Obowiązkowe dostawy zwierząt rzeźnych przez indywidualne gospodarstwa rolne.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 15 lutego 1952 r.
w sprawie obowiązkowych dostaw zwierząt rzeźnych przez indywidualne gospodarstwa rolne.

Na podstawie art. 9 ust. 2, 15, 16, 17 ust. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1952 r. o obowiązkowych dostawach zwierząt rzeźnych (Dz. U. R. P. Nr 8, poz. 46) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Ustalenie wysokości dostaw.

§  1.
Wysokość dostaw przez poszczególne gospodarstwa rolne ustala się, mnożąc ilość hektarów użytków rolnych w danym gospodarstwie przez normę, obowiązującą dla danego powiatu.
§  2.
Wysokość obowiązkowych dostaw, przypadającą z jednego hektara użytków rolnych w poszczególnych powiatach (normy), określa tabela stanowiąca załącznik Nr 1 do niniejszego rozporządzenia.
§  3.
Przy obliczaniu wysokości dostaw stosuje się zaokrąglenie do jednego kilograma. Niepełne kilogramy, przekraczające 0,49 kg, zaokrągla się do 1 kg w górę, a wynoszące 0,49 kg lub mniej - do 1 kg w dół.
§  4.
Prezes Centralnego Urzędu Skupu i Kontraktacji może za zgodą Prezesa Rady Ministrów w przypadkach uzasadnionych zarządzić obniżenie dla poszczególnych grup gospodarstw rolnych wysokości dostaw, ustalonej zgodnie z § 1 niniejszego rozporządzenia.
§  5.
Wysokość obowiązkowych dostaw zwierząt rzeźnych przez poszczególne gospodarstwa rolne ustalają prezydia gminnych rad narodowych zgodnie z przepisami §§ 1-4 niniejszego rozporządzenia.

Rozdział  2

Obniżenie wysokości dostaw.

§  6.
Posiadacz gospodarstwa rolnego o obszarze użytków rolnych do 2 ha może w przypadkach szczególnie uzasadnionych złożyć wniosek o obniżenie ustalonej wysokości dostaw w granicach do 20%.
§  7. 1
Posiadaczowi gospodarstwa, którego grunty orne, łąki lub pastwiska V i VI klasy stanowią co najmniej 30% ogólnego obszaru użytków rolnych, obniża się wysokość obowiązkowych dostaw, przypadających z tych gruntów:
1)
o 20% - o ile grunty orne, łąki lub pastwiska V i VI klasy stanowią od 30 do 40% ogólnego obszaru użytków rolnych,
2)
o 30% - o ile grunty orne, łąki lub pastwiska V i VI klasy stanowią od 40 do 50% ogólnego obszaru użytków rolnych,
3)
o 40% - o ile grunty orne, łąki lub pastwiska V i VI klasy stanowią powyżej 50% ogólnego obszaru użytków rolnych.
§  8.
Decyzje w sprawach wymienionych w §§ 6 i 7 wydają prezydia właściwych gminnych rad narodowych w porozumieniu z gminnymi delegatami Centralnego Urzędu Skupu i Kontraktacji.
§  9.
1.
Jeżeli na skutek nadzwyczajnych okoliczności zdolność produkcyjna gospodarstwa została w takim stopniu zmniejszona, że zobowiązany nie może bez swej winy wykonać częściowo lub zupełnie obowiązku dostaw, może on złożyć wniosek o częściowe lub całkowite zwolnienie od obowiązku dostaw.
2.
Decyzje w sprawach wymienionych w ust. 1 wydają prezydia właściwych powiatowych rad narodowych.

Rozdział  3

Wykonanie obowiązkowych dostaw.

