Aspirantura artystyczna.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 16 czerwca 1954 r.
w sprawie aspirantury artystycznej.

Na podstawie art. 14 ust. 2 dekretu z dnia 16 września 1953 r. o szkolnictwie artystycznym (Dz. U. Nr 43, poz. 212) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Aspirantura artystyczna jest formą szkolenia samodzielnych twórców i odtwórców w poszczególnych dziedzinach sztuki oraz kadr naukowo-pedagogicznych dla wyższych szkół artystycznych.
2.
Aspiranturę artystyczną organizuje się w tych wyższych szkołach artystycznych, które posiadają najwyżej kwalifikowane kadry pracowników nauki oraz odpowiednie wyposażenie artystyczne i naukowe.
§  2.
Ogólną liczbę aspirantów artystycznych z uwzględnieniem poszczególnych dziedzin sztuki ustala Rada Ministrów.
§  3.
O dopuszczenie do odbywania aspirantury artystycznej mogą ubiegać się osoby, które:
1)
wykazały wybitne zamiłowanie i uzdolnienia do pracy artystycznej bądź naukowo-pedagogicznej w określonej dziedzinie sztuki,
2)
ukończyły wyższą szkołę artystyczną,
3)
złożyły przed komisją egzamin ze znajomości obranej dziedziny sztuki w zakresie objętym programem studiów w wyższej szkole artystycznej.
§  4.
1.
Studia aspiranta artystycznego odbywają się na podstawie trzyletniego indywidualnego planu.
2.
Minister Kultury i Sztuki może okres trzyletni przedłużyć o jeden rok w przypadkach uzasadnionych specjalnym charakterem pracy i kierunkiem studiów.
3.
Zasadniczą częścią indywidualnego planu jest wykonanie pracy dyplomowej, zarówno teoretycznej, jak i praktycznej.
§  5.
1.
Aspirant artystyczny obowiązany jest ściśle wykonywać plan swojej pracy, stosować się do przepisów regulujących porządek odbywania aspirantury oraz składać samodzielnemu pracownikowi nauki kierującemu jego pracą sprawozdania z wykonywania planu.
2.
Aspirant obowiązany jest do udziału w wykładach, konsultacjach, zajęciach praktycznych i seminariach, ustalonych przez samodzielnego pracownika nauki kierującego pracą aspiranta, do pracy pedagogicznej w szkołach artystycznych oraz do złożenia egzaminów w terminach ustalonych w indywidualnym planie pracy.
3.
W ciągu trzech miesięcy od rozpoczęcia aspirantury artystycznej aspirant obowiązany jest przedstawić do zatwierdzenia samodzielnemu pracownikowi nauki kierującemu jego pracą temat pracy dyplomowej wraz z projektem jej planu, a na trzy miesiące przed zakończeniem aspirantury - pracę dyplomową. W uzasadnionych przypadkach termin przedstawienia pracy dyplomowej może być przedłużony. Zakres pracy dyplomowej dla poszczególnych dziedzin aspirantury określi zarządzenie Ministra Kultury i Sztuki.
§  6.
Aspirant artystyczny nie może pracować zarobkowo. Zakaz ten nie dotyczy pracy artystycznej aspiranta oraz pracy pedagogicznej w szkolnictwie artystycznym w wymiarze nie przekraczającym 6 godzin tygodniowo.
§  7.
W razie przerwania przez aspiranta artystycznego studiów aspiranckich bez uzasadnionej przyczyny Minister Kultury i Sztuki może orzec o zwrocie wypłaconych stypendiów aspiranckich.
§  8.
Przepisy § 3 ust. 2 i 3, §§ 4, 5, 7 ust. 2, §§ 8, 9 ust. 4, §§ 10, 11, 12 ust. 1 oraz §§ 13 i 15 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 kwietnia 1952 r. w sprawie organizacji aspirantury naukowej (Dz. U. z 1952 r. Nr 24, poz. 163 i z 1953 r. Nr 35, poz. 146) stosuje się odpowiednio.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1954 r.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1954.29.110

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Aspirantura artystyczna.
Data aktu: 16/06/1954
Data ogłoszenia: 29/06/1954
Data wejścia w życie: 29/06/1954, 01/01/1954