Właściwość organów powołanych do przechowywania rzeczy znalezionych i poszukiwania osób uprawnionych do odbioru, zasady przechowywania rzeczy oraz sposób poszukiwania osób uprawnionych do odbioru.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 18 września 1954 r.
w sprawie właściwości organów powołanych do przechowywania rzeczy znalezionych i poszukiwania osób uprawnionych do odbioru, zasad przechowywania rzeczy oraz sposobu poszukiwania osób uprawnionych do odbioru.

Na podstawie art. 66 prawa rzeczowego zarządza się, co następuje:
§  1.
Organami powołanymi w myśl art. 64 § 1 prawa rzeczowego do przechowywania rzeczy znalezionych oraz do poszukiwania osób uprawnionych do odbioru tych rzeczy są:
1)
prezydia powiatowych (miejskich) rad narodowych (Rad Narodowych w m.st. Warszawie i m. Łodzi), na terenie których rzecz została znaleziona,
2)
dla rzeczy znalezionych w urządzeniach komunikacji publicznej - kierownicy tych urządzeń wymienieni w § 3, zwani w dalszym ciągu "organami przechowującymi".
§  2.
Przez urządzenia komunikacji publicznej rozumie się:
1)
w komunikacji kolejowej - pociągi, stacje i tory,
2)
w komunikacji wodnej - statki i przystanie,
3)
w komunikacji powietrznej - statki powietrzne i porty lotnicze,
4)
w komunikacji samochodowej i miejskiej - pojazdy mechaniczne, wozy, pociągi i stacje.
§  3.
Za kierowników urządzeń komunikacji publicznej uważa się:
1)
w komunikacji kolejowej - kierowników (zawiadowców) stacji,
2)
w komunikacji wodnej - kierowników przystani,
3)
w komunikacji powietrznej - kierowników (zawiadowców) portów lotniczych,
4)
w komunikacji samochodowej i miejskiej - kierowników stacji (dworców), zajezdni, ekspedycji lub dyrekcji.
§  4.
1.
Znalazca rzeczy zgubionej obowiązany jest niezwłocznie zawiadomić osobę uprawnioną do odbioru rzeczy. Jeżeli znalazca nie wie, kto jest uprawniony, albo nie zna miejsca zamieszkania osoby uprawnionej, obowiązany jest niezwłocznie oddać rzecz organowi przechowującemu.
2.
Znalazca może jednak przekazać rzecz prezydium najbliższej gminnej (miejskiej, dzielnicowej) rady narodowej lub jeżeli chodzi o rzeczy znalezione w urządzeniach komunikacji publicznej znajdujących się w ruchu - personelowi obsługującemu te urządzenia.
3.
Gdy ze względu na właściwość rzeczy dostarczenie jej jest niemożliwe albo połączone z niebezpieczeństwem lub nadmiernymi kosztami, znalazca może ograniczyć się do wskazania właściwemu organowi miejsca, w którym rzecz się znajduje.
§  5. 1
1.
Jeżeli cechy zewnętrzne znalezionej rzeczy lub umieszczone na niej znaki wskazują, że stanowi ona sprzęt lub ekwipunek wojskowy, lub jeżeli posiadanie rzeczy wymaga szczególnego zezwolenia organów administracji państwowej (broń, amunicja, materiały wybuchowe, aparatury radiowe nadawcze itp.), znalazca obowiązany jest przekazać tę rzecz niezwłocznie najbliższej jednostce Milicji Obywatelskiej.
2.
W razie niemożności niezwłocznego przekazania znalezionej rzeczy najbliższej jednostce Milicji Obywatelskiej znalazca obowiązany jest przekazać znalezioną rzecz organom przechowującym.
3.
Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się również do znalezionych dokumentów wojskowych (legitymacji, książeczek, zaświadczeń wojskowych, kart powołania itp.), a także do dowodów osobistych, tymczasowych zaświadczeń tożsamości i zaświadczeń o złożeniu tych dokumentów.
§  5a. 2
1.
Organy przechowujące i jednostki Milicji Obywatelskiej, które przyjęły znaleziony sprzęt lub ekwipunek wojskowy albo dokumenty wojskowe, obowiązane są niezwłocznie - nie wszczynając poszukiwania osób uprawnionych do odbioru - przekazać:
1)
dokumenty wojskowe wystawione przez wojskowe komendy rejonowe - najbliższej wojskowej komendzie rejonowej,
2)
sprzęt i ekwipunek wojskowy oraz dokumenty wojskowe nie wymienione w pkt 1 - najbliższej komendzie garnizonu wojskowego lub dowództwu jednostki wojskowej.
2.
Organy przechowujące, które przyjęty znalezione dowody osobiste, tymczasowe zaświadczenia tożsamości lub zaświadczenia o złożeniu tych dokumentów albo rzeczy, których posiadanie wymaga zezwolenia organów administracji państwowej, obowiązane są niezwłocznie - nie wszczynając poszukiwania osób uprawnionych do odbioru - przekazać te dokumenty lub rzeczy najbliższej jednostce Milicji Obywatelskiej.
