Akademie wojskowe.

DEKRET
z dnia 10 grudnia 1952 r.
o akademiach wojskowych.

Rozdział  1.

Przepisy wstępne.

Art.  1.
1.
Akademie wojskowe są szkołami wyższymi w rozumieniu ustawy z dnia 15 grudnia 1951 r. o szkolnictwie wyższym i o pracownikach nauki (Dz. U. z 1952 r. Nr 6, poz. 38) oraz jednostkami wojskowymi.
2.
Do akademii wojskowych stosuje się przepisy niniejszego dekretu, a w przypadkach wymienionych w dekrecie - również przepisy o szkolnictwie wyższym i o pracownikach nauki oraz regulaminy, rozkazy i inne przepisy dotyczące Sił Zbrojnych.
3.
Użyte w dalszych przepisach dekretu określenie: "przepisy o szkolnictwie wyższym i o pracownikach nauki" oznacza przepisy ustawy z dnia 15 grudnia 1951 r. o szkolnictwie wyższym i o pracownikach nauki (Dz. U. z 1952 r. Nr 6, poz. 38) i aktów prawnych na jej podstawie wydanych.
Art.  2.

Zadaniem akademii wojskowych jest:

1)
szkolenie i przygotowywanie żołnierzy do objęcia w wojsku kierowniczych stanowisk i do samodzielnego opracowywania zagadnień naukowych oraz wykonywania pracy dydaktycznej i naukowo-badawczej w zakresie wiedzy wojskowej, jak również wychowywania żołnierzy na ideowych i aktywnych budowniczych Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Jej Sił Zbrojnych,
2)
prowadzenie badań naukowych w zakresie wiedzy wojskowej w oparciu o przodującą naukę marksizmu-leninizmu i doświadczenia radzieckiej nauki wojennej.
Art.  3.

Utworzenie akademii wojskowej następuje w drodze uchwały Rady Ministrów. W tej samej drodze następuje przekształcenie lub likwidacja akademii.

Art.  4.

Akademiami wojskowymi zarządza Minister Obrony Narodowej.

Rozdział  2.

Organizacja wewnętrzna akademii wojskowych.

Art.  5.
1.
Na czele akademii wojskowej stoi komendant akademii wojskowej.
2.
Komendant akademii wojskowej jest dowódcą jednostki wojskowej i posiada jednocześnie uprawnienia rektora szkoły wyższej, określonej w przepisach o szkolnictwie wyższym i o pracownikach nauki.
3.
Na stanowisko komendanta akademii wojskowej wyznacza Minister Obrony Narodowej generała lub oficera posiadającego tytuł profesora albo docenta.
Art.  6.

Komendant akademii wojskowej kieruje całokształtem pracy akademii wojskowej w sprawach nauczania, prowadzenia badań naukowych, służby wojskowej, wychowania żołnierzy, administracji i gospodarki i jest przełożonym całego składu osobowego akademii.

