Zasady prawidłowego gospodarowania złożem torfowym.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 24 czerwca 1953 r.
w sprawie zasad prawidłowego gospodarowania złożem torfowym.

Na podstawie art. 1 dekretu z dnia 24 czerwca 1953 r. o eksploatacji złóż torfowych (Dz. Nr 33, poz. 135) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Eksploatacja złóż torfowych odbywa się na podstawie planów wydobycia torfu.
2.
Okresowe plany wydobycia torfu ustala Prezes Centralnego Urzędu Gospodarki Torfowej w porozumieniu z Ministrami: Rolnictwa, Leśnictwa, Państwowych Gospodarstw Rolnych, Przemysłu Drobnego i Rzemiosła, Handlu Wewnętrznego i Zdrowia oraz za zgodą Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
3.
Plany wydobycia torfu określają: tereny eksploatacji złóż torfowych, zakres i system wydobycia torfu oraz przeznaczenie wydobytego torfu, a także w miarę możności i potrzeby sposób wykorzystania terenu po wydobyciu torfu. Plany te powinny być uzgodnione z planami melioracji.
§  2.
1.
Zakazuje się wydobycia torfu:
1)
z terenów torfowych o miąższości poniżej 0,7 m w stanie nieodwodnionym lub popielności torfu ponad 25% na absolutnie suchą masę - z wyjątkiem wypadków przewidzianych w art. 5 ust. 2 dekretu z dnia 24 czerwca 1953 r. o eksploatacji złóż torfowych (Dz. U. Nr 33, poz. 135);
2)
w odległości mniejszej niż 50 m od wałów przeciwpowodziowych, od linii brzegowych rzek oraz od kanałów o szerokości dna od 3 m wzwyż, jeżeli kanały te są czynnymi urządzeniami wodnymi;
3)
z torfowisk stanowiących grunty orne, ogrody warzywne i owocowe lub zmeliorowane i dobrze zagospodarowane łąki i pastwiska;
4)
z torfowisk znajdujących się na terenach rezerwatów przyrody i parków narodowych oraz w innych przypadkach przewidzianych w obowiązujących przepisach.
2.
Przez dobrze zagospodarowane pastwiska należy rozumieć pastwiska zmeliorowane, o dobrym stanie darni i wyrównanej powierzchni. Przez dobrze zagospodarowane łąki rozumieć należy łąki zmeliorowane i przynajmniej dwukośne lub łąki zdrenowane bez względu na ich stan jakościowy.
3.
W szczególnych przypadkach Prezes Centralnego Urzędu Gospodarki Torfowej w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa może wyrazić zgodę na wydobywanie torfu przez jednostki gospodarki uspołecznionej z torfowisk stanowiących grunty orne, ogrody warzywne lub zmeliorowane i dobrze zagospodarowane łąki i pastwiska albo upoważnić podległe organy do wyrażenia zgody na wydobycie torfu z takich torfowisk.
§  3.
1.
Z torfowisk, których torf lub osady podtorfowe (sapropele itp.) mogą chociażby częściowo być zużyte na cele przemysłowe (np. ściółka, płyty torfowe) lub na cele lecznicze (borowina), zakazane jest wydobywanie torfu na opał.
2.
W szczególnych przypadkach, gdy na terenie gminy nie ma innych odpowiednich torfowisk, a roczny plan nie przewiduje wydobycia torfu z określonego torfowiska na inne cele, Prezes Centralnego Urzędu Gospodarki Torfowej w porozumieniu z zainteresowanym ministrem może wyrazić zgodę na wydobycie torfu na opał w ilości niezbędnej do zaspokojenia potrzeb ludności gminy.
§  4.
1.
Prace przygotowawcze do eksploatacji złóż torfowych powinny być prowadzone w taki sposób, aby zapewnić należyte suszenie torfu.
2.
Na dnie wykopu (potorfia) powinna być pozostawiona co najmniej 20 cm warstwa ochronna torfu z wyjątkiem przypadków, gdy rodzaj późniejszego zagospodarowania wymaga całkowitego usunięcia torfu albo gdy złoże torfowe stanowi jednocześnie złoże borowinowe lub gdy ma być przeprowadzona eksploatacja osadów podtorfowych.
§  5.
1.
Główne rowy odwadniające torfowisko powinny być wykonane co najmniej na jeden rok przed przystąpieniem do eksploatacji. Okres ten może być skrócony przez właściwe organy administracji torfowej w porozumieniu z organami administracji wodno-melioracyjnej.
2.
Zniesienie lub przebudowanie czynnych urządzeń wodno-melioracyjnych jest dozwolone tylko za zgodą organów administracji wodno-melioracyjnej.
§  6.
Zasoby złoża torfowego na terenach przeznaczonych do wydobycia powinny być wykorzystane możliwie w pełni, w miarę jak na to pozwalają warunki wydobycia lub przewidziane w planach późniejsze zagospodarowanie potorfia.
§  7.
Wierzchnicę zdjętą przy wydobywaniu torfu systemem głębinowym, o ile nie zostaje użyta dla celów rolniczych lub na inne cele gospodarcze, należy wrzucać do wykopu (potorfia) warstwą równomierną.
§  8.
Osoby prowadzące eksploatację złóż torfowych powinny, jeżeli wymaga tego racjonalna gospodarka rolna lub leśna, potorfie odwodnić lub nawodnić i wyrównać, w terminach i w sposób wskazany przez właściwy organ administracji torfowej.
§  9.
W okresach przerw miedzy sezonami wydobywania torfu wykopy (kariery), w których może być prowadzone wydobycie torfu w terminach późniejszych, należy w miarę możliwości technicznych zabezpieczyć przed przemarzaniem drogą zatapiania.
§  10.
Prezes Centralnego Urzędu Gospodarki Torfowej wyda szczegółowe przepisy o sposobie wykonania rozporządzenia.
§  11.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Prezesowi Rady Ministrów, Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego oraz zainteresowanym ministrom.
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024