Szkolnictwo artystyczne.

DEKRET
z dnia 16 września 1953 r.
o szkolnictwie artystycznym. *

W celu stworzenia najbardziej sprzyjających warunków dla dalszego rozwoju twórczości artystycznej oraz upowszechniania kultury i sztuki wśród najszerszych rzesz społeczeństwa - stanowi się, co następuje:

Rozdział  I.

Przepisy ogólne.

Art.  1.
1.
Szkoły artystyczne kształcą:
1)
pracowników artystycznych w dziedzinie sztuki,
2)
pracowników w dziedzinie upowszechniania kultury i sztuki,
3)
pracowników pedagogicznych w dziedzinie kultury i sztuki,
4)
pracowników artystycznych dla potrzeb przemysłu i rzemiosła,
5)
pracowników przygotowanych do prowadzenia badań naukowych w dziedzinie wiedzy o sztuce i teorii sztuki oraz w dziedzinie krytyki artystycznej.
2.
Kształcenie i wychowanie kadr we wszystkich szkołach artystycznych powinno w najszerszej mierze uwzględniać sprawę upowszechniania kultury i sztuki.
Art.  2.
1.
Sprawy szkolnictwa artystycznego należą do zakresu działania Ministra Kultury i Sztuki.
2.
Rada Ministrów może uprawnienia Ministra Kultury i Sztuki, wynikające z niniejszego dekretu, przekazać - w stosunku do poszczególnych wyższych szkół artystycznych - innemu ministrowi lub kierownikowi urzędu centralnego.
3.
W przypadkach określonych w ust. 2 minister lub kierownik urzędu centralnego, któremu podlega szkoła, uzgadnia strukturę organizacyjną, plany studiów i programy nauczania z Ministrem Kultury i Sztuki, z zastrzeżeniami wynikającymi z art. 4.
Art.  3.

Ministrowie oraz kierownicy urzędów centralnych, którym podlegają szkoły ogólnokształcące, zawodowe i wyższe, obejmuje swym programem przedmioty artystyczne, uzgadniają plany i programy nauczania tych przedmiotów z Ministrem Kultury i Sztuki.

Art.  4.

Minister Kultury i Sztuki ustala:

1)
programy nauczania przedmiotów ogólnokształcących w szkołach artystycznych I i II stopnia - po uzgodnieniu z Ministrem Oświaty,
2)
programy przedmiotów ogólnych i ideologicznych objętych nauczaniem w wyższych szkołach artystycznych - po uzgodnieniu z Ministrem Szkolnictwa Wyższego,
3)
programy przedmiotów technologicznych w szkołach artystycznych szkolących pracowników artystycznych dla przemysłu i rzemiosła - po uzgodnieniu z właściwymi ministrami.
Art.  5.
1.
Szkoły artystyczne prowadzone są przez Państwo.
2.
Minister Kultury i Sztuki może zezwolić na prowadzenie niepaństwowych szkół artystycznych I i II stopnia.
3.
Minister Kultury i Sztuki ustala warunki i zasady prowadzenia niepaństwowych szkół artystycznych.

Rozdział  II.

Szkoły artystyczne I i II stopnia.

Art.  6.
1.
Szkoły artystyczne I stopnia obejmują:
1)
podstawowe szkoły artystyczne, których zadaniem jest kształcenie w zakresie klas I-VII szkoły ogólnokształcącej oraz przygotowanie do dalszej nauki w średnich szkołach artystycznych. Podstawowe szkoły artystyczne realizują obowiązek szkolny. Zarządzenie Ministra Oświaty wydane w porozumieniu z Ministrem Kultury i Sztuki określi warunki, na jakich nauka w podstawowych szkołach artystycznych będzie uznana za wypełnienie obowiązku szkolnego;
2)
szkoły artystyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych bez przedmiotów ogólnokształcących, których zadaniem jest przysposobienie zawodowe oraz przygotowanie do dalszej nauki w średnich szkołach artystycznych.
2.
Szkoły artystyczne II stopnia obejmują:
1)
licea artystyczne i średnie szkoły artystyczne, których zadaniem jest kształcenie na poziomie licealnym ogólnokształcącym oraz przygotowanie zawodowe w określonej dziedzinie sztuki bądź przemysłu i rzemiosła,
2)
średnie szkoły artystyczne bez przedmiotów ogólnokształcących, których zadaniem jest przygotowanie zawodowe w określonej dziedzinie sztuki bądź przemysłu i rzemiosła,
3)
licea kształcące pracowników w dziedzinie upowszechniania kultury i sztuki.