§  6.
1.
Prezydia gminnych (miejskich, dzielnicowych) rad narodowych, które przyjęły rzecz znalezioną, obowiązane są w razie nie zgłoszenia się uprawnionego do odbioru przekazać rzecz po upływie jednego miesiąca, licząc od daty znalezienia, właściwemu organowi przechowującemu.
2.
Personel będących w ruchu urządzeń komunikacyjnych przyjmujący rzecz znalezioną obowiązany jest najpóźniej z chwilą zakończenia służby w danym dniu przekazać rzecz organowi przechowującemu.
§  7.
1.
Przyjmujący rzecz obowiązany jest wydać znalazcy potwierdzenie odbioru, w którym powinien wymienić osobę znalazcy i jego adres, określić dokładnie przyjmowany przedmiot oraz zanotować okoliczności, mogące przyczynić się do odszukania osoby uprawnionej do odbioru, a zwłaszcza odnoszące się do czasu i miejsca znalezienia.
2.
Odpis poświadczenia powinien zostać podpisany przez znalazcę.
§  8.
Znalazca, który żąda znaleźnego, obowiązany jest to zaznaczyć przy oddaniu rzeczy, o czym należy uczynić wzmiankę w potwierdzeniu odbioru (§ 7).
§  9.
Organy przechowujące obowiązane są prowadzić ewidencję rzeczy znalezionych według zasad ustalonych przez Ministra Finansów.
§  10.
Sumy pieniężne oraz przedmioty wartościowe powinny być przechowywane według zasad ustalonych przez Ministra Finansów.
§  11.
Organ przechowujący obowiązany jest w swej siedzibie w miejscu widocznym umieścić tablicę informacyjną o godzinach urzędowania placówki powołanej do przyjmowania i przechowywania rzeczy znalezionych.
§  12.
Organ przechowujący obowiązany jest do udzielania wyjaśnień osobom zgłaszającym prawa do rzeczy znalezionej.
§  13.
Organ przechowujący, o ile nazwisko i miejsce zamieszkania osoby uprawnionej do odbioru rzeczy są znane, obowiązany jest natychmiast po przyjęciu rzeczy wezwać tę osobę do odbioru, pod rygorem skutków przewidzianych w dekrecie z dnia 18 września 1954 r. o likwidacji nie podjętych depozytów i nie odebranych rzeczy (Dz. U. Nr 41, poz. 184).
§  14.
Organ przechowujący powinien podjąć poszukiwania osoby uprawnionej do odbioru nie wyłączając ogłoszeń w dziennikach, o ile chodzi o rzeczy szczególnej wartości lub jeżeli to jest potrzebne ze względu na właściwości rzeczy oraz okoliczności, w jakich została znaleziona.
§  15.
Koszty przechowania i sprzedaży rzeczy, utrzymania jej w należytym stanie oraz poszukiwania osoby uprawnionej i znaleźne obciążają uprawnionego do odbioru.
§  16.
Organ przechowujący nie może wydać rzeczy przed zapłatą kosztów wymienionych w paragrafie poprzednim.
§  17.
Wydanie rzeczy, której posiadanie wymaga zezwolenia organu administracji państwowej, może nastąpić dopiero po przedłożeniu takiego zezwolenia przez osobę uprawnioną do odbioru.
§  18.
Prezes Rady Ministrów wyda szczegółowe przepisy o sposobie przechowywania rzeczy znalezionych.
§  19.
Tracą moc rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 17 sierpnia 1948 r. o właściwości władz, powołanych do przechowywania rzeczy znalezionych i do poszukiwania osób uprawnionych do odbioru tych rzeczy, jako też o sposobie poszukiwań (Dz. U. Nr 41, poz. 303) i rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 25 października 1948 r. wydane w porozumieniu z Ministrem Komunikacji w sprawie właściwości władz powołanych do przechowywania rzeczy znalezionych w urządzeniach komunikacji publicznej oraz do poszukiwania osób uprawnionych do odbioru tych rzeczy, jako też o sposobie poszukiwań (Dz. U. Nr 54, poz. 428).
§  20.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 9 maja 1955 r. (Dz.U.55.20.125) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 maja 1955 r.
2 § 5a dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 9 maja 1955 r. (Dz.U.55.20.125) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 maja 1955 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1954.41.186

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Właściwość organów powołanych do przechowywania rzeczy znalezionych i poszukiwania osób uprawnionych do odbioru, zasady przechowywania rzeczy oraz sposób poszukiwania osób uprawnionych do odbioru.
Data aktu: 18/09/1954
Data ogłoszenia: 22/09/1954
Data wejścia w życie: 22/09/1954