§  10. 2
1.
Co najmniej 70% wysokości obowiązkowych dostaw zwierząt rzeźnych powinien zobowiązany wykonać w trzodzie chlewnej. Pozostałą część zobowiązany może wykonać w trzodzie, bydle rogatym, cielętach, owcach lub wełnie owczej, przy czym na poczet tej części mogą być zaliczone zwierzęta hodowlane lub użytkowe sprzedane Centrali Obrotu Zwierzętami Hodowlanymi.
2.
Gospodarstwa o obszarze użytków rolnych do 2 ha włącznie mogą wykonać obowiązek dostaw zwierząt rzeźnych w dowolnych rodzajach tych zwierząt lub drobiu albo wełną owczą, przy czym na poczet tych dostaw mogą być zaliczone zwierzęta hodowlane lub użytkowe sprzedane Centrali Obrotu Zwierzętami Hodowlanymi.
§  10a. 3
Gospodarstwa położone w miejscowościach podgórskich na terenie powiatów: nowotarskiego i nowosądeckiego województwa krakowskiego, powiatu cieszyńskiego województwa katowickiego oraz powiatów: gorlickiego, jasielskiego, krośnieńskiego, sanockiego i leskiego województwa rzeszowskiego, które nie posiadają warunków do prowadzenia hodowli trzody chlewnej w ilości potrzebnej do wykonania obowiązku dostawy, mogą na podstawie zezwolenia władzy ustalającej wysokość zobowiązania wykonać w roku 1952 w całości lub częściowo obowiązek dostawy zwierząt rzeźnych w bydle rogatym, cielętach lub owcach.
§  10b. 4
Posiadacze gospodarstw, którzy ze względu na przynależność wyznaniową nie prowadzą hodowli trzody chlewnej, mogą wykonać w całości obowiązek dostaw zwierząt rzeźnych w bydle rogatym, w cielętach i owcach.
§  10c. 5
1.
Warchlaki i cielęta dostarczone na zasadzie zawartych umów kontraktacyjnych przedsiębiorstwom państwowym lub spółdzielniom produkcyjnym mogą być zaliczone na poczet obowiązkowych dostaw zwierząt rzeźnych.
2.
Prezes Centralnego Urzędu Skupu i Kontraktacji w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa oraz za zgodą Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego określi w drodze zarządzenia warunki i sposób zaliczania dostaw, o których mowa w ust. 1.
§  10d. 6
Gospodarstwa, w których łąki i pastwiska stanowią co najmniej 50% ogólnego obszaru użytków rolnych, specjalizujące się w hodowli określonego rodzaju zwierząt, mogą na podstawie zezwolenia władzy ustalającej wysokość zobowiązania wykonać obowiązek dostawy w dowolnych rodzajach zwierząt rzeźnych.
§  10e. 7
Gospodarstwa o obszarze użytków rolnych nie przekraczającym 5 ha, specjalizujące się w hodowli drobiu, mogą na podstawie zezwolenia władzy ustalającej wysokość zobowiązania wykonać obowiązek dostawy w drobiu.
§  11. 8
1. 9
Przy wykonywaniu obowiązkowych dostaw zwierząt rzeźnych przelicza się na trzodę chlewną poszczególne rodzaje i klasy tych zwierząt oraz artykuły rolne, jakie mogą być przyjmowane zamiast trzody chlewnej, w stosunku podanym w tabeli, stanowiącej załącznik Nr 2 do rozporządzenia.
2.
Zwierzęta hodowlane i użytkowe (§ 10) przelicza się na trzodę chlewną według najwyższej klasy danego rodzaju zwierząt rzeźnych (załącznik Nr 2).
§  12. 10
1.
Nie mogą być przyjmowane na poczet obowiązkowych dostaw zwierząt rzeźnych:
1)
zwierzęta rzeźne i drób w stanie wychudzonym lub chore,
2) 11
zwierzęta rzeźne lub drób o wadze:
krowy poniżej 275 kg
młodzież (byczki, jałówki) " 100 "
cielęta " 30 "
owce " 14 "
świnie (tuczniki) mięsno-słoninowe i mięsne " 86 "
świnie (tuczniki) bekonowe " 82 "
kury " 1,5 "
kaczki " 2 "
gęsi " 4 "
indory " 3,8 "
indyczki " 3,3 "
2.
Prezes Centralnego Urzędu Skupu i Kontraktacji w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa może obniżyć dolną granicę wagi zwierząt rzeźnych, które będą przyjmowane na poczet obowiązkowych dostaw.
§  13. 12
1.
Jeżeli wysokość ustalonego dla poszczególnego gospodarstwa obowiązku dostawy nie przekracza 100 kg żywej wagi trzody chlewnej mięsno-słoninowej, dozwolone jest łączne wykonanie dostaw przez dwóch lub więcej zobowiązanych w tej samej gromadzie.
2.
Łączne wykonanie dostaw nastąpić może tylko przez dostarczenie trzody chlewnej.
§  13a. 13
Gospodarstwa rolne, które nie wykonały w całości obowiązku dostaw, a część nie wykonana nie przekracza 15 kg żywej wagi trzody chlewnej mięsno-słoninowej, mogą wykonać pozostałą część dostaw przez:
1)
łączne wykonanie dostaw (§ 13),
2)
dostawę dowolnego rodzaju zwierząt rzeźnych, drobiu lub wełny owczej.
§  14.
Trzodę chlewną, bydło rogate, cielęta i owce dostarczone począwszy od dnia 1 lutego 1952 r. przez gospodarstwa rolne, objęte obowiązkiem dostaw, zalicza się na poczet obowiązkowych dostaw zwierząt rzeźnych na rok 1952.
§  14a. 14
1.
Terminy dostaw określa się na poszczególne miesiące.
2.
Prezes Centralnego Urzędu Skupu i Kontraktacji określi szczegółowy tryb ustalania terminów obowiązkowych dostaw.