Art.  7.
1.
Zastępca komendanta akademii wojskowej do spraw naukowych i wyszkolenia jest zastępcą komendanta w sprawach nauczania i prowadzenia badań naukowych oraz zastępcą dowódcy jednostki wojskowej i posiada jednocześnie uprawnienia prorektora szkoły wyższej, określone w przepisach o szkolnictwie wyższym i o pracownikach nauki.
2.
Na stanowisko zastępcy komendanta akademii wojskowej do spraw naukowych i wyszkolenia wyznacza Minister Obrony Narodowej generała lub oficera posiadającego tytuł profesora albo docenta.
Art.  8.
1.
Organem doradczym komendanta akademii wojskowej w sprawach nauczania i prowadzenia badań naukowych jest rada naukowa akademii.
2.
Rada naukowa akademii rozpatruje ponadto sprawy określone w statucie akademii, jak również przekazane przez komendanta akademii wojskowej.
3.
Skład rady naukowej akademii określa statut akademii.
Art.  9.
1.
Podstawową komórką akademii wojskowej w zakresie nauki i nauczania jest katedra. W ramach katedry może być prowadzony jeden lub więcej zakładów.
2.
Katedra prowadzi pracę dydaktyczną i naukową w zakresie jednego lub kilku pokrewnych przedmiotów.
3.
Katedra obejmuje samodzielnych i pomocniczych pracowników nauki, osoby pełniące funkcje pracowników nauki, aspirantów, nauczycieli przedmiotów pomocniczych oraz nauczycieli zawodu.
4.
Katedry pokrewne można łączyć w zespół katedr lub instytut.
5.
Tworzenie, podział, łączenie, przekształcenie, przeniesienie i likwidację katedr akademii wojskowej zarządza Minister Obrony Narodowej.
Art.  10.
1.
Na czele katedry, zespołu katedr lub instytutu stoi szef.
2.
Na stanowisko szefa katedry (zespołu katedr, instytutu) powołuje Minister Obrony Narodowej samodzielnego pracownika nauki.
3.
Szefowie katedr (zespołu katedr, instytutów) podlegają bezpośrednio komendantowi akademii wojskowej, a jeżeli dana katedra (zespół katedr, instytut) wchodzi w skład fakultetu - komendantowi fakultetu.
Art.  11.
1.
Akademia wojskowa może dzielić się na fakultety i kursy.
2.
W obrębie fakultetów lub poza nimi mogą być tworzone studia specjalne i studia zaoczne.
3.
Podział akademii wojskowej na fakultety i kursy oraz tworzenie studiów specjalnych i zaocznych zarządza Minister Obrony Narodowej.
Art.  12.
1.
Na czele fakultetu stoi komendant fakultetu.
2.
Komendant fakultetu jest dowódcą jednostki wojskowej i posiada jednocześnie uprawnienia dziekana szkoły wyższej, określone w przepisach o szkolnictwie wyższym i o pracownikach nauki.
3.
Na stanowisko komendanta fakultetu wyznacza Minister Obrony Narodowej generała lub oficera, posiadającego tytuł profesora albo docenta.
Art.  13.

Komendant fakultetu kieruje całokształtem pracy fakultetu w sprawach nauczania, prowadzenia badań naukowych i wychowania żołnierzy oraz sprawuje nadzór nad mieniem powierzonym fakultetowi i jest przełożonym składu osobowego fakultetu.

Art.  14.

Minister Obrony Narodowej może powołać radę fakultetu jako organ doradczy komendanta fakultetu w sprawach nauczania i prowadzenia badań naukowych.

Art.  15.
1.
Szczegółową organizację akademii wojskowej i zakres działania jej organów określa statut akademii.
2.
Statut akademii wojskowej nadaje Minister Obrony Narodowej.

Rozdział  3.

Studia w akademiach wojskowych.

Art.  16.

Studia w akademiach wojskowych są jednolite, równorzędne ze studiami drugiego stopnia szkół wyższych, o których mowa w przepisach o szkolnictwie wyższym i o pracownikach nauki.

Art.  17.

Plany studiów, programy nauczania oraz czas trwania i porządek studiów w akademiach wojskowych określa Minister Obrony Narodowej.

Art.  18.
1.
Po ukończeniu studiów akademie wojskowe wydają dyplomy stwierdzające ukończenie studiów, z którymi może być związane nadanie tytułu odpowiadającego ukończonym studiom.
2.
Prezydium Rządu zatwierdza na wniosek Ministra Obrony Narodowej nazwy tytułów nadawane przez poszczególne akademie wojskowe oraz warunki i tryb nadawania dyplomów i tytułów.
Art.  19.

Minister Obrony Narodowej w porozumieniu z Ministrem Szkolnictwa Wyższego i innymi zainteresowanymi ministrami określi warunki i tryb zaliczania studiów odbytych w szkołach wyższych za granicą na poczet studiów w akademiach wojskowych oraz warunki i tryb nostryfikacji dyplomów uzyskanych w akademiach wojskowych za granicą.

Rozdział  4.

Przyjęcie na studia do akademii wojskowej. Słuchacze.

Art.  20.
1.
Do akademii wojskowych mogą być przyjęci w charakterze słuchaczy żołnierze w czynnej służbie wojskowej, którzy posiadają wykształcenie uprawniające w myśl przepisów o szkolnictwie wyższym i o pracownikach nauki do studiów w szkołach wyższych lub którzy ukończyli oficerską szkołę wojskową.
2.
Minister Obrony Narodowej może zezwolić na przyjęcie do akademii wojskowej osób cywilnych, które posiadają przewidziane w ust. 1 wykształcenie uprawniające do studiów w szkołach wyższych.
3.
Przyjęcie do akademii wojskowej osób wymienionych w ust. 1 i 2 może być uzależnione od złożenia egzaminu kwalifikacyjnego lub od spełnienia innych warunków określonych przez Ministra Obrony Narodowej.
4.
Minister Obrony Narodowej może zezwolić na dopuszczenie do studiów w akademiach wojskowych osób, które nie posiadają wykształcenia określonego w ust. 1 pod warunkiem złożenia egzaminu uzupełniającego w akademii wojskowej.
5.
Przyjęcie do akademii wojskowej następuje na prośbę osoby zainteresowanej.
Art.  21.

