Bezpieczeństwo i higiena pracy przy wytwarzaniu wyrobów gumowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW PRACY I OPIEKI SPOŁECZNEJ ORAZ ZDROWIA
z dnia 11 listopada 1953 r.
w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy wytwarzaniu wyrobów gumowych.

Na podstawie art. 2 ust. 1 lit. a) oraz ust. 2 i 3 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 16 marca 1928 r. o bezpieczeństwie i higienie pracy (Dz. U. z 1928 r. Nr 35, poz. 325 i z 1950 r. Nr 36, poz. 330) oraz art. 2 ust. 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 sierpnia 1927 r. o zapobieganiu chorobom zawodowym i ich zwalczaniu (Dz.U. Nr 78, poz. 676) zarządza się, co następuje:
I. Przepisy wstępne.
§  1.
Rozporządzenie niniejsze dotyczy bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładach:
1)
wytwarzających wyroby z kauczuku naturalnego lub syntetycznego;
2)
impregnujących tkaniny roztworami kauczuku naturalnego lub syntetycznego i wytwarzających tkaniny zawierające kauczuk;
3)
naprawiających wyroby gumowe, jak obuwie gumowe lub dętki do rowerów, samochodów i piłek przy zastosowaniu wulkanizacji;
4)
innych, używających do produkcji kauczuku naturalnego lub syntetycznego przy zastosowaniu wulkanizacji.

II. Przepisy ogólne.

§  2.
Nowopowstające zakłady, o których mowa w § 1, zatrudniające ponad 200 robotników, powinny być oddalone co najmniej o 500 m od granic osiedli i dzielnic mieszkalnych.
§  3.
Używanie ołowiu do produkcji jest zabronione, z wyjątkiem produkcji wyrobów gumowych specjalnych, gdy użycie ołowiu jest konieczne (np. do wyrobu fartuchów i rękawic gumowych, przeznaczonych do pracy przy aparatach rentgenowskich).
§  4.
Przy stosowaniu do produkcji lub naprawy roztworów gumy w rozpuszczalnikach lotnych, łatwopalnych i szkodliwych dla zdrowia, jak np. benzyny, należy przestrzegać następujących przepisów:
1)
pomieszczenia, w których stosuje się przy pracy te roztwory, powinny być urządzone i utrzymywane w sposób zapobiegający powstawaniu pożaru;
2)
praca przy stosowaniu roztworów powinna odbywać się w sposób zhermetyzowany, zmechanizowany i zautomatyzowany;
3)
miejsca, w których mogą wydzielać się pary rozpuszczalników, powinny być zaopatrzone w skuteczne urządzenia wentylacji wyciągowej, zapobiegającej zanieczyszczeniu powietrza przez pary rozpuszczalników:
4)
stężenie szkodliwych rozpuszczalników w powietrzu pomieszczeń nie może przekraczać dla benzyny 0,3 mq/l dla benzynu 0,1 mg/l;
5)
w pomieszczeniach, wymienionych w pkt 1, zabronione jest palenie tytoniu i dokonywanie czynności z ogniem otwartym, zakaz ten powinien być uwidoczniony za pomocą odpowiednich napisów.

III. Składowanie surowców.

§  5.
1.
Sadze używane do produkcji należy składować w specjalnych budynkach w sposób, zapobiegający powstawaniu pożarów, oddalonych dostatecznie od pomieszczeń produkcyjnych i od budynków, w których stosuje się otwarty ogień.
2.
Przepisy ust. 1 nie dotyczą podręcznych magazynów sadzy, które jednak powinny być oddzielone od innych pomieszczeń w sposób ognioochronny.
§  6.
1.
Używane do produkcji środki trujące należy przechowywać pod zamknięciem w naczyniach zamkniętych, zaopatrzonych w napis określający nazwę środka z oznaczeniem "trucizna". Środki te należy przechowywać pod kontrolą wyznaczonego w tym celu pracownika i wydawać do pracy w ilości, potrzebnej do produkcji w ciągu jednej zmiany.
2.
Przy manipulowaniu środkami trującymi należy unikać zanieczyszczenia nimi pomieszczeń pracy i magazynów.

IV. Oddziały przygotowawcze mieszanek.

§  7.
Odważanie, ładowanie i wyładowywanie materiałów silnie pylących i szkodliwych dla zdrowia, jak sadza, talk i inne powinno być zhermetyzowane, zmechanizowane i zautomatyzowane.
§  8.
Oddziały, przygotowujące mieszanki przy zastosowaniu materiałów pylących i szkodliwych dla zdrowia, powinny być zaopatrzone w skuteczne urządzenia wentylacji mechanicznej, zapobiegającej zanieczyszczeniu tymi materiałami pomieszczeń oddziałów.
§  9.
Transport surowców do oddziałów przygotowujących mieszanki i transport mieszanek na inne oddziały produkcyjne powinien być zmechanizowany: jeśli do transportu stosuje się naczynia, powinny one być zamknięte w sposób zabezpieczający pracowników i otoczenie przed zetknięciem się z materiałami szkodliwymi.
§  10.
1.
Pomieszczenia oddziałów przygotowujących mieszanki powinny posiadać podłogi dające się dokładnie oczyszczać na mokro.
2.
Pomieszczenia te powinny być utrzymywane stale w porządku i czystości. Wszelkie odpadki powinny być zbierane do naczyń zamkniętych i usuwane z pomieszczeń.