Rozdział  4

Postępowanie odwoławcze.

§  15.
1.
Od decyzji ustalającej obowiązek dostawy zwierząt rzeźnych służy odwołanie.
2.
Odwołanie wnosi się do prezydium powiatowej rady narodowej za pośrednictwem prezydium gminnej rady narodowej.
3.
Prezydium gminnej rady narodowej przekazuje odwołanie wraz z odpowiednimi wnioskami do decyzji prezydium powiatowej rady narodowej.
§  16.
Prezydium powiatowej rady narodowej rozstrzyga odwołanie w porozumieniu z powiatowym pełnomocnikiem Centralnego Urzędu Skupu i Kontraktacji. W razie różnicy zdań pomiędzy prezydium powiatowej rady narodowej a powiatowym pełnomocnikiem Centralnego Urzędu Skupu i Kontraktacji decyzję ostateczną wydaje prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
§  17.
1.
Odwołanie powinno być wniesione w terminie 30 dni od daty doręczenia zawiadomienia o obowiązku dostawy lub od dnia powstania nowych okoliczności, uniemożliwiających wykonanie obowiązku dostawy.
2.
Odwołanie powinno być rozpatrzone i ostatecznie załatwione najpóźniej w ciągu miesiąca od daty wniesienia odwołania.
3.
Odwołanie może być wniesione ustnie lub na piśmie.
4.
Odwołanie jest wolne od wszelkich opłat.
5.
Wniesienie odwołania nie wstrzymuje wykonania obowiązku dostaw. W szczególnie uzasadnionych przypadkach prezydium gminnej rady narodowej może odroczyć wykonanie obowiązku w części lub w całości do czasu wydania decyzji przez prezydium powiatowej rady narodowej.
§  18.
W przypadku, gdy odwołanie zostało uwzględnione, a zobowiązanie wykonane, przysługuje zobowiązanemu zapłata za tę część dostawy, o jaką zmniejszono mu zobowiązanie, po cenach ustalonych dla zakontraktowanej trzody chlewnej.

Rozdział  5

Przepisy przejściowe i końcowe.