Szkoły artystyczne II stopnia kształcą również nauczycieli i instruktorów przedmiotów artystycznych oraz przygotowują do dalszych studiów w szkołach wyższych.

Art.  7.
1.
Minister Kultury i Sztuki otwiera szkoły artystyczne I i II stopnia w ramach sieci zatwierdzonej przez Prezydium Rządu.
2.
Minister Kultury i Sztuki ustala ustrój szkół artystycznych nadaje im statuty, ustala programy oraz warunki i tryb przyjmowania uczniów.
Art.  8.
1.
Szkołą artystyczną kieruje dyrektor, który jest odpowiedzialny za wykonanie jej zadań.
2.
Dyrektora i jego zastępcę powołuje Minister Kultury i Sztuki na wniosek prezydium wojewódzkiej rady narodowej (Rady Narodowej w m. st. Warszawie i m. Łodzi).
Art.  9.
1.
Uczniowie szkół artystycznych wymienionych w art. 6 ust. 1 pkt 1 oraz ust. 2 pkt 1 mają prawo przechodzenia do odpowiednich klas w szkołach ogólnokształcących i zawodowych. Zarządzenie Ministra Kultury i Sztuki wydane w porozumieniu z właściwymi ministrami określi zasady tego przechodzenia.
2.
Absolwenci szkół artystycznych II stopnia wymienionych w art. 6 ust. 2 pkt 1 i 3 mają prawo wstępu do wyższych szkół na zasadach obowiązujących przy przyjmowaniu do tych szkół.

Rozdział  III.

Wyższe szkoły artystyczne.

Art.  10.

Wyższe szkoły artystyczne:

1)
kształcą samodzielnych twórców i odtwórców w dziedzinie plastyki, muzyki, teatru i filmu,
2)
kształcą pracowników pedagogicznych i przygotowują ich do pracy dydaktycznej i naukowo-badawczej oraz kształcą pracowników w dziedzinie upowszechniania kultury i sztuki,
3)
prowadzą badania naukowe w zakresie wiedzy o sztuce, teorii sztuki i krytyki artystycznej,
4)
biorą udział w upowszechnianiu sztuki i wiedzy o sztuce.
Art.  11.
1.
Do wyższych szkół artystycznych, pracowników nauki, innych pracowników nauczających oraz pomocniczego personelu technicznego w tych szkołach stosuje się odpowiednio przepisy art. 4-18, 19, ust. 1-3 i 5, 20, 25-37, 38 ust. 2 i 3, 40, 46-48 i 49 ust. 1, 50-67, 69, 70 i 72 ustawy z dnia 15 grudnia 1951 r. o szkolnictwie wyższym i o pracownikach nauki (Dz. U. z 1952 r. Nr 6, poz. 38) ze zmianami wynikającymi z niniejszego dekretu 1 .
2.
Rada Ministrów ustali w drodze rozporządzenia warunki, jakim mają odpowiadać osoby, którym przyznany może być tytuł pracownika nauki.
3.
Uprawnienia zastrzeżone w przepisach, powołanych w ust. 1, Ministrowi Szkolnictwa Wyższego przysługują odpowiednio Ministrowi Kultury i Sztuki.
Art.  12.

Plany i organizację studiów, programy nauczania oraz porządek studiów w wyższych szkołach artystycznych ustala Minister Kultury i Sztuki z zastrzeżeniami, wynikającymi z art. 2 ust. 3 i art. 4.

