Zasady prawidłowego gospodarowania złożem torfowym.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 24 czerwca 1953 r.
w sprawie zasad prawidłowego gospodarowania złożem torfowym.

Na podstawie art. 1 dekretu z dnia 24 czerwca 1953 r. o eksploatacji złóż torfowych (Dz. Nr 33, poz. 135) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Eksploatacja złóż torfowych odbywa się na podstawie planów wydobycia torfu.
2.
Okresowe plany wydobycia torfu ustala Prezes Centralnego Urzędu Gospodarki Torfowej w porozumieniu z Ministrami: Rolnictwa, Leśnictwa, Państwowych Gospodarstw Rolnych, Przemysłu Drobnego i Rzemiosła, Handlu Wewnętrznego i Zdrowia oraz za zgodą Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
3.
Plany wydobycia torfu określają: tereny eksploatacji złóż torfowych, zakres i system wydobycia torfu oraz przeznaczenie wydobytego torfu, a także w miarę możności i potrzeby sposób wykorzystania terenu po wydobyciu torfu. Plany te powinny być uzgodnione z planami melioracji.
§  2.
1.
Zakazuje się wydobycia torfu:
1)
z terenów torfowych o miąższości poniżej 0,7 m w stanie nieodwodnionym lub popielności torfu ponad 25% na absolutnie suchą masę - z wyjątkiem wypadków przewidzianych w art. 5 ust. 2 dekretu z dnia 24 czerwca 1953 r. o eksploatacji złóż torfowych (Dz. U. Nr 33, poz. 135);
2)
w odległości mniejszej niż 50 m od wałów przeciwpowodziowych, od linii brzegowych rzek oraz od kanałów o szerokości dna od 3 m wzwyż, jeżeli kanały te są czynnymi urządzeniami wodnymi;
3)
z torfowisk stanowiących grunty orne, ogrody warzywne i owocowe lub zmeliorowane i dobrze zagospodarowane łąki i pastwiska;
4)
z torfowisk znajdujących się na terenach rezerwatów przyrody i parków narodowych oraz w innych przypadkach przewidzianych w obowiązujących przepisach.
2.
Przez dobrze zagospodarowane pastwiska należy rozumieć pastwiska zmeliorowane, o dobrym stanie darni i wyrównanej powierzchni. Przez dobrze zagospodarowane łąki rozumieć należy łąki zmeliorowane i przynajmniej dwukośne lub łąki zdrenowane bez względu na ich stan jakościowy.
3.
W szczególnych przypadkach Prezes Centralnego Urzędu Gospodarki Torfowej w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa może wyrazić zgodę na wydobywanie torfu przez jednostki gospodarki uspołecznionej z torfowisk stanowiących grunty orne, ogrody warzywne lub zmeliorowane i dobrze zagospodarowane łąki i pastwiska albo upoważnić podległe organy do wyrażenia zgody na wydobycie torfu z takich torfowisk.
§  3.
1.
Z torfowisk, których torf lub osady podtorfowe (sapropele itp.) mogą chociażby częściowo być zużyte na cele przemysłowe (np. ściółka, płyty torfowe) lub na cele lecznicze (borowina), zakazane jest wydobywanie torfu na opał.
2.
W szczególnych przypadkach, gdy na terenie gminy nie ma innych odpowiednich torfowisk, a roczny plan nie przewiduje wydobycia torfu z określonego torfowiska na inne cele, Prezes Centralnego Urzędu Gospodarki Torfowej w porozumieniu z zainteresowanym ministrem może wyrazić zgodę na wydobycie torfu na opał w ilości niezbędnej do zaspokojenia potrzeb ludności gminy.
§  4.
1.
Prace przygotowawcze do eksploatacji złóż torfowych powinny być prowadzone w taki sposób, aby zapewnić należyte suszenie torfu.
2.
Na dnie wykopu (potorfia) powinna być pozostawiona co najmniej 20 cm warstwa ochronna torfu z wyjątkiem przypadków, gdy rodzaj późniejszego zagospodarowania wymaga całkowitego usunięcia torfu albo gdy złoże torfowe stanowi jednocześnie złoże borowinowe lub gdy ma być przeprowadzona eksploatacja osadów podtorfowych.
§  5.
1.
Główne rowy odwadniające torfowisko powinny być wykonane co najmniej na jeden rok przed przystąpieniem do eksploatacji. Okres ten może być skrócony przez właściwe organy administracji torfowej w porozumieniu z organami administracji wodno-melioracyjnej.
2.
Zniesienie lub przebudowanie czynnych urządzeń wodno-melioracyjnych jest dozwolone tylko za zgodą organów administracji wodno-melioracyjnej.
§  6.
Zasoby złoża torfowego na terenach przeznaczonych do wydobycia powinny być wykorzystane możliwie w pełni, w miarę jak na to pozwalają warunki wydobycia lub przewidziane w planach późniejsze zagospodarowanie potorfia.
§  7.
Wierzchnicę zdjętą przy wydobywaniu torfu systemem głębinowym, o ile nie zostaje użyta dla celów rolniczych lub na inne cele gospodarcze, należy wrzucać do wykopu (potorfia) warstwą równomierną.
§  8.
Osoby prowadzące eksploatację złóż torfowych powinny, jeżeli wymaga tego racjonalna gospodarka rolna lub leśna, potorfie odwodnić lub nawodnić i wyrównać, w terminach i w sposób wskazany przez właściwy organ administracji torfowej.
§  9.
W okresach przerw miedzy sezonami wydobywania torfu wykopy (kariery), w których może być prowadzone wydobycie torfu w terminach późniejszych, należy w miarę możliwości technicznych zabezpieczyć przed przemarzaniem drogą zatapiania.
§  10.
Prezes Centralnego Urzędu Gospodarki Torfowej wyda szczegółowe przepisy o sposobie wykonania rozporządzenia.
§  11.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Prezesowi Rady Ministrów, Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego oraz zainteresowanym ministrom.
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1953.33.140

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady prawidłowego gospodarowania złożem torfowym.
Data aktu: 24/06/1953
Data ogłoszenia: 04/07/1953
Data wejścia w życie: 04/07/1953