Państwowa Inspekcja Gazownicza.

DEKRET
z dnia 12 maja 1954 r.
o Państwowej Inspekcji Gazowniczej.

W celu zabezpieczenia racjonalnej i oszczędnej gospodarki gazowniczej stanowi się, co następuje:
Art.  1.
1.
Państwowa Inspekcja Gazownicza w Ministerstwie Górnictwa sprawuje nadzór i kontrolę nad przestrzeganiem przez zakłady przemysłowe przepisów o racjonalnym i oszczędnym użytkowaniu gazu mocnego (wysokokalorycznego), zapobiega jego marnotrawstwu oraz kontroluje właściwe wykorzystanie urządzeń produkcyjnych, przesyłowych i pomiarowych w zakładach przemysłowych dostarczających i odbierających gaz.
2.
Nadzór i kontrola, o których mowa w ust. 1, obejmują w szczególności:
1)
kontrolę wykonania zarządzeń właściwych organów w sprawie dostawy i użytkowania gazu;
2)
sprawdzanie stanu, sposobu działania i stopnia wykorzystania urządzeń produkcyjnych, przesyłowych, pomiarowych i odbiorczych gazu oraz sposobu ich eksploatowania;
3)
sprawdzanie sposobu pomiaru i ewidencjonowania gazu;
4)
sprawdzanie u dostawców zgodności ilości gazu oddawanego do użytku z technicznymi możliwościami dostawcy, wynikającymi z racjonalnej gospodarki gazem;
5)
kontrolę zgodności poboru gazu z przyznanymi przydziałami;
6)
kontrolę racjonalnego użytkowania gazu i wprowadzenia usprawnień u odbiorców i dostawców;
7)
kontrolę zgłaszanych zapotrzebowań gazu;
8)
kontrolę wykorzystania gazów słabych (niskokalorycznych) i urządzeń do ich produkcji w zakładach, które produkują lub są odbiorcami gazów mocnych, oraz kontrolę możliwości zastąpienia gazu mocnego innym paliwem.
Art.  2.
1.
Organy Państwowej Inspekcji Gazowniczej przy wykonywaniu kontroli (art. 1) mają prawo wstępu do zakładów przemysłowych użytkujących lub dostarczających gaz.
2.
Dostawcy i odbiorcy gazu są obowiązani na żądanie organów Państwowej Inspekcji Gazowniczej udostępnić im wszelkie materiały dotyczące gospodarki gazem oraz ułatwić dostęp do wszelkich urządzeń gazowych.
Art.  3.

W przypadku stwierdzenia w czasie kontroli rażącego uchybienia w zakresie prawidłowości gospodarki gazem organ Państwowej Inspekcji Gazowniczej powinien - w celu zapobieżenia grożącemu niebezpieczeństwu lub poważnej szkodzie - wystąpić do kierownika kontrolowanego zakładu przemysłowego z wnioskiem o wydanie doraźnych zarządzeń w sprawie natychmiastowego usunięcia stwierdzonych uchybień.

Art.  4.
1.
Państwowa Inspekcja Gazownicza podlega Ministrowi Górnictwa.
2.
Organizację wewnętrzną Państwowej Inspekcji Gazowniczej, sposób działania jej organów oraz zasady i tryb postępowania pokontrolnego ustali Minister Górnictwa za zgodą Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
Art.  5.

Minister Górnictwa może w określonym zakresie upoważnić inne podległe mu organy do sprawowania kontroli użytkowania gazu.

Art.  6.

Minister Górnictwa określi zasady współdziałania Państwowej Inspekcji Gazowniczej oraz organów, o których mowa w art. 5, z organami państwowej administracji górnictwa w dziedzinie racjonalnej gospodarki złożami gazu w zakresie, w jakim one podlegają prawu górniczemu.

Art.  7.
1.
Minister Górnictwa za zgodą Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego ustala zasady racjonalnego i oszczędnego użytkowania gazu, a w szczególności warunki dostaw i użytkowania gazu.
2.
Właściwi ministrowie ustalą normy zużycia gazu na jednostkę produkcji lub inną jednostkę dla podległych zakładów. Normy te nie mogą być sprzeczne z zasadami, o których mowa w ust. 1.
Art.  8.
1.
Kto, będąc kierownikiem zakładu przemysłowego albo osobą odpowiedzialną za gospodarkę gazem w zakładzie przemysłowym, narusza przepisy o racjonalnym i oszczędnym użytkowaniu gazu lub nie stosuje się do nakazów i zakazów wydanych w tym zakresie albo uniemożliwia lub utrudnia organom inspekcji gazowniczej wykonanie ich uprawnień nadzorczych i kontrolnych,

podlega karze pieniężnej do 3.000 zł.

2.
O karze, określonej w ust. 1, orzeka Państwowa Inspekcja Gazownicza. Od orzeczenia Państwowej Inspekcji Gazowniczej służy odwołanie do Ministra Górnictwa.
3.
Orzekanie następuje na zasadach i w trybie, które określi Rada Ministrów w drodze rozporządzenia.
Art.  9.

Minister Górnictwa za zgodą Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego określi stanowiska osób odpowiedzialnych za gospodarkę gazem w rozumieniu art. 8 ust. 1.

Art.  10.
1.
Tryb stosowania przepisów dekretu do jednostek i zakładów podległych Ministrom Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego określi Prezes Rady Ministrów.
2.
Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego może w porozumieniu z Ministrem Górnictwa poszczególne zakłady wyłączyć spod działania dekretu lub ograniczyć w nich zakres działania Państwowej Inspekcji Gazowniczej.
Art.  11.

Dotychczasowe przepisy z zakresu racjonalnej i oszczędnej gospodarki gazem pozostają w mocy do czasu wydania przepisów na podstawie art. 7.

Art.  12.

Wykonanie dekretu porucza się Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, Ministrowi Górnictwa oraz zainteresowanym ministrom.

Art.  13.

Dekret wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1954.23.84

Rodzaj: Dekret
Tytuł: Państwowa Inspekcja Gazownicza.
Data aktu: 12/05/1954
Data ogłoszenia: 15/05/1954
Data wejścia w życie: 15/05/1954