Stosowanie przez jednostki pływające Marynarki Wojennej i Wojsk Ochrony Pogranicza międzynarodowych przepisów o zapobieganiu zderzeniom na morzu.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW OBRONY NARODOWEJ I BEZPIECZEŃSTWA PUBLICZNEGO
z dnia 2 września 1954 r.
w sprawie stosowania przez jednostki pływające Marynarki Wojennej i Wojsk Ochrony Pogranicza międzynarodowych przepisów o zapobieganiu zderzeniom na morzu.

Na podstawie art. 52 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 listopada 1930 r. o bezpieczeństwie statków morskich (Dz. U. z 1938 r. Nr 46, poz. 376) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przepisy międzynarodowe o zapobieganiu zderzeniom na morzu zawarte w załączniku do rozporządzenia Ministra Żeglugi z dnia 12 lipca 1954 r. w sprawie przepisów o zapobieganiu zderzeniom na morzu (Dz. U. Nr 44, poz. 207) stosuje się do wszystkich okrętów i pomocniczych jednostek pływających Marynarki Wojennej i Wojsk Ochrony Pogranicza od dnia 1 stycznia 1954 r.
§  2.
1.
Użyte w niniejszym rozporządzeniu określenie "okręt" oznacza każdy okręt i pomocniczą jednostkę pływającą Marynarki Wojennej i Wojsk Ochrony Pogranicza.
2.
Powołane w niniejszym rozporządzeniu prawidła, ustępy i punkty bez bliższego określenia oznaczają prawidła, ustępy i punkty międzynarodowych przepisów o zapobieganiu zderzeniom na morzu, wymienionych w § 1.
§  3.
Na podstawie prawidła 13 ustala się następujące zasady dotyczące umieszczania i stosowania na okrętach dodatkowych świateł zespołowych lub sygnałowych oraz liczby, miejsca zamocowania, zasięgu lub łuku widoczności świateł albo znaków na okrętach:
1)
okręty o długości większej niż 45,75 m (150 stóp) mogą nie nosić światła określonego w prawidle 2 ust. a) pkt ii), obowiązane są jednak nosić światło określone w prawidle 2 ust. a) pkt i);
2)
światło wymienione w prawidle 2 ust. a) pkt i) może się znajdować niezależnie od szerokości okrętu na wysokości mniejszej niż 6,10 m (20 stóp) ponad kadłubem (mniejszej niż określona w prawidle 2 ust. a) pkt iii), jednak powyżej świateł burtowych określonych w prawidle 2 ust. a) pkt iv), v);
3)
okręty zajęte trałowaniem mogą nosić światła i znaki określone w prawidle 4 ust. c);
4)
okręty, które nie mogą nosić świateł określonych w prawidle 11 ust. a), b), powinny - niezależnie od długości okrętu - nosić dwa białe światła świecące dookoła widnokręgu, widzialne z odległości co najmniej 2 mil; jedno z tych świateł powinno być umieszczone na rufie okrętu na wysokości większej niż 1 m ponad kadłubem, a drugie - na dziobie okrętu na wysokości większej niż światło na rufie;
5)
w zespole okrętów znajdujących się w drodze lub stojących na kotwicy jeden z okrętów może nosić białe światło świecące dookoła widnokręgu, umieszczone na szczycie masztu niezależnie od innych przepisanych świateł;
6)
w zespole okrętów stojących na kotwicy jeden lub kilka okrętów może nosić jedno niebieskie światło świecące dookoła widnokręgu, umieszczone na rei masztu niezależnie od innych przepisanych świateł;
7)
okręty idące w zespole jeden za drugim, z wyjątkiem ostatniego okrętu zespołu, mogą nosić oprócz światła rufowego określonego w prawidle 10 ust. a) jedno lub dwa dodatkowe białe światła świecące prosto w tył w sektorze około 10°, umieszczone powyżej światła rufowego i w płaszczyźnie symetrii okrętu;
8)
okręty Wojsk Ochrony Pogranicza, pełniące służbę graniczną, w celu zatrzymania innego statku nadają białym światłem według kodu Morsego literę "K" lub podnoszą na maszcie flagę "K" według międzynarodowego kodu sygnałów a oprócz tego w nocy zapalają dwa zielone światła świecące dookoła widnokręgu, umieszczone na maszcie jedno nad drugim w odległości około 1 m jednak nie niżej niż 0,5 m nad światłem białym określonym w prawidle 2 ust. a) pkt i); sygnał ten oznacza: "służba graniczna - zastopujcie natychmiast wasze maszyny";
9)
niezależnie od innych przepisanych świateł i znaków okręty prowadzące strzelanie w nocy noszą na maszcie czerwone światło, świecące dookoła widnokręgu i umieszczone ponad światłem białym określonym w prawidle 2 ust. a) pkt i); okręty prowadzące strzelanie w dzień podnoszą czerwoną flagę na widocznym miejscu.
§  4.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1954 r.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1954.44.208

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Stosowanie przez jednostki pływające Marynarki Wojennej i Wojsk Ochrony Pogranicza międzynarodowych przepisów o zapobieganiu zderzeniom na morzu.
Data aktu: 02/09/1954
Data ogłoszenia: 30/09/1954
Data wejścia w życie: 30/09/1954, 01/01/1954