Obowiązkowe dostawy mleka przez spółdzielnie produkcyjne i ich członków oraz przez inne uspołecznione gospodarstwa rolne.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 24 maja 1952 r.
w sprawie obowiązkowych dostaw mleka przez spółdzielnie produkcyjne i ich członków oraz przez inne uspołecznione gospodarstwa rolne.

Na podstawie art. 5, 10 ust. 2, 15, 16 i 20 pkt 1 - 3 dekretu z dnia 24 kwietnia 1952 r. o obowiązkowych dostawach mleka (Dz. U. R. P. Nr 22, poz. 142) zarządza się, co następuje:

Rozdział  I.

Obowiązek dostaw mleka przez spółdzielnie produkcyjne.

§  1.
Podstawą do ustalenia wysokości obowiązkowych dostaw mleka przez spółdzielnie produkcyjne (rolnicze zespoły spółdzielcze i rolnicze spółdzielnie wytwórcze) jest powierzchnia użytków rolnych bez działek przyzagrodowych wyrażona w hektarach fizycznych oraz norma dostaw z jednego ha użytków rolnych.
§  2. 1
Normę dostawy przez spółdzielnie produkcyjne z jednego ha użytków rolnych. ustala się w wysokości 50% normy obowiązującej w powiecie dla indywidualnych gospodarstw rolnych.
§  3.
Wysokość norm obowiązkowych dostaw mleka dla indywidualnych gospodarstw rolnych, stanowiącą podstawę do ustalenia normy dla spółdzielni produkcyjnych i innych uspołecznionych gospodarstw rolnych, określa załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 kwietnia 1952 r. w sprawie obowiązkowych dostaw mleka przez indywidualne gospodarstwa rolne i mleczarskie (Dz. U. R. P. Nr 22, poz. 144).
§  4.
1.
Spółdzielnie produkcyjne zwolnione są od obowiązku dostaw mleka w roku, w którym zostały założone, oraz w roku następnym. W okresie tym obowiązkowi dostaw podlegają członkowie spółdzielni.
2.
W spółdzielniach, które nie rozpoczęły jeszcze zespołowej gospodarki rolnej, obowiązek dostawy ciąży na członkach spółdzielni.

Rozdział  II.

Obowiązek dostaw mleka przez członków spółdzielni.

§  5.
1.
Podstawą do ustalenia wysokości obowiązkowych dostaw mleka dla członków spółdzielni produkcyjnych w roku, w którym spółdzielnia została założona i rozpoczęła zespołową gospodarkę rolną, jest powierzchnia użytków rolnych wniesionych przez każdego członka do spółdzielni oraz norma z 1 ha.
2.
Norma dostawy z 1 ha wynosi 60% normy obowiązującej w powiecie dla gospodarstw indywidualnych.
3.
Członkowie spółdzielni, o których mowa w ust. 1, którzy wnieśli do spółdzielni mniej niż 0,5 ha użytków rolnych, zwolnieni są od obowiązku dostaw.
§  6.
Wysokość obowiązkowych dostaw dla członków spółdzielni w roku następnym po jej założeniu i rozpoczęciu zespołowej gospodarki rolnej oblicza się w sposób następujący: ogólną powierzchnię użytków rolnych spółdzielni, po potrąceniu odłogów i gruntów, przydzielonych z Państwowego Funduszu Ziemi, mnoży się przez normę dostawy z jednego ha, jaka obowiązuje w powiecie dla gospodarstw indywidualnych. 60% tej ilości dzieli się przez liczbę rodzin członków spółdzielni. Otrzymany wynik stanowi wysokość obowiązkowych dostaw każdej rodziny członków spółdzielni, niezależnie od powierzchni użytków rolnych wniesionych do spółdzielni.
§  7.
Członkowie spółdzielni produkcyjnych, o których mowa w §§ 5 i 6, mający na utrzymaniu:
1) 2
3 dzieci poniżej lat 14 - mogą korzystać z obniżenia dostaw obowiązkowych o 25%,
2)
4 dzieci poniżej lat 14 - mogą korzystać z obniżenia dostaw obowiązkowych o 35%,
3)
5 i więcej dzieci poniżej lat 14 - mogą korzystać z obniżeń dostaw obowiązkowych o 50%.
§  8.
W razie gdy spółdzielnia produkcyjna w roku jej założenia lub w roku następnym prowadzi zespołową gospodarkę hodowlaną i dostarczy do uspołecznionych zlewni mleko, dostarczona ilość zostaje zaliczona na poczet obowiązkowych dostaw jej członków.
§  9.
Podstawą do ustalenia wysokości obowiązkowych dostaw mleka dla członków spółdzielni, które nie rozpoczęły jeszcze zespołowej gospodarki rolnej, jest powierzchnia użytków rolnych wniesionych przez członka do spółdzielni oraz norma obowiązująca w danym powiecie dla gospodarstw indywidualnych.
§  10.
1.
Obowiązek dostawy mleka przez członków tych spółdzielni, które nie są zwolnione od obowiązku dostaw (§ 4 ust. 1), ustala się w sposób następujący:
1)
dla członków spółdzielni posiadających na działce przyzagrodowej jedną krowę - w wysokości 200 litrów,
2) 3
dla członków spółdzielni posiadających na działce przyzagrodowej dwie krowy - w wysokości 200 litrów od pierwszej krowy i 300 litrów od drugiej krowy,
3)
dla członków spółdzielni posiadających na działce przyzagrodowej trzy lub więcej krów - w wysokości 400 litrów od każdej krowy.
2.
Członkowie spółdzielni, o których mowa w ust. 1, posiadający jedną krowę, a mający na utrzymaniu 3 lub więcej dzieci poniżej lat 14, mogą korzystać z całkowitego zwolnienia z obowiązkowych dostaw mleka, posiadający zaś dwie krowy, a mający na utrzymaniu:
1) 4
3 dzieci poniżej lat 14 - mogą korzystać z obniżenia dostaw obowiązkowych o 25%,
2)
4 dzieci poniżej lat 14 - mogą korzystać z obniżenia dostaw obowiązkowych o 35%,
3)
5 i więcej dzieci poniżej lat 14 - mogą korzystać z obniżenia dostaw obowiązkowych o 50%.
§  11.
Obowiązek dostaw mleka przez członków zrzeszeń uprawy ziemi ustala się na zasadach obowiązujących dla gospodarstw indywidualnych.

Rozdział  III.

Obowiązek dostawy mleka przez inne uspołecznione gospodarstwa.

§  12.
Wysokość obowiązkowych dostaw mleka dla:
1)
uspołecznionych gospodarstw rolnych, nie włączonych do dnia 15 lutego 1952 r. do państwowych gospodarstw rolnych, podległych Ministrowi Państwowych Gospodarstw Rolnych,
2)
gospodarstw uspołecznionych, pozostających w tymczasowym zarządzie prezydium powiatowej lub gminnej rady narodowej,

ustala się mnożąc ilość użytków rolnych przez normę wynoszącą 50% normy obowiązującej w powiecie dla gospodarstw indywidualnych.

§  13. 5
(skreślony).

Rozdział  IV.

Zwolnienie od obowiązkowych dostaw.

§  14.
1.
Jeżeli na skutek nadzwyczajnych okoliczności zdolność produkcyjna gospodarstwa została w takim stopniu zmniejszona, że dostawy z przyczyn nie zawinionych nie mogą być wykonane częściowo lub w całości, może nastąpić częściowe lub całkowite zwolnienie od obowiązku dostaw.
2.
Wnioski w sprawach, wymienionych w ust. 1, rozstrzygają prezydia powiatowych rad narodowych w porozumieniu z powiatowym pełnomocnikiem Centralnego Urzędu Skupu i Kontraktacji.
3. 6
Prezes Centralnego Urzędu Skupu i Kontraktacji w porozumieniu z właściwymi ministrami może w 1952 r. w szczególnie uzasadnionych przypadkach zwolnić uspołecznione gospodarstwa rolne od obowiązku dostaw mleka lub obniżyć wysokość obowiązkowej dostawy w granicach do 50% ustalonego zobowiązania.

Rozdział  V.

Wykonanie obowiązkowych dostaw.

§  15.
Do wykonania obowiązkowych dostaw mleka przez spółdzielnie produkcyjne i ich członków oraz przez inne uspołecznione gospodarstwa rolne stosuje się odpowiednio przepisy §§ 6, 10, 11, 12, 13, 14, 20 i 21 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 kwietnia 1952 r. w sprawie obowiązkowych dostaw mleka przez indywidualne gospodarstwa rolne i mleczarskie (Dz. U. R. P. Nr 22, poz. 144).
§  15a. 7
1.
Spółdzielnie produkcyjne oraz inne uspołecznione gospodarstwa rolne, wymienione w § 12, nie prowadzące gospodarki mlecznej, mogą wykonać obowiązek dostawy mleka dostawą zbóż, trzody chlewnej, owiec, drobiu, jaj lub wełny owczej.
2.
Warunki przyjmowania oraz zasady zaliczania produktów, o których mowa w ust. 1, określi Prezes Centralnego Urzędu Skupu i Kontraktacji w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa oraz Ministrem Przemysłu Mięsnego i Mleczarskiego.

Rozdział  VI.

Właściwość władz i postępowanie odwoławcze.

§  16.
Wysokość obowiązkowych dostaw mleka przez spółdzielnie produkcyjne i ich członków oraz przez inne uspołecznione gospodarstwa rolne ustalają prezydia powiatowych rad narodowych na wniosek powiatowych pełnomocników Centralnego Urzędu Skupu i Kontraktacji.
§  17.
1.
Od decyzji ustalającej obowiązek dostawy mleka służy odwołanie.
2.
Odwołanie wnosi się do prezydium wojewódzkiej rady narodowej za pośrednictwem prezydium powiatowej rady narodowej.
3.
Prezydium powiatowej rady narodowej przekazuje odwołanie wraz z odpowiednimi wnioskami do decyzji prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
§  18.
Prezydium wojewódzkiej rady narodowej rozstrzyga odwołanie w porozumieniu z wojewódzkim pełnomocnikiem Centralnego Urzędu Skupu i Kontraktacji.
§  19.
1.
Odwołanie powinno być wniesione w terminie 30 dni od daty doręczenia zawiadomienia o obowiązku dostawy lub do dnia powstania nowych okoliczności uniemożliwiających wykonanie obowiązkowej dostawy.
2.
Odwołanie powinno być rozpatrzone i ostatecznie załatwione najpóźniej w ciągu miesiąca od daty wniesienia odwołania.
3.
Odwołanie może być wniesione ustnie lub na piśmie.
4.
Odwołanie jest wolne od wszelkich opłat.
5.
Wniesienie odwołania nie wstrzymuje wykonania obowiązku dostaw.
6.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach prezydium powiatowej rady narodowej może odroczyć wykonanie obowiązku dostawy w części lub w całości do czasu wydania decyzji przez prezydium wojewódzkiej rady narodowej.

Rozdział  VII.

Przepisy końcowe.

§  20.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Prezesowi Rady Ministrów oraz Prezesowi Centralnego Urzędu Skupu i Kontraktacji.
§  21.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 17 grudnia 1952 r. (Dz.U.52.51.336) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1953 r.
2 § 7 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 17 grudnia 1952 r. (Dz.U.52.51.336) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1953 r.
3 § 10 ust. 1 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 17 grudnia 1952 r. (Dz.U.52.51.336) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1953 r.
4 § 10 ust. 2 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 17 grudnia 1952 r. (Dz.U.52.51.336) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1953 r.
5 § 13 skreślony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 17 grudnia 1952 r. (Dz.U.52.51.336) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1953 r.
6 § 14 ust. 3 dodany przez § 1 rozporządzenia z dnia 28 listopada 1952 r. (Dz.U.52.48.320) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 grudnia 1952 r.
7 § 15a dodany przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 17 grudnia 1952 r. (Dz.U.52.51.336) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1953 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1952.28.193

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Obowiązkowe dostawy mleka przez spółdzielnie produkcyjne i ich członków oraz przez inne uspołecznione gospodarstwa rolne.
Data aktu: 24/05/1952
Data ogłoszenia: 11/06/1952
Data wejścia w życie: 11/06/1952