Osoby cywilne (art. 20 ust. 2) stają się żołnierzami w czynnej służbie wojskowej z chwilą zaliczenia ich w charakterze słuchaczy do stanu osobowego akademii wojskowej.

Art.  22.

Osoby przyjęte do akademii wojskowej obowiązane są do pełnienia czynnej służby wojskowej w charakterze słuchaczy akademii przez czas trwania studiów w tej akademii.

Art.  23.

Słuchacze akademii wojskowych obowiązani są do brania udziału w zajęciach, zdawania kolokwiów i egzaminów i odbywania praktyk przewidzianych w planie studiów oraz do wykonywania obowiązków wynikających z pełnienia służby wojskowej.

Art.  24.
1.
Czas trwania studiów w akademii wojskowej zalicza się słuchaczom akademii do okresów wymaganych do mianowania na wyższy stopień wojskowy oraz do wysługi lat, jeżeli przepisy szczególne uzależniają od tej wysługi wysokość uposażenia lub zaopatrzenia albo wyższy wymiar urlopu.
2.
Przepisów ust. 1 nie stosuje się w przypadku wydalenia słuchacza z akademii.
Art.  25.

Słuchacze akademii wojskowych otrzymują uposażenie, świadczenia i inne należności służbowe przewidziane w przepisach szczególnych.

Art.  26.

Słuchacze akademii wojskowych otrzymują urlop w wymiarze i na zasadach określonych przez Ministra Obrony Narodowej.

Art.  27.

Słuchacze akademii wojskowych ponoszą odpowiedzialność dyscyplinarną, a słuchacze będący oficerami także odpowiedzialność przed oficerskimi sądami honorowymi w trybie i na zasadach określonych w przepisach szczególnych.

Art.  28.
1.
Zwolnienie słuchacza z akademii wojskowej następuje w przypadkach:
1)
ustalenia przez wojskową komisję lekarską zupełnej niezdolności do służby wojskowej,
2)
niedostatecznych postępów w nauce,
3)
stwierdzenia w opinii służbowej szeregowców i podoficerów braku ogólnych kwalifikacji na oficera,
4)
zwolnienia oficera zawodowego z wojskowej służby zawodowej lub podoficera nadterminowego z wojskowej służby nadterminowej,
5)
utraty obywatelstwa polskiego wskutek nabycia obcego obywatelstwa.
2.
Zwolnienie słuchacza z akademii wojskowej może nastąpić:
1)
na prośbę słuchacza, jeżeli względy służbowe nie stoją temu na przeszkodzie,
2)
ze względu na stan zdrowia,
3)
ze względów organizacyjnych.
Art.  29.

Wydalenie słuchacza z akademii wojskowej następuje w przypadkach:

1)
utraty lub pozbawienia stopnia oficerskiego, podoficerskiego lub stopnia starszego szeregowca,
2)
wymierzenia oficerowi zawodowemu lub podoficerowi nadterminowemu kary dyscyplinarnej usunięcia z wojskowej służby zawodowej lub nadterminowej,
3)
stwierdzenia braku kwalifikacji polityczno-moralnych z powodu popełnienia przestępstwa lub innego czynu nie licującego z godnością i honorem żołnierza,
4)
pozbawienia obywatelstwa polskiego.
Art.  30.

Minister Obrony Narodowej może zezwolić, aby na niektórych kierunkach studiów w określonych akademiach wojskowych osoby nie będące słuchaczami mogły zdawać egzaminy z poszczególnych przedmiotów oraz uzyskać dyplom ukończenia studiów jako eksterniści. Minister Obrony Narodowej określa warunki dopuszczenia eksternistów do zdawania egzaminów i tryb ich przeprowadzania.

Art.  31.

Statut akademii wojskowej określa warunki i tryb przyjmowania słuchaczy do akademii, organizację szkolenia, zasady odbywania służby wojskowej przez słuchaczy i związane z tą służbą ich prawa i obowiązki oraz tryb zwalniania słuchaczy z akademii.

