Zakres działania i organizacji wojewódzkich komitetów ochrony przyrody.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA LEŚNICTWA
z dnia 17 marca 1952 r.
w sprawie zakresu działania i organizacji wojewódzkich komitetów ochrony przyrody.

Na podstawie art. 6 ustawy z dnia 7 kwietnia 1949 r. o ochronie przyrody (Dz. U. R. P. Nr 25, poz. 180) zarządza się, co następuje:
§  1.
Terytorialny zakres działania wojewódzkiego komitetu ochrony przyrody obejmuje obszar województwa. Wojewódzki Komitet Ochrony Przyrody w Warszawie działa również na obszarze m. st. Warszawy, zaś Wojewódzki Komitet Ochrony Przyrody w Łodzi - na obszarze m. Łodzi.
§  2.
Do zakresu działania komitetu należy:
1)
przedstawianie wniosków w sprawach ochrony przyrody;
2)
opiniowanie:
a)
projektów orzeczeń o poddaniu pod ochronę, wydawanych przez wojewódzkie organa ochrony przyrody (art. 12 i art. 16 ustawy z dnia 7 kwietnia 1949 r. o ochronie przyrody),
b)
projektów zarządzeń tymczasowych,
c)
projektów aktów prawnych wojewódzkich i powiatowych organów ochrony przyrody w sprawie wykonania przepisów o ochronie przyrody,
d)
wszystkich innych spraw dotyczących ochrony przyrody;
3)
współdziałanie z instytucjami naukowymi i organizacjami społecznymi i zawodowymi w sprawach ochrony przyrody.
§  3.
1.
Komitet składa się z 8 do 12 osób.
2.
W skład komitetu wchodzą: przewodniczący komitetu i jego zastępca, powołani przez Ministra Leśnictwa, oraz członkowie komitetu, powołani przez prezydium wojewódzkiej rady narodowej spośród:
1)
osób będących członkami Państwowej Rady Ochrony Przyrody, którzy zamieszkują na obszarze objętym terytorialnym zakresem działania komitetu,
2)
przedstawicieli nauki,
3)
przedstawicieli instytucji i organizacji zainteresowanych w sprawach ochrony przyrody,
4)
osób działających na polu ochrony przyrody, oraz z urzędu właściwy konserwator przyrody i przedstawiciel komisji rolnictwa i leśnictwa wojewódzkiej rady narodowej.
3.
Skład komitetów działających również na obszarze m. st. Warszawy i m. Łodzi powinien być uzgodniony z prezydiami rad narodowych tych miast.
§  4.
1.
Organem wykonawczym komitetu jest prezydium, w którego skład wchodzą:
1)
przewodniczący komitetu,
2)
zastępca przewodniczącego,
3)
1 - 3 członków powołanych przez przewodniczącego spośród członków komitetu, w tym konserwator przyrody.
2.
Jeżeli skład komitetu na to pozwala - do prezydium powinna wchodzić przynajmniej jedna osoba będąca równocześnie członkiem Państwowej Rady Ochrony Przyrody.
3.
Skład prezydium komitetów działających również na obszarze m. st. Warszawy i m. Łodzi powinien być uzgodniony z prezydiami rad narodowych tych miast.
§  5.
Do zakresu działania prezydium należy:
1)
wstępne rozpatrywanie spraw podlegających opiniowaniu,
2)
merytoryczne rozpatrywanie spraw w zakresie upoważnienia udzielonego przez komitet i wyrażanie w takich sprawach, jak również w sprawach zleconych przez Państwową Radę Ochrony Przyrody - opinii w imieniu komitetu,
3)
inicjatywa w zakresie opiniowania spraw dotyczących ochrony przyrody,
4)
utrzymywanie łączności komitetu z Państwową Radą Ochrony Przyrody przez udział przedstawiciela prezydium w jej posiedzeniach, składanie okresowych sprawozdań oraz informowanie o pracach komitetu,
5)
wykonywanie uchwał komitetu,
6)
inne czynności zlecone przez komitet.
§  6.
1.
Posiedzenia prezydium zwołuje przewodniczący komitetu w miarę potrzeby.
2.
Uchwały prezydium zapadają zwykłą większością głosów i są ważne przy obecności co najmniej 3 członków prezydium, w tym przewodniczącego komitetu lub jego zastępcy. W razie równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego.
§  7.
Prezydium w razie potrzeby może powoływać biegłych (ekspertów).
§  8.
1.
Posiedzenia komitetu odbywają się przynajmniej raz na kwartał. Posiedzenie zwołuje przewodniczący z własnej inicjatywy lub na wniosek prezydium albo na pisemne żądanie co najmniej połowy członków komitetu.
2.
W posiedzeniach komitetu na zaproszenie przewodniczącego komitetu mogą brać udział z głosem doradczym: dyrektorzy parków narodowych oraz delegaci zainteresowanych urzędów, instytucji naukowych, organizacji społecznych, politycznych i zawodowych.
3.
Uchwały na posiedzeniu komitetu zapadają zwykłą większością głosów i są ważne przy obecności co najmniej 4 członków komitetu, w tym przewodniczącego lub jego zastępcy. W razie równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego.
4.
W głosowaniu mogą brać udział tylko członkowie komitetu.
§  8a. 1
1.
Członkom komitetu za udział w posiedzeniach komitetu lub jego prezydium, które odbyły się poza godzinami służbowymi, przysługuje wynagrodzenie.
2.
Zamiejscowym członkom komitetu przysługują, niezależnie od wynagrodzenia za posiedzenie, zwrot kosztów przejazdu oraz diety i należności za noclegi.
3.
Należności określone w ust. 1 i 2 przysługują również biegłym (ekspertom) powołanym przez prezydium.
4.
Do należności określonych w ust. 1, 2 i 3 mają odpowiednie zastosowanie powszechnie obowiązujące przepisy w sprawie trybu powoływania komisji resortowych i wynagrodzenia za udział w posiedzeniach.
§  9.
Wszystkie wydatki związane z działalnością wojewódzkich komitetów ochrony przyrody pokrywane są z budżetów właściwych wojewódzkich rad narodowych.
§  10.
Siedzibą wojewódzkiego komitetu ochrony przyrody jest miasto będące siedzibą wojewódzkiej rady narodowej.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 8a dodany przez § 1 rozporządzenia z dnia 14 listopada 1962 r. (Dz.U.62.64.306) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 grudnia 1962 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1952.16.99

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zakres działania i organizacji wojewódzkich komitetów ochrony przyrody.
Data aktu: 17/03/1952
Data ogłoszenia: 05/04/1952
Data wejścia w życie: 05/04/1952