Odbywanie zebrań kontrolnych przez oficerów rezerwy.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW I MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 12 sierpnia 1953 r.
w sprawie odbywania zebrań kontrolnych przez oficerów rezerwy.

Na podstawie art. 60 i w związku z art. 51 ust. 1 pkt 2, art. 53 i 59 pkt 2 ustawy z dnia 4 lutego 1950 r. o powszechnym obowiązku wojskowym (Dz. U. z 1950 r. Nr 6, poz. 46 oraz z 1951 r. Nr 4, poz. 25 i Nr 22, poz. 172) zarządza się, co następuje:
§  1.
Powołane w rozporządzeniu artykuły oznaczają artykuły ustawy z dnia 4 lutego 1950 r. o powszechnym obowiązku wojskowym (Dz. U. z 1950 r. Nr 6, poz. 46).
§  2.
Oficerowie rezerwy odbywają przewidziane w art. 51 ust. 1 pkt 2 i w art. 53 zebrania kontrolne w ramach ciążącego na nich z mocy art. 58 i 59 pkt 2 obowiązku meldunkowego.
§  3.
Celem zebrań kontrolnych jest sprawdzenie ewidencji oraz poziomu wyszkolenia wojskowego oficerów rezerwy.
§  4.
Podczas zebrań kontrolnych wojskowy komendant rejonowy może powierzyć oficerom rezerwy określone zadania w zakresie służby wojskowej, których wykonanie może nastąpić bądź w czasie zebrania kontrolnego bądź w okresie między zebraniami kontrolnymi stosownie do polecenia wojskowego komendanta rejonowego. Wykonanie tych zadań w okresie między zebraniami kontrolnymi nie może - stosownie do art. 47 dekretu z dnia 19 kwietnia 1951 r. o służbie wojskowej oficerów i generałów Sił Zbrojnych (Dz. U. z 1951 r. Nr 22, poz. 172 i z 1952 r. Nr 49, poz. 324) - odrywać oficera rezerwy od jego normalnej pracy w zakładzie pracy lub w zakładzie naukowym.
§  5.
Ilość zebrań kontrolnych w ciągu roku nie może przekraczać 6, a czas trwania jednego zebrania kontrolnego - 12 godzin.
§  6.
Terminy zebrań kontrolnych, osoby podlegające powołaniu na te zebrania oraz zajęcia szkoleniowe dla tych osób ustalają dowódcy okręgów wojskowych.
§  7. 1
1.
Na zebranie kontrolne powołuje oficerów rezerwy wojskowy komendant rejonowy za pomocą pisemnych wezwań.
2.
W wezwaniu należy wpisać czas trwania zebrania kontrolnego, a w razie potrzeby wymienić dokumenty, które powołany powinien przedstawić na zebraniu kontrolnym oprócz posiadanego wojskowego dokumentu osobistego.
3.
Wezwanie na zebranie kontrolne doręcza się w trybie przewidzianym dla doręczania kart powołania na ćwiczenia wojskowe co najmniej na 3 dni przed terminem.
4.
Równocześnie z wezwaniem wojskowy komendant rejonowy przesyła powołanemu zlecenie na kredytowany przejazd na zasadach przewidzianych dla przejazdów oficerów rezerwy powołanych na ćwiczenia wojskowe.
§  8.
1.
Pracodawca powinien zwolnić z pracy pracownika powołanego na zebranie kontrolne w takim czasie, jaki jest konieczny, aby pracownik mógł w oznaczonym terminie stawić się na zebranie kontrolne.
2.
Po zakończeniu zebrania kontrolnego pracownik obowiązany jest okazać pracodawcy wydaną mu kartę powrotu, stwierdzającą dzień i godzinę zakończenia zebrania kontrolnego (§ 15 ust. 3).
§  9.
Pracownicy powołani na zebranie kontrolne zachowują prawo do pełnego ostatnio pobieranego uposażenia lub wynagrodzenia za czas pracy opuszczony z powodu wzięcia udziału w zebraniu kontrolnym.
§  10.
Członkom rodzin oficerów rezerwy nie zatrudnionych na podstawie stosunku publiczno-prawnego lub umowy o pracę powołanych na zebranie kontrolne przysługują zasiłki dzienne na zasadach przewidzianych w dekrecie z dnia 14 kwietnia 1948 r. o zasiłkach i pomocy dla żołnierzy Wojska Polskiego, żołnierzy i funkcjonariuszów służby bezpieczeństwa publicznego, członków Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej oraz ich rodzin (Dz. U. z 1948 r. Nr 21, poz. 139 i z 1950 r. Nr 6, poz. 46).
§  11.