§  19.
W roku 1952 ustalona zgodnie z § 1 niniejszego rozporządzenia wysokość obowiązkowych dostaw zwierząt rzeźnych przez gospodarstwa rolne, położone w powiecie gołdapskim województwa białostockiego, w powiatach: braniewskim, iławieckim, mrągowskim, nidzickim, olsztyńskim, ostródzkim, piskim i szczycieńskim województwa olsztyńskiego oraz w powiatach: chrzanowskim, krakowskim, myślenickim i nowotarskim województwa krakowskiego - obniża się o 25%, a w powiatach słupskim i białogardzkim województwa koszalińskiego, stargardzkim i wolińskim województwa szczecińskiego, będzińskim, bielskim i zawierciańskim województwa katowickiego - obniża się o 15%.
§  19a. 15
Gospodarstwa przydzielone osiedleńcom oraz działki przyzagrodowe osiedleńców w spółdzielniach produkcyjnych zwolnione są od obowiązku dostaw zwierząt rzeźnych w roku, w którym nastąpiło osiedlenie, oraz w roku następnym.
§  19b. 16
1.
Odłogi przydzielone do zagospodarowania zwolnione są od obowiązkowych dostaw zwierząt rzeźnych w roku pierwszego zbioru z tych gruntów.
2.
Za odłogi uważa się użytki rolne nie uprawiane co najmniej od dwóch lat.
§  19c. 17
1.
Tworzy się fundusz nagród na cele premiowania obowiązkowych dostaw zwierząt rzeźnych.
2.
Prezes Centralnego Urzędu Skupu i Kontraktacji może w granicach ustalonego funduszu nagród przyznać nagrody:
1)
gminom i gromadom, przodującym w wykonaniu obowiązkowych dostaw - na cele kulturalno-oświatowe tych gmin i gromad,
2)
osobom wyróżniającym się w akcji obowiązkowych dostaw zwierząt rzeźnych oraz przy organizowaniu i nadzorowaniu tej akcji.
3.
Sposób i tryb przyznawania nagród ustala regulamin zatwierdzony przez Radę Ministrów.
4.
Ogólna suma przyznanych nagród nie może przekraczać 0,15% wartości wykonanych obowiązkowych dostaw zwierząt rzeźnych.
§  20.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Prezesowi Rady Ministrów oraz Prezesowi Centralnego Urzędu Skupu i Kontraktacji.
§  21.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr 1 18

