Zwalczanie szkodników zbożowo-mącznych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA HANDLU WEWNĘTRZNEGO
z dnia 5 lutego 1951 r.
w sprawie zwalczania szkodników zbożowo-mącznych.

Na podstawie art. 2 ust. 2 i art. 4 dekretu z dnia 5 sierpnia 1949 r. o reglamentacji niektórych surowców, półfabrykatów i wyrobów gotowych (Dz. U. R. P. z 1949 r. Nr 46, poz. 341 i z 1950 r. Nr 49, poz. 447) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zakładami zbożowo-mącznymi w rozumieniu niniejszego rozporządzenia są młyny, wiatraki, kaszarnie i samodzielne śrutowniki, piekarnie i inne wytwórnie mączne, elewatory, magazyny, składy oraz inne pomieszczenia i miejsca, które są przeznaczone na przechowywanie lub w których przechowuje się zboże towarowe i główne przetwory zbożowe.
2.
Za zakłady zbożowo-mączne nie uważa się magazynów, składów i pomieszczeń sklepów detalicznej sprzedaży.
§  2.
Zakłady zbożowo-mączne jak również środki przewozu i opakowania zboża i głównych przetworów zbożowych powinny być zabezpieczone przed szkodnikami zbożowo-mącznymi, a w szczególności przed:
1)
roztoczami jak: rozkruszek mączny (Tyroglyphus farinae),
2)
chrząszczami jak: wołek zbożowy (Calandra granaria), żywiak chlebowiec (Sitodrepa panicea), pustosz-kradnik (Ptinus fur), spichrzel surynamski (Oryzaephilus surinamensis), mącznik młynarek (Tenebrio molitor),
3)
motylami jak: mklik mączny (Ephestia Kuehniella), ziarnik (Tinea granella),
4)
gryzoniami jak: myszy i szczury.
§  3.
Zakłady zbożowo-mączne oraz środki przewozowe i opakowania zboża oraz głównych przetworów zbożowych powinny być celem zabezpieczenia przed szkodnikami zbożowo-mącznymi utrzymane wewnątrz i zewnątrz w czystości, w szczególności przez:
1)
zamiatanie podłóg i schodów oraz omiatanie ścian i sufitów,
2)
oczyszczanie przestrzeni podpodłogowej, zalepianie otworów w podłogach, ścianach i sufitach,
3)
oczyszczanie maszyn, urządzeń i komór z pozostałego ziarna i pyłu,
4)
oczyszczanie środków przewozu i opakowania po każdym ich użyciu oraz trzepanie worków,
5)
składanie odpadków ziarna, mąki i otrąb w oddzielnym pomieszczeniu,
6)
przeprowadzanie okresowych zabiegów dezynsekcyjnych i deratyzacyjnych pomieszczeń i opakowań.
§  4.
1.
Powierza się przedsiębiorstwu państwowemu "Centrala Zwalczania Szkodników Zbożowo-Mącznych", zwanemu dalej w skrócie "Centrala", prowadzenie na obszarze całego Państwa na zasadzie wyłączności akcji zwalczania szkodników zbożowo-mącznych w zakładach zbożowo-mącznych oraz w środkach transportu zboża i głównych przetworów zbożowych, a w szczególności organizowanie i kierowanie akcją dezynsekcyjną i deratyzacyjną w tych zakładach.
2.
Przepis ust. 1 nie dotyczy taboru kolejowego przedsiębiorstwa "Polskie Koleje Państwowe".
§  5.
1.
Pracownicy Centrali mają prawo wstępu do zakładów zbożowo-mącznych, badania zboża i jego przetworów oraz próbek w ilości niezbędnej dla ustalenia stopnia opanowania przez szkodniki.
2.
Czynności określone w ust. 1 wykonywane będą z zachowaniem przepisów porządkowych obowiązujących w danym zakładzie zbożowo-mącznym, a w obrębie zakładów wojskowych za zgodą właściwej władzy wojskowej.
§  6.
Polecenia Centrali w zakresie zwalczania szkodników zbożowo-mącznych będą wydawane na piśmie. Kierownicy zakładów zbożowo-mącznych są obowiązani do należytego i terminowego wykonania poleceń.
§  7.
Władze administracyjne oraz instytucje biorące udział w obrocie zbożem i głównymi przetworami zbożowymi powinny udzielić Centrali pomocy w wykonywaniu jej zadań.
§  8.
1.
Niezależnie od obowiązku ciążącego na Centrali (§ 4) kierownicy zakładów zbożowo-mącznych powinni w przypadku pojawienia się szkodników w tych zakładach niezwłocznie przystąpić do wytępienia szkodników, z zachowaniem postanowień zarządzenia przewidzianego w § 9.
2.
W razie niemożności wytępienia szkodników we własnym zakresie albo w przypadku pojawienia się ich w większym rozmiarze, kierownik zakładu zawiadamia niezwłocznie Centralę, podając jednocześnie - w miarę możności - rodzaj szkodników i rozmiar opanowania. Centrala obowiązana jest zastosować w tych przypadkach odpowiednie środki zaradcze.
§  9.
Minister Handlu Wewnętrznego w porozumieniu z Ministrami Zdrowia oraz Rolnictwa i Reform Rolnych ustali w drodze zarządzenia środki, których może używać wyłącznie Centrala przy dezynsekcji i deratyzacji, oraz środki przeznaczone do użycia przez kierowników zakładów zbożowo-mącznych prowadzących dezynsekcję lub deratyzację we własnym zakresie, a ponadto określi sposób użycia ustalonych środków.
§  10.
Koszty związane z przeprowadzeniem dezynsekcji i deratyzacji zakładów zbożowo-mącznych oraz środków transportu i opakowania ponosi ich właściciel, dzierżawca lub użytkownik, koszty zaś dezynsekcji zboża i głównych przetworów zbożowych - właściciel tych artykułów.
§  11.
Po każdej dezynsekcji Centrala stwierdza, czy zboże i jego główne przetwory, poddane dezynsekcji, mogą być dopuszczone do obrotu.
§  12.
1.
Zabrania się wprowadzenia do obrotu zboża i głównych przetworów zbożowych opanowanych przez szkodniki.
2.
Minister Handlu Wewnętrznego w porozumieniu z Ministrami: Zdrowia, Rolnictwa i Reform Rolnych oraz Obrony Narodowej - może w drodze zarządzenia ustalić dopuszczalne normy opanowania przez szkodniki zboża i głównych przetworów zbożowych dopuszczonych do obrotu.
§  13.
Zabrania się przewozu zboża i głównych przetworów zbożowych środkami przewozowymi, opanowanymi przez szkodniki.
§  14.
Rozporządzenie niniejsze nie stosuje się do zwalczania szkodników zbożowo-mącznych w miejscach przechowywania zboża i jego przetworów w gospodarstwach rolnych oraz w urządzeniach portowych i przystaniach morskich.
§  15.
Traci moc obowiązującą rozporządzenie Ministrów Przemysłu i Handlu oraz Aprowizacji z dnia 10 lipca 1948 r. w sprawie zwalczania szkodników ziarna i przetworów zbożowych w zakładach przerobu i miejscach gromadzenia zboża i jego przetworów (Dz. U. R. P. Nr 37, poz. 269).
§  16.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1951.8.67

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zwalczanie szkodników zbożowo-mącznych.
Data aktu: 05/02/1951
Data ogłoszenia: 10/02/1951
Data wejścia w życie: 10/02/1951