Zmiana warunków nabywania uprawnień do zasiłków rodzinnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 12 lutego 1951 r.
w sprawie zmiany warunków nabywania uprawnień do zasiłków rodzinnych.

Na podstawie art. 4 ust. 1 dekretu z dnia 28 października 1947 r. o ubezpieczeniu rodzinnym (Dz. U. R. P. z 1947 r. Nr 66, poz. 414 i z 1950 r. Nr 20, poz. 170) zarządza się, co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Ministra Pracy i Opieki Społecznej z dnia 16 stycznia 1948 r. o warunkach nabywania uprawnień do zasiłków rodzinnych (Dz. U. R. P. z 1948 r. Nr 4, poz. 30 oraz z 1950 r. Nr 25, poz. 229 i Nr 57, poz. 516) skreśla się § 3 ust. 1, 2 i 3.
§  2. 1
Pracownicy otrzymują zasiłek rodzinny po upływie trzech miesięcy kalendarzowych od podjęcia pracy za każdy następny miesiąc kalendarzowy przepracowany w tym samym zakładzie pracy, aż do rozwiązania stosunku pracy lub stosunku służbowego.
§  3.
1. 2
Za miesiąc kalendarzowy w rozumieniu § 2 uważa się okres co najmniej 20 dni przepracowanych w czasie pomiędzy pierwszym a ostatnim dniem miesiąca.
2.
Za dzień pracy uważa się normę dobową czasu pracy, ustaloną dla danej kategorii pracowników (praca w pełnym wymiarze godzin).
§  4.
Do dni pracy wlicza się wszystkie okresy, za które pracownik otrzymał wynagrodzenie za pracę, oraz okresy usprawiedliwionej nieobecności w pracy. W szczególności do dni pracy wlicza się okresy zwolnienia od zajęć z powodu choroby, macierzyństwa lub izolacji zarządzonej przez władze sanitarne dla zapobieżenia rozwleczeniu choroby zakaźnej, okresy pełnienia obowiązków lub funkcyj państwowych i społecznych, okresy, w których pracownik skierowany był na szkolenie lub uzyskał zwolnienie od zajęć w trybie ustalonym przepisami o zabezpieczeniu socjalistycznej dyscypliny pracy.
§  5.
1. 3
Do trzechmiesięcznego okresu zatrudnienia, wymaganego w myśl § 2 do nabycia uprawnień do zasiłku rodzinnego przy podjęciu lub zmianie zatrudnienia, wlicza się:
1)
okres zatrudnienia w poprzednim zakładzie pracy, jeżeli podjęcie pracy w innym zakładzie pracy nastąpiło wskutek:
a)
przeniesienia służbowego, z wyjątkiem przeniesienia w drodze dyscyplinarnej, a przerwa w zatrudnieniu nie przekraczała 5 dni,
b)
zwolnienia z pracy z powodu likwidacji lub reorganizacji zakładu pracy bądź zmniejszenia jego składu osobowego lub zakończenia robót, a przerwa w zatrudnieniu nie przekraczała 15 dni,
2)
okres pełnienia funkcyj państwowych lub społecznych, jeżeli pełnienie tych funkcyj było połączone z zaprzestaniem pracy w zakładzie dotychczas pracownika zatrudniającym, a pracownik w czasie nie dłuższym niż 3 dni po ustaniu funkcyj powrócił do pracy w tym samym zakładzie pracy,
3) 4
okres szkolenia zawodowego -
a)
jeżeli pracownik po ukończeniu szkolenia, na które był skierowany przez zakład pracy, w ciągu 3 dni powrócił do pracy,
b)
jeżeli absolwent, podlegający przepisom ustawy z dnia 7 marca 1950 r. o planowym zatrudnianiu absolwentów średnich szkół zawodowych oraz szkół wyższych (Dz. U. Nr 10, poz. 106), podjął pracę w zakładzie pracy i w terminie określonym w skierowaniu go do pracy,
4)
okres pobierania zasiłku chorobowego i bezpośredniego poprzedniego zatrudnienia, jeżeli pracownik, z którym rozwiązano stosunek pracy, po odzyskaniu zdolności do pracy podjął pracę w tym samym zakładzie pracy,
5)
okres pobierania renty z powodu utraty co najmniej 50% zdolności do pracy,
6) 5
okres służby wojskowej -
a)
jeżeli pracownik powołany do odbycia zasadniczej służby wojskowej w ciągu 30 dni po zwolnieniu z tej służby albo powrócił do pracy w zakładzie pracy, w którym był zatrudniony w chwili powołania do odbycia służby wojskowej, albo podjął pracę w innym zakładzie pracy;
b)
jeżeli żołnierz zwolniony z wojskowej służby zawodowej lub nadterminowej w ciągu 30 dni po zwolnieniu z tej służby podjął pracę w jakimkolwiek zakładzie pracy.
