje zakład lub instytucja zatrudniająca lekarza powołanego na dokształcanie.
2.
W przypadku gdy lekarz powołany na dokształcanie jest zatrudniony w dwu lub więcej zakładach bądź instytucjach, wypłaty należności, o których mowa w ust. 1, dokonuje zakład lub instytucja, w której lekarz jest zatrudniony w największym wymiarze godzin, a w przypadku zatrudnienia w równym wymiarze godzin - zakład lub instytucja wyznaczona przez wydział zdrowia prezydium wojewódzkiej rady narodowej (Rady Narodowej w m. st. Warszawie i m. Łodzi).
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1954.48.231

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Powoływanie lekarzy na dokształcanie zawodowe.
Data aktu: 03/08/1954
Data ogłoszenia: 04/11/1954
Data wejścia w życie: 04/11/1954