Warunki przyjmowania do pracy w rzemiośle młodocianych, którzy ukończyli 14 lat życia i nie przekroczyli 16 lat życia.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 14 marca 1953 r.
w sprawie warunków przyjmowania do pracy w rzemiośle młodocianych, którzy ukończyli 14 lat życia i nie przekroczyli 16 lat życia.

Na podstawie art. 2 ust. 2 dekretu z dnia 2 sierpnia 1951 r. o pracy i szkoleniu zawodowym młodocianych w zakładach pracy (Dz. U. Nr 41, poz. 311) Rada Ministrów po porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych zarządza, co następuje:
§  1.
1.
Rozporządzenie niniejsze reguluje warunki przyjmowania do pracy w rzemiośle w celu nauki zawodu i późniejszego zatrudnienia młodocianych, którzy ukończyli 14 lat, a nie przekroczyli 16 roku życia.
2.
Wszędzie gdzie w rozporządzeniu niniejszym jest mowa o młodocianych, rozumie się młodocianych obojga pici w wieku od ukończonych lat 14 do ukończonych lat 16.
§  2.
1.
Młodocianych wolno przyjmować do pracy tylko w celu nauki zawodu i późniejszego zatrudnienia.
2.
W okresie nauki zawodu nie wolno zatrudniać młodocianych przy pracach nie związanych z wyuczeniem danego zawodu.
3.
Młodociani nie mogą być zatrudniani przy pracach, których wykonywanie przez młodocianych w wieku lat 14-16 jest zakazane obowiązującymi przepisami.
§  3.
1.
Określenie rzemieślników uprawnionych do zatrudniania i szkolenia młodocianych, zasady zawierania umów o naukę zawodu, warunki szkolenia oraz egzaminów młodocianych regulują przepisy wydane przez Ministra Przemysłu Drobnego i Rzemiosła w porozumieniu z Prezesem Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego i za zgodą Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
2.
Zasady wynagradzania młodocianych określi Minister Przemysłu Drobnego i Rzemiosła w porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych oraz za zgodą Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
§  4.
1.
Przyjęcie do pracy w celu nauki zawodu może nastąpić dopiero po:
1)
przedstawieniu przez młodocianego świadectwa o ukończeniu 14 roku życia,
2)
przedłożeniu świadectwa lekarskiego stwierdzającego, że młodociany może być zatrudniony przy danej pracy.
2.
Sposób przeprowadzania badań lekarskich, o których mowa w art. 6 dekretu z dnia 2 sierpnia 1951 r. o pracy i szkoleniu zawodowym młodocianych w zakładach pracy (Dz. U. Nr 41, poz. 311), określa zarządzenie Ministra Zdrowia.
§  5.
1.
Jeżeli lekarz stwierdzi szkodliwy wpływ danej pracy na zdrowie młodocianego, rzemieślnik powinien dać inną pracę młodocianemu, a w braku takiej pracy rozwiązać umowę z młodocianym, z jednoczesną wypłatą wynagrodzenia za ustawowy okres wypowiedzenia.
2.
Inspektor pracy może nakazać przesunięcie młodocianego do innej pracy w danym zakładzie pracy lub rozwiązanie umowy o pracę, jeżeli rzemieślnik nie wykonuje orzeczenia lekarskiego o przeniesieniu do innej pracy albo nie zapewnia warunków wymaganych dla pomyślnego wyuczenia zawodu.
3.
Rzemieślnik obowiązany jest zapoznać młodocianego z obowiązującymi przepisami o bezpieczeństwie i higienie pracy ze szczególnym uwzględnieniem tych przepisów dotyczących zawodu, w którym młodociany jest zatrudniony.
§  6.
Rzemieślnik obowiązany jest do udzielania pomocy i ułatwiania młodocianym dalszego podnoszenia ich kwalifikacji zawodowych oraz kształcenia się w szkołach dla pracujących lub w szkołach korespondencyjnych.
§  7.
1.
Czas pracy młodocianych w okresie nauki zawodu, jak również czas pracy po zakończeniu okresu nauki aż do ukończenia przez młodocianego 16 roku życia, nie może przekraczać 6 godzin na dobę i 36 godzin na tydzień.
2.
Za porę nocną, w której nie wolno zatrudniać młodocianych, rozumie się czas między godziną 21 i 6 rano.
§  8.
Młodocianym przysługuje po nieprzerwanej pracy półrocznej płatny urlop wypoczynkowy w wymiarze dwóch tygodni, a po upływie nieprzerwanej pracy przez rok od dnia przystąpienia do pracy i w roku następnym - miesięczny urlop wypoczynkowy w wymiarze jednego miesiąca. Na żądanie młodocianego rzemieślnik powinien młodocianemu udzielić urlopu w okresie między 1 lipca a 31 sierpnia.
§  9.
Izby rzemieślnicze są obowiązane prowadzić wykazy młodocianych zatrudnionych przez rzemieślników mających siedzibę w okręgu danej izby. Wykazy powinny obejmować następujące dane:
1)
imię i nazwisko oraz adres rzemieślnika, który podjął się nauki zawodu,
2)
imię i nazwisko, datę urodzenia oraz miejsce zamieszkania młodocianego,
3)
imię i nazwisko, miejsce zamieszkania ojca, matki lub opiekuna młodocianego,
4)
datę okresowego badania lekarskiego i treść orzeczenia lekarskiego,
5)
rodzaj zawodu, w którym odbywa się nauka, datę rozpoczęcia i zakończenia okresu nauki zawodu,
6)
zawód uzyskany przez młodocianego po zakończeniu nauki zawodu.
§  10.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i właściwym ministrom.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1953.18.70

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Warunki przyjmowania do pracy w rzemiośle młodocianych, którzy ukończyli 14 lat życia i nie przekroczyli 16 lat życia.
Data aktu: 14/03/1953
Data ogłoszenia: 30/03/1953
Data wejścia w życie: 30/03/1953