Określenie pracowniczych stanowisk kierowniczych i osób odpowiedzialnych za użytkowanie energii elektrycznej i cieplnej oraz tryb postępowania przy wymierzaniu i ściąganiu kar.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 23 maja 1953 r.
w sprawie określenia pracowniczych stanowisk kierowniczych i osób odpowiedzialnych za użytkowanie energii elektrycznej i cieplnej oraz w sprawie trybu postępowania przy wymierzaniu i ściąganiu kar.

Na podstawie art. 7 ust. 4 dekretu z dnia 28 stycznia 1953 r. o zabezpieczeniu racjonalnego i oszczędnego użytkowania energii elektrycznej i cieplnej (Dz. U. Nr 9, poz. 26) zarządza się, co następuje:
§  1.
Powołane w rozporządzeniu artykuły bez bliższego określenia oznaczają artykuły dekretu z dnia 28 stycznia 1953 r. o zabezpieczeniu racjonalnego i oszczędnego użytkowania energii elektrycznej i cieplnej (Dz. U. Nr 9, poz. 26).
§  2.
1.
Za pracownicze stanowiska kierownicze w jednostkach gospodarki uspołecznionej i za osoby odpowiedzialne w tych jednostkach za użytkowanie energii elektrycznej i cieplnej uznaje się:
1)
w urzędach i innych jednostkach organizacyjnych państwowych i spółdzielczych, z wyjątkiem przedsiębiorstw państwowych i przedsiębiorstw spółdzielni - kierownika komórki administracyjno-gospodarczej;
2)
w przedsiębiorstwach:
a)
dyrektora (kierownika) przedsiębiorstwa, a w przedsiębiorstwach wielozakładowych - kierownika zakładu,
b)
głównego energetyka (głównego mechanika).
2.
W przypadku popełnienia wykroczenia określonego w art. 6 ust. 1 w elektrowni przemysłowej osobą odpowiedzialną jest dyrektor (kierownik) przedsiębiorstwa lub kierownik tej elektrowni.
3.
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o osobach odpowiedzialnych, rozumieć należy osoby zajmujące stanowiska wymienione w ust. 1 i 2.
§  3.
1.
Wymierzanie kar określonych w art. 7 ust. 1 i 2 następuje w drodze orzeczenia, na podstawie protokołu organu Państwowej Inspekcji Energetycznej Ministerstwa Energetyki.
2.
Protokół powinien zawierać:
1)
nazwę jednostki organizacyjnej, w której stwierdzono wykroczenie,
2)
nazwisko, imię i stanowisko osób odpowiedzialnych,
3)
określenie popełnionego wykroczenia z dokładnym opisem okoliczności, w których wykroczenie to miało miejsce,
4)
wskazanie naruszonych przepisów,
5)
wyjaśnienia osób odpowiedzialnych, a w razie potrzeby również wyjaśnienia innych osób,
6)
podpis organu Państwowej Inspekcji Energetycznej i osób odpowiedzialnych.
§  4.
Organ Państwowej Inspekcji Energetycznej przesyła protokół (§ 3) Ministrowi Energetyki, a w przypadku przekazania uprawnienia do orzekania o karach podległym organom (art. 7 ust. 3) - właściwemu organowi, w celu wydania orzeczenia.
§  5.
Gdy na podstawie protokołu, określonego w § 3, ma być wymierzona kara jednostce gospodarki uspołecznionej i osobie odpowiedzialnej, kary te powinny być wymierzone jednym orzeczeniem.
§  6.
1.
W razie przekazania organom podległym uprawnienia do orzekania o karach przewidzianych w art. 7 ust. 1 i 2, Minister Energetyki określi zakres uprawnień tych organów oraz organy uprawnione do rozpatrywania odwołań od orzeczeń.
2.
Odwołania należy wnosić w ciągu 7 dni od dnia doręczenia orzeczenia. Odwołanie powinno być w miarę potrzeby poparte dokumentami.
3.
Orzeczenie, od którego nie wniesiono odwołania, jak również orzeczenie rozstrzygające odwołanie, jest prawomocne i podlega wykonaniu.
§  7.
O ile rozporządzenie inaczej nie stanowi, do postępowania przy wydawaniu orzeczeń o karach (art. 7 ust. 3) stosuje się odpowiednio przepisy o postępowaniu administracyjnym.
§  8.
1.
Kary przewidziane w art. 7 ust. 1, wymierzone prawomocnie jednostkom gospodarki uspołecznionej, podlegają ściągnięciu z rachunku bankowego tych jednostek w trybie rozliczeń inkasowych, w formie bezakceptowych żądań zapłaty, oraz przekazaniu na dochód budżetu państwa przez organ, który wystąpił o ściągnięcie kary.
2.
Kary przewidziane w art. 7 ust. 2 wymierzone prawomocnie osobom odpowiedzialnym podlegają ściągnięciu na dochód budżetu państwa w trybie przepisów o egzekucji administracyjnej świadczeń pieniężnych.
§  9.
Przepisów rozporządzenia nie stosuje się do żołnierzy w czynnej służbie wojskowej oraz funkcjonariuszy i pracowników bezpieczeństwa publicznego, zajmujących stanowiska określone w § 2.
§  10.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Ministrom Energetyki i Finansów.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1953.30.114

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Określenie pracowniczych stanowisk kierowniczych i osób odpowiedzialnych za użytkowanie energii elektrycznej i cieplnej oraz tryb postępowania przy wymierzaniu i ściąganiu kar.
Data aktu: 23/05/1953
Data ogłoszenia: 12/06/1953
Data wejścia w życie: 12/06/1953