TABELA NORM DOSTAW OBOWIĄZKOWYCH ZWIERZĄT RZEŹNYCH

Lp. Nazwa województwa, powiatu, miasta wydzielonego Norma na 1 ha użytków rolnych w kg
I. Województwo warszawskie
1. ciechanowski 36
2. garwoliński 42
3. gostyniński 42
4. grodzisko-mazowiecki 30
5. grójecki 39
6. makowski 30
7. mławski 33
8. miński 39
9. nowodworski 30
10. ostrołęcki 27
11. ostrowski 36
12. piaseczyński 36
13. płocki 48
14. płoński 39
15. pruszkowski 30
16. przasnyski 27
17. pułtuski 33
18. siedlecki 36
19. sierpecki 39
20. sochaczewski 36
21. sokołowski 39
22. wołomiński 33
23. węgrowski 33
24. m. uzdr. Otwock 27
m. Płock 48
m. Pruszków 30
m. Siedlce 36
m. Żyrardów 30
II. M. st. Warszawa 30
III. Województwo bydgoskie
1. aleksandrowski 45
2. brodnicki 42
3. bydgoski 36
4. chełmiński 45
5. chojnicki 33
6. grudziądzki 39
7. inowrocławski 39
8. lipnowski 42
9. mogileński 39
10. rypiński 45
11. sępoleński 39
12. szubiński 42
13. świecki 45
14. toruński 39
15. tucholski 39
16. wąbrzeski 45
17. włocławski 45
18. wyrzyski 42
19. żniński 42
m. Bydgoszcz 36
m. Grudziądz 39
m. Inowrocław 39
m. Toruń 39
m. Włocławek 45
IV. Województwo poznańskie
1. chodzieski 45
2. czarnkowski 45
3. gnieźnieński 50
4. gostyński 50
5. jarociński 50
6. kaliski 45
7. kępiński 45
8. kolski 45
9. koniński 42
10. kościański 50
11. krotoszyński 50
12. leszczyński 50
13. międzychodzki 45
14. nowotomyski 50
15. obornicki 48
16. ostrowski 45
17. pilski 30
18. poznański 48
19. rawicki 50
20. szamotulski 50
21. śremski 50
22. średzki 50
23. turecki 39
24. wągrowiecki 48
25. wolsztyński 50
26. wrzesiński 48
m. Gniezno 50
m. Ostrów Wlkp. 45
m. Piła 30
m. Kalisz 45
m. Leszno 50
m. Poznań 48
V. Województwo łódzkie
1. brzeziński 33
2. kutnowski 45
3. łaski 33
4. łęczycki 42
5. łowicki 42
6. łódzki 30
7. piotrkowski 36
8. radomszczański 33
9. rawski 36
10. sieradzki 45
11. skierniewicki 39
12. wieluński 45
m. Piotrków Trybunalski 36
m. Pabianice 33
m. Tomaszów Mazowiecki 33
m. Zgierz 30
VI. M. Łódź 30
VII. Województwo kieleckie
1. buski 33
2. iłżecki 33
3. jędrzejowski 33
4. kielecki 27
5. konecki 27
6. kozienicki 36
7. opatowski 39
8. opoczyński 30
9. pińczowski 36
10. radomski 30
11. sandomierski 39
12. włoszczowski 30
m. Kielce 27
m. Ostrowiec 39
m. Radom 30
m. Starachowice 33
VIII. Województwo lubelskie
1. bielski 36
2. biłgorajski 30
3. chełmski 36
4. hrubieszowski 45
5. krasnystawski 50
6. kraśnicki 45
7. lubartowski 42
8. lubelski 50
9. łukowski 42
10. puławski 48
11. radzyński 42
12. tomaszowski 39
13. włodawski 33
14. zamojski 45
m. Chełm 36
m. Lublin 50
m. Zamość 45
IX. Województwo białostockie
1. augustowski 30
2. białostocki 27
3. bielski 27
4. ełcki 27
5. gołdapski 27
6. grajewski 30
7. kolneński 27
8. łomżyński 30
9. olecki 27
10. sokólski 27
11. suwalski 30
12. siemiatycki 27
13. wysokomazowiecki 30
m. Białystok 27
X. Województwo olsztyńskie
1. bartoszycki 33
2. braniewski 30
3. działdowski 33
4. giżycki 33
5. iławecki 30
6. kętrzyński 33
7. lidzbarski 30
8. morąski 33
9. mrągowski 27
10. nidzicki 27
11. nowomiejski 39
12. olsztyński 27
13. ostródzki 30
14. pasłęcki 33
15. piski 30
16. reszelski 30
17. suski 33
18. szczycieński 27
19. węgorzewski 30
m. Olsztyn 27
XI. Województwo gdańskie
1. elbląski 39
