Państwowa Inspekcja Gazownicza.

DEKRET
z dnia 12 maja 1954 r.
o Państwowej Inspekcji Gazowniczej.

W celu zabezpieczenia racjonalnej i oszczędnej gospodarki gazowniczej stanowi się, co następuje:
Art.  1.
1.
Państwowa Inspekcja Gazownicza w Ministerstwie Górnictwa sprawuje nadzór i kontrolę nad przestrzeganiem przez zakłady przemysłowe przepisów o racjonalnym i oszczędnym użytkowaniu gazu mocnego (wysokokalorycznego), zapobiega jego marnotrawstwu oraz kontroluje właściwe wykorzystanie urządzeń produkcyjnych, przesyłowych i pomiarowych w zakładach przemysłowych dostarczających i odbierających gaz.
2.
Nadzór i kontrola, o których mowa w ust. 1, obejmują w szczególności:
1)
kontrolę wykonania zarządzeń właściwych organów w sprawie dostawy i użytkowania gazu;
2)
sprawdzanie stanu, sposobu działania i stopnia wykorzystania urządzeń produkcyjnych, przesyłowych, pomiarowych i odbiorczych gazu oraz sposobu ich eksploatowania;
3)
sprawdzanie sposobu pomiaru i ewidencjonowania gazu;
4)
sprawdzanie u dostawców zgodności ilości gazu oddawanego do użytku z technicznymi możliwościami dostawcy, wynikającymi z racjonalnej gospodarki gazem;
5)
kontrolę zgodności poboru gazu z przyznanymi przydziałami;
6)
kontrolę racjonalnego użytkowania gazu i wprowadzenia usprawnień u odbiorców i dostawców;
7)
kontrolę zgłaszanych zapotrzebowań gazu;
8)
kontrolę wykorzystania gazów słabych (niskokalorycznych) i urządzeń do ich produkcji w zakładach, które produkują lub są odbiorcami gazów mocnych, oraz kontrolę możliwości zastąpienia gazu mocnego innym paliwem.
Art.  2.
1.
Organy Państwowej Inspekcji Gazowniczej przy wykonywaniu kontroli (art. 1) mają prawo wstępu do zakładów przemysłowych użytkujących lub dostarczających gaz.
2.
Dostawcy i odbiorcy gazu są obowiązani na żądanie organów Państwowej Inspekcji Gazowniczej udostępnić im wszelkie materiały dotyczące gospodarki gazem oraz ułatwić dostęp do wszelkich urządzeń gazowych.
Art.  3.

W przypadku stwierdzenia w czasie kontroli rażącego uchybienia w zakresie prawidłowości gospodarki gazem organ Państwowej Inspekcji Gazowniczej powinien - w celu zapobieżenia grożącemu niebezpieczeństwu lub poważnej szkodzie - wystąpić do kierownika kontrolowanego zakładu przemysłowego z wnioskiem o wydanie doraźnych zarządzeń w sprawie natychmiastowego usunięcia stwierdzonych uchybień.

Art.  4.
1.
Państwowa Inspekcja Gazownicza podlega Ministrowi Górnictwa.
2.
Organizację wewnętrzną Państwowej Inspekcji Gazowniczej, sposób działania jej organów oraz zasady i tryb postępowania pokontrolnego ustali Minister Górnictwa za zgodą Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
Art.  5.

Minister Górnictwa może w określonym zakresie upoważnić inne podległe mu organy do sprawowania kontroli użytkowania gazu.

Art.  6.

Minister Górnictwa określi zasady współdziałania Państwowej Inspekcji Gazowniczej oraz organów, o których mowa w art. 5, z organami państwowej administracji górnictwa w dziedzinie racjonalnej gospodarki złożami gazu w zakresie, w jakim one podlegają prawu górniczemu.

Art.  7.
1.
Minister Górnictwa za zgodą Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego ustala zasady racjonalnego i oszczędnego użytkowania gazu, a w szczególności warunki dostaw i użytkowania gazu.
2.
Właściwi ministrowie ustalą normy zużycia gazu na jednostkę produkcji lub inną jednostkę dla podległych zakładów. Normy te nie mogą być sprzeczne z zasadami, o których mowa w ust. 1.
Art.  8.
1.
Kto, będąc kierownikiem zakładu przemysłowego albo osobą odpowiedzialną za gospodarkę gazem w zakładzie przemysłowym, narusza przepisy o racjonalnym i oszczędnym użytkowaniu gazu lub nie stosuje się do nakazów i zakazów wydanych w tym zakresie albo uniemożliwia lub utrudnia organom inspekcji gazowniczej wykonanie ich uprawnień nadzorczych i kontrolnych,

podlega karze pieniężnej do 3.000 zł.

2.
O karze, określonej w ust. 1, orzeka Państwowa Inspekcja Gazownicza. Od orzeczenia Państwowej Inspekcji Gazowniczej służy odwołanie do Ministra Górnictwa.
3.
Orzekanie następuje na zasadach i w trybie, które określi Rada Ministrów w drodze rozporządzenia.
Art.  9.

Minister Górnictwa za zgodą Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego określi stanowiska osób odpowiedzialnych za gospodarkę gazem w rozumieniu art. 8 ust. 1.

Art.  10.
1.
Tryb stosowania przepisów dekretu do jednostek i zakładów podległych Ministrom Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego określi Prezes Rady Ministrów.
2.
Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego może w porozumieniu z Ministrem Górnictwa poszczególne zakłady wyłączyć spod działania dekretu lub ograniczyć w nich zakres działania Państwowej Inspekcji Gazowniczej.
Art.  11.

Dotychczasowe przepisy z zakresu racjonalnej i oszczędnej gospodarki gazem pozostają w mocy do czasu wydania przepisów na podstawie art. 7.

Art.  12.

Wykonanie dekretu porucza się Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, Ministrowi Górnictwa oraz zainteresowanym ministrom.

Art.  13.

Dekret wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024