1. 2
Oficer rezerwy, który z ważnej przyczyny nie może stawić się na zebranie kontrolne w oznaczonym terminie i miejscu, obowiązany jest zawiadomić o tym wojskowego komendanta rejonowego, zwrócić otrzymane pisemne wezwanie i zlecenie na kredytowany przejazd i przedstawić jednocześnie dowody stwierdzające, że niestawiennictwo nastąpiło z ważnej przyczyny.
2.
Za ważną przyczynę, usprawiedliwiającą niestawienie się na zebranie kontrolne, uważa się:
1)
zgon i pogrzeb małżonka, dziecka, rodziców lub rodzeństwa;
2)
obłożną chorobę lub nieszczęśliwy wypadek powołanego albo małżonka, dziecka, ojca lub matki, stwierdzone świadectwem lekarskim, jeżeli osoby te wymagają osobistej opieki powołanego;
3)
klęski żywiołowe, katastrofy i przerwy w komunikacji;
4)
konieczność zapewnienia przez powołanego osobistej opieki nad dzieckiem do lat 7 w przypadkach pozbawienia go dotychczasowej opieki (zamknięcie żłobka lub przedszkola, choroba lub śmierć osoby opiekującej się dzieckiem itp.);
5)
inne przyczyny, które w myśl przepisów o zabezpieczeniu socjalistycznej dyscypliny pracy usprawiedliwiają nieobecność pracownika w zakładzie pracy.
§  12.
W przypadku uznania niestawiennictwa na zebranie kontrolne za nieusprawiedliwione wojskowy komendant rejonowy pociągnie winnego do odpowiedzialności z art. 93 ust. 1 za niewykonanie określonego w art. 58 obowiązku meldunkowego, kierując w tym celu doniesienie do kolegium przy prezydium właściwej rady narodowej. W przypadku wymienionym w art. 93 ust. 2 wojskowy komendant rejonowy kieruje doniesienie karne do właściwego prokuratora.
§  13.
1.
Powołani na zebranie kontrolne nie są uprawnieni z tego tytułu do noszenia munduru i oznak wojskowych oraz uzbrojenia.
2.
Powołanym na zebranie kontrolne nie przysługuje z tego tytułu uposażenie, świadczenia ani inne należności służbowe przewidziane dla żołnierzy w czynnej służbie wojskowej ani też przewidziane dla tych żołnierzy zaopatrzenie lub zasiłki.
§  14.
Jeżeli oficer rezerwy powołany na zebranie kontrolne zgłosi kalectwo lub pogorszenie się stanu zdrowia, powodujące niezdolność do służby wojskowej albo uzasadniające zmianę kategorii zdolności do służby wojskowej, wojskowy komendant rejonowy kieruje oficera rezerwy do właściwej wojskowej komisji lekarskiej celem ustalenia stopnia jego zdolności do służby wojskowej po uprzednim uzgodnieniu z tą komisją terminu badania lekarskiego.
§  15.
1. 3
Zebranie kontrolne przeprowadza się w pomieszczeniach wojskowej komendy rejonowej lub w innym pomieszczeniu wskazanym w pisemnym wezwaniu.
2.
Wszelkie czynności związane z zebraniem kontrolnym mają być ukończone w tym dniu, na który oficerowie rezerwy zostali powołani.
3.
Po zakończeniu zebrania kontrolnego wojskowy komendant rejonowy wpisuje udział oficera rezerwy w zebraniu kontrolnym do karty ewidencyjnej i wojskowego dokumentu osobistego oficera rezerwy oraz wydaje mu kartę powrotu i zlecenie na kredytowany przejazd. Do karty powrotu wojskowy komendant rejonowy wpisuje dzień i godzinę zakończenia zebrania kontrolnego.
§  16.
Przepisy rozporządzenia nie dotyczą oficerów rezerwy stale zamieszkujących lub czasowo przebywających za granicą.
§  17.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 7 zmieniony przez § 13 pkt 1 rozporządzenia z dnia 2 marca 1954 r. w sprawie obowiązku meldunkowego osób podlegających powszechnemu obowiązkowi wojskowemu (Dz.U.54.11.38) z dniem 11 marca 1954 r.
2 § 11 ust. 1 zmieniony przez § 13 pkt 2 rozporządzenia z dnia 2 marca 1954 r. w sprawie obowiązku meldunkowego osób podlegających powszechnemu obowiązkowi wojskowemu (Dz.U.54.11.38) z dniem 11 marca 1954 r.
3 § 15 ust. 1 zmieniony przez § 13 pkt 3 rozporządzenia z dnia 2 marca 1954 r. w sprawie obowiązku meldunkowego osób podlegających powszechnemu obowiązkowi wojskowemu (Dz.U.54.11.38) z dniem 11 marca 1954 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1953.39.172

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Odbywanie zebrań kontrolnych przez oficerów rezerwy.
Data aktu: 12/08/1953
Data ogłoszenia: 25/08/1953
Data wejścia w życie: 25/08/1953