2. gdański 39
3. kartuski 30
4. kościerski 33
5. kwidzyński 39
6. lęborski 33
7. malborski 39
8. starogardzki 39
9. sztumski 42
10. tczewski 42
11. wejherowski 30
m. Elbląg 39
m. Gdańsk 39
m. Gdynia 30
m. Sopot 39
m. Tczew 42
XII. Województwo koszalińskie
1. białogardzki 30
2. bytowski 33
3. człuchowski 33
4. drawski 30
5. kołobrzeski 33
6. koszaliński 33
7. miastecki 30
8. sławiński 36
9. słupski 30
10. szczeciński 30
11. wałecki 30
12. złotowski 33
m. Koszalin 33
m. Słupsk 30
XIII. Województwo szczecińskie
1. chojeński 39
2. choszczeński 36
3. gryficki 30
4. gryfiński 39
5. kamieński 36
6. łobeski 36
7. myśliborski 36
8. nowogardzki 39
9. pyrzycki 33
10. starogardzki 30
11. szczeciński 30
12. woliński 27
m. Szczecin 30
XIV. Województwo zielonogórskie
1. głogowski 36
2. gorzowski 33
3. gubiński 39
4. kożuchowski 39
5. krośnieński 33
6. międzyrzecki 42
7. rzepiński 33
8. skwierzyński 39
9. strzelecki 36
10. sulechowski 33
11. sulęciński 36
12. szprotawski 39
13. świebodziński 30
14. wschowski 39
15. zielonogórski 30
16. żagański 33
17. żarski 33
m. Głogów 36
m. Gorzów Wlkp. 33
m. Zielona Góra 30
XV. Województwo wrocławskie
1. bolesławiecki 42
2. bystrzycki 30
3. dzierżoniowski 39
4. górowski 42
5. jaworski 33
6. jeleniogórski 36
7. kamiennogórski 30
8. kłodzki 33
9. legnicki 33
10. lubański 42
11. lubiński 33
12. lwówecki 42
13. milicki 39
14. oleśnicki 36
15. oławski 30
16. strzeliński 39
17. sycowski 42
18. średzki 36
19. świdnicki 33
20. trzebnicki 36
21. wałbrzyski 30
22. wołowski 36
23. wrocławski 30
24. ząbkowicki 33
25. zgorzelecki 42
26. złotoryjski 39
m. Jelenia Góra 36
m. Legnica 33
m. Świdnica 33
m. Wałbrzych 30
m. Wrocław 30
XVI. Województwo opolskie
1. brzeski 33
2. głubczycki 36
3. grodkowski 33
4. kluczborski 45
5. kozielski 48
6. namysłowski 36
7. niemodliński 36
8. nyski 36
9. oleski 48
10. opolski 42
11. prudnicki 48
12. raciborski 45
13. strzelecki 48
m. Brzeg 33
m. Nysa 36
m. Opole 42
m. Racibórz 45
XVII. Województwo katowickie
1. będziński 27
2. bielski 30
3. cieszyński 42
4. częstochowski 27
5. gliwicki 36
6. kłobucki 30
7. lubliniecki 39
8. pszczyński 36
9. rybnicki 36
10. tarnogórski 36
11. zawierciański 27
m. Będzin 27
m. Bielsko-Biała 30
m. Bytom 27
m. Bytom Nowy 27
m. Czeladź 27
m. Cieszyn 42
m. Chorzów 27
m. Częstochowa 27
m. Dąbrowa Górnicza 27
m. Gliwice 36
m. Katowice 27
m. Mysłowice 27
m. Ruda 27
m. Rybnik 36
m. Sosnowiec 27
m. Siemianowice Śl. 27
m. Szopienice 27
m. Świętochłowice 27
m. Zawiercie 27
m. Zabrze 27
XVIII. Województwo krakowskie
1. bocheński 36
2. brzeski 36
3. chrzanowski 27
4. dąbrowski 42
5. krakowski 27
6. limanowski 27
7. miechowski 42
8. myślenicki 27
9. nowosądecki 27
10. nowotarski 27
11. olkuski 27
12. oświęcimski 36
13. tarnowski 30
14. wadowicki 33
15. żywiecki 30
m. Kraków 27
m. Nowy Sącz 27
m. Tarnów 30
m. Zakopane 27
XIX. Województwo rzeszowskie
1. brzozowski 36
2. dębicki 33
3. gorlicki 30
4. jarosławski 36
5. jasielski 36
6. kolbuszowski 30
7. krośnieński 39
8. lubaczowski 39
9. leski 39
10. łańcucki 36
11. mielecki 36
12. niżański 33
13. przemyski 33
14. przeworski 45
15. rzeszowski 39
16. sanocki 30
17. tarnobrzeski 42
18. ustrzycki 27
m. Przemyśl 33
m. Rzeszów 39

