Zezwolenia na wyrób surowców farmaceutycznych, leków gotowych i artykułów sanitarnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW ZDROWIA ORAZ ROLNICTWA
z dnia 16 października 1953 r.
w sprawie zezwoleń na wyrób surowców farmaceutycznych, leków gotowych i artykułów sanitarnych.

Na podstawie art. 11 ust. 2 i 3 oraz art. 13 ustawy z dnia 8 stycznia 1951 r. o środkach farmaceutycznych i odurzających oraz artykułach sanitarnych (Dz. U. Nr 1, poz. 4) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Artykuły powołane w rozporządzeniu bez bliższego określenia oznaczają artykuły ustawy z dnia 8 stycznia 1951 r. o środkach farmaceutycznych i odurzających oraz artykułach sanitarnych (Dz. U. Nr 1, poz. 4).
2.
Użyte w rozporządzeniu określenie "zezwolenie" oznacza zezwolenie na wyrób surowca farmaceutycznego, leku gotowego lub artykułu sanitarnego.
§  2.
1.
Zezwolenie może być stałe lub czasowe.
2.
W zezwoleniu może być podany termin, od którego wytwórcy wolno przystąpić do produkcji.
3.
Zezwolenie zawiera równocześnie zgodę na brzmienie etykiety, a także druków reklamowych, które mają być dołączone do surowca farmaceutycznego, leku gotowego lub artykułu sanitarnego.
§  3.
1.
Wolno wyrabiać bez zezwolenia:
1)
materiały opatrunkowe;
2)
następujące surowce farmaceutyczne, zamieszczone w urzędowym spisie leków lub w innych wykazach wydanych na podstawie art. 9 ust. 1:
a)
surowce pochodzenia chemicznego, używane w znacznym rozmiarze poza lecznictwem,
b)
preparaty galenowe, jeżeli ich skład lub sposób wyrobu został ustalony w obowiązujących przepisach (Farmakopei),
c)
zioła lecznicze;
3)
przeznaczone wyłącznie dla lecznictwa wojskowego: surowce farmaceutyczne i leki gotowe, nie zamieszczone w urzędowym spisie leków lub w innych wykazach wydanych na podstawie art. 9 ust. 1, oraz artykuły sanitarne.
2.
Wykaz surowców, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a), ustala i ogłasza w Monitorze Polskim Minister Zdrowia, a jeżeli chodzi o surowce stosowane wyłącznie w lecznictwie zwierząt - Minister Rolnictwa.
§  4.
1.
Wytwórca ubiegający się o zezwolenie powinien wnieść podanie do Ministerstwa Zdrowia, a jeżeli chodzi o zezwolenie na wyrób surowca farmaceutycznego lub leku gotowego, stosowanego wyłącznie w lecznictwie zwierząt - do Ministerstwa Rolnictwa.
2.
Podanie o zezwolenie powinno zawierać w szczególności:
1)
następujące dane dotyczące surowca farmaceutycznego, leku gotowego lub artykułu sanitarnego:
a)
przepis sporządzenia z podaniem ilości każdego ze składników,
b)
sposób użycia i wskazania lecznicze,
c)
termin ważności;
2)
wniosek o zatwierdzenie wzoru etykiety oraz druków reklamowych, jeżeli mają być one dołączone do danego surowca farmaceutycznego, leku gotowego lub artykułu sanitarnego.
3.
Do podania należy dołączyć:
1)
próbę surowca farmaceutycznego, leku gotowego lub artykułu sanitarnego w ilości wystarczającej do przeprowadzenia badania oraz
2)
wzory etykiet i druków reklamowych zgodnie z przepisami, wydanymi na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 2.
§  5.
Minister Zdrowia, a w odniesieniu do surowców farmaceutycznych i leków gotowych stosowanych wyłącznie w lecznictwie zwierząt - Minister Rolnictwa działający w porozumieniu z Ministrem Zdrowia, udziela zezwolenia, jeżeli wyrób surowca farmaceutycznego, leku gotowego lub artykułu sanitarnego jest celowy ze względu na potrzeby lecznictwa oraz jeżeli przeprowadzone badania jakości (laboratoryjne i kliniczne) dały wynik dodatni.
§  6.
1.
Laboratoryjne badania jakości surowców farmaceutycznych, leków gotowych i artykułów sanitarnych przeprowadza placówka naukowo-badawcza, a kliniczne badania ich jakości - szpital lub klinika wyznaczone przez Ministra Zdrowia, jeśli zaś chodzi o surowce farmaceutyczne i leki gotowe stosowane wyłącznie w lecznictwie zwierząt - przez Ministra Rolnictwa.
2.
Zakład określony w ust. 1 może żądać od wytwórcy złożenia wyjaśnień, dotyczących metod użytych do oznaczenia jakości, a także dostarczenia prób surowców, użytych do produkcji danego środka lub artykułu.
§  7.
1.
W przypadku gdy surowiec farmaceutyczny lub lek gotowy zostanie skreślony z urzędowego spisu leków lub wykazu, wydanego na mocy art. 9 ust. 1, zezwolenie traci ważność po upływie terminu, w którym wolno wytwarzać skreślony surowiec farmaceutyczny bądź lek gotowy w myśl przepisów wydanych na podstawie art. 9 ust. 2.
2.
Zezwolenie stałe może być cofnięte w przypadku stwierdzenia, że surowiec farmaceutyczny, lek gotowy lub artykuł sanitarny jest wyrabiany niezgodnie z warunkami zezwolenia lub jego jakość nie odpowiada ustalonym dla niego wymaganiom.
3.
Zezwolenie czasowe może być cofnięte w każdym czasie.
§  8. 1
Zezwolenia wydane przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia tracą ważność z dniem 31 grudnia 1954 r.
§  9.
W zakresie unormowanym niniejszym rozporządzeniem tracą moc następujące przepisy:
1)
rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 6 września 1946 r. w sprawie wyrobu i obrotu preparatów organoterapeutycznych i witaminowych (Dz. U. Nr 54, poz. 307);
2)
rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 19 kwietnia 1950 r. w sprawie wyrobu i obrotu antybiotyków (Dz. U. Nr 20, poz. 177).
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 8 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 27 sierpnia 1954 r. (Dz.U.54.44.209) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 maja 1954 r.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1953.48.238

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zezwolenia na wyrób surowców farmaceutycznych, leków gotowych i artykułów sanitarnych.
Data aktu: 16/10/1953
Data ogłoszenia: 16/11/1953
Data wejścia w życie: 16/11/1953