Art.  32. 1

(uchylony).

Art.  33.

Obowiązki i prawa słuchaczy akademii wojskowych, nie uregulowane w niniejszym dekrecie, określają w stosunku do oficerów przepisy o służbie wojskowej oficerów i generałów Sił Zbrojnych, a w stosunku do podoficerów i szeregowców - przepisy o służbie wojskowej szeregowców i podoficerów Sił Zbrojnych.

Art.  34.

Obywatele państw obcych mogą odbywać studia w akademiach wojskowych w trybie i na zasadach określonych przez Ministra Obrony Narodowej.

Rozdział  5.

Nadawanie stopni naukowych.

Art.  35.
1.
Akademie wojskowe mają prawo nadawania stopni naukowych w zakresie:
a)
nauk wojskowych,
2.
Rada Ministrów określi nauki wymienione w ust. 1 lit. b), w zakresie których poszczególne akademie wojskowe mają prawo nadawania stopni naukowych.
3.
Niższym stopniem naukowym jest stopień kandydata nauk, a wyższym - stopień doktora nauk.
Art.  36.
1.
Stopień kandydata nauk nadaje się osobom, które odbyły studia w akademii wojskowej lub studia drugiego stopnia albo równorzędne w innych szkołach wyższych, jeżeli zdadzą przepisane egzaminy oraz przedłożą pracę naukową, która zostanie uznana za samodzielny dorobek w danej gałęzi nauki.
2.
O stopień doktora nauk mogą ubiegać się kandydaci nauk, którzy przedłożą pracę naukową, stanowiącą, twórczy wkład do rozwoju danej gałęzi nauki.
3.
Nad pracą naukową przedłożoną dla uzyskania stopnia naukowego przeprowadza się rozprawę.
4.
Rada Ministrów określi:
a)
warunki i tryb nadawania stopni naukowych,
b)
warunki dopuszczenia w drodze wyjątku do ubiegania się o stopień kandydata nauk bez odbycia studiów wymienionych w ust. 1,
c)
warunki i tryb nostryfikacji stopni naukowych uzyskanych w akademiach wojskowych za granicą.
Art.  37.
1.
Minister Obrony Narodowej może wprowadzić w akademii wojskowej aspiranturę naukową przewidzianą w przepisach o szkolnictwie wyższym i o pracownikach nauki.
2.
Organizację aspirantury naukowej, czas jej trwania oraz prawa i obowiązki aspirantów określi Minister Obrony Narodowej w porozumieniu z Ministrem Szkolnictwa Wyższego.

Rozdział  6.

Pracownicy nauczający i pomocniczy pracownicy techniczni.

Art.  38.

Do pracowników nauczających w akademiach wojskowych należą:

