Wynagrodzenia pracowników finansowo-księgowych w państwowym przedsiębiorstwie "Polska Poczta, Telegraf i Telefon".

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 18 kwietnia 1953 r.
w sprawie wynagrodzeń pracowników finansowo-księgowych w państwowym przedsiębiorstwie "Polska Poczta, Telegraf i Telefon".

Na podstawie art. 18 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 marca 1928 r. o utworzeniu państwowego przedsiębiorstwa "Polska Poczta, Telegraf i Telefon" (Dz. U. z 1932 r. Nr 105, poz. 879) zarządza się, co następuje:
§  1.
Wyłącza się pracowników finansowo-księgowych w państwowym przedsiębiorstwie "Polska Poczta, Telegraf i Telefon" z zaszeregowania do grup uposażenia ustalonych w § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 lutego 1949 r. w sprawie uposażenia pracowników państwowego przedsiębiorstwa "Polska Poczta, Telegraf i Telefon" (Dz. U. Nr 14, poz. 90) i ustanawia się dla nich odrębne kategorie płac według następującej tabeli:

Tabela płac pracowników finansowo-księgowych w państwowym przedsiębiorstwie "Polska Poczta, Telegraf i Telefon".

Kategoria płac Płaca zasadnicza Dodatek funkcyjny Dodatki lokalne w złotych
w złotych w złotych stołeczny morski
1 2 3 4 5
I 1.072 227 72 61
Ia 964 152 65 53
II 892 152 61 50
III 820 114 53 46
IV 748 114 50 42
V 676 76 46 38
V 676 - 46 38
Va 602 76 38 35
Va 602 - 38 35
VI 528 76 35 31
VI 528 - 35 31
VII 472 - 31 27
VIII 418 - 27 23
§  2.
1.
Zaszeregowaniu według tabeli ustalonej w § 1 podlegają wszyscy pracownicy finansowo-księgowi, zajmujący stanowiska określone w podanej niżej tabeli zaszeregowań:

Tabela zaszeregowań pracowników finansowo-księgowych w państwowym przedsiębiorstwie "Polska Poczta, Telegraf i Telefon".

Lp. Stanowisko Kategoria płac Dodatek funkcyjny
1. Kierownik działu finansowego, kierownik działu księgowości I, Ia, II F
2. Kierownik sekcji w dziale finansowym uprawniony do zastępowania kierownika działu, kierownik sekcji księgowości uprawniony do zastępowania kierownika działu Ia, II, III F
3. Starszy instruktor finansowy, starszy instruktor księgowości II, III, IV F
4. Starszy planista finansowy, starszy księgowy, instruktor finansowy, instruktor księgowości, starszy likwidator (cenzor) III, IV, V F
5. Starszy referent finansowy, planista finansowy, księgowy, likwidator, kasjer główny V, Va, VI F
6. Referent finansowy, kasjer Va, VI -
7. Starszy kontysta VI -
8. Kontysta VII, VIII -
2.
Zaszeregowania pracowników na poszczególne stanowiska dokona przełożony, uprawniony do mianowania lub przyjęcia pracownika.
3.
Zmiana stanowiska na wyższe lub niższe powoduje stosowną zmianę zaszeregowania pracownika.
§  3.
1.
Pracownicy finansowo-księgowi zatrudnieni na stanowiskach oznaczonych w kolumnie 4 tabeli zaszeregowań literą "F" otrzymują dodatek funkcyjny w wysokości zależnej od zajmowanego stanowiska i kategorii zaszeregowania.
2.
Pracownicy zatrudnieni w obrębie granic m.st. Warszawy, na obszarze miast: Gdańska, Gdyni i Szczecina oraz powiatów: gdańskiego, wejherowskiego, elbląskiego, szczecińskiego i wolińskiego otrzymują dodatek lokalny (stołeczny, morski) w wysokości podanej w tabeli płac (§ 1).
§  4.
Pracownicy finansowo-księgowi otrzymują premie na zasadach określonych w regulaminie, stanowiącym załącznik do niniejszego rozporządzenia.
§  5.
Główni i starsi księgowi pełniący obowiązki głównych księgowych wynagradzani są według zasad ustalonych w uchwale nr 476 Prezydium Rządu z dnia 18 lipca 1951 r. w sprawie wynagrodzeń pracowników finansowo-księgowych, zatrudnionych w przedsiębiorstwach i zakładach uspołecznionych, z tym że premia ich za terminowe wykonanie obowiązku sprawozdawczości, przewidziana w § 5 wymienionej uchwały, wynosi 45% wynagrodzenia zasadniczego.
§  6.
Do pracowników zaszeregowanych na podstawie niniejszego rozporządzenia stosuje się przepisy § 4 oraz §§ 7-15 i 17-19 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 lutego 1949 r. w sprawie uposażenia pracowników państwowego przedsiębiorstwa "Polska Poczta, Telegraf i Telefon" (Dz. U. Nr 14, poz. 90).
§  7.
Pracownicy finansowo-księgowi, pobierający dodatki funkcyjne, nie mają prawa do dodatkowego wynagrodzenia za godziny nadliczbowe.
§  8.
Pracownicy zaszeregowani na podstawie niniejszego rozporządzenia zachowują dotychczasowy charakter stosunku służbowego.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 kwietnia 1953 r.