ZAŁĄCZNIK Nr 2 19

TABELA ZAMIENNIKÓW

Lp. Lit. Rodzaj i klasa zwierząt rzeźnych Zalicza się: za 1 kg żywej wagi trzody chlewnej objętej obowiązkiem dostaw
I - Trzody chlewnej -
a) ekstra słoninowej 900 gramów
b) słoninowej 950 "
c) mięsno-słoninowej 1.000 "
d) mięsnej 1.000 "
e) bekonowej kl. I, II lub III 900 "
f) bekonowej w pozostałych klasach 1.000 "
II Bydła rogatego
Jałówek, wolców, krów, wołów
a) klasy I 1.450 gramów
b) " II 1.550 "
c) " III 1.700 "
d) " IV 1.800 "
e) " V 2.050 "
f) " VI 2.200 "
Buhaji
a) klasy I 1.450 gramów
b) " II 1.550 "
c) " III 1.700 "
d) " IV 1.800 "
e) " V 2.200 "
Byczków
a) klasy I 1.700 gramów
b) " II 1.800 "
c) " III 2.050 "
d) " IV 2.200 "
Młodzieży
a) klasy I 1.800 gramów
b) " II 2.050 "
c) " III 2.200 "
III Cieląt
a) klasy I 1.450 gramów
b) " II 1.600 "
c) " III 1.800 "
IV Owiec
a) klasy ekstra 1.500 gramów
b) " I 1.600 "
c) " II 1.700 "
d) " III 1.900 "
e) " IV 2.100 "
V Drobiu
a) kur, gęsi, kaczek, indyków kl. A 650 gramów
b) kur, gęsi, kaczek, indyków kl. B 800 "
VI. Wełny potnej średniej klasy z wyjątkiem wełny odpadkowej martwej 100 gramów
1 § 7 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 10 grudnia 1952 r. (Dz.U.52.48.321) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1953 r.
2 § 10:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 9 czerwca 1952 r. (Dz.U.52.29.199) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 czerwca 1952 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 10 grudnia 1952 r. (Dz.U.52.48.321) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1953 r.

3 § 10a dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 9 czerwca 1952 r. (Dz.U.52.29.199) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 czerwca 1952 r.
4 § 10b dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 9 czerwca 1952 r. (Dz.U.52.29.199) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 czerwca 1952 r.
5 § 10c dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 9 czerwca 1952 r. (Dz.U.52.29.199) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 czerwca 1952 r.
6 § 10d dodany przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 10 grudnia 1952 r. (Dz.U.52.48.321) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1953 r.
7 § 10e dodany przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 10 grudnia 1952 r. (Dz.U.52.48.321) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1953 r.
8 § 11 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 9 czerwca 1952 r. (Dz.U.52.29.199) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 czerwca 1952 r.
9 § 11 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 10 grudnia 1952 r. (Dz.U.52.48.321) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1953 r.
10 § 12 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 9 czerwca 1952 r. (Dz.U.52.29.199) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 czerwca 1952 r.
11 § 12 ust. 1 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 12 września 1953 r. (Dz.U.53.43.213) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 1953 r.
12 § 13 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 10 grudnia 1952 r. (Dz.U.52.48.321) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1953 r.
13 § 13a dodany przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 10 grudnia 1952 r. (Dz.U.52.48.321) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1953 r.
14 § 14a dodany przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 10 grudnia 1952 r. (Dz.U.52.48.321) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1953 r.
15 § 19a dodany przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 9 czerwca 1952 r. (Dz.U.52.29.199) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 czerwca 1952 r.
16 § 19b dodany przez § 1 pkt 8 rozporządzenia z dnia 10 grudnia 1952 r. (Dz.U.52.48.321) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1953 r.
17 § 19c dodany przez § 1 pkt 8 rozporządzenia z dnia 10 grudnia 1952 r. (Dz.U.52.48.321) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1953 r.
18 Załącznik nr 1 zmieniony przez § 1 pkt 9 rozporządzenia z dnia 10 grudnia 1952 r. (Dz.U.52.48.321) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1953 r.
19 Załącznik nr 2:

-zmieniony przez § 1 pkt 10 rozporządzenia z dnia 10 grudnia 1952 r. (Dz.U.52.48.321) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1953 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 12 września 1953 r. (Dz.U.53.43.213) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 1953 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1952.8.47

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Obowiązkowe dostawy zwierząt rzeźnych przez indywidualne gospodarstwa rolne.
Data aktu: 15/02/1952
Data ogłoszenia: 15/02/1952
Data wejścia w życie: 15/02/1952