Ustanowienie arbitrażu resortowego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA BUDOWNICTWA MIAST I OSIEDLI
z dnia 11 maja 1954 r.
w sprawie ustanowienia arbitrażu resortowego.

Na podstawie art. 35 dekretu z dnia 5 sierpnia 1949 r. o państwowym arbitrażu gospodarczym (Dz. U. z 1949 r. Nr 46, poz. 340 i z 1951 r. Nr 31, poz. 239) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustanawia się arbitraż resortowy przy Ministrze Budownictwa Miast i Osiedli.
§  2.
Do zakresu działania arbitrażu resortowego przy Ministrze Budownictwa Miast i Osiedli należy rozpatrywanie określonych w art. 2 dekretu z dnia 5 sierpnia 1949 r. o państwowym arbitrażu gospodarczym (Dz. U. z 1949 r. Nr 46, poz. 340 i z 1951 r. Nr 31, poz. 239) sporów pomiędzy jednostkami budżetowymi, przedsiębiorstwami państwowymi i innymi podmiotami prawnymi podlegającymi Ministrowi Budownictwa Miast i Osiedli lub pozostającymi pod jego nadzorem.
§  3.
1.
Tworzy się Resortową Komisję Arbitrażową przy Ministrze Budownictwa Miast i Osiedli, zwaną w dalszym ciągu "Resortową Komisją Arbitrażową".
2.
Resortowa Komisja Arbitrażowa podlega bezpośrednio Ministrowi Budownictwa Miast i Osiedli.
3.
Resortowa Komisja Arbitrażowa rozpoznaje sprawy w porozumieniu z fachowymi jednostkami Ministerstwa Budownictwa Miast i Osiedli i orzeka na podstawie obowiązujących przepisów.
4.
Resortowa Komisja Arbitrażowa jest związana wytycznymi udzielonymi jej przez Główną Komisję Arbitrażową.
§  4.
1.
Na czele Resortowej Komisji Arbitrażowej stoi Przewodniczący, którego mianuje i odwołuje Minister Budownictwa Miast i Osiedli.
2.
Przewodniczący Resortowej Komisji Arbitrażowej powinien posiadać wykształcenie prawnicze.
§  5.
1.
Minister Budownictwa Miast i Osiedli mianuje radców do spraw orzecznictwa arbitrażowego.
2.
Na stanowisko określone w ust. 1 może być mianowana osoba posiadająca wykształcenie prawnicze, jeżeli jej dotychczasowa praca zawodowa daje rękojmię należytej znajomości zasad obowiązujących w gospodarce narodowej. W wyjątkowych przypadkach na stanowiska radców mogą być powołani również wybitni pracownicy budownictwa nie mający wykształcenia prawniczego.
§  6.
Członków Resortowej Komisji Arbitrażowej powołuje i odwołuje Minister Budownictwa Miast i Osiedli spośród pracowników Ministerstwa Budownictwa Miast i Osiedli oraz podległych lub nadzorowanych jednostek.
§  7.
Resortowa Komisja Arbitrażowa orzeka w zespołach orzekających składających się z trzech osób.
§  8.
Minister Budownictwa Miast i Osiedli wyda regulamin, który określi tryb wewnętrznego urzędowania Komisji.
§  9.
1.
Przewodniczący Resortowej Komisji Arbitrażowej ustala podział czynności określając, jakie kategorie spraw przydzielone zostały przewodniczącemu, a jakie radcom do spraw orzecznictwa arbitrażowego.
2.
Podział czynności może przewidzieć, że określone kategorie spraw załatwia radca do spraw orzecznictwa arbitrażowego wyznaczony do zastępowania Przewodniczącego Resortowej Komisji Arbitrażowej oraz do przewodniczenia w zespole orzekającym.
§  10.
Wydatki i dochody Resortowej Komisji Arbitrażowej objęte są preliminarzem dochodów i wydatków Ministerstwa Budownictwa Miast i Osiedli.
§  11.
1.
W przypadkach szczególnie ważnych Przewodniczący Resortowej Komisji Arbitrażowej może bądź z własnej inicjatywy, bądź na wniosek zespołu orzekającego przekazać zagadnienie lub sprawę do rozpoznania w zespole zwiększonym Resortowej Komisji Arbitrażowej.
2.
Do składu zespołu zwiększonego wchodzi Przewodniczący Resortowej Komisji Arbitrażowej lub w jego zastępstwie radca do spraw orzecznictwa, jako przewodniczący zespołu, oraz sześciu członków Komisji.
3.
W przypadkach rozpoznawania sprawy w zespole zwiększonym należy w miarę potrzeby zasięgnąć opinii Głównej Komisji Arbitrażowej i Urzędu Zastępstwa Prawnego.
§  12.
1.
Minister Budownictwa Miast i Osiedli może z urzędu zmienić w koniecznym zakresie orzeczenie Resortowej Komisji Arbitrażowej lub uchylić je przekazując sprawę do ponownego rozpoznania Resortowej Komisji Arbitrażowej w innym składzie zespołu orzekającego.
2.
Decyzja Ministra Budownictwa Miast i Osiedli jest ostateczna. Może ona być wydana w ciągu dwóch miesięcy od dnia doręczenia stronom orzeczenia Resortowej Komisji Arbitrażowej.
3.
Minister Budownictwa Miast i Osiedli może wstrzymać wykonanie orzeczenia do czasu wydania decyzji, o której mowa w ust. 1.
§  13.
Minister Budownictwa Miast i Osiedli w porozumieniu z Prezesem Głównej Komisji Arbitrażowej może zarządzić opublikowanie orzeczeń Resortowej Komisji Arbitrażowej zawierających rozstrzygnięcia o charakterze zasadniczym.
§  14.
Sprawy wszczęte w Głównej Komisji Arbitrażowej oraz w okręgowych komisjach arbitrażowych przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia rozpoznawane będą przez te komisje.
§  15.
W sprawach nie uregulowanych niniejszym rozporządzeniem stosuje się odpowiednio przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 20 grudnia 1952 r. w sprawie organizacji państwowych komisji arbitrażowych i trybu postępowania arbitrażowego (Dz. U. z 1953 r. Nr 2, poz. 2) odnoszące się do Głównej Komisji Arbitrażowej.
§  16.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 1954 r.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1954.23.86

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ustanowienie arbitrażu resortowego.
Data aktu: 11/05/1954
Data ogłoszenia: 15/05/1954
Data wejścia w życie: 01/07/1954