Uprawnienia do eksploatacji złóż torfowych, znajdujących się na gruntach osób nie będących jednostkami gospodarki uspołecznionej.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 24 czerwca 1953 r.
w sprawie uprawnień do eksploatacji złóż torfowych, znajdujących się na gruntach osób nie będących jednostkami gospodarki uspołecznionej.

Na podstawie art. 8 ust. 3 dekretu z dnia 24 czerwca 1953 r. o eksploatacji złóż torfowych (Dz. U. Nr 33, poz. 135) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zezwolenie na eksploatację przez jednostki gospodarki uspołecznionej złóż torfowych, które znajdują się na gruntach, stanowiących własność osób nie będących jednostkami gospodarki uspołecznionej, łącznie z zezwoleniem na czasowe zajęcie tych gruntów wydaje prezydium wojewódzkiej rady narodowej, właściwe za względu na miejsce położenia terenów, na których ma być eksploatowane złoże torfowe.
§  2.
Decyzja prezydium wojewódzkiej rady narodowej, zezwalająca na eksploatację złoża torfowego (§ 1), powinna w szczególności zawierać:
1)
zezwolenie uprawniające do eksploatacji złoża torfowego z określeniem miejsca położenia złoża, czasu trwania uprawnienia i osoby uprawnionej do eksploatacji,
2)
postanowienie o czasowym zajęciu gruntu, na którym znajduje się poddane eksploatacji złoże torfowe, z określeniem granic zajętego gruntu, osoby jego właściciela i posiadacza, czasu trwania zajęcia oraz osoby uprawnionej do zajęcia, a także w razie potrzeby:
3)
określenie obowiązku zagospodarowania terenu przez osobę uprawnioną do eksploatacji złoża torfowego po wygaśnięciu uprawnienia na eksploatację.
§  3.
1.
Zezwolenia na eksploatację złoża torfowego i na czasowe zajęcie gruntów (§ 1) mogą być wydawane na okres nie dłuższy niż dwa lata.
2.
Prezydium wojewódzkiej rady narodowej może przedłużyć zezwolenie określone w ust. 1 na okres do jednego roku, jeżeli prawidłowe wydobycie torfu ze złoża nie mogło być wykonane w czasie określonym w zezwoleniu z przyczyn szczególnych, nie dających się przewidzieć w czasie wydania zezwolenia, a nieprzedłużenie zezwolenia mogłoby spowodować znaczną szkodę.
§  4.
Prezydium wojewódzkiej rady narodowej przedłuży zezwolenie określona w § 1, jeżeli przed upływem terminu jego ważności zainteresowana jednostka gospodarki uspołecznionej wystąpi o nabycie gruntów wskazanych w zezwoleniu w trybie przepisów o nabywaniu nieruchomości niezbędnych dla realizacji narodowych planów gospodarczych.
§  5.
Odmowa przedłużenia uprawnienia do eksploatacji złoża torfowego i czasowego zajęcia gruntów (§ 3 ust. 2) powoduje obowiązek jednostki gospodarki uspołecznionej niezwłocznego oddania tych gruntów właścicielowi lub osobie, w której posiadaniu znajdowały się przed ich czasowym zajęciem.
§  6.
1.
Od decyzji prezydium wojewódzkiej rady narodowej służy osobie zainteresowanej odwołanie do Prezesa Centralnego Urzędu Gospodarki Torfowej. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem prezydium wojewódzkiej rady narodowej w ciągu 14 dni od dnia doręczenia decyzji.
2.
Wniesienie odwołania nie wstrzymuje wykonania decyzji wydanej na podstawie § 1, § 3 ust. 2 i § 5.
§  7.
1.
Właścicielowi czasowo zajętego gruntu należy się odszkodowanie.
2.
Gdy na czasowo zajętym gruncie wydobywa się torf, odszkodowanie przewidziane w ust. 1 wynosi, za każdy rok trwania wydobycia, sumę odpowiadającą różnicy w wartości gruntu według stanu przed rozpoczęciem eksploatacji w danym roku i stanu po upływie danego roku eksploatacyjnego. Do sumy tej w pierwszym roku wydobycia dolicza się wartość utraconych plonów.
3.
Gdy na czasowo zajętym gruncie nie wydobywa się torfu, odszkodowanie przewidziane w ust. 1 ustala się w wysokości wartości utraconych plonów z zajętego gruntu.
4.
Przy ustalaniu i wypłacie odszkodowania (ust. 2 i 3) stosuje się odpowiednio zasady i tryb postępowania przewidziane w przepisach o nabywaniu nieruchomości dla realizacji narodowych planów gospodarczych.
§  8.
Jeżeli w czasie zajęcia gruntu wszczęte zostało postępowanie o jego nabycie w trybie przepisów o nabywaniu nieruchomości dla realizacji narodowych planów gospodarczych, wypłacone właścicielowi gruntu w myśl § 7 odszkodowanie zalicza się na poczet odszkodowania przypadającego za nabycie nieruchomości.
§  9.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Prezesowi Rady Ministrów oraz wszystkim zainteresowanym ministrom.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1953.33.141

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Uprawnienia do eksploatacji złóż torfowych, znajdujących się na gruntach osób nie będących jednostkami gospodarki uspołecznionej.
Data aktu: 24/06/1953
Data ogłoszenia: 04/07/1953
Data wejścia w życie: 04/07/1953