Warunki składowania niektórych artykułów produkcji rolnej i ochrona przeciwpożarowa przy omłotach.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI KOMUNALNEJ
z dnia 21 marca 1952 r.
o warunkach składowania niektórych artykułów produkcji rolnej i ochronie przeciwpożarowej przy omłotach.

Na podstawie art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1950 r. o ochronie przeciwpożarowej i jej organizacji (Dz. U. z 1951 r. Nr 58, poz. 404) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Przy ustawianiu stert, stogów, brogów i innych podobnych obiektów powinny być zachowane następujące odległości:
1)
od wszelkich budynków w gospodarstwach uspołecznionych - 100 m,

a w innych - 30 m,

2)
od wszelkich dróg publicznych - 50 m,
3)
od lasów, zagajników i innych terenów zadrzewionych - 100 m,
4)
od torów kolejowych - 100 m,
5)
od urządzeń i przewodów linii elektrycznych wysokiego napięcia - 25 m,
6)
między stertami względnie parami stert w gospodarstwach uspołecznionych - 100 m.

7) 1 między parami stert, stogów, brogów słomy i siana w punktach skupu Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" - 30 m, przy czym odległość między stogami w parach nie powinna być mniejsza niż 6 m.

2.
Sterty ze zbożem przed omłotem w gospodarstwach uspołecznionych mogą być ustawiane pojedyńczo lub parami.
3.
Jeżeli położenie nieruchomości nie zezwala na zachowanie odległości przewidzianych w ust. 1 pkt 1, może być ona zmniejszona z tym jednak, że stóg, sterta lub bróg powinny być w tych przypadkach ustawione w punkcie, który ze względu na wymiary nieruchomości odległy jest najdalej od budynku, jednak znajduje się nie bliżej niż w odległości 30 m.
4.
Odległości podane w ust. 1 pkt 1 - 3 mogą być zmniejszone, jednak nie więcej niż do 30 m, jeżeli wskutek wilgotności łąk niecały obszar nadaje się do stogowania.
5.
Sterty, stogi i brogi na ścierniskach powinny być oborane w promieniu 5 m.
6.
Przy stertach, stogach i brogach należy na czas omłotów umieścić podręczne środki gaśnicze, a mianowicie beczkę z wodą o pojemności około 200 litrów, wiadro, tłumnicę i bosak na każdą stertę, stóg lub bróg.
§  2.
Wielkość stert ze zbożem niemłóconym i sianem nie może przekraczać 800 m3, wielkość zaś sterty słomy i roślin włóknistych - 1.200 m3.
§  3.
Przy ustawianiu i używaniu lokomobili bądź traktora do omłotów przy stogu, stercie, brogu lub budynku należy przestrzegać:
1)
aby iskry i dym były znoszone wiatrem w kierunku od sterty bądź od budynku,
2)
aby zachowana była odległość lokomobili bądź traktora od stogu lub budynku najmniej 10 m,
3)
aby komin lokomobili zaopatrzony był w należycie wykonany i szczelnie przylegający do przewodu kominowego iskrochron z siatki o rozmiarach oczek 2,5 X 10 mm i grubości drutu o średnicy 1,5 do 2 mm oraz aby przewód kominowy i drzwiczki paleniskowe były szczelne,
4)
aby miejsce przeznaczone na ustawienie lokomobili lub traktora oczyszczone było z przedmiotów palnych,
5)
aby palenisko lokomobili było każdorazowo po skończonej pracy starannie wygaszone, a wyjęty węgiel (złożony osobno), szlaka i popiół zalane były dokładnie wodą i złożone do specjalnie w tym celu przygotowanego dołu.
§  4.
Silniki elektryczne do omłotu powinny być ustawiane w odległości co najmniej 2 m od stogów, stert, brogów i budynków krytych nieogniotrwale, jeżeli chodzi o silniki okapturzone, a w odległości co najmniej 5 m, jeżeli chodzi o silniki nie okapturzone.
§  5.
Zabrania się garażowania samochodów i traktorów w stodołach, przy stertach, stogach i brogach.
§  6.
Podgrzewanie i uruchamianie silników spalinowych może być dokonywane w odległości najmniej 30 m od zapasów materiałów pędnych i opału. Rozpalanie ognisk w pobliżu stogów, stert i brogów jest dozwolone tylko dla przygotowania posiłków dla pracowników zatrudnionych przy omłotach. Ogniska nie mogą być rozpalane w odległości mniejszej niż 100 m od zapasów materiałów pędnych, opału, stogów, stert i brogów przy zachowaniu przepisu § 3 pkt 1 niniejszego rozporządzenia.
§  7.
Na miejscu młocki powinny być wyznaczone miejsca na palenie tytoniu w odległości nie mniej niż 50 m od zgromadzonego do omłotu zboża.
§  8.
Maszyny używane przy omłocie powinny być zaopatrzone w liny stalowe lub łańcuchy celem ułatwienia ich odciągnięcia w razie pożaru.
§  9.
1.
Kierownicy państwowych gospodarstw rolnych oraz przewodniczący spółdzielni produkcyjnych obowiązani są każdorazowo przed rozpoczęciem omłotu sprawdzić osobiście lub przez wyznaczone przez siebie osoby stan zabezpieczenia przeciwpożarowego oraz wyznaczyć osobę odpowiedzialną za przestrzeganie przepisów niniejszego rozporządzenia.
2.
W gospodarstwach rolnych indywidualnych obowiązek, o którym mowa w ust. 1, ciąży na posiadaczach tych gospodarstw.
§ 10. 2
Zarząd Główny Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" w porozumieniu z Komendantem Głównym Straży Pożarnych określi szczegółowe zasady przestrzegania wymagań bezpieczeństwa przeciwpożarowego przy składowaniu i magazynowaniu pasz objętościowych w punktach skupu spółdzielni zrzeszonych w Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska.
§  11. 3
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 ust. 1 pkt 7 dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 27 maja 1957 r. (Dz.U.57.41.183) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 sierpnia 1957 r.
2 § 10 dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 27 maja 1957 r. (Dz.U.57.41.183) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 sierpnia 1957 r.
3 § 11 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 27 maja 1957 r. (Dz.U.57.41.183) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 sierpnia 1957 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1952.34.244

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Warunki składowania niektórych artykułów produkcji rolnej i ochrona przeciwpożarowa przy omłotach.
Data aktu: 21/03/1952
Data ogłoszenia: 31/07/1952
Data wejścia w życie: 31/07/1952