Art.  13.
1.
Wyższe szkoły artystyczne nadają tytuły zawodowe.
2.
Wykaz wyższych szkół artystycznych, uprawnionych do nadawania tytułów zawodowych oraz nazwy tytułów zawodowych dla poszczególnych kierunków artystycznych, jak również warunki i tryb ich nadawania ustala Rada Ministrów na wniosek Ministra Kultury i Sztuki w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami.
3.
Rada Ministrów ustali zasady i tryb nadawania tytułów zawodowych osobom, które nabyły odpowiedni stopień kwalifikacji zawodowych bez odbycia studiów w wyższej szkole artystycznej.
Art.  14.
1.
Absolwenci wyższych szkół muzycznych, plastycznych i filmowych oraz teatralnych (aktorskich), którzy wykazują wybitne zdolności do pracy artystycznej bądź naukowo-pedagogicznej, mogą być przyjęci na aspiranturę artystyczną przy wyższych szkołach, które wyznaczy Minister Kultury i Sztuki.
2.
Rada Ministrów ustali organizację aspirantury artystycznej, okres jej trwania, obowiązki i prawa aspiranta oraz zasady i tryb przyjmowania kandydatów na aspiranturę artystyczną.
3.
Rada Ministrów określi formy i metody dalszego kształcenia i doskonalenia najzdolniejszych pracowników artystycznych.
Art.  15.

Dotychczasowi profesorowie zwyczajni i nadzwyczajni wyższych szkół artystycznych zachowują posiadane tytuły naukowe.

Rozdział  IV.

Przepisy przejściowe i końcowe.

Art.  16.

W zakresie unormowanym niniejszym dekretem tracą moc:

1)
ustawa z dnia 28 czerwca 1950 r. o organizacji wyższego szkolnictwa artystycznego (Dz. U. Nr 29, poz. 269),
2)
rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 lutego 1928 r. o stosunku służbowym profesorów państwowych szkół akademickich i pomocniczych sił naukowych tych szkół (Dz. U. z 1933 r. Nr 76, poz. 551 z późniejszymi zmianami),
3)
dekret z dnia 28 października 1947 r. o organizacji nauki i szkolnictwa wyższego (Dz. U. Nr 66, poz. 415).
Art.  17.

Do czasu wydania rozporządzeń i innych aktów przewidzianych w niniejszym dekrecie obowiązują w sprawach, które mają uregulować te rozporządzenia i akty, przepisy dotychczasowe ze zmianami, wynikającymi z niniejszego dekretu.

Art.  18.

Wykonanie dekretu porucza się Prezesowi Rady Ministrów, Ministrowi Kultury i Sztuki, innym zainteresowanym ministrom i kierownikom urzędów centralnych.

Art.  19.

Dekret wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

* Z dniem 20 listopada 1958 r. nin. dekret zachowuje moc z następującymi zmianami:

- wymienione w art. 11 ust. 1 dekretu przepisy ustawy z dnia 15 grudnia 1951 r. o szkolnictwie wyższym i o pracownikach nauki ulegają zastąpieniu przez odpowiednie przepisy niniejszej ustawy,

- samodzielni i pomocniczy pracownicy nauki mogą być powoływani jedynie na stanowiska związane z kierunkami naukowymi poszczególnych szkół, które określi Rada Ministrów w drodze rozporządzenia; do pracowników tych mają zastosowanie przepisy niniejszej ustawy dotyczące pracowników nauki,

- na innych kierunkach aniżeli wymienione w pkt 2 będą powoływani samodzielni i pomocniczy pracownicy artystyczno-dydaktyczni; do pracowników tych stosuje się odpowiednio przepisy niniejszej ustawy dotyczące pracowników nauki, z tym że do powołania na stanowisko samodzielnego pracownika artystyczno-dydaktycznego nie wymaga się posiadania stopnia naukowego,

zgodnie z art. 151 ustawy z dnia 5 listopada 1958 r. o szkołach wyższych (Dz.U.58.68.336).

Z dniem 21 lipca 1961 r. ustawa utraciła moc w zakresie unormowanym ustawą z dnia 15 lipca 1961 r. o rozwoju systemu oświaty i wychowania (Dz.U.61.32.160), zgodnie z art. 47 pkt 7 powołanej ustawy.

1 Z dniem 20 listopada 1958 r. wymienione w art. 11 ust. 1 przepisy uległy zastąpieniu przez odpowiednie przepisy ustawy z dnia 5 listopada 1958 r. o szkołach wyższych (Dz.U.58.68.336), zgodnie z art. 151 pkt 1 powołanej ustawy

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1953.43.212

Rodzaj: Dekret
Tytuł: Szkolnictwo artystyczne.
Data aktu: 16/09/1953
Data ogłoszenia: 30/09/1953
Data wejścia w życie: 30/09/1953