Przejściowy tryb nabywania uprawnień felczera.

USTAWA
z dnia 9 czerwca 1952 r.
o przejściowym trybie nabywania uprawnień felczera.

Art.  1.

Osoby, posiadające obywatelstwo polskie, uzyskują prawo wykonywania zawodu i używania tytułu felczera, określone w ustawie z dnia 20 lipca 1950 r. o zawodzie felczera (Dz. U. R. P. Nr 36, poz. 336), jeżeli w terminie do dnia 31 grudnia 1955 r. złożą z wynikiem pomyślnym egzamin, przewidziany w niniejszej ustawie.

Art.  2.
1.
Do egzaminu mogą być dopuszczone osoby, które:
1)
korzystają z pełni praw obywatelskich,
2)
posiadają nienaganną przeszłość i wykazują odpowiednią postawę społeczną,
3)
posiadają odpowiednie warunki fizyczne oraz

4) a) posiadają wykształcenie na poziomie ośmiu klas szkoły ogólnokształcącej oraz odbyły pełne studia w felczerskiej szkole za granicą, lecz nie złożyły przepisanych egzaminów końcowych bądź z innych przyczyn nie mogą wykazać się świadectwem z ukończenia tej szkoły albo też

b)
posiadają wykształcenie na poziomie ośmiu klas szkoły ogólnokształcącej, ukończyły w kraju lub za granicą szkołę pielęgniarstwa bądź zorganizowane przez wojskową służbę zdrowia dziesięciomiesięczne kursy sanitarne, od sześciu lat były zatrudnione w zakładach leczniczych przy pielęgnowaniu chorych oraz wykażą się specjalnymi zdolnościami w zakresie pracy zawodowej i osiągnięciami w pracy społecznej, a ponadto ukończą kurs szkoleniowy (art. 3).
2.
Komisja egzaminacyjna może uzależnić dopuszczenie do egzaminu osób, wymienionych w ust. 1 pkt 4 lit. a), od ukończenia przez nie kursu szkoleniowego.
Art.  3.
1.
Minister Zdrowia powoła komisję egzaminacyjną do decydowania o dopuszczeniu kandydatów do egzaminów na felczerów oraz do przeprowadzania tych egzaminów.
2.
Program i terminy egzaminów oraz kursu szkoleniowego (art. 2 ust. 1 pkt 4 lit. b) i ust. 2), a także skład, szczegółowe uprawnienia i tryb postępowania komisji egzaminacyjnej ustali Minister Zdrowia.
3.
Członkowie komisji egzaminacyjnej otrzymują za udział w posiedzeniach wynagrodzenie w wysokości, ustalonej przez Ministra Zdrowia w porozumieniu z Ministrem Finansów i za zgodą Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
Art.  4.
1.
Minister Zdrowia w okresie do dnia 31 grudnia 1955 r. może nadawać prawo wykonywania zawodu i używania tytułu felczera osobom, które odbyły studia na IV bądź V roku wydziału lekarskiego akademii medycznej, lecz nie złożyły w terminie przepisanych egzaminów bez usprawiedliwionych powodów.
2.
Do osób, wymienionych w ust. 1, stosuje się odpowiednio przepisy o planowanym zatrudnianiu absolwentów średnich szkół zawodowych oraz szkół wyższych.
3.
Osoby, wymienione w ust. 1, po odbyciu obowiązku pracy (ust. 2) mają prawo do ukończenia studiów na wydziale lekarskim akademii medycznej. Minister Zdrowia może w uzasadnionych przypadkach udzielić przerwy w wykonaniu obowiązku pracy w celu ukończenia studiów.
Art.  5.

Minister Zdrowia może zastosować odpowiednio przepisy niniejszej ustawy do cudzoziemców.

Art.  6.

Wykonanie ustawy porucza się Ministrowi Zdrowia.

Art.  7.

Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024