1)
samodzielni i pomocniczy pracownicy nauki, posiadający tytuły naukowe przewidziane w przepisach o szkolnictwie wyższym i o pracownikach nauki,
2)
nauczyciele przedmiotów pomocniczych i nauczyciele zawodu,
3)
osoby wymienione w art. 43.
Art.  39.
1.
Przyznawanie tytułów przewidzianych dla samodzielnych pracowników nauki następuje na warunkach i w trybie określonych w przepisach o szkolnictwie wyższym i o pracownikach nauki.
2.
Tytuły pomocniczych pracowników nauki przyznaje komisja kwalifikacyjna utworzona przy akademii wojskowej na warunkach i w trybie określonych przez Ministra Obrony Narodowej. Tytuły te przysługują w okresie pełnienia w akademii wojskowej funkcji pomocniczego pracownika nauki.
Art.  40.
1.
Niezależnie od obowiązków pracowników nauki, określonych w przepisach o szkolnictwie wyższym i o pracownikach nauki, do podstawowych obowiązków pracowników nauki w akademii wojskowej należy kształcenie i wychowywanie odpowiednich kadr dla Sił Zbrojnych zgodnie z programem i planami nauczania w akademii oraz wytycznymi komendanta akademii wojskowej lub komendanta fakultetu.
2.
Wymiar zajęć obowiązkowych dla pracowników nauki ustala Minister Obrony Narodowej.
Art.  41.
1.
Samodzielnych i pomocniczych pracowników nauki będących w czynnej służbie wojskowej wyznacza na stanowisko służbowe w akademii wojskowej Minister Obrony Narodowej.
2.
Nie uregulowane w dekrecie prawa i obowiązki pracowników nauki wymienionych w ust. 1 oraz ich odpowiedzialność dyscyplinarną i zwolnienie ze służby normują przepisy o służbie wojskowej oficerów i generałów Sił Zbrojnych.
Art.  42.
1.
Samodzielnych pracowników nauki nie będących w czynnej służbie wojskowej powołuje do pracy w akademii wojskowej Minister Obrony Narodowej, a pomocniczych pracowników nauki - komendant akademii.
2.
Nie uregulowane w dekrecie prawa i obowiązki pracowników nauki wymienionych w ust. 1 oraz ich odpowiedzialność dyscyplinarną i rozwiązanie stosunku służbowego normują przepisy o szkolnictwie wyższym i o pracownikach nauki.
Art.  43.
1.
Minister Obrony Narodowej może wyznaczyć oficera lub generała o odpowiednich kwalifikacjach na stanowisko przewidziane w akademii wojskowej dla samodzielnego lub pomocniczego pracownika nauki, chociażby nie posiadał tytułu pracownika nauki.
2.
Minister Obrony Narodowej może osobie o odpowiednich kwalifikacjach, nie będącej w czynnej służbie wojskowej i nie posiadającej tytułu pracownika nauki, powierzyć w drodze umowy pełnienie w akademii wojskowej funkcji samodzielnego pracownika nauki, a komendant akademii - pełnienie funkcji pomocniczego pracownika nauki.
Art.  44.
1.
Nauczycieli przedmiotów pomocniczych i nauczycieli zawodu oraz pomocniczych pracowników technicznych nie będących w czynnej służbie wojskowej przyjmuje do pracy w akademii wojskowej komendant akademii.
2.
Minister Obrony Narodowej określi kwalifikacje wymagane od osób wymienionych w ust. 1 oraz ich obowiązki.
3.
Stosunek służbowy nauczycieli wymienionych w ust. 1 regulują przepisy dotyczące danej kategorii nauczycieli, stosunek zaś służbowy innych osób wymienionych w ust. 1 - ogólne przepisy o stosunku pracy.
4.
Uposażenie osób wymienionych w ust. 1 normują osobne przepisy.

Rozdział  7.

Przepisy przejściowe i końcowe.

Art.  45.
1.
W sprawie zachowania tytułów naukowych i uzyskania stopni naukowych przez dotychczasowych pracowników nauki zatrudnionych w akademiach wojskowych stosuje się przepisy o szkolnictwie wyższym i o pracownikach nauki.
2.
Centralna Komisja Kwalifikacyjna dla Pracowników Nauki może na wniosek Ministra Obrony Narodowej przyznać tytuł samodzielnego pracownika nauki oficerom i generałom, którzy w dniu wejścia w życie dekretu pełnią w akademii wojskowej obowiązki samodzielnego pracownika nauki, chociażby nie posiadali odpowiedniego stopnia naukowego.
Art.  46.
1.
Dla rozwijania prac naukowo-badawczych w określonej dziedzinie Minister Obrony Narodowej może za zgodą Prezesa Rady Ministrów powołać wojskowy instytut naukowy lub inną wojskową placówkę naukową.
2.
Organizację wojskowych instytutów naukowych i innych wojskowych placówek naukowych oraz ich zakres działania określa Minister Obrony Narodowej.
3.
Tytuły pomocniczych pracowników nauki pracownikom wojskowych instytutów naukowych i innych wojskowych placówek naukowych przyznają właściwe komisje kwalifikacyjne utworzone przy akademiach wojskowych. Właściwość tych komisji oraz warunki i tryb przyznawania tytułów określa Minister Obrony Narodowej w zarządzeniu wydanym na podstawie art. 39 ust. 2. Tytuły te przysługują pracownikom w okresie pełnienia przez nich funkcji pomocniczych pracowników nauki w tych instytutach i placówkach naukowych.
4.
Przepisy art. 41-44 stosuje się odpowiednio.
Art.  47.

Istniejące na mocy przepisów dotychczasowych akademie wojskowe:

1)
Akademia Sztabu Generalnego imienia Generała Broni Karola Świerczewskiego w Warszawie,
2)
Akademia Wojskowo-Polityczna imienia Feliksa Dzierżyńskiego w Warszawie oraz
3)
Wojskowa Akademia Techniczna imienia Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie

- są akademiami wojskowymi w rozumieniu niniejszego dekretu.

Art.  48.
1.
Istniejące w Wojskowej Akademii Technicznej imienia Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie studia dwustopniowe może Minister Obrony Narodowej utrzymać nadal dla tych słuchaczy, którzy studia te już rozpoczęli albo rozpoczną w ciągu lat trzech od dnia wejścia w życie dekretu.
2.
Po ukończeniu studiów pierwszego stopnia Wojskowa Akademia Techniczna imienia Jarosława Dąbrowskiego wydaje dyplomy ukończenia studiów, z którymi może być związane nadanie tytułu zawodowego. Nazwę tytułu zawodowego zatwierdza Prezydium Rządu na wniosek Ministra Obrony Narodowej.
3.
Po ukończeniu studiów drugiego stopnia Wojskowa Akademia Techniczna imienia Jarosława Dąbrowskiego wydaje dyplomy stwierdzające ukończenie tych studiów i uzyskanie tytułu określonego w art. 18.
4.
Ukończenie studiów wymienionych w ust. 3 uprawnia do ubiegania się o stopień kandydata nauk w trybie art. 36 ust. 1.
5.
Minister Obrony Narodowej w porozumieniu z Ministrem Szkolnictwa Wyższego określą zasady i tryb przyznawania w drodze wyjątku tytułu zawodowego określonego w ust. 2 żołnierzom, którzy nabyli odpowiedni stopień kwalifikacji zawodowych bez odbycia studiów w Wojskowej Akademii Technicznej imienia Jarosława Dąbrowskiego.
Art.  49.

Do czasu wydania przepisów wykonawczych na podstawie niniejszego dekretu zachowują moc dotychczasowe przepisy ze zmianami wynikającymi z tego dekretu.

Art.  50.

W dekrecie z dnia 19 kwietnia 1951 r. o służbie wojskowej oficerów i generałów Sił Zbrojnych (Dz. U. Nr 22, poz. 172) wprowadza się następujące zmiany:

1)
w art. 32 ust. 1 pkt 1 otrzymuje brzmienie:

"1) absolwentów oficerskich szkół wojskowych oraz słuchaczy akademii wojskowych",

2)
w art. 35 dodaje się ust. 4 w brzmieniu:

"4. Oficer zawodowy przyjęty w charakterze słuchacza do akademii wojskowej otrzymuje urlop wypoczynkowy w wymiarze i na zasadach określonych przez Ministra Obrony Narodowej dla słuchaczy akademii wojskowej",

3)
w art. 41 ust. 1 dodaje się pkt 5 w brzmieniu:

"5) wydalenia z akademii wojskowej."

Art.  51.

Tracą moc:

1)
ustawa z dnia 22 marca 1951 r. o Akademii Sztabu Generalnego imienia Generała Broni Karola Świerczewskiego (Dz. U. Nr 17, poz. 134),
2)
ustawa z dnia 22 marca 1951 r. o utworzeniu Akademii Wojskowo-Politycznej (Dz. U. Nr 17, poz. 135) i dekret z dnia 18 lipca 1951 r. o nazwie Akademii Wojskowo-Politycznej (Dz. U. Nr 39, poz. 295),
3)
ustawa z dnia 22 marca 1951 r. o utworzeniu Wojskowej Akademii Technicznej (Dz. U. Nr 17, poz. 136) i dekret z dnia 18 lipca 1951 r. o nazwie Wojskowej Akademii Technicznej (Dz. U. Nr 39, poz. 296),
4)
art. 68 ust. 2 ustawy z dnia 15 grudnia 1951 r. o szkolnictwie wyższym i o pracownikach nauki (Dz. U. z 1952 r. Nr 6, poz. 38).
Art.  52.

Wykonanie dekretu porucza się Ministrom Obrony Narodowej i Szkolnictwa Wyższego.

Art.  53.

Dekret wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

1 Art. 32 uchylony przez art. 105 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 13 grudnia 1957 r. o służbie wojskowej oficerów Sił Zbrojnych (Dz.U.58.2.5) z dniem 9 stycznia 1958 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1952.49.324

Rodzaj: Dekret
Tytuł: Akademie wojskowe.
Data aktu: 10/12/1952
Data ogłoszenia: 23/12/1952
Data wejścia w życie: 23/12/1952