Przesyłanie zawiadomień o orzeczeniach w sprawach karnych i karno-administracyjnych dotyczących osób podlegających obowiązkowi wojskowemu.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW I MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 10 lutego 1953 r.
w sprawie przesyłania zawiadomień o orzeczeniach w sprawach karnych i karno-administracyjnych dotyczących osób podlegających obowiązkowi wojskowemu.

Na podstawie art. 70 ust. 2 ustawy z dnia 4 lutego 1950 r. o powszechnym obowiązku wojskowym (Dz. U. Nr 6, poz. 46) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Sądy (powszechne i wojskowe) obowiązane są zawiadamiać właściwe prezydia gminnych (miejskich) rad narodowych o skazaniach prawomocnymi wyrokami sądowymi na karę pozbawienia wolności powyżej 3 miesięcy za jakiekolwiek przestępstwa oraz bez względu na wymiar kary za przestępstwa lub wykroczenia przewidziane w ustawie o powszechnym obowiązku wojskowym, o ile wyroki dotyczą:
1)
przedpoborowych, którzy w danym roku kalendarzowym kończą 19 lat życia,
2)
poborowych, którzy w danym roku kalendarzowym kończą 20 do 50 lat życia, jeżeli nie stawali do poboru albo stawali do poboru, lecz korzystają z odroczenia zasadniczej służby wojskowej,
3)
poborowych zaliczonych do ponadkontyngentu, którzy nie zostali powołani do odbycia zasadniczej służby wojskowej ani zaliczeni do rezerwy,
4)
oficerów, podoficerów i szeregowców rezerwy jak również kobiet-oficerów pomocniczej służby wojskowej.
2.
Sądy (powszechne i wojskowe) są obowiązane ponadto zawiadamiać właściwe prezydia gminnych (miejskich) rad narodowych o datach rozpoczęcia i ukończenia odbywania kary pozbawienia wolności, o darowaniu lub złagodzeniu kary na mocy amnestii lub w drodze łaski oraz o zatarciu skazania w odniesieniu do osób i przypadków wymienionych w ust. 1.
§  2.
1.
Komisja Specjalna do Walki z Nadużyciami i Szkodnictwem Gospodarczym i delegatury tej Komisji są obowiązane zawiadamiać właściwe prezydia gminnych (miejskich) rad narodowych o wydaniu orzeczeń nakazujących umieszczenie osób wymienionych w § 1 ust. 1 w obozie pracy na okres powyżej 3 miesięcy.
2.
Prokuratorzy wykonujący orzeczenia wymienione w ust. 1 są obowiązani zawiadamiać właściwe prezydia gminnych (miejskich) rad narodowych o datach rozpoczęcia i ukończenia odbywania kary (ust. 1).
§  3.
Kolegia przy prezydiach gminnych, miejskich, dzielnicowych i powiatowych rad narodowych oraz prezydia powiatowych rad narodowych (rad narodowych miast stanowiących powiaty) są obowiązane zawiadamiać właściwe prezydia gminnych (miejskich) rad narodowych o każdym prawomocnym ukaraniu osób wymienionych w § 1 ust. 1 za wykroczenia przewidziane w ustawie o powszechnym obowiązku wojskowym.
§  4.
Zawiadomienia przewidziane w §§ 1-3 powinny być przesyłane w ciągu 14 dni, licząc od dnia uprawomocnienia się wyroku bądź orzeczenia lub od dnia wydania zarządzenia.
§  5.
Zawiadomienia przewidziane w §§ 1-3 powinny zawierać:
1)
nazwisko, imię, imiona rodziców, dzień, miesiąc, rok i miejsce urodzenia oraz ostatnie miejsce zamieszkania osoby, której zawiadomienie dotyczy,
2)
istotną treść (sentencję) orzeczenia lub zarządzenia.
§  6.
Właściwość prezydium gminnej (miejskiej) rady narodowej w sprawach unormowanych w §§ 1-3 określa się według miejsca zamieszkania osoby, której zawiadomienie dotyczy.
§  7.
1.
Po otrzymaniu zawiadomienia (§ 5) właściwe prezydium gminnej (miejskiej) rady narodowej wpisuje jego treść do wojskowej karty ewidencyjnej osoby, której zawiadomienie dotyczy, po czym przesyła zawiadomienie do wojskowej komendy rejonowej właściwej ze względu na miejsce zamieszkania tej osoby.
2.
Wojskowy komendant rejonowy notuje treść zawiadomienia na karcie ewidencyjnej osoby, której zawiadomienie dotyczy.
3.
Jeżeli osoba skazana pełni czynną służbę wojskową, wojskowy komendant rejonowy zawiadamia o skazaniu dowództwo jednostki wojskowej, w której osoba skazana pełni czynną służbę wojskową.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1953.12.46

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Przesyłanie zawiadomień o orzeczeniach w sprawach karnych i karno-administracyjnych dotyczących osób podlegających obowiązkowi wojskowemu.
Data aktu: 10/02/1953
Data ogłoszenia: 27/02/1953
Data wejścia w życie: 27/02/1953