ZAŁĄCZNIK 

REGULAMIN PREMIOWANIA PRACOWNIKÓW FINANSOWO-KSIĘGOWYCH W PAŃSTWOWYM PRZEDSIĘBIORSTWIE "POLSKA POCZTA, TELEGRAF I TELEFON"

§ 1.
Pracownicy finansowo-księgowi w państwowym przedsiębiorstwie "Polska Poczta, Telegraf i Telefon" otrzymują premie:
a)
miesięczną - za terminowe sporządzanie i przedstawianie nadrzędnej jednostce organizacyjnej oraz bankowi finansującemu przypadających w danym miesiącu sprawozdań okresowych oraz
b)
roczną - za terminowe złożenie sprawozdania i bilansu rocznego.
§  2.
Premie wypłaca się w końcu miesiąca po uznaniu przez jednostkę nadrzędną oraz bank finansujący złożonych sprawozdań za prawidłowe.
§  3.
1.
Premia miesięczna wynosi:
a)
dla pracowników, wymienionych w tabeli zaszeregowań pod lp. 1-4 - 40% płacy zasadniczej,
b)
dla pracowników wymienionych w tabeli zaszeregowań pod lp. 5 i 6 - 25% płacy zasadniczej,
c)
dla pracowników wymienionych w tabeli zaszeregowań pod lp. 7 i 8 - 20% płacy zasadniczej.
2.
Pracownicy finansowo-księgowi, biorący udział w sporządzaniu rocznego sprawozdania finansowego, otrzymują roczną premię bilansową przewidzianą w uchwale nr 170 Prezydium Rządu z dnia 25 lutego 1953 r. w sprawie zasad przyznawania premii bilansowej pracownikom finansowo-księgowym za terminowe złożenie prawidłowo sporządzonego rocznego sprawozdania finansowego (Monitor Polski Nr A-25, poz. 300).
§  4.
Podstawą formalno-prawną do wypłaty premii dla pracowników zarządów dyrekcji okręgowych poczt i telegrafów oraz jednostek centralnych jest pisemne zarządzenie Ministerstwa Poczt i Telegrafów, dla pracowników zaś pozostałych jednostek organizacyjnych państwowego przedsiębiorstwa "Polska Poczta, Telegraf i Telefon" - zarządzenia dyrektorów okręgowych poczt i telegrafów bądź dyrektorów (kierowników) jednostek centralnych.
§  5.
W przypadku niedotrzymania ustalonych terminów sprawozdawczości premie pracowników finansowo-księgowych ulegają zmniejszeniu:
a)
przy opóźnieniu terminu sprawozdawczości do 10 dni kalendarzowych o 1/5,
b)
za każde następne 5 dni opóźnienia terminu sprawozdawczości o dalszą 1/5,
c)
przy opóźnieniu terminu sprawozdawczości wynoszącym 30 dni pracownicy finansowo-księgowi tracą prawo do premii w ogóle.
§  6.
Pracownicy finansowo-księgowi zachowują prawo do średniej premii z okresu ostatnich trzech miesięcy we wszystkich przypadkach, w których na podstawie przepisów szczególnych pracownik zachowuje prawo do ostatnio pobieranego wynagrodzenia i przez czas w tych przepisach określony.
§  7.
Premie wypłacone niezgodnie z postanowieniami niniejszego regulaminu będą uważane za wypłaty pozbawione legalnych podstaw prawnych.
§  8.
Regulamin niniejszy obowiązuje od dnia 1 kwietnia 1953 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1953.25.99

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wynagrodzenia pracowników finansowo-księgowych w państwowym przedsiębiorstwie "Polska Poczta, Telegraf i Telefon".
Data aktu: 18/04/1953
Data ogłoszenia: 04/05/1953
Data wejścia w życie: 04/05/1953, 01/04/1953