Warunki składowania niektórych artykułów produkcji rolnej i ochrona przeciwpożarowa przy omłotach.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI KOMUNALNEJ
z dnia 21 marca 1952 r.
o warunkach składowania niektórych artykułów produkcji rolnej i ochronie przeciwpożarowej przy omłotach.

Na podstawie art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1950 r. o ochronie przeciwpożarowej i jej organizacji (Dz. U. z 1951 r. Nr 58, poz. 404) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Przy ustawianiu stert, stogów, brogów i innych podobnych obiektów powinny być zachowane następujące odległości:
1)
od wszelkich budynków w gospodarstwach uspołecznionych - 100 m,

a w innych - 30 m,

2)
od wszelkich dróg publicznych - 50 m,
3)
od lasów, zagajników i innych terenów zadrzewionych - 100 m,
4)
od torów kolejowych - 100 m,
5)
od urządzeń i przewodów linii elektrycznych wysokiego napięcia - 25 m,
6)
między stertami względnie parami stert w gospodarstwach uspołecznionych - 100 m.

7) 1 między parami stert, stogów, brogów słomy i siana w punktach skupu Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" - 30 m, przy czym odległość między stogami w parach nie powinna być mniejsza niż 6 m.

2.
Sterty ze zbożem przed omłotem w gospodarstwach uspołecznionych mogą być ustawiane pojedyńczo lub parami.
3.
Jeżeli położenie nieruchomości nie zezwala na zachowanie odległości przewidzianych w ust. 1 pkt 1, może być ona zmniejszona z tym jednak, że stóg, sterta lub bróg powinny być w tych przypadkach ustawione w punkcie, który ze względu na wymiary nieruchomości odległy jest najdalej od budynku, jednak znajduje się nie bliżej niż w odległości 30 m.
4.
Odległości podane w ust. 1 pkt 1 - 3 mogą być zmniejszone, jednak nie więcej niż do 30 m, jeżeli wskutek wilgotności łąk niecały obszar nadaje się do stogowania.
5.
Sterty, stogi i brogi na ścierniskach powinny być oborane w promieniu 5 m.
6.
Przy stertach, stogach i brogach należy na czas omłotów umieścić podręczne środki gaśnicze, a mianowicie beczkę z wodą o pojemności około 200 litrów, wiadro, tłumnicę i bosak na każdą stertę, stóg lub bróg.
§  2.
Wielkość stert ze zbożem niemłóconym i sianem nie może przekraczać 800 m3, wielkość zaś sterty słomy i roślin włóknistych - 1.200 m3.
§  3.
Przy ustawianiu i używaniu lokomobili bądź traktora do omłotów przy stogu, stercie, brogu lub budynku należy przestrzegać:
1)
aby iskry i dym były znoszone wiatrem w kierunku od sterty bądź od budynku,
2)
aby zachowana była odległość lokomobili bądź traktora od stogu lub budynku najmniej 10 m,
3)
aby komin lokomobili zaopatrzony był w należycie wykonany i szczelnie przylegający do przewodu kominowego iskrochron z siatki o rozmiarach oczek 2,5 X 10 mm i grubości drutu o średnicy 1,5 do 2 mm oraz aby przewód kominowy i drzwiczki paleniskowe były szczelne,
4)
aby miejsce przeznaczone na ustawienie lokomobili lub traktora oczyszczone było z przedmiotów palnych,
5)
aby palenisko lokomobili było każdorazowo po skończonej pracy starannie wygaszone, a wyjęty węgiel (złożony osobno), szlaka i popiół zalane były dokładnie wodą i złożone do specjalnie w tym celu przygotowanego dołu.
§  4.
Silniki elektryczne do omłotu powinny być ustawiane w odległości co najmniej 2 m od stogów, stert, brogów i budynków krytych nieogniotrwale, jeżeli chodzi o silniki okapturzone, a w odległości co najmniej 5 m, jeżeli chodzi o silniki nie okapturzone.
§  5.
Zabrania się garażowania samochodów i traktorów w stodołach, przy stertach, stogach i brogach.
§  6.
Podgrzewanie i uruchamianie silników spalinowych może być dokonywane w odległości najmniej 30 m od zapasów materiałów pędnych i opału. Rozpalanie ognisk w pobliżu stogów, stert i brogów jest dozwolone tylko dla przygotowania posiłków dla pracowników zatrudnionych przy omłotach. Ogniska nie mogą być rozpalane w odległości mniejszej niż 100 m od zapasów materiałów pędnych, opału, stogów, stert i brogów przy zachowaniu przepisu § 3 pkt 1 niniejszego rozporządzenia.
§  7.
Na miejscu młocki powinny być wyznaczone miejsca na palenie tytoniu w odległości nie mniej niż 50 m od zgromadzonego do omłotu zboża.
§  8.
Maszyny używane przy omłocie powinny być zaopatrzone w liny stalowe lub łańcuchy celem ułatwienia ich odciągnięcia w razie pożaru.
§  9.
1.
Kierownicy państwowych gospodarstw rolnych oraz przewodniczący spółdzielni produkcyjnych obowiązani są każdorazowo przed rozpoczęciem omłotu sprawdzić osobiście lub przez wyznaczone przez siebie osoby stan zabezpieczenia przeciwpożarowego oraz wyznaczyć osobę odpowiedzialną za przestrzeganie przepisów niniejszego rozporządzenia.
2.
W gospodarstwach rolnych indywidualnych obowiązek, o którym mowa w ust. 1, ciąży na posiadaczach tych gospodarstw.
§ 10. 2
Zarząd Główny Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" w porozumieniu z Komendantem Głównym Straży Pożarnych określi szczegółowe zasady przestrzegania wymagań bezpieczeństwa przeciwpożarowego przy składowaniu i magazynowaniu pasz objętościowych w punktach skupu spółdzielni zrzeszonych w Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska.
§  11. 3
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 ust. 1 pkt 7 dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 27 maja 1957 r. (Dz.U.57.41.183) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 sierpnia 1957 r.
2 § 10 dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 27 maja 1957 r. (Dz.U.57.41.183) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 sierpnia 1957 r.
3 § 11 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 27 maja 1957 r. (Dz.U.57.41.183) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 sierpnia 1957 r.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1952.34.244

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Warunki składowania niektórych artykułów produkcji rolnej i ochrona przeciwpożarowa przy omłotach.
Data aktu: 21/03/1952
Data ogłoszenia: 31/07/1952
Data wejścia w życie: 31/07/1952