Ochrona interesów nabywców w obrocie handlowym.

DEKRET
z dnia 4 marca 1953 r.
o ochronie interesów nabywców w obrocie handlowym.

W celu ochrony interesów szerokich mas pracujących Polski Ludowej w dziedzinie obrotu handlowego stanowi się, co następuje:
Art.  1.
§  1.
Kto uprawia spekulację artykułami powszechnego użytku lub innymi towarami, w szczególności przez wykupywanie towarów w przedsiębiorstwach lub innych miejscach handlu detalicznego w celu dalszej ich odprzedaży z zyskiem, ukrywanie i gromadzenie w tymże celu towarów powszechnego użytku w jawnie nadmiernych ilościach, pobieranie w przedsiębiorstwie za towar ceny przysparzającej nadmierny zysk w przypadku, gdy nie ma ustalonej ceny obowiązującej, albo przez inne czyny przyczyniające się do zakłócenia obrotu towarowego, uprawiane świadomie w celach spekulacyjnych,

podlega karze aresztu i karze grzywny albo karze więzienia do lat 5 i karze grzywny.

§  2.
Kto uprawia spekulację w znacznych rozmiarach albo będąc skazanym za przestępstwo określone w § 1 dopuszcza się spekulacji ponownie,

podlega karze więzienia od lat 2 do lat 10 i karze grzywny.

§  3.
W przypadkach przewidzianych w § 1 lub § 2 sąd orzeka przepadek rzeczy stanowiących przedmiot przestępstwa.
§  4.
W przypadkach przewidzianych w § 2 sąd może orzec przepadek mienia sprawcy w całości lub części.
Art.  2.
§  1.
Kto przy sprzedaży towarów oszukuje nabywcę co do ilości, wagi lub miary albo posługuje się przy sprzedaży fałszywą miarą lub wagą,

podlega karze więzienia do lat 5 lub karze aresztu.

§  2.
Tej samej karze podlega, kto w przedsiębiorstwie handlu detalicznego oszukuje nabywcę sprzedając towar gatunku niższego po cenie towaru gatunku wyższego albo zatajając przed nabywcą obowiązującą cenę pobiera za towar cenę wyższą od obowiązującej.
Art.  3.

Kto zajmując się zawodowo świadczeniem usług pobiera za świadczenie zapłatę wyższą od obowiązującej albo bez uzasadnionej przyczyny odmawia świadczenia, do którego jest obowiązany,

podlega karze aresztu do roku albo karze grzywny do 5.000 zł.

Art.  4.
§  1.
Kto naruszając przepisy o obrocie handlowym powoduje szkodę dla interesów nabywców,

podlega karze aresztu do roku lub karze grzywny do 5.000 zł.

§  2.
Przepis § 1 nie dotyczy czynu, za który przepisy szczególne przewidują jedynie odpowiedzialność karno-administracyjną lub służbową.
§  3.
Przepisu § 1 nie stosuje się w przypadku, gdy szkoda, jaka wskutek czynu powstała, jest nieznaczna.
Art.  5.
§  1.
W razie skazania za przestępstwo przewidziane w niniejszym dekrecie na karę więzienia lub aresztu sąd może orzec nadto karę grzywny.
§  2.
W stosunku do sprawcy przestępstwa prowadzącego prywatne przedsiębiorstwo sąd może orzec również następujące kary dodatkowe:
a)
przepadek towarów, których przestępstwo dotyczy,
b)
przepadek urządzeń przedsiębiorstwa, stanowiących własność sprawcy,
c)
zamknięcie przedsiębiorstwa oraz pozbawienie uprawnień handlowych i przemysłowych,
d)
pozbawienie prawa do zajmowania lokalu użytkowego.
§  3.
W razie skazania za przestępstwo określone w art. 1 § 2 sąd może także orzec zakaz pobytu sprawcy na określonym przez sąd obszarze na okres od lat 2 do lat 5.
Art.  6.

Traci moc art. 14 ustawy z dnia 2 czerwca 1947 r. o zwalczaniu drożyzny i nadmiernych zysków w obrocie handlowym (Dz. U. Nr 43, poz. 218).

Art.  7.

Wykonanie dekretu porucza się Ministrowi Sprawiedliwości i Prokuratorowi Generalnemu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Art.  8.

Dekret wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1953.16.64

Rodzaj: Dekret
Tytuł: Ochrona interesów nabywców w obrocie handlowym.
Data aktu: 04/03/1953
Data ogłoszenia: 19/03/1953
Data wejścia w życie: 19/03/1953