Wykonywanie czynności fachowych w aptekach otwartych oraz specjalne kwalifikacje fachowe wymagane od pracowników tych aptek.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA
z dnia 17 czerwca 1952 r.
w sprawie wykonywania czynności fachowych w aptekach otwartych oraz specjalnych kwalifikacji fachowych wymaganych od pracowników tych aptek.

Na podstawie art. 4 ust. 2 i art. 6 ustawy z dnia 8 stycznia 1951 r. o aptekach (Dz. U. R. P. Nr 1, poz. 2) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przy wykonywaniu w aptece otwartej czynności fachowych w pełnym zakresie (art. 4 ust. 1 ustawy o aptekach) mogą być na równi z farmaceutami zatrudniane niżej wymienione osoby, jeżeli przed dniem 8 stycznia 1951 r. na podstawie przepisów dotychczasowych posiadały prawo wykonywania zawodu aptekarskiego:
1)
aptekarze aprobowani, tj. osoby, którym zostały wydane upoważnienia do wykonywania zawodu aptekarskiego;
2)
asystenci apteczni, tj. osoby, które złożyły egzamin tyrocynalny przy gremiach aptekarskich lub uzyskały świadectwo ze złożonego wstępnego egzaminu farmaceutycznego.
§  2.
1.
Przy wykonywaniu w aptece otwartej czynności fachowych w ograniczonym zakresie (ust. 2), mogą być zatrudniani technicy apteczni, tj. osoby, które:
1)
ukończyły technikum apteczne;
2)
posiadają wykształcenie na poziomie siedmiu klas szkoły ogólnokształcącej, były zatrudnione dwa lata w aptece przy wykonywaniu czynności określonych w ust. 2 pod nadzorem osoby uprawnionej do samodzielnego wykonywania czynności fachowych w pełnym zakresie oraz złożyły z wynikiem dodatnim egzamin na technika aptecznego według programu i na zasadach określonych przez Ministra Zdrowia.
2.
Do ograniczonego zakresu czynności fachowych w aptece otwartej należy:
1)
wykonywanie niżej wymienionych czynności przy sporządzaniu leków recepturowych nie zawierających w swym składzie trucizn i środków odurzających:
a)
sączenie leków płynnych, przelewanie ich do butelek oraz korkowanie bądź kapslowanie,
b)
rozważanie gotowej mieszaniny przeznaczonej na proszki, wsypywanie jej do kapsułek bądź opłatków i pakowanie,
c)
dzielenie gotowej masy przeznaczonej na pigułki bądź czopki, formowanie z niej leków oraz ich pakowanie,
d)
wkładanie maści do słoika i kapslowanie,
e)
mieszanie odważonych ziół;
2)
wydawanie artykułów sanitarnych oraz leków gotowych, których sprzedaż jest dozwolona bez recepty, a w punktach aptecznych ponadto wydawanie leków gotowych, których sprzedaż jest dozwolona w tych punktach;
3)
napełnianie naczyń aptecznych środkami obojętnymi;
4)
rozważanie i rozlewanie środków farmaceutycznych, których sprzedaż dozwolona jest bez recepty;
5)
wykonywanie zleconych przez kierownika apteki czynności przy wyrobie środków farmaceutycznych w laboratorium galenowym.
§  3.
Przy samodzielnym wykonywaniu w aptece otwartej czynności fachowych w pełnym zakresie wolno zatrudniać:
1)
osoby, które ukończyły studia farmaceutyczne w polskiej szkole wyższej lub studia za granicą uznane w Państwie Polskim za równorzędne, jeżeli po ukończeniu studiów pracowały w aptece co najmniej rok w wymiarze godzin ustalonym dla farmaceutów pod nadzorem osoby, posiadającej prawo samodzielnego wykonywania w aptece czynności fachowych w pełnym zakresie;
2)
prowizorów farmacji;
3)
aptekarzy aprobowanych;
4)
pomocników aptekarskich oraz
5)
asystentów aptecznych.
§  4.
Przy samodzielnym wykonywaniu w aptece otwartej czynności fachowych w ograniczonym zakresie wolno zatrudniać techników aptecznych:
1)
wymienionych w § 2 ust. 1 pkt 1, którzy po ukończeniu szkoły pracowali w aptece co najmniej rok w wymiarze godzin ustalonym dla farmaceutów pod nadzorem osoby posiadającej prawo samodzielnego wykonywania czynności fachowych w pełnym zakresie;
2)
wymienionych w § 2 ust. 1 pkt 2.
§  5.
Posiadanie kwalifikacji do samodzielnego wykonywania czynności fachowych w aptece przez osoby, wymienione w § 3 pkt 1 i w § 4 pkt 1, stwierdza prezydium wojewódzkiej rady narodowej bądź Rady Narodowej m. st. Warszawy lub m. Łodzi (wydział zdrowia) na podstawie zaświadczenia o odbyciu pracy.
§  6.
1.
Kierownikiem apteki społecznej może być osoba wymieniona w § 3 pkt 1 - 3, która była zatrudniona w aptece przy samodzielnym wykonywaniu czynności fachowych w pełnym zakresie przez 2 lata w wymiarze godzin ustalonym dla farmaceutów oraz posiada wszechstronną znajomość prac aptecznych.
2.
Posiadanie kwalifikacji do kierowania apteką społeczną stwierdza Minister Zdrowia na wniosek prezydium wojewódzkiej rady narodowej bądź Rady Narodowej w m. st. Warszawie lub m. Łodzi (wydział zdrowia).
§  7.
Prezydium wojewódzkiej rady narodowej bądź Rady Narodowej m. st. Warszawy lub m. Łodzi (wydział zdrowia) może osobę uprawnioną do samodzielnego wykonywania w aptece czynności fachowych w pełnym zakresie, a nie odpowiadającą wymaganiom, przewidzianym w § 6, upoważnić do czasowego pełnienia obowiązków kierownika określonej apteki społecznej na okres do 3 miesięcy, a za zgodą Ministra Zdrowia - na czas dłuższy.
§  8.
1.
Kierownikiem apteki społecznej nie może być osoba, która przez okres ostatnich pięciu lat nie wykonywała czynności fachowych w aptece.
2.
Przepis ust. 1 nie dotyczy pracowników pełniących służbę nadzoru farmaceutycznego, a zatrudnionych w urzędach, instytucjach albo przedsiębiorstwach, których przedmiotem działalności jest prowadzenie aptek, a także farmaceutów, pełniących czynną służbę wojskową.
§  9.
Kierownikiem punktu aptecznego może być osoba mająca prawo samodzielnego wykonywania w aptece czynności fachowych w zakresie pełnym bądź ograniczonym.
§  10.
Osoby, zatrudnione dotychczas w charakterze laborantów aptecznych w aptekach otwartych przy wykonywaniu czynności fachowych w ograniczonym zakresie, pod nadzorem osób uprawnionych do samodzielnego wykonywania czynności fachowych w pełnym zakresie, mogą być zatrudniane w tym charakterze w okresie 2 lat po wejściu w życie niniejszego rozporządzenia.
§  11.
1.
W okresie do dnia 31 grudnia 1955 r. w przypadkach wyjątkowych prezydium wojewódzkiej rady narodowej bądź Rady Narodowej w m. st. Warszawie lub m. Łodzi (wydział zdrowia) może zezwolić kierownikowi apteki otwartej na zatrudnianie techników bądź laborantów aptecznych przy wyrobie i wydawaniu leków recepturowych, nie zawierających w swym składzie trucizn, bądź środków odurzających jak również przy wydawaniu takich leków gotowych - pod nadzorem osoby posiadającej prawo samodzielnego wykonywania czynności fachowych w pełnym zakresie.
2.
Zezwolenie, o którym mowa w ust. 1, może być wydane na okres nie przekraczający 6 miesięcy.
§  12.
W okresie jednego roku po wejściu w życie niniejszego rozporządzenia mogą być zatrudniane na stanowiskach kierowników aptek społecznych osoby, co do których nie została wydana decyzja przewidziana w § 6 ust. 2, jeżeli posiadają prawo zarządu apteką w myśl przepisów dotychczasowych.
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1952.30.205

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wykonywanie czynności fachowych w aptekach otwartych oraz specjalne kwalifikacje fachowe wymagane od pracowników tych aptek.
Data aktu: 17/06/1952
Data ogłoszenia: 30/06/1952
Data wejścia w życie: 30/06/1952