V. Oddziały maszynowe do wyrobu gumy.

§  11.
Pomieszczenia, w których znajdują się maszyny do wyrobu gumy z mieszanek, powinny być dobrze oświetlone światłem dziennym, a w razie potrzeby - sztucznym i należycie wentylowane.
§  12.
W zimnej porze roku temperatura w pomieszczeniach, określonych w § 11, nie powinna być niższa niż 16oC i wyższa niż 25oC. W pomieszczeniach, w których aparaty grzejne produkcyjne nie są w stanie osiągnąć odpowiedniej temperatury, powinny znajdować się urządzenia ogrzewnicze, jak ogrzewanie centralne lub aparaty grzejnotłoczące.
§  13.
W miejscach, w których aparatura może powodować nadmierne nagrzewanie się powietrza lub jego zanieczyszczenie pyłem albo wyziewami, powinny być umieszczone urządzenia wentylacji mechanicznej miejscowej, zapobiegającej nadmiernemu nagrzewaniu się lub zanieczyszczaniu powietrza.
§  14.
1.
Przerób materiałów pylących lub wydzielających wyziewy powinien odbywać się przy zastosowaniu urządzeń zhermetyzowanych, zmechanizowanych i zautomatyzowanych.
2.
Dostarczanie i wsypywanie do urządzeń, określonych w ust. 1, materiałów pylących i szkodliwych, jak np. sadzy, powinno odbywać się również w sposób zhermetyzowany, zmechanizowany i zautomatyzowany.
§  15.
1.
Maszyny walcowe do wyrobu gumy i mieszanek należy zaopatrzyć w urządzenia do łatwego i szybkiego zatrzymywania walców, jak np. hamulce elektromagnetyczne, sterowane za pomocą drążków lub guzików; korpusy maszyn walcowych powinny być uziemione.
2.
W dostępnych zbieżnych miejscach walców należy umieścić urządzenia ochronne, zapobiegające dostaniu się rąk pomiędzy walce, a zarazem nie utrudniające pracy.
§  16.
Dostępne ruchome części maszyn, jak koła zębate, zamachowe, pasowe i końce wałów, powinny być należycie osłonięte.
§  17.
Jeżeli maszyny są częściowo zagłębione poniżej poziomu podłogi, zagłębienia powinny być zabezpieczone poręczami.
§  18.
Do obsługi maszyn walcowych wymagających ręcznego manipulowania, wolno dopuszczać jedynie osoby należycie wyszkolone w zakresie bezpiecznego wykonywania tej pracy.

VI. Oddziały wulkanizacyjne wytwórni wyrobów gumowych.

§  19.
Wulkanizacja masowa przedmiotów większych, jak opony, dętki samochodowe i rowerowe, przy której może zachodzić silne nagrzewanie lub zanieczyszczenie powietrza, powinna odbywać się w specjalnie na to przeznaczonych pomieszczeniach, oddzielonych od innych pomieszczeń i zaopatrzonych w należytą wentylację mechaniczną. Odległość aparatów od ściany i między aparatami wulkanizacyjnymi powinna wynosić co najmniej 2 m.
§  20.
Kotły i prasy wulkanizacyjne, nagrzewające się silnie lub zanieczyszczające powietrze, powinny być osłonięte przy pomocy ścianek izolujących pod względem cieplnym, wykonanych np. z azbestu, i zaopatrzone w urządzenie miejscowej wentylacji mechanicznej, usuwającej gorące i zanieczyszczone powietrze.
§  21.
Miejsca, na których składa się wyjęte z kotłów lub pras wulkanizacyjnych gorące przedmioty zwulkanizowane, powinny posiadać miejscową wentylację mechaniczną.
§  22.
Przy manipulowaniu ręcznym gorącymi przedmiotami, np. przy wyjmowaniu ich z kotłów lub pras wulkanizacyjnych, pracownicy powinni używać rękawic ochronnych zabezpieczających ręce przed oparzeniem.
§  23.
W pomieszczeniach, w których dokonywa się wulkanizacji na gorąco, temperatura w zimnej porze roku nie może przekraczać 25oC. W tym celu należy zainstalować skuteczne urządzenia wentylacyjne oraz zachować odległość między aparatami zgodnie z przepisami § 19.
§  24.
Części aparatury wulkanizacyjnej, znajdujące się pod ciśnieniem pary, podlegają kontroli organów dozoru technicznego, a wyniki tej kontroli powinny być zapisywane do specjalnej książki. Książka ta powinna być okazywane organom ochrony pracy na każde żądanie,

VII. Oddziały regeneracji gumy i przerobu kauczuku syntetycznego.

§  25.
Czynności związane z regeneracją na gorąco starej gumy lub przerobem na gorąco kauczuku syntetycznego powinny odbywać się w specjalnie na to przeznaczonych pomieszczeniach oddzielonych od innych pomieszczeń i przy zastosowaniu aparatury zhermetyzowanej, a w miarę technicznej możliwości zmechanizowanej i zautomatyzowanej.
§  26.
Pomieszczenia, określone w § 25, powinny posiadać należytą wentylację ogólną, a w miejscach otwierania aparatów - wentylację mechaniczną miejscową, zapobiegającą zanieczyszczeniu powietrza pyłem i wyziewami.
§  27.
Maszyny służące do rozdrabniania starej gumy powinny być należycie zabezpieczone. Maszyny te powinny być zaopatrzone w urządzenia miejscowej wentylacji mechanicznej zapobiegającej nadmiernemu pyleniu oraz powinny być w miarę technicznych możliwości zhermetyzowane.

VIII. Oddziały konfekcji gumowej.

§  28.
Pomieszczenia oddziałów wyrobu drobnych przedmiotów z gumy, jak piłki, rękawiczki i sprzęt sanitarny, powinny posiadać należytą wentylację ogólną.
§  29.
1.
W pomieszczeniach określonych w § 28 mogą znajdować się kotły lub aparaty wulkanizacyjne mniejszych rozmiarów, odpowiadające warunkom określonym w § 20.
2.
Aparaty wulkanizacyjne nie mogą znajdować się w działach konfekcji, gdzie odbywa się klejenie.
3.
Przy stołach, przy których odbywa się klejenie, należy zastosować miejscową wentylację wyciągową.
§  30.
Temperatura w pomieszczeniach nie może przekraczać w zimnej porze roku 20oC.
§  31.
1.
Czynność talkowania wyrobów powinna być dokonywana w specjalnie na ten cel przeznaczonych pomieszczeniach, oddzielonych od innych pomieszczeń.
2.
Pracownicy zatrudnieni przy talkowaniu powinni być zabezpieczeni przed szkodliwym działaniem nadmiernych pyłów, drogą hermetyzacji, mechanizacji i automatyzacji procesów.
§  32.
Wulkanizacja na zimno przy użyciu trujących rozpuszczalników powinna odbywać się w urządzeniach ze skutecznym wyciągiem; stężenie par dwusiarczku węgla nie może przy tym przekraczać 0,01 mg/l, a chlorku siarki - 0,001 mg/l.

IX. Zakłady lub oddziały wytwarzajace tkaniny impregnowane gumą.

§  33.
Zakłady lub oddziały wytwarzające tkaniny impregnowane gumą powinny mieścić się w specjalnie na ten cel przeznaczonych pomieszczeniach, oddzielonych od innych pomieszczeń w sposób ognioochronny.
§  34.
Pomieszczenia zakładów, określonych w § 33, powinny być ogrzewane przy pomocy ogrzewania centralnego, parowego lub wodnego.
§  35.
Maszyny powinny być zaopatrzone w urządzenia miejscowej wentylacji mechanicznej, zapobiegającej tworzeniu się niebezpiecznych stężeń par łatwopalnych, wybuchowych i szkodliwych.
§  36.
Maszyny, w których przez tarcie tkanin o walce powstaje niebezpieczne napięcie elektryczności statycznej, powinny posiadać urządzenia zapobiegające gromadzeniu się ładunków elektryczności statycznej przez odprowadzenie jej do ziemi.
§  37.
1.
Zapasy rozpuszczalników łatwopalnych, jak np. benzyny, oraz zapasy roztworów służących do impergnacji powinny być przechowywane poza pomieszczeniami roboczymi.
2.
W pomieszczeniach roboczych należy rozpuszczalniki i roztwory przechowywać w naczyniach zamkniętych, w ilości nie przekraczającej dziennego zapotrzebowania dla produkcji w danym pomieszczeniu roboczym.

X. Drobne zakłady i oddziały wulkanizacyjno-naprawcze.

§  38.
Drobne zakłady lub oddziały, w których dokonywa się naprawy obuwia gumowego, opon dętek samochodowych i rowerowych oraz dętek do piłek, przy zastosowaniu wulkanizacji powinny znajdować się w pomieszczeniach położonych w sposób zabezpieczający otoczenie przed wybuchami, pożarami i wyziewami.
§  39.
1.
Kotły parowe stosowane do wytwarzania pary dla wulkanizacji powinny być zbudowane i utrzymywane zgodnie z przepisami obowiązującymi w tym zakresie.
2.
W szczególności kotły te powinny posiadać:
1)
sprawnie działające manometry z trwałym zaznaczeniem czerwoną kreską najwyższego dopuszczalnego ciśnienia roboczego pary:
2)
zawór bezpieczeństwa,
3)
wodowskaz;
4)
urządzenie zasilające kocioł wodą ze specjalnego zbiornika przy pomocy pompki ręcznej niezależnie od połączenia kotła z siecią wodociągową.
§  40.
Przy obsłudze kotłów parowych zabronione jest:
1)
przekraczanie najwyższego dozwolonego ciśnienia roboczego pary;
2)
obciążanie dodatkowe zaworów bezpieczeństwa;
3)
dopuszczanie do nadmiernego opróżnienia kotła z wody podczas jego pracy.
§  41.
Samodzielna obsługa parowych lub elektrycznych urządzeń wulkanizacyjnych powinna być powierzana tylko osobom należycie w tej pracy wyszkolonych zgodnie z przepisami obowiązującymi w tym zakresie.
§  42.
Przy używaniu rozpuszczalników i roztworów łatwopalnych i szkodliwych stosuje się odpowiednio przepisy § 37.

XI. Przepisy higieniczno-sanitarne.

§  43.
1.
Zakłady lub oddziały, wymienione w § 1, powinny posiadać umywalki z wodą bieżącą oraz szatnie do przechowywania odzieży pracowników w pojedynczych szafkach.
2.
Umywalki powinny być zaopatrzone w wodę ciepłą (bieżącą) oraz w kurki w ilości 1 na 5 pracowników jednej zmiany.
§  44.
Zakłady lub oddziały, w których pracownicy są narażeni w wysokim stopniu na zanieczyszczenie ciała i odzieży pyłem oraz materiałami szkodliwymi dla zdrowia, powinny posiadać:
1)
natryski z wodą ciepłą i zimną w liczbie 1 sitka na 8 pracowników jednej zmiany;
2)
dwie oddzielne szatnie dla odzieży czystej domowej oraz dla odzieży brudnej ochronnej lub roboczej tak położone, aby umywalki i natryski znajdowały się pomiędzy tymi szatniami.
§  45.
Zakłady i oddziały, wymienione w § 1, powinny posiadać dostatecznie obszerne, widne i ogrzewane w zimnej porze roku jadalnie.
§  46.
Pracownicy zakładów i oddziałów, wymienionych w § 1, narażeni na zanieczyszczenie ciała pyłami lub materiałami szkodliwymi, powinni być zaopatrywani przez zakład pracy w odzież ochronną zabezpieczającą ich ciało przed zanieczyszczeniem, a w razie potrzeby w okulary, rękawice i sprzęt ochrony dróg oddechowych.
§  47.
Pracownicy zakładów lub oddziałów, wymienionych w § 1, narażeni na zetknięcie się z materiałami szkodliwymi dla zdrowia, jak np. benzyna, lotne związki siarki lub ołów, powinni być poddawani badaniom lekarskimi co najmniej raz na 6 miesięcy, a w razie stwierdzenia choroby zawodowej - przenoszeni do innych prac nieszkodliwych.

XII. Przepisy końcowe.

§  48.
Tekst niniejszego rozporządzenia należy wywiesić w zakładzie pracy w miejscu widocznym.
§  49.
1.
Odracza się stosowanie przepisów:
1)
§ 43 ust. 2 i § 44 - na okres 6 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia;
2)
§ 4 pkt 2, § 5 ust. 1, § 7, § 9, § 14, § 15 ust. 2, § 19, § 25, § 31 ust. 2 i § 33 - na okres 2 lat od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.
2.
W wyjątkowych przypadkach w odniesieniu do poszczególnych zakładów pracy Minister Pracy i Opieki Społecznej w porozumieniu z Ministrem Zdrowia może na wniosek właściwego ministra odroczyć terminy, określone w ust. 1.
§  50.
Kierownictwa zakładów pracy, określonych w § 1, powinny niezwłocznie po wejściu w życie niniejszego rozporządzenia podjąć właściwe kroki celem przystosowania istniejących urządzeń do wymagań, określonych w §§ 9, 14, 15 ust. 2 i § 37 ust. 2.
§  51.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1954.4.10

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Bezpieczeństwo i higiena pracy przy wytwarzaniu wyrobów gumowych.
Data aktu: 11/11/1953
Data ogłoszenia: 19/01/1954
Data wejścia w życie: 19/01/1954, 20/07/1954, 20/01/1956