2. 6
Pracownik powołany na ćwiczenia lub przeszkolenie wojskowe zachowuje po odbyciu ćwiczeń lub przeszkolenia ciągłość uprawnień do zasiłku rodzinnego pobieranego w myśl §§ 2 - 4 przez czas odbywania ćwiczeń lub przeszkolenia, jeżeli w ciągu 3 dni po zwolnieniu ze służby wojskowej powrócił do pracy w tym samym zakładzie pracy lub - w przypadku niemożności podjęcia pracy w tym samym zakładzie pracy z powodów wymienionych w ust. 1 pkt 1 lit. b) - w ciągu 15 dni po zwolnieniu ze służby wojskowej podjął pracę w innym zakładzie pracy.
3. 7
W przypadku powołania pracownika do odbycia zasadniczej służby wojskowej i podjęcia przez nie zatrudnionego poprzednio członka jego rodziny gdziekolwiek pracy, z tytułu której przysługuje zasiłek rodzinny, przepracowanie przez członka rodziny trzymiesięcznego okresu do nabycia uprawnień do zasiłku rodzinnego nie jest wymagane, jeżeli członek rodziny podjął pracę nie później niż w ciągu 30 dni licząc od dnia, na który pracownik został powołany do zasadniczej służby wojskowej.
4. 8
Przepis ust. 3 ma zastosowanie również w przypadku śmierci pracownika, jeżeli członek rodziny podjął pracę nie później niż w ciągu 30 dni po śmierci pracownika.
§  6.
Pracownicy otrzymujący zasiłek chorobowy, z którymi w związku z przedłużającą się chorobą został rozwiązany stosunek pracy, zatrzymują prawo do zasiłku rodzinnego przez okres pobierania zasiłku chorobowego.
§  7.
Przepisy §§ 2 do 6 nie dotyczą pracowników zatrudnionych przy pracach sezonowych w rolnictwie, leśnictwie, gospodarstwach rybnych i hodowlanych, cukrownictwie, przy uprawie tytoniu, w przemyśle ziemniaczanym, gorzelniczym, kamieniołomach oraz w służbach drogowej, wodnej, melioracyjnej i regulacyjnoagrarnej, dla których sprawa zasiłków rodzinnych zostanie uregulowana oddzielnie.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą od dnia 1 lutego 1951 r.
1 Z dniem 1 maja 1952 r. przepis nin. paragrafu nie dotyczy robotników nowoprzyjętych do pracy w kopalniach węgla, którzy zostali skierowani do tej pracy w ramach planowego werbunku siły roboczej lub przez organa zatrudnienia prezydiów rad narodowych. Robotnicy wymienieni otrzymują zasiłek rodzinny od podjęcia pracy za każdy miesiąc kalendarzowy przepracowany w tej samej kopalni, zgodnie z § 1 i 2 rozporządzenia z dnia 30 kwietnia 1952 r. w sprawie warunków nabywania uprawnień do zasiłków rodzinnych przez robotników nowoprzyjmowanych do pracy w kopalniach węgla (Dz.U.52.23.154).
2 § 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 23 sierpnia 1952 r. (Dz.U.52.38.267) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lutego 1951 r. Z tym, że przepis § 1 pkt 1 stosuje się również do przypadków wstrzymania wypłaty zasiłku rodzinnego oraz roszczeń o jego wypłatę za okres przed dniem 1 lutego 1951 r.
3 § 5 ust. 1 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 23 sierpnia 1952 r. (Dz.U.52.38.267) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lutego 1951 r.
4 § 5 ust. 1 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia z dnia 23 sierpnia 1952 r. (Dz.U.52.38.267) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lutego 1951 r.
5 § 5 ust. 1 pkt 6 dodany przez § 1 pkt 2 lit. c) rozporządzenia z dnia 23 sierpnia 1952 r. (Dz.U.52.38.267) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lutego 1951 r.
6 § 5 ust. 2 dodany przez § 1 pkt 2 lit. d) rozporządzenia z dnia 23 sierpnia 1952 r. (Dz.U.52.38.267) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lutego 1951 r.
7 § 5 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 2 lit. d) rozporządzenia z dnia 23 sierpnia 1952 r. (Dz.U.52.38.267) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lutego 1951 r.
8 § 5 ust. 4 dodany przez § 1 pkt 2 lit. d) rozporządzenia z dnia 23 sierpnia 1952 r. (Dz.U.52.38.267) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lutego 1951 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1951.9.72

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zmiana warunków nabywania uprawnień do zasiłków rodzinnych.
Data aktu: 12/02/1951
Data ogłoszenia: 19/02/1951
Data wejścia w życie: 19/02